لطفاً توجه داشته باشید که حاشیه‌ها برای ثبت نظرات شما راجع به همین شعر در نظر گرفته شده‌اند. در صورتی که در متن ثبت شده‌ی شعر در گنجور غلط املایی مشاهده کردید، یا با مقابله با نسخه‌ی چاپی در دسترستان اشتباهاتی یافتید، در مورد این شعر نظر یا احساس خاصی دارید یا مطلب خاصی در مورد آن می‌دانید یا دوست دارید درباره‌ی آن از دیگران چیزی بپرسید یک حاشیه برای آن بنویسید. لطفاً از درج مطالب غیرمرتبط با متن این شعر خاص خودداری فرمایید و حتی‌الامکان سعی کنید متن حاشیه‌ی خود را با حروف فارسی درج کنید (حاشیه‌ها بازبینی خواهند شد و موارد غیرمرتبط و ناقض این نکات حذف می‌شوند).

بحثهای مذهبی و اعتقادی و ارجاع توهین‌آمیز نسبت به بزرگان ادیان و همینطور بحثهای قومیتی و توهین به فرهنگها و قومیتها و زبانها از مصادیق حاشیه‌های نامناسب محسوب می‌شوند.

لطفاً در صورتی که اشتباهات را با استناد به نسخه‌های چاپی گزارش می‌کنید این مسئله را (حتی‌الامکان با ذکر نام مصحح) ذکر نمایید تا بتوانیم بین پیشنهادهای تصحیحی حدسی حاشیه‌گذاران و پیشنهادهای مستند تمایز قایل شویم.

حاشیه بگذارید

* ورود نام و پست الکترونیکی اجباری است، پست الکترونیکی نشان داده نمی‌شود.

 1. غزلی کاملا زمینی و احساسی
  نکات قابل تامل بیشتر در بیت ۳ که حریف را بهتر است هم پیاله معنا کنیم و بیت ۵ جنبش اشک و تشبیه آن به سیماب که البته سیماب در ادبیات فارسی نماد لغزندگی و بی قراری دارد بهتر است اینگونه معنا شود که حتی لحظه ای اشک من آرام نمی گیرد به مانند سیماب که جای شگفتی نیست اگر بی قرار است .
  زعفران چهره و لاله گون بودن هم همان استعاره های همیشگی در ادبیات فارسی برای زردی چهره و قرمزی گونه است

  Comment by zahra — اردیبهشت ۱۷, ۱۳۹۱ @ ۱۰:۵۳ ق.ظ

 2. با سلام
  نکته ی ظریف و زیبایی در بیت هفتم نهفته است که نباید از آن غافل شد.امیدی که شاعر از دوست دارد که با آمدنش چهره اش را سرخ وبشاش گون کند و جز دیده ی با اشک خونین هیچ کس خواسته اش را اجابت نمی کند .سعدی به شکل هنرمندانه ای لاله گون شدن چهره را که ناشی از دو حس متضاد است به دیده و دوست نسبت می دهد.
  نکته ی دیگر نسبت دادن دوست به دیده است که با توجه به نکته ی فوق به نظر نمیرسد تعریض و کنایتی در کار باشد

  Comment by محسن کوچکی — مرداد ۲, ۱۳۹۱ @ ۱:۰۱ ب.ظ

 3. در بیت چهارم به جای “کوه محنتم” “کوه محتشم” هم ذکر شده

  Comment by امیرحسین — اردیبهشت ۲۸, ۱۳۹۲ @ ۱۱:۲۸ ق.ظ

 4. این غزل روا روزی هزار بار باید با صدای استاد شجریان شنید.به نهایت میرسونه زیبای این غزل سعدی رو

  Comment by حسن — فروردین ۱۵, ۱۳۹۳ @ ۶:۵۱ ب.ظ

 5. درود،
  در زیبایی و دلبرانگی این غزل شکی نیست ولی در عجبم از اصرار سروران و صاحبنظران بر زمینی بودن آثار شیخ اجل! نمی دانم این که (شاید) معلوم شود که این اشعار هیچ پایه ی معنوی و فرازمینی نداشته اند چه ارمغانی برای ما دارد؟!
  توصیه می کنم غزل ۳۳ حضرت سعدی را مطالعه نمایید. از نظر بنده گواه جالبی بر رد این ادعاست …

  Comment by کیانوش — اردیبهشت ۲, ۱۳۹۳ @ ۹:۵۹ ق.ظ

 6. جز دیده هیچ دوست ندیدم که سعی کرد
  تا زعفران چهره من لاله گون شود
  جناب آقای کوچکی ِ بزرگوار
  سلام
  سرخ و گلگون کردن چهره، در این بیت کار میزبان یا شاعر نیست که مثلا خودش چهره را برای رسیدن دوست گلگون کند. بلکه بیانگر تنهایی و انتظار بیش از حد عاشق است که علاوه بر این که دوست به او سرنمی زند، تنها اشک خون هست که چهره اش را گلگون می کند.یعنی اگر معشوق یا دوست بیاید، چهره از دیدنش شاد و گلگون می گردد حالا هیچ دوستی سر نمی زند. فقط دیده، یا چشم، دارد مهربانی می کند و دلش برای شاعر، سوخته و دارد از این عشق و تنهایی خون می گرید تا چهره ی زردِ شاعر ِ عاشق را قرمز کند!
  یک نوع زیبایی خاص در این بیت است که هم پارادوکس و هم حسن تعلیل و هم ذمّ شبیه به مدح است.
  حسن تعلیل برای اینکه علّت گریه کردن و اشک خون ریختن را مهربانی و دلداری چشم گفته است. پارادوکس یا متناقض نما را هم که درمی یابید؛ تناقض غصّه و تنهایی و گلگون چهره شدن!
  ذم، برای اینکه ما حس می کنیم دارد مهربانی و خوبی گریه را می گوید اما اشک خون ریختن، کجا خوب است؟!

  Comment by فیروزه سعادت یار — خرداد ۲۵, ۱۳۹۳ @ ۲:۳۳ ب.ظ

 7. خیلی زیباست:)

  Comment by فیروزه سعادت یار — خرداد ۲۵, ۱۳۹۳ @ ۲:۳۴ ب.ظ

 8. بله آقای کیانوش درست می فرمایند اصلا زمینی نیست.
  اگرچه از نشانه های زمینی برآمده و به استعاره، یادآور مجازهای زمینی است.

  Comment by فیروزه سعادت یار — خرداد ۲۵, ۱۳۹۳ @ ۲:۳۷ ب.ظ

 9. به نظر من که صد البته آسمانی ست. ماندگاری و طراوت همیشگی اشعار سعدی خود ش گواه این ادعاست.
  اصولا به نظر من شاعرانی مثل شیخ اجل و امثال اون, قاصدا اشعارشون رو طوری بیان میکنند که هر کسی میتونه زمینی یا آسمانی برداشت کنه. ولی جالبتر اینه که برای اونهایی که آسمانی برداشت میکنن, کنایه ها و اشارات و رموزی قرار داده که در اصل فقط بین خودشون رد و بدل میشه و هر دو, یعنی هم کسی که برداشت زمینی داره, وهم کسی که آسمانی, با خوندن غزل به حظ کافی میرسن…

  Comment by رضا آفاق — بهمن ۲۷, ۱۳۹۳ @ ۱۲:۱۳ ق.ظ

 10. آسمانی ست !!..امثال اون !!.. قاصدا!!اشعارشون !!.. هرکسی میتونه برداشت کنه !.. جالبتر اینه .. برداشت میکنن !!.. قرارداده .. رد و بدل میکنن!!..داره با خوندن غزل به حظ کافی میرسن !!!!
  آقا رضای عزیز و محترم ! حضرتعالی در انشای پنج سطر به زبان مادری خود ۱۲ غلط املایی دارید ، توصیه حقیر به جنابعالی اینست که بعوض پرداختن به امر پیچیده ای همچون عرفان اسلامی در شعر استاد سخن که ابداً در صلاحیت شما نیست ، زبان فارسی خود را ترمیم و تصحیح بفرمایید که قادر باشید معانی ساده و مفاهیم غیر پیچیده را بیان بفرمایید . امید است عرایض حقیر را که معلم سالخورده و بازنشسته ادبیات زبان فارسی است بپذیرید و بدانید که قصد و غرض بنده تنها کمک به تصحیح زبان نوشتاری شماست و حیرت میکنم که جوانی که اشعار دلنشین و نغز سعدی را می خواند ، چگونه فضای یک محیط ادبی را اینچنین با نوشته خود که بیشتر به محیط فیسبوک وطنی شبیه است آلوده میکند ، آخر ای جوان رعنا ! در این سایت بیش از ۳ میلیون بیت شعر از آثار ادبی بیش از ۵۰ شاعر پارسی زبان درج گردیده است ، شما در میان این سه میلیون بیت که شامل ۳۰ میلیون کلمه فارسی است و با رنج زیادی گردآوری شده ، ببینید میتوانید یک کلمه مشابه امثال اون و اشعارشون را بیابید ؟ دریغ است که آغاز کار شما اینچنین باشد ! خواهش میکنم از سخن تند حقیر رنجه مشوید و بر من خشم مگیرید که ۲۰ سال دیگر هنگامی که نتایج این سخن تند را بدروید بر من خدایش بیامرزاد خواهید گفت .

  Comment by شمس الحق — بهمن ۲۹, ۱۳۹۳ @ ۸:۱۹ ق.ظ

 11. جناب شمس الحق عزیز
  اینجا یک فضای دوستانه و صمیمی است و بنده هم سعی داشته ام تا متن خود را به زبانی دوستانه بیان کنم. وگرنه رنگ و لعاب دادن به یک متن, و نوشتن آن به شکل رسمی و ادبی, کاریست بس ساده.
  درضمن از حضرت عالی انتظار میرود به عنوان یک معلمبا سابقه, ابتدا در راستای تشویق افراد مشتاق و فعال تلاش نموده و سپس اعمال نقدبفرمایید.
  و این خود گواه بر عدم صلاحیت شما نیز میباشد. چرا که روش غلط و زننده ای بوده و ایجاد دلزدگی در افراد علاقه مند میکند. و البته
  به نظر حقیر, بهتر آن بود که ابتدا در باره ی مفهوم متن,اعمال نظر فرموده و سپس به روشی ادیبانه انتقاد خود را نیز اعلام می کردید.
  در ضمن غلطی که از واژه قاصدا گرفتید نیز نابجاست. چرا که قاصدا به معنی (از قصد ) بوده و در اینجا نیز به درستی استفاده شده.
  باقی غلطهایی که گرفته شده نیز صرفا به دلیل محاوره بودنشان است. وگرنه نوشتن آن کلمات به صورت کتابی برای بنده زحمتی نبود..
  با کمی دقت به متون بالاتر متوجه میشدید که تنها من نبودم که کلمات را به صورت محاوره نوشته.

  Comment by رضا آفاق — خرداد ۲۹, ۱۳۹۴ @ ۱۰:۳۴ ب.ظ

 12. دوست عزیز ، جناب آفاق ! حق به تمامی با شماست و من از اینکه دل جوان زیبایی چون شما را مکدّر ساخته و آزردم ، شرمنده ام ! از جای برخواسته ، عذرخواهی می کنم و امیدوارم این پیرمرد نادان خرف و ابله را ببخشید که آفتاب عمرش رو به غروب دارد و هنوز نمی داند با مردمان چگونه باید سخن گفت ، آری دوست عزیز همۀ اینها از پیری است ! حکایت پیرمرد رنجور و طبیب را در دفتر دوّم مثنوی مولوی بیابید و بخوانید که با این بیت آغاز می شود :
  “گفت پیری مرطبیبی را که من / در زحیرم از دماغ خویشتن
  والخ ..
  ای بسا شیرینی این قصه ، تلخی کلمات حقیر را از دل صاف و جوانتان بزداید .

  Comment by شمس الحق — خرداد ۳۰, ۱۳۹۴ @ ۸:۱۶ ق.ظ

 13. نفرمایید استاد.
  شرمسار شدم از خواندن پاسخ شما
  و صد البته غمگین و آزرده.
  ابدا مراد اینجانب خدای نکرده نکوهش انسان محترمی چون شما نبوده و سرزنش شما از جانب خودتان نیز به هیچ وجه برای بنده قابل تحمل نیست.
  حقیر هم به نوبه ی خود مراتب عذر خواهی را به جای آورده و از حضور محترم حضرت عالی پوزش می طلبم.

  Comment by رضا آفاق — خرداد ۳۰, ۱۳۹۴ @ ۶:۰۶ ب.ظ

 14. با سلام
  امیر حسین نوشته است در بیت چهارم به جای کوه محنتم ، کوه محتشم هم آمده است، در هیچ نسخه ای محتشم نیامده ، آمده بود هم کاملا بی معنی بود.این اشتباه از نادرست خوانی استاد شجریان به ذهن مخاطبان رسوخ کرده است.

  Comment by غلامی — مرداد ۳۰, ۱۳۹۴ @ ۱۰:۳۰ ق.ظ

 15. جناب ادب دوست، توصیه میکنم پیش از ابراز تاسف، در املای فارسی خود دقت کنید. سابقه صحیح است.
  علاوه بر این، جای تعجب است که ما بدون دقت به هیچ نکته ی دیگری تنها به قضاوت و صدور گزاره های قطعی اصرار میورزیم!

  Comment by علی — بهمن ۲۶, ۱۳۹۴ @ ۲:۴۲ ب.ظ

 16. علی آقای دقیق،
  ابراز تاسف از بد خوانی آقای شجریان، قضاوت و صدور گزاره قطعی محسوب نمی شود. حرف ق و غ در بسیاری از کلید برگها خاستگاه واحدی دارند و امکان سهو القلم، بسیار، سپاس از یاد آوری

  Comment by ادب دوست — بهمن ۲۶, ۱۳۹۴ @ ۷:۳۹ ب.ظ

 17. “محنتم” البته که بصورت “محتشم” هم در برخی از نسخه ها ذکر شده است، برای نمونه :

  غزلهای سعدی / به تصحیح دکتر غلامحسین یوسفی / چاپ اول / انتشارات سخن / ص ۲۵۳

  بنا بر این نسخه، جناب شجریان هم صحیح خوانده اند …

  Comment by نی ما — آبان ۱۸, ۱۳۹۵ @ ۸:۳۱ ب.ظ

 18. فرهادوارم از لب شیرین گزیر نیست
  ور کوه محنتم به مثل بیستون شود
  کوه محنت=غم بسیار و سنگین
  اگر شجریان محتشم خوانده دیگر خیلی تو ذوق میزند چون میشود کوه باشکوه و انگار مسابقه بین کوهها هست نه بیان غم.البته گناه این بر گردن پیراستار نسخه ای هست که از روی آن خوانده شده و کمتر شجریان
  جز دیده هیچ دوست ندیدم که سعی کرد
  تا زعفران چهره من لاله گون شود
  زعفران در اصل زفران بوده که عربی شده
  نام دیگر فارسی آن جادی میباشد و به دلیل تقویت نیروی جنسی شادی آور است همچون دارچین

  گر کسی را زعفران شادی فزاید گو فزای
  چون تو با غم خو گرفتی زعفران کس مخور

  Comment by 7 — آذر ۱, ۱۳۹۵ @ ۴:۲۸ ب.ظ

 19. جناب ۷،
  برابر پارسی زعفران به گمانم کرکوم است، با صدای پیش ، در زبان ایتالیایی کرکوما زرد چوبه را میگویند.

  Comment by بی سواد — آذر ۱, ۱۳۹۵ @ ۷:۰۱ ب.ظ

 20. اگر کرکوما به ایتالیایی هست و به معنی زردچوبه،حدسم این هست به انگلیسی هم زردچوبه معنی میدهد نه زعفران و شاید حرف صدادار آخر را ندارد.
  اگر کلمات دیگر هم باشد من نمیدانم ولی جادی را یقین دارم

  Comment by 7 — آذر ۱, ۱۳۹۵ @ ۸:۴۱ ب.ظ

 21. نتیجه جستجوی مترجم گوگل:
  زردچوبه به انگلیسی=Turmeric
  زرد چوبه به ایتالیایی=curcuma

  زعفران به انگلیسی
  ۱/ saffron
  2. crocus
  زعفران به ایتالیایی
  zafferano
  زعفران به آلمانی و فرانسوی
  Safran
  زعفران به اسپانیایی و گالیسیایی
  azafrán

  Comment by 7 — آذر ۱, ۱۳۹۵ @ ۸:۵۳ ب.ظ

 22. درود بر ۷ گرامی،
  کروکوس انگلیسی به گمانم گشته همان کرکوم خودمان است.

  Comment by بی سواد — آذر ۱, ۱۳۹۵ @ ۱۱:۰۴ ب.ظ

 23. من هم اینک این تصنیف رو گوش میکنم که استاد شجریان کوه محنتم را کوه محتشم خواند و تعنت را هم نادرست خواند.
  ta’annot نه ta’annat

  در قیاس با فوتبال کوه محتشم یکراست کارت سرخ دارد

  Comment by 7 — اسفند ۵, ۱۳۹۵ @ ۵:۰۶ ب.ظ

 24. محمد معتمدی جانانه خوانده:
  tiny.cc/jo-esh

  Comment by 7 — اسفند ۵, ۱۳۹۵ @ ۷:۴۲ ب.ظ

 25. شاید منظور استاد شجریان طعنَت باشه، یعنی طعنه ای که شخص مقابل میزنه (طعنهء تو!)
  البته من خیلی وارد نیستم، فقط برداشت شخصی خودم بوده به عنوان یک شنونده

  Comment by حامد — خرداد ۱۴, ۱۳۹۶ @ ۴:۴۷ ب.ظ

 26. اونجوری که من قبلن خوندم گویا کوه محتشم کوهی در شیراز بوده و بنابرین اگر محتشم باشه از نظر معنایی ایرادی نداره چون حضرت سعدی کوه محتشم را در مقابل بیستون برای فرهاد اورده

  Comment by مهران — شهریور ۲۵, ۱۳۹۶ @ ۹:۰۶ ق.ظ

 27. گنجور عالی هستی ممنون

  Comment by نرم افزار CRM — فروردین ۳۱, ۱۳۹۸ @ ۳:۰۴ ب.ظ

 28. دل برقرار نیست که گویم نصیحتی
  این مصرع واقعا عالی هست

  Comment by دانلود آهنگ — فروردین ۳۱, ۱۳۹۸ @ ۳:۰۵ ب.ظ

 29. قابل توجه استاد الاساتید حضرت آقای شمس الحق

  بوسعید مهنه در حمام بود
  قایمیش افتاد و مردی خام بود

  شوخ شیخ آورد تا بازوی او
  جمع کرد آن جمله پیش روی او

  شیخ را گفتا بگو ای پاک جان
  تا جوانمردی چه باشد در جهان

  شیخ گفتا شوخ پنهان کردنست
  پیش چشم خلق ناآوردنست

  این جوابی بود بر بالای او
  قایم افتاد آن زمان در پای او

  چون به نادانی خویش اقرار کرد
  شیخ خوش شد، قایم استغفار کرد

  خالقا، پروردگارا ، منعما
  پادشاها، کارسازا ، مکرما

  چون جوانمردی خلق عالمی
  هست از دریای فضلت شبنمی

  قایم مطلق تویی اما به ذات
  وز جوانمردی ببایی در صفات

  شوخی و بی‌شرمی ما در گذار
  شوخ ما را پیش چشم ما میار

  Comment by عباسی - فسا — خرداد ۱۹, ۱۳۹۸ @ ۸:۴۸ ب.ظ

 30. با درود خدمت همه
  نظر اساتید را در مورد کلمه محنتم و محتشم خواندم و بسیار از نظرات شما بهره بردم ، تا جایی که در سواد اندک بنده هست و تا اندازه ای که مفتخر بودم و آثار خسرو آواز ایران را به گوش جان شنیدم ، دریافتم که استاد شجریان به سه دلیل ممکن است کلماتی را نا همگون با آنچه ما شنیده ایم ادا کنند ، اول و مهمتر از همه استفاده ایشان از نسخ متفاوت است نظیز حافظ به سعی سایه که تا حد زیادی با نسخ معتبری چون قاسم غنی متفاوت هست و این نکته در آثار خصوصی خسرو آواز به کرات دیده میشود ، دوم گاهی به دلیل حفظ ریتم و آواز و سوم گاها کلمه ای را سهوا اشتباه ادا میکنند ،که البته در کنسرتها ویش می آید ، مانند کلمه دل به جای شب در کنسرت سپیده ، حال با توجه به نظر شما اساتید محترم این پرسش پیش روی من است که اگر کلمه محتشم در نسخه ای و یا تصحیحی آمده باشد معنی مسرع چگونه میشود ، سپاس و با آرزوی تندرستی فخر هنر ایران حضرت استاد محمد رضا شجریان که سلامت آفاق در سلامت اوست

  Comment by محمد طهماسبی — اسفند ۴, ۱۳۹۸ @ ۱۱:۱۴ ب.ظ

 31. این غزل رو نیز استاد غلامحسین بنان در همایون با همراهی عباس زندی و نصرالله زرین‌پنجه خونده.

  Comment by علی — اسفند ۸, ۱۳۹۸ @ ۵:۴۷ ب.ظ

خوراک حاشیه‌های این شعر را با این نشانی به خبرخوان خود اضافه کنید.

بستن پنجره