گنجور

دربارهٔ گنجور

«گنجور» مجموعه‌ای تحت وب از آثار سخنسرایان پارسی‌گو است که با استفاده از آن می‌توان ضمن مرور به تفکیک نام شاعر و نام آثار او، در بین آثار جستجو کرد. این مجموعه در ابتدا به کمک نرم‌افزار مدیریت محتوای وردپرس راه‌اندازی شده بود و از سال ۱۴۰۰ به بعد به پشتوانهٔ نرم‌افزار اختصاصی بازمتن خود کار می‌کند (کد منبع گنجور).

این مجموعه پیش‌تر به عنوان زیرمجموعه‌ای از سایت شخصی راه‌انداز اولیهٔ آن راه‌اندازی شده بود که نهایتاً به دامنهٔ گنجور نقطه نت انتقال پیدا کرد (سال ۸۶). هم‌اکنون منبع عمدهٔ آثار موجود در این مجموعه منابع آزاد در دسترس همگان است. فهرست منابع اشعار گنجور را به طور کلی در این صفحه و به طور جزئی در حاشیهٔ هر یک از اشعار نقل شده در این مجموعه می‌توانید مشاهده کنید. به حکم «دگران کاشتند و ما خوردیم، ما بکاریم و دیگران بخورند» گنجور نیز اشعاری را که از منابع دیگر نقل کرده به صورت دوره‌ای و در قالب پایگاه داده‌های نرم‌افزار آزاد و رایگان گنجور رومیزی منتشر می‌کند تا گروهها و علاقمندان دیگر بتوانند با استفاده از این مجموعه کارهای مشابه گنجور را انجام دهند و در مجموع گامهای بیشتری در جهت انتشار آزاد ادبیات فارسی برداشته شود.

کل کار، یک سرگرمی شخصی با انگیزهٔ علاقه به آثار ادبی فارسی بوده است. گنجور وابسته به هیچ سازمان خصوصی یا دولتی‌ای نیست. گنجور هیچ گونه فعالیت تجاری اعم از فروش برنامه یا داده‌ها یا کتاب یا تبلیغات نداشته و ندارد و محتوا و کدهای آن همیشه به رایگان در دسترس بوده است. از این جهت سایتها و برنامه‌های تجاری که از نام گنجور برای فروش محصولات خود سوء استفاده می‌کنند با گنجور ارتباطی ندارند. تنها دامنهٔ اینترنتی متعلق به گنجور ganjoor.net است و دامنه‌های مشابه به افراد و شرکتهای غیرمرتبط با گنجور تعلق داشته و گنجور مسئولیتی در قبال آنها ندارد. جهت ارائهٔ پیشنهاد یا اعلام نقص فنی می‌توانید از صفحهٔ تماس با ما استفاده کنید.