لطفاً توجه داشته باشید که حاشیه‌ها برای ثبت نظرات شما راجع به همین شعر در نظر گرفته شده‌اند. در صورتی که در متن ثبت شده‌ی شعر در گنجور غلط املایی مشاهده کردید، یا با مقابله با نسخه‌ی چاپی در دسترستان اشتباهاتی یافتید، در مورد این شعر نظر یا احساس خاصی دارید یا مطلب خاصی در مورد آن می‌دانید یا دوست دارید درباره‌ی آن از دیگران چیزی بپرسید یک حاشیه برای آن بنویسید. لطفاً از درج مطالب غیرمرتبط با متن این شعر خاص خودداری فرمایید و حتی‌الامکان سعی کنید متن حاشیه‌ی خود را با حروف فارسی درج کنید (حاشیه‌ها بازبینی خواهند شد و موارد غیرمرتبط و ناقض این نکات حذف می‌شوند).

بحثهای مذهبی و اعتقادی و ارجاع توهین‌آمیز نسبت به بزرگان ادیان و همینطور بحثهای قومیتی و توهین به فرهنگها و قومیتها و زبانها از مصادیق حاشیه‌های نامناسب محسوب می‌شوند.

لطفاً در صورتی که اشتباهات را با استناد به نسخه‌های چاپی گزارش می‌کنید این مسئله را (حتی‌الامکان با ذکر نام مصحح) ذکر نمایید تا بتوانیم بین پیشنهادهای تصحیحی حدسی حاشیه‌گذاران و پیشنهادهای مستند تمایز قایل شویم.

حاشیه بگذارید

* ورود نام و پست الکترونیکی اجباری است، پست الکترونیکی نشان داده نمی‌شود.

 1. دربیت ششم، یاغی درست‌تر می‌نماید تا باغی

  Comment by ساده — خرداد ۵, ۱۳۹۲ @ ۱۲:۵۰ ب.ظ

 2. با سلام سعدی در این غزل به دو نکته اشاره میکند اول اینکه کافی است که روی او را ببینی ودر کمندش گرفتار شوی که البته بهای دیدن او حتی یک نظر نقد جان است که باید دادن و او را دیدن بقول خود سعدی دیدن او یک نظر صد چو منش خونبهاست لذا برای رسیدن به وصال او باید خود و نفس خود را بمیرانی حافظ میگوید حاقظ تو خود حجاب خودی از میانه بر خیز یعنی اینکه خود را نبین همه را او ببین نکته دوم اینکه کشش و مدد او نیاز است تا بتوانی از میانه بر خیزی یعنی اگر او توفیق ندهد امکان رفتن بسوی او نیست با زور و ثروت نمیشود چنانچه اسکندر میخواست با زور به اب حیات برسد و نتواتست

  Comment by شایق — تیر ۱۰, ۱۳۹۴ @ ۳:۴۰ ب.ظ

 3. با سلام خدمت جناب ساده باغی همان معنی یاغی را میدهد

  Comment by شایق — تیر ۱۱, ۱۳۹۴ @ ۱۲:۳۵ ق.ظ

 4. باسلام و سلام ویژه خدمت دوست عزیز سالخورده جناب شمش الحق اما در مورد معنی اسم این فقیر اگر جنابعالی واقعا مشتاق دانستن ان بودید کافی بود انرا در یکی از کتب لغت جستجو میکردید انگاه در می یافتید که همان مشتاق است واما در مورد خانم یا اقا بودن اولا مگر صرف اسم جنابعالی ( شمس الحق ) دال بر مونث ویا مذکر است که از اسم من انتظار دارید چنین باشد و ثانیا مونث یا مذکر بودن چه نقشی در بیان مطالب دارد فرمایش حضرت علی فرا روی ماست ( انظر الی ما قال و لا تنظر الی من قال یعنی به سخن و محتوای ان نگاه کن نه به گوینده ان ) و امیدوارم اگر خدا توفیق دهد به نوشتن مطالب ادامه دهم و از همه دوستان گرام میخواهم وارد این عرصه شوند و هر چه بیشتر به مطالب عمق ببخشند (از نام چه برسی که مرا ننگ ز نام است از ننگ چه گویی که مرا نام ز ننگ است ) و اما در مورد این غزل که فرموده اید با عرفان در تعارض است چند نکته خدمت شما عرض می نمایم ۱_ برای اینکه بدانیم شعری عرفاتیست یا غیر عرفانی اول باید به سراغ گوینده ان شعر وخط مشی وعقاید او رویم اگر گوینده عارف باشد به هیچ عنوان شعر غیر عرفانی نمی سراید چرا که عارف حرف لغو و بیهوده نمی گوید و خوشبختانه عرفان انچنان در اثار سعدی موج میزند که نیازی به اثبات ندارد و کافیست خواننده کمترین اطلاعی از عرفان داشته باشد ( گویند مگو سعدی چندین سخن از عشقش می گویم بعد از من گویند به دورانها ) ۲ = ان دسته از عرفا که حرفهای خود را عریان بیان کرده اند مورد ازار و اذیت متعصبین قرار گرفته اند و حتی برخی شهید گشته اند (ان یار کزو گشت سر دار بلند جرمش این بود که اسرار هویدا میکرد ) لذا عرفا جوری سروده اند که نا محرمان به ان دسترسی نداشته باشند ( با مدعی مگویید اسرار عشق و مستی تا بی خبر بمیرد از درد خود برستی ) ۳_ اما ایرادی که شما گرفته اید که خوی زشت در مورد خدا نخواهد بود با توجه به مطالب قبل وارد نیست چون منظور از خوی زشت ازمایشاتی است که خداوند از افراد مدعی غاشقی میگیرد تا سره از ناسره شناخنه شود ( ای که از کوچه معشوقه ما میگذری بر حذر باش که سر میشکند دیوارش ) ایا حضرت ابراهیم در سویدای وجودش ( در رابطه با قربانی اسماعیل ) نمی توانست سوال کند این چه رفتار زشتی است که خدا با من می کند مسلما اگر عاقل بود و عاشق نبود این سوال را میکرد اما در عشق مجال ایراد نیست

  Comment by شایق — تیر ۲۳, ۱۳۹۴ @ ۶:۲۸ ب.ظ

 5. جناب شمس!

  جدا! از سرکار می خواهم که دست از این سالخورده نمایی و خویش فرسوده انگاری بردارید
  نوشته های شما از اندیشه ای سرشار و جوان حکایت دارد، و آنگونه که از برخی نشانگان بر می آید گفتگو از پیری و سالخوردگی بسیار زود رس است .
  و االبته گر ادامه بدهید از شما به دکتر کیخا شکایت خواهم برد !
  شاد و تندرست بوید.
  دوستدار.

  Comment by دکتر ترابی — تیر ۲۳, ۱۳۹۴ @ ۱۰:۱۳ ب.ظ

 6. با سلام و سلام وبژه خدمت جنابان عزیز و گرامی اقایان شمس و دکتر ترابی علامت سالخوردگی و بیری سه چیز است ۱_ فراموشی ۲ _ متاسفانه دو دیگر را فراموش کردم انشا الله هر دوی شما دلی جوان و بر اانرژی داشنه باشید و سالهای سال شادکام روزگار سبری کنید حق یارتان باد

  Comment by شایق — تیر ۲۴, ۱۳۹۴ @ ۹:۱۱ ق.ظ

 7. جناب شایق،
  فرمودید نخستین نشانه پیری چیست؟؟؟

  Comment by دکتر ترابی — تیر ۲۴, ۱۳۹۴ @ ۲:۲۶ ب.ظ

 8. با سلام دکتر جان تا این اندازه دیگر بیری نیست خرفتیست اگر خدای نا کرده به شما بر خورد و ناراحت شدید لطفا داستان زیر را بخوانید بادشاهی راه معده اش بند امدبطوریکه معده به حد انفجار رسید و دکتری را به بالین او اوردند تشخیص دکتر اماله بود ( از راه مقعد معده را تخلیه کردن ) خلاصه دکتر با هزار ترس و لرز به شاه گفت باید اماله شوید شاه نیم خیز شد و با صدای کلفت گفت کی ؟ من ؟ دکتر گفت نه قزبان خودم را گفتم شاد باشی

  Comment by شایق — تیر ۲۴, ۱۳۹۴ @ ۳:۳۳ ب.ظ

 9. جناب شایق
  هرگز ! ، تنها یک شوخی بود.

  Comment by دکتر ترابی — تیر ۲۴, ۱۳۹۴ @ ۴:۳۵ ب.ظ

 10. با سلام و سلام خدمت دکتراینهم یک شوخی بیش نبود از بردباری شما تشکر

  Comment by شایق — تیر ۲۴, ۱۳۹۴ @ ۱۱:۲۱ ب.ظ

 11. با سلام و سلامی ویژه خدمت جناب شمس الحق دوست بسیار عزیز و نازنین سالخورده و ( همان جیزی که در ظاهر خطاب به جناب دکتر گفتم و در واقع با خودم بودم) و همان نیز ودو باره با خودم حال که اسرار به معنی شایق دارید خدمت شما عرض میکنم که شایق اسم فاعل شوق است وهم به معنی کسی است که ایجاد شوق مینماید یعنی دیگران را مشتاق چیزی میکند و هم به این معنیست که خود شوق دارد و مشتاق به چیزی است و من به این دلیل این اسم را انتخاب کردم که سعدی میگوید اگر هزار سال بعد سر خاک من بیایی هنوز بوی عشق به مشامت میرسد که البته بخاطر علل بیری شعرش را فراموش کرده ام که از همه دوستان میخواهم این شعر را یاداوری کنند بهرحال من این بو را از مزار سعذی و از اثار او با تمام وجود حس کردم و مشتاق شدم که این عطر خوشبو واین نافه ختن را به دوستان هدیه دهم وهمه جا سخن از عشق او بگویم هر چند من کجا سعدی کجا ( عطار هفت شهر عشق را گشت و ما هنوز اندر خم یک کوچه ایم ) و در واقع ما هنوز اندر غم یک جوجه ایم ما به دنیا وابسته و انان از دنیا و عقبی رسته و به او بیوسته اما اب دریا را گر نتوان کشید هم به قدر تشنگی باید چشید هر چند ( گویند مگو سعدی چندین سخن از عشقش می گویم بعد از من گویند به دورانها ) خلاصه تصمیم دارم بشرط حیات در مورد همه غزلهای سعدی و بعدا نیز اگر توفیقی بود حافظ . مطالبی در حد وسع و توانایی خودم بنویسم و تا کنون تا غزل سی و بنج نوشته ام و در این راه از تمام دوستان ( چه موافق وچه مخالف ) استمداد میطلبم که هر دو گروه دوستان نعمتی هستند بی بدیل و باعث تعمیق مسایل میشوند و بیشابیش از همه تشکر میکنم و عاجزانه خواهش می کنم در تمامی بحثها شرکت کنند و به این فقیر کمک نمایند و اما راجع به جتسیت خودم من ذیل غزل شماره دوازده مطلبی در مورد زن و مرد نوشته ا م جناب شمس شما ان مطلب را لطف کرده بخوانید و در همانجا اعلام نظر فرمایید من هم قول میدهم در انجا خود را عریان نمایم تا از جنسیتم اگاه شوید البته بشرط اینکه با خود چشم بصیرت بیاورید از اینکه مرا به جمع دوستان بذیرفته اید بسیار خرسندم و به ان افتخار می نمایم با درود فراوان به همه دوستان

  Comment by شایق — تیر ۲۸, ۱۳۹۴ @ ۲:۱۴ ق.ظ

 12. اینجا مکان شوخی و متلک گفتن نیست. بهتر بود واقعا حاشیه نگاری میشد. به هر صورت سعدی را به هیچ وجه نمیتوان عارف دانست و این مسئله را همۀ ادبای بزرگ پذیرفته اند که اشعار و به خصوص غزلهای سعدی کاملا انسانی و زمینی است. سعدی یک زیبایی پرست است و همیشه بر اصالت عشق و زیبایی تاکید دارد. فقط بابی از بوستان وی که در رابطهباعشق است به عشق عرفانی میپردازد و مابقی آثار او انسانی است و خطاب به ما. در ضمن عرفا همیشه بی پروا بوده اند. عرفای اصلی و واقعی فارسی زبان _در زمینۀ شعر_ مولوی و عطارند که بی پرده حرف زده اند. عارف ترسی از کسی ندارد. در ضمن سعدی شخصیت بی پروایی دارد این را میتوان از قصاید و بوستن به راحتی متوجه شد چرا که بدون ترس خطاب به شاه حرفهایش را زده به حدی که شاه را نصیحت میکند و بیم میدهد. برعکس شاعران دیگر که شاهان رافقط مدح میکردند. مولوی هم با اینکه عارف است حرفهای رکیکش بیش از هر شاعر درجۀ اول است.

  Comment by ص.ت — آبان ۲, ۱۳۹۴ @ ۹:۳۲ ق.ظ

 13. چه قدر تند قرائت میشه !!!!!!!!!!!!!

  Comment by حسین — خرداد ۱۲, ۱۳۹۵ @ ۱۰:۲۴ ق.ظ

 14. عرض سلام و ارادت خدمت تمامی دوستان به ویژه استاد عزیز، جناب شمس الحق!
  بحثی بین دوستان درگرفته پیرامون عرفانی بودن این غزل شیخ…
  از آنجایی که هم مخالفان و هم موافقان، هر دو، با استناد به شخصیت شیخ و دیگر آثار او در این باب داوری کرده اند ذکر یک نکته را ضروری می دانم؛
  به گمان حقیر نقد تاریخی و نقد زندگی نامه ای ابزار کارآمدی برای نقد شعر نیست…
  چرا که اثر، خود، معرف خویش است! هر متنی موجودیت مستقل و واحدی دارد که به خوبی گویای خویش است و به تنهایی این قابلیت را دارد که متنقد را در نقد یاری کند و بسنده باشد.
  گستاخی حقیر را ببخشید!
  سبز و مانا باشید!

  Comment by مینا مرادی — آذر ۱۹, ۱۳۹۵ @ ۷:۳۸ ب.ظ

 15. با درود فراوان. دوستان در بیت یکى مانده به آخر مصرع دوم ” که بخت راست فضیلت نه زور بازو را”
  متوجه نشدم که چرا سعدى فضیلت را به بخت نسبت داده؟ مگر در بخت و اقبال که تابع شانس و احتمال شمرده میشود میتوان فضیلتى جست؟
  یا شاید مخلص معنى بخت را در اینجا درست متوجه نشدم؟

  Comment by اردشیر — مرداد ۱, ۱۳۹۶ @ ۵:۴۸ ب.ظ

 16. سلام دوست عزیز.
  جناب سعدی در بیت یکی مانده به آخر می فرمایند:
  کسی با قدرت نمایی ظاهری و جسمانی به گنج که همان برخورداری از بخت بلند است، دست نمی یابد .او تنها با این اظهار قدرت ظاهری رنج بیهوده ای را بر خود هموار کرده است.همانطور که بخت و اقبال بلند با فضیلت و دانش حاصل می شود و نه از راه قدرت جسمانی و زور بازو .در واقع شیخ نیروی تعقل و اندیشه را بر نیروی جسمانی ترجیح داده است . باید توجه کرد که بخت دراینجا به معنی معمول زمان ما یعنی شانس نیست بلکه کنایه از بهره مندی و دولت است.

  Comment by مینا مرادی — مرداد ۱۴, ۱۳۹۶ @ ۱:۳۴ ق.ظ

 17. معنی به این سادگی چرا اینهمه پیچ و تاب و وارونگی.چیزی که این دوست ما را به اشتباه کشانده و نیز شما را واژه فضیلت است.فضیلت در اینجا به معنی اصلی آن یعنی برتری است و ربطی به اخلاق و مکارم آن و دانش ندارد.
  و دیگر اینکه “که” در نیم بیت دوم به معنی “تا” میباشد.
  که بخت راست فضیلت=که بخت را فضیلت(برتری) است=تا برتری با بخت است
  سعدی میگوید من اینهمه کوشش هم کنم که به گنج یا مراد برسم تا بخت برتر است زور و بازوی من کاری از پیش نمیبرد چون من اصلا با بخت میانه خوبی ندارم.(بد شانسم)
  این مضمون بخت نداشتن را در بسیاری غزلها آورده است.
  به رنج بیهوده گنج نتوان برد تا برتری با بخت است و نه زور بازو

  Comment by 7 — مرداد ۱۴, ۱۳۹۶ @ ۲:۱۴ ق.ظ

 18. خانم یا آقای هفت!
  نقد تاریخی یکی از ابزار نقده…
  تنها ابزار موجود نیست
  میشه متن و اساسا هنر رو از دریچه ی هرمنوتیک و ساختگرایی هم دید.
  “هرمنوتیک (Hermanutic) به علم تأویل یا تفسیر متون معنا شده است. بین روش هرمنوتیکی و روش تفسیری عالمان دینی، تفاوت‏هایی اساسی وجود دارد. از مهم‏ترین تفاوت‏ها این است که تلاش عمده مفسران متون دینی آن است که مقصود شارع را از نصوص صادره به دست آورند؛ ولی روش هرمنوتیکی، متن را گسسته از گوینده، نویسنده یا نازل کننده آن مورد بررسی قرار می‏دهد و به مقصود گوینده کاری ندارد؛ بلکه برای آنمعنایی عصری در نظر می‏گیرد. به تعبیر دیگر بر اساس تأویل هرمنوتیکی الفاظ و جملات در هر عصر معنای خاصی می‏یابند و این تاریخ است که به متن معنا می‏دهد.”

  Comment by مینا مرادی — مرداد ۱۵, ۱۳۹۶ @ ۱۲:۰۴ ق.ظ

 19. با چنین استدلالی که حتی خون هر بیخیال گنجوری را به جوش می آورد این دو بیت مناسب خود دیدم:
  من که در هیچ مقامی نزدم جا پ چرا
  پیش تو تشت بیفکندم و رخت بنهادم
  دلم از صحبت گنجور به کلی بگرفت
  وقت آن است که پرسی خبر از غمبادم

  Comment by 7 — مرداد ۱۵, ۱۳۹۶ @ ۲:۴۴ ق.ظ

 20. سر تسیلم و ارادت در پیش.

  Comment by مینا مرادی — مرداد ۱۵, ۱۳۹۶ @ ۸:۵۸ ق.ظ

 21. “سر تسیلم و ارادت در پیش”

  Comment by مینا مرادی — مرداد ۱۵, ۱۳۹۶ @ ۹:۰۱ ق.ظ

 22. تسلیم

  Comment by مینا مرادی — مرداد ۱۵, ۱۳۹۶ @ ۹:۰۴ ق.ظ

 23. با پوزش از عزیزان جان که پر فایده وقتشان رابه این کمترین عنایت میدارند و عرض تشکر پیشکش که کمی پارازیت را تاب میآورید.
  من اومدم ۲ خط شعر بخونم چشمم خورد به کلی حاشیه نویسی از چند تا دکتر و پیر خرابات و عالم که با ادبیات قرن ششم بهم متلک میپرونن و از رفتارشون هم خجالت نمیکشم. من حتما حتما که سواد شما دکتر مهندس سید عالما رو ندارم. ولی شعور و ادب هم مهمه.
  البته با خودم بودم. شما مشغول باشید عزیزان جان …

  Comment by محصن — مهر ۱۱, ۱۳۹۶ @ ۱:۰۲ ق.ظ

 24. شما فعلا برو ۱۰ بار از رو محسن بنویس بیار تا بعد

  Comment by مینا مرادی — دی ۲۸, ۱۳۹۶ @ ۱:۲۶ ب.ظ

 25. بادرود
  دنبال مطلب ساده ای بودم که که تارنما به این صفحه راهنمایم شد..ساختار سایت بسیار جذاب هست ،متن شعر،خوانش،لیست آهنگها،معنی لغات
  فقط افسوس که فرهنگ نقد هیچ کتاب واحدی نداره
  مانا باشید

  Comment by بهار — آذر ۲۳, ۱۳۹۷ @ ۵:۰۷ ب.ظ

 26. لبت بدیدم و لعلم بیوفتاد از چشم
  عجب ایهام زیبایی در (لعلم بیوفتاد از چشم)وجود دارد!!!
  _لعل در نظرم بی مقدار شد
  _دانه های اشک خونین از چشمم فرو افتاد!!!

  Comment by پدرام ملکی — دی ۲۰, ۱۳۹۷ @ ۱۱:۳۳ ق.ظ

 27. درود عزیزان بهتر ازجان
  مطالب کهن را دیدم و بسیار مشتاق شدم و شگرف
  اتفاقا برعکس ادبای فاخر عصر نو که لباسی تنگ بر تن کرده و گشاده رویی نقادی میکنن بر حضرات شایق و شیق و شق
  مشتاقانه ادبیات متلک را دنبال کرده و مسرور از مدت مدیدی که افتخار دیدن گوهر بارانه ای از این نوع ندیده بودم و زنده شد روح ما در مضامین اساتید شیوق و بسیار شادمان از درشکه چی ناصرالدین شاه که فقط خودش بر وافور همایونی گرمابه میربود
  یا حق

  Comment by Omid — مرداد ۲۳, ۱۳۹۹ @ ۲:۱۰ ب.ظ

خوراک حاشیه‌های این شعر را با این نشانی به خبرخوان خود اضافه کنید.

بستن پنجره