لطفاً توجه داشته باشید که حاشیه‌ها برای ثبت نظرات شما راجع به همین شعر در نظر گرفته شده‌اند. در صورتی که در متن ثبت شده‌ی شعر در گنجور غلط املایی مشاهده کردید، یا با مقابله با نسخه‌ی چاپی در دسترستان اشتباهاتی یافتید، در مورد این شعر نظر یا احساس خاصی دارید یا مطلب خاصی در مورد آن می‌دانید یا دوست دارید درباره‌ی آن از دیگران چیزی بپرسید یک حاشیه برای آن بنویسید. لطفاً از درج مطالب غیرمرتبط با متن این شعر خاص خودداری فرمایید و حتی‌الامکان سعی کنید متن حاشیه‌ی خود را با حروف فارسی درج کنید (حاشیه‌ها بازبینی خواهند شد و موارد غیرمرتبط و ناقض این نکات حذف می‌شوند).

بحثهای مذهبی و اعتقادی و ارجاع توهین‌آمیز نسبت به بزرگان ادیان و همینطور بحثهای قومیتی و توهین به فرهنگها و قومیتها و زبانها از مصادیق حاشیه‌های نامناسب محسوب می‌شوند.

لطفاً در صورتی که اشتباهات را با استناد به نسخه‌های چاپی گزارش می‌کنید این مسئله را (حتی‌الامکان با ذکر نام مصحح) ذکر نمایید تا بتوانیم بین پیشنهادهای تصحیحی حدسی حاشیه‌گذاران و پیشنهادهای مستند تمایز قایل شویم.

حاشیه بگذارید

* ورود نام و پست الکترونیکی اجباری است، پست الکترونیکی نشان داده نمی‌شود.

 1. یکی از زیباترین سروده های استاد سخن، سعدی
  ارزش وقت رو بدونیم، قدر چیزهایی رو که داریم بدونیم، و امیدوارم که “بخت نیک انجام” با همه همراه باشه

  Comment by فرشید — مهر ۲۶, ۱۳۸۸ @ ۷:۱۱ ب.ظ

 2. شنیدن این شعر با صدای محکم شهید چمران چقدر جالبه …!!!

  Comment by محمد — خرداد ۲۵, ۱۳۸۹ @ ۱:۵۷ ب.ظ

 3. منم با محمد موافقم. صدای شهید چمران واقعا به این شعر یه حال و هوای جالبی میتونه بده….

  Comment by زهرا — شهریور ۲۲, ۱۳۸۹ @ ۱۱:۳۸ ب.ظ

 4. اما من با صدای احمد شاملو دوستدارم بشنوم

  Comment by ایلیا — بهمن ۱۶, ۱۳۹۰ @ ۱۱:۳۸ ق.ظ

 5. دوستان دربیت دوم گشتاخیه سعدی رو باز هم میشه دید که این سخنان نشان دهنده این است که سعدی استاد سخن اما عامی است و عارفی واصل نیست که این سخنان شایسته عارف نیست اماچمران این بیت کز عهده بیرون امدن رو در موضوعی متفاوت به کار میبره جالبه سعدی سرودش حال انکه زمینی به کارش برده و جمران استفاده بهتری ازش کرده/میگن بد به حال کسی که مالی رابه حرام جمع کنه و خوشا به حاله کسی که اون ماله حرام به دستش برسه و در راه رضای خدا خرجش کنه

  Comment by ایران — اردیبهشت ۲۵, ۱۳۹۳ @ ۴:۲۸ ق.ظ

 6. ایران بانو شما عارف رادر برابر عامی می دانید حال اینکه گروهی خردمند و سواد دار را برابر و ضد عامی می دانند . رویهمرفته بیشتر بزرگان سراغ آن کار دیگر رفته اند ولی از نوشتن آن سر باز زده اند . از پیامبر و شیوه مبارک ازدواج کردنش بگیر تا ابن عربی و مولانا . قرار نیست انسان از دنیا سراسر روی بگرداند بلکه باید خودش را نیالاید و آگاهی به دست بیاورد . سعدی البته عارف یا بینشور نیست ولی عامی خواندن سعدی درست نیست . آیا من میتوانم بروم در انگلستان زبان انگلیسی درس بدهم ؟ یا در عراق عربی ؟ سعدی دست کم در دمشق عربی درس می داده است و دست کم کتابی از نویسنده ای فرانسوی دیده ام من که نامش این بود
  les effects de sadi sur la literature francaise !
  یعنی کارسازی و اثر سعدی بر ادبیات فرانسه ! و ادبسار فرانسه ادبی سست و بیمایه نیست اگر همدل باشید .

  Comment by امین کیخا — اردیبهشت ۲۵, ۱۳۹۳ @ ۹:۰۳ ق.ظ

 7. سلام بنده بعضی از غزلیات سعدی را خوانده ام ممکنه بعضی بگن سعدی عارف نبوده ولی به نظر من بعضی از غزلیات سعدی در اوج عرفانه اگر با نگاه عارفانه بهش نگاه بشه بر فرض هم نباشه استاد سخن و غزل که هست بقول بزرگی شاعر اگر سعدی شیرازی است -گفته های من و تو بازی است

  Comment by محمد — مرداد ۳, ۱۳۹۳ @ ۲:۱۵ ق.ظ

 8. ایران عزیز، بیت:

  همه عمر بر ندارم سر از این خمار مستی
  که هنوز من نبودم که تو در دلم نشستی

  شاهدی است بر عرفان سعدی.طبیعی است که شاعر همیشه یک حال ندارد و گاه اشعار عاشقانه گاه عارفانه و گاهی اشعار تعلیمی می سراید و با یک بیت نمی توان راجع به شاعر قضاوت کرد.
  در این شعر هم اگر حال شاعر را حال خوش بعد از کشف و شهود و عبادت شبانه بدانیم می توان شعر را عرفانی تفسیر کرد.

  Comment by پوریا — آذر ۱۳, ۱۳۹۳ @ ۷:۴۴ ب.ظ

 9. سلام ایران گرامی
  دو جور بی ادبی داریم .
  یک بی ادبی پیش از مستی دو بی ادبی پس از مستی !
  مثلا فرض کنید شما با اینشتین اشنایی ندارید .
  یکباره او را که دیدید بزنید پشتش بگویید سلام رفیق چطوری ؟
  این بی ادبی پیش از مستیست .
  ولی اگر با او همدم و همفکر باشید داستان بکلی عوض می شود و دیگر بی ادبی به حساب نمی اید .
  شیخ شبستر در این باره می گوید :
  ولی تا با خودی زنهار زنهار
  عبارات شریعت را نگه‌دار
  یعنی وقتی بی خود شدی در ان مقام می توانی ناگفتنی ها را بگویی .
  تو را گر نیست احوال مواجید
  مشو کافر ز نادانی به تقلید

  Comment by روفیا — فروردین ۱۶, ۱۳۹۴ @ ۷:۱۱ ب.ظ

 10. مهم نیست سعدی عرف باشد یا نباشد مهم این است که ما از ادبیات غنی ایرانی چه بهره ای می گیریم. با خودمان بازی نکنیم .کمی عاقلانه تر فکر کنیم ما با این نوع جدل ها خودمان را از واقعیت ها دور میکنیم و همیشه حالت توهم داریم . برای همین است که ما بشتر احساسی هستیم و با احساسات ما بازی می شود ، ایرانی با قدمت تمدنی نباید الان در این جایگاه فرهنگی در دنیا باشد.

  Comment by علیرضا — خرداد ۱۵, ۱۳۹۴ @ ۷:۲۵ ق.ظ

 11. با سلا م خدمت همه ذوستان عرض این فقیر اینست که همه انسانهای کامل نقطه اوج و شب قدری ذارنذ و در ان اوج چیزهابی را دیده اند که ما هرگز تصورش را هم نمی توانیم بکنیم و وقتی میخواهند برای ما از ان کشف و مشاهده نقل کنند ناچارا انرا در عباراتی میریزند که برای ما اشنا باشد و اگر بخواهند ان واقعیات را بطور شفاف بیان کنند مثل حلاج سرشان بالای دار میرود بقول حافظ ان یار کزو گشت سر دار بلند جرمش این بود که اسرار هویدا میکرد لذا سعدی انرا به شبی تشبیح کرده که لب بر لب یار خویش نهاده و چه لذتها که نبرده است حافظ چنین شبی را اینطور بیان میکند زلف اشفته و خوی کرده وخندان لب و مست بیرهن چاک و غزل خوان صراحی در دست نرگسش عربده جوی و لبش افسوس کنان نیم شب دوش به بالین من امد بنشست….خلاصه اینکه چنین مقامی و شبی شب فناست شب وصل یار است شبی است که عارف کوس انا الحق میزند وجز او چیزی نمیبیند در معراج است و با دوست در اغوش و دیگر از خود خبری نیست

  Comment by شایق — تیر ۶, ۱۳۹۴ @ ۱۰:۱۰ ب.ظ

 12. در تایید فرمایشات آقای امین کیخای گرامی
  فیلسوف آمریکایی قرن نوزدهم هنری دیوید تورو که بیشتر شهرتش به خاطر کتاب والدن می باشد و مقاله معروف نافرمانی مدنی او مهاتما گاندی و مارتین لوتر کینگ و لیون تولستوی را تحت تاثیر قرار داده است ، اندیشه های خود را بسیار نزدیک به سعدی میداند و میگوید که من همان سعدی هستم که بعد از چند صد سال دوباره آمده ام .

  Comment by روفیا — تیر ۷, ۱۳۹۴ @ ۴:۱۷ ب.ظ

 13. دوستی که سعدی رو به خاطر بیت دوم و احتمالا مصرع ” لب بر لب” گستاخ خطاب کرده؛ اصلا معنی بیت رو متوجه نشده:
  منظور از لب بر لب، لب بالای سعدی هست که بر لب پایین قرار دارد و در واقع بسته بودن دهان رو نشان میده. اگر غیر از این بود که سعدی به کامش رسیده بود.
  در ضمن، اگر شما حافظ و مولانا و … رو عارف حساب میکنید، به چنین اشعاری از اونها بر نخوردید؟
  حافظ میگه: سه بوسه کز دولبت کرده ای وظیفه من
  اگر ادا نکنی وامدار من باشی
  و بسیاری نمونه های دیگه
  پس بهتره به استاد سخن سعدی، لقب ” عامی” ندیم.

  Comment by احمد — آبان ۳, ۱۳۹۴ @ ۸:۲۱ ب.ظ

 14. با سلام ایران عزیز از شما میپرسم در تمام جهان ایران را به سعدی اش میشناسند یا به چمران؟ با کدام طرز فکر و نگاهی نادره گفتار شیراز را عامی خواند ه ای ؟ آیا میتوانی بیتی همچون سعدی بیاوری؟ شاید بتوانی ولی با این شرط که بقیه عمرت را بنویسی و پاک کنی.

  Comment by افشین — بهمن ۸, ۱۳۹۴ @ ۳:۴۴ ب.ظ

 15. تفاوت در ضبط:
  یک لحظه بود این یا شبی کز عمر ما تاراج شد
  ما همچنان لب بر لبی نابرگرفته کام را
  به
  یک لحظه بود آن یا شبی کز عمر ما تاراج شد
  ما همچنان لب بر لب و برنا گرفته کام را (”برنا” جوان)

  گر پای بر فرقم نهی تشریف قربت می‌دهی
  به
  گر پای بر فرقم نهی تشریف قربم می‌دهی (قرب: ارزش؛ قربت: نزدیکی؛ بلحاظ معنی هر دو نادرست نیستند؛ اما دومی یا بند اول مصراع سازگاری بیشتری دارد)

  Comment by عباس مشرف رضوی — بهمن ۱۰, ۱۳۹۴ @ ۱۲:۵۵ ب.ظ

 16. الحق که شنیدن این مصرع ها و ابیات با گرمی صدای شهید بزرگوار مصطفی جمران شور و شعف خاصی رو ایجاد میکنه توصیه میکنم حتما بشنوید

  Comment by مولانا لاور — اردیبهشت ۲۸, ۱۳۹۷ @ ۴:۴۱ ق.ظ

 17. به نظر من بعضی از دوستان دارن کم لطفی میکنن اصلا شهید چمران و سعدی زمینه تخصصشون یکی نیست که بعضی از دوستان مقابل هم قرار میدن بله قطعا بزرگ بودن سعدی بر کسی پوشیده نیست ولی این رو هم در نظر داشته باشید افراد مثل شهید چمران هم بسیار کم اند و اصلا این دو فرد رابطه شون طولی هست نه عرضی اگر خود شهید چمران عزیز سعدی رو قبول نداشتن شعرشون رو نمیخوندن لطف زاویه دید ها را کلی تر قرار بدیم ممنون از همه ی بزرگواران اهل ادب

  Comment by حضرن عشق — اردیبهشت ۲۸, ۱۳۹۷ @ ۴:۴۵ ق.ظ

خوراک حاشیه‌های این شعر را با این نشانی به خبرخوان خود اضافه کنید.

بستن پنجره