لطفاً توجه داشته باشید که حاشیه‌ها برای ثبت نظرات شما راجع به همین شعر در نظر گرفته شده‌اند. در صورتی که در متن ثبت شده‌ی شعر در گنجور غلط املایی مشاهده کردید، یا با مقابله با نسخه‌ی چاپی در دسترستان اشتباهاتی یافتید، در مورد این شعر نظر یا احساس خاصی دارید یا مطلب خاصی در مورد آن می‌دانید یا دوست دارید درباره‌ی آن از دیگران چیزی بپرسید یک حاشیه برای آن بنویسید. لطفاً از درج مطالب غیرمرتبط با متن این شعر خاص خودداری فرمایید و حتی‌الامکان سعی کنید متن حاشیه‌ی خود را با حروف فارسی درج کنید (حاشیه‌ها بازبینی خواهند شد و موارد غیرمرتبط و ناقض این نکات حذف می‌شوند).

بحثهای مذهبی و اعتقادی و ارجاع توهین‌آمیز نسبت به بزرگان ادیان و همینطور بحثهای قومیتی و توهین به فرهنگها و قومیتها و زبانها از مصادیق حاشیه‌های نامناسب محسوب می‌شوند.

لطفاً در صورتی که اشتباهات را با استناد به نسخه‌های چاپی گزارش می‌کنید این مسئله را (حتی‌الامکان با ذکر نام مصحح) ذکر نمایید تا بتوانیم بین پیشنهادهای تصحیحی حدسی حاشیه‌گذاران و پیشنهادهای مستند تمایز قایل شویم.

حاشیه بگذارید

* ورود نام و پست الکترونیکی اجباری است، پست الکترونیکی نشان داده نمی‌شود.

 1. منظور از دل در کل رباعی همان تماشاگه راز ومحل نزول اسرار است. منظور از عقل در مصراع اول بیت دوم است که همان تعلقات دنیوی است و نقطه است

  Comment by Anonymous — دی ۲۶, ۱۳۸۹ @ ۱۱:۲۱ ب.ظ

 2. منظور از دل همان است که می فرمایید اما منظور از عقل همان خرد است که عقل معاش یکی از کاربری های ان است .

  Comment by امین کیخا — تیر ۲۳, ۱۳۹۲ @ ۹:۴۳ ب.ظ

 3. سلام خسته نباشید
  اگر امکان دارد اشعار بیشتر از این شاعر شرین سخن در سایت گنجور قرار بدهید.
  ومخصوصً از دوبیتی هایش که واقعاً خواندنی است
  ممنونم

  Comment by علی — آذر ۲۵, ۱۳۹۲ @ ۲:۵۷ ق.ظ

 4. در بیت دوم به جای “فتنه ی” باید “فتنهٔ” نوشته شود.

  Comment by عمر شیردل — فروردین ۱۱, ۱۳۹۵ @ ۱۰:۲۲ ب.ظ

خوراک حاشیه‌های این شعر را با این نشانی به خبرخوان خود اضافه کنید.

بستن پنجره