لطفاً توجه داشته باشید که حاشیه‌ها برای ثبت نظرات شما راجع به همین شعر در نظر گرفته شده‌اند. در صورتی که در متن ثبت شده‌ی شعر در گنجور غلط املایی مشاهده کردید، یا با مقابله با نسخه‌ی چاپی در دسترستان اشتباهاتی یافتید، در مورد این شعر نظر یا احساس خاصی دارید یا مطلب خاصی در مورد آن می‌دانید یا دوست دارید درباره‌ی آن از دیگران چیزی بپرسید یک حاشیه برای آن بنویسید. لطفاً از درج مطالب غیرمرتبط با متن این شعر خاص خودداری فرمایید و حتی‌الامکان سعی کنید متن حاشیه‌ی خود را با حروف فارسی درج کنید (حاشیه‌ها بازبینی خواهند شد و موارد غیرمرتبط و ناقض این نکات حذف می‌شوند).

بحثهای مذهبی و اعتقادی و ارجاع توهین‌آمیز نسبت به بزرگان ادیان و همینطور بحثهای قومیتی و توهین به فرهنگها و قومیتها و زبانها از مصادیق حاشیه‌های نامناسب محسوب می‌شوند.

لطفاً در صورتی که اشتباهات را با استناد به نسخه‌های چاپی گزارش می‌کنید این مسئله را (حتی‌الامکان با ذکر نام مصحح) ذکر نمایید تا بتوانیم بین پیشنهادهای تصحیحی حدسی حاشیه‌گذاران و پیشنهادهای مستند تمایز قایل شویم.

حاشیه بگذارید

* ورود نام و پست الکترونیکی اجباری است، پست الکترونیکی نشان داده نمی‌شود.

 1. شعله ادراک خاکستر کلاه افتاده است
  نیست غیر از بال قمری پنبه ی مینای سرو

  معنی شعر فوق مد نظر استادم هست و ۳ نمره واسه پایان ترم داره
  فقط هم تا شنبه وقت دارم
  ممنون میشم که فورا جواب بدین

  Comment by لی لا — مهر ۵, ۱۳۹۱ @ ۹:۵۲ ب.ظ

 2. نخست باید به ردیف غزل توجه کرد که چون شیرازۀ یک کتاب همۀ ابیات را محکم در خود جای داده است و آن واژۀ ” سرو” است. همۀ مفاهیم را باید در سایۀ سرو دید.
  سرو در ادبیات دری نماد آزادگی است، ولی بیدل این نگرش را پیچیده تر می بیند. در زبان شاعران ایران زمین سرو نماد آزادگی است در حوزۀ نیروی های فعال و یا قدرت های فعال، ولی بیدل بیش از این ها را هم می بیند: بیدل نیروهای انفعالی را نیک می بیند و مقامی بالاتر به نیروهای انفعالی می دهد. و در این غزل هم بسیار ماهرانه نیروهای انفعالی را در بالای قد و قامت آزادگی سرو می نشاند.
  دومین نکته :
  در تک تک بیت های این غزل قدرت های انفعالی را یا در دامن قدرت فعال می نشاند و یا بر بالای آن. این نکته را با هم مرور می کنیم:
  بیت اول:
  بر باد دادن یاد قامت او توسط سرو ( متاسفانه حاشیۀ گنجور اجازه نمی دهد که واژه های مورد نظر را با رنگ خاکستری تزیین کرد)
  نالۀ قمرو قد کشیدن سرو و آزادگی است

  بیت دوم
  چیدن دامن گل آزدگی زبان و ایمای سرو چنین است.

  بیت سوم
  بلندی آزادگی، خم شدن عالم در پای میوۀ نا پیدای سرو است.

  بیت چهارم
  قدر آزادی، ناله نشاندن به جای سرو است.
  بیت پنجم
  باده و بهار در تنگنای دامن مینا است،
  آب و آبرو در افتادگی و رفتن در پای سرو است.
  بیت ششم
  شعلۀ ادراک ، خاکستر کلاه شدن، بال قمری در بالای سرو
  سومین نکته:
  اتحاد نیروی ها و قدرت های منفعل و فعال کلید درک درست اشعار بیدل است. دو حوزۀ قدرت ها فعال و منفعل در منطق بیدل متناقض نیستند بلکه مکمل یکدیگر هستند ولی نقش کدام یک مهمتر است جای بحث مفصل تری دارد. این تضاد نیروها و قدرت ها در منطق بیدل لازمۀ وجود است، و این درست بر عکس منطق دیالکتیک فرنگی است. در دیالتیک فرنگی تاکید در تضاد است ولی در ادبیات دری و عرفان ایران زمین حوزۀ جان بر خلاف عالم بی جان ناظر بی طرف تضاد ها نیست بلکه عاشق آشتی دادن تضادها است و زندگی را از ره گذر این آشتی ضد ها به دست می آورد. بنیان بر پایۀ وحدت است نه برپایۀ تضاد. همچنین بر عکس ایدۀ مفسران وطنی که خواسته اند مفهوم پارادوکسیکال را بر اشعار بیدل اعمال کنند باید گفت که وحدت و توحید بنیان نگرش بیدل است. تضاد در خم چوگان جان مجبور به تبعیت می شود و روی به وحدت می آورد. پارادوکس حالت حیرانی و بی جهتی و بی تصمیمی است و چه بسا سر از تهی گری و پوچی در می آورد و این موضوع در اشعار بیدل نیست مگر این که آن را سرسری و سطحی بگیریم و همتی در یافتن ژرفای آن به خرج ندهیم.
  بعد از این مقدمه می آییم به بیت مورد نظر شما:
  شعلۀ ادراک خاکسترکلاه افتاده است // نیست غیر از بال قمری پنبۀ مینای سرو
  شعلۀ ادراک قدرت فعال است، هر شعله که از مواد سوختنی بر خیزد بعد از تمام شدن سوخت محدود خود فرو می نشیند و به زیر خاکستر می رود و کلاهی از خاکستر بر بالای آن می نشیند و می شود خاکستر کلاه. در مصرع دوم تشبیه مصرع اول یعنی خاکستر کلاهی ادراک را به رابطۀ بین قمری و سرو حمل می کند. یعنی سرو که نماد آزادکی است و چون شعله ای قد کشیده است ولی بالای آن قمری نشسته است که بال او به رنگ خاکستری است و چون خاکستر بر بالای شعلۀ خوش قامت آزادگی نشسته است. از طرفی دیگر در یک بیت بالاتر باده و بهار و مینا را به سرو بسته است. مینا یعنی شیشۀ می . در قدیم در بطری می را با پنبه می بستند، در این جا سرو به مینا تشبیه شده است و بالای آن هم قمری نشسته است و بال او در مینای می را که سرو و آزادکی باشد بسته است. این نگاره را می توان از زاویه های مختلف نگریست و دید که در یک غزل می توان بیش از چندین کتاب را گنجانید.
  رابطۀ مفاهیم قمری و سرو مانند رابطۀ گل و بلبل است، ولی با تفاوتی ها. در ردهای تکاملی بلبل و قمری در ردۀ بالاتر از گیاهان و درخت ها هستند، از همین زاویه هم می توان دید که آگاهی حیوانی بالاتر از عالم گیاهان نشسته است. اگر با منطق بیدل به قضیه نگاه بکنید و پرسید : چرا چنین است؟ هر کسی با هر فلسفه ای ممکن است پاسخی متفاوت بدهد ولی اگر بخواهید پاسخ را از منطق بیدل
  بیرون بیاورید چنین خواهد شد: چون قدرت انفعالی بیشتری دارد.
  این وارو کردن ترتیب قدرت ها است . اگر قمری می تواند ناله بکند پس در مرتبه ای بالاتر از آگاهی است. سرو که خاموش است و توان ناله کردن ندارد در مرتبۀ پایین تری است. از طرف دیگر قد و قامت آزادی که خاموش است بر زیر زبان گویای قمری می نشیند. همت آزادگی هم صرف آگاهی می گردد. باده را باید در مینا کرد و بر سر آن بال پرواز گویایی را گذاشت . این گویایی همین شعر است. ترتیب قدرت ها در منطق بیدل معکوس نگرش مولانا جلال الدین یا فردوسی است. وقتی گرایش علامه اقبال را به مولوی و عطار می بینیم متوجه می شویم که چرا از نگرش بیدل روی گردان بوده است.

  Comment by رسته — مهر ۷, ۱۳۹۱ @ ۱۰:۰۷ ق.ظ

 3. سپاس فراوان از جواب کامل و جامع شما
  نمیدونین چه کمک بزرگی به من کردید
  یه دنیا ممنون

  Comment by لی لا — مهر ۷, ۱۳۹۱ @ ۹:۰۱ ب.ظ

 4. و البته برای دریافت مفهوم همین بیت معروف به دشواری از بیدل و همچنین برای اطلاع و آگاهی یافتن از رمز و راز زبان بیدل، مراجعه شو به کتاب: «شاعر آینه ها» تالیف استاد دکتر محمدرضا شفیعی کدکنی».

  Comment by محمدرضا — اردیبهشت ۱۵, ۱۳۹۳ @ ۱:۳۸ ب.ظ

 5. در بیت هفتم، واژه «ریخت» به اشتباه «ربخت» درج گردیده است؛ اصلاح بفرمایید.

  Comment by محمدرضا — اردیبهشت ۱۵, ۱۳۹۳ @ ۱:۴۲ ب.ظ

 6. برای برداشت معنی از این بیت شمار را ارجاع میدهم به کتاب “شاعر آینه ها” از دکتر شفیعی کدکنی
  و همچنین
  کتاب ” بیدل ، سهراب و سبک هندی” از مرحوم سیدحسن حسینی

  Comment by محمد — خرداد ۴, ۱۳۹۴ @ ۱۰:۴۲ ق.ظ

 7. شعلهٔ ادراک خاکسترکلاه افتاده است
  نیست غیر از بال قمری پنبهٔ مینای سرو
  الله الله…أین میزان از تزاحم تصاویر درجای دیگر پیدا نمیشود
  شفیعی میگوید من گاها روزها میشود که به پیداکردن روابط و درک أین گونه ابیات مشغولم…تو خود بخوان حدیث مفصل ازاین مجمل

  Comment by علی عباسی — مهر ۱۷, ۱۳۹۵ @ ۷:۰۶ ب.ظ

خوراک حاشیه‌های این شعر را با این نشانی به خبرخوان خود اضافه کنید.

بستن پنجره