لطفاً توجه داشته باشید که حاشیه‌ها برای ثبت نظرات شما راجع به همین شعر در نظر گرفته شده‌اند. در صورتی که در متن ثبت شده‌ی شعر در گنجور غلط املایی مشاهده کردید، یا با مقابله با نسخه‌ی چاپی در دسترستان اشتباهاتی یافتید، در مورد این شعر نظر یا احساس خاصی دارید یا مطلب خاصی در مورد آن می‌دانید یا دوست دارید درباره‌ی آن از دیگران چیزی بپرسید یک حاشیه برای آن بنویسید. لطفاً از درج مطالب غیرمرتبط با متن این شعر خاص خودداری فرمایید و حتی‌الامکان سعی کنید متن حاشیه‌ی خود را با حروف فارسی درج کنید (حاشیه‌ها بازبینی خواهند شد و موارد غیرمرتبط و ناقض این نکات حذف می‌شوند).

بحثهای مذهبی و اعتقادی و ارجاع توهین‌آمیز نسبت به بزرگان ادیان و همینطور بحثهای قومیتی و توهین به فرهنگها و قومیتها و زبانها از مصادیق حاشیه‌های نامناسب محسوب می‌شوند.

لطفاً در صورتی که اشتباهات را با استناد به نسخه‌های چاپی گزارش می‌کنید این مسئله را (حتی‌الامکان با ذکر نام مصحح) ذکر نمایید تا بتوانیم بین پیشنهادهای تصحیحی حدسی حاشیه‌گذاران و پیشنهادهای مستند تمایز قایل شویم.

حاشیه بگذارید

* ورود نام و پست الکترونیکی اجباری است، پست الکترونیکی نشان داده نمی‌شود.

 1. این شعر از زیباترین اشعار آهنگین شیخ اجل می باشد.

  Comment by محسن اصلانی — فروردین ۲۹, ۱۳۹۳ @ ۸:۳۱ ب.ظ

 2. سلام به احتمال زیاد این بیت این گونه باید باشد لایق تر از امیری در خدمتت اسیری

  Comment by محمد — شهریور ۲۹, ۱۳۹۴ @ ۲:۰۸ ب.ظ

 3. ای نقطه سیاهی بالای خط سبزش
  خوش دانه‌ای ولیکن بس بر کنار دامی
  سعدی شیفته خال و خط و بناگوش بوده.خال مخاطب است
  دام=گیسو
  نقطه سیاه=خال
  خط سبز: موی نرم صورت نوجوان

  لایقتر از امیری در خدمتت اسیری
  لایقتر از امیر بودن در خدمتت اسیر بودن است و نیمه دوم بیت بیانگر این سخن است:
  خوشتر ز پادشاهی در حضرتت غلامی
  حضرت=حضور

  Comment by 7 — اردیبهشت ۳, ۱۳۹۶ @ ۱۲:۵۱ ب.ظ

 4. خدمت شما عارضم بناگوش حرف نداره با مغز و شیراز از قدیم ندیما شهر کله پاچه بوده سعدی هم خوشکله بوده ایضا حافظ.ولی پاچه خوردن نداره
  گویا کله غذای مردان بهشتیه

  Comment by زارع — اردیبهشت ۳, ۱۳۹۶ @ ۵:۱۸ ب.ظ

 5. مصرع اول بیت هشتم در متن چاپی تصحیح فروغی کلیات سعدی انتشارات امیرکبیر ۱۳۸۶ به این صورت آمده:
  «لایقتر از امیری در خدمتت امیری»
  در پاورقی عنوان شده:
  «در نسخ قدیمی و معتبار به اتفاق «در خدمتت اسیری» و «در خدمتت غلامی». بعضی نسخ متأخر و نسخ چاپی مطابق متن است.»
  پاورقی به احتمال قوی به «حضرت» در مصرع دوم اشاره دارد و بنا به قرینه آن که ضبط نسخ متأخر را بر نسخ قدیمی ترجیح داده به نظر من «امیری» دوم اشکال چاپی است و «اسیری» بوده است، چون نسخ متأخر اغلب شامل تغییراتی هستند که به مذاق کاتبان خوشتر می‌آمده و کاتبان متأخر چنین ضبط عجیبی را حتی اگر اصالت داشته باشد تغییر می‌دهند!

  Comment by حمیدرضا محمدی — بهمن ۵, ۱۳۹۶ @ ۸:۴۹ ب.ظ

 6. درباره اینکه کله پاچه خوراک مردان بهشتی است من که تا کنون نشنیده بودم ولی کسی چه میداند شاید یک شیرازی دور از وطن کله مشد و چرب و چیلی برای دوستان بار گذاشته و تیار کرده که با خوردنش به مثال این سخن شیخ که “به حدیث درنیایی که لبت شکر نریزد” یکی زان میان به وجد آمده و فرموده باشد: هذا مأکول فی الجنات نعیم” فی المثل! چه از اینگونه حدیث بنی امیه و بنی عباس و دیگران کم به خورد امت ندادند.

  Comment by 7 — بهمن ۵, ۱۳۹۶ @ ۹:۴۴ ب.ظ

 7. یکی از صاحبدلان سر به جیب مراقبت فرو برده بود و در بحر مکاشفت مستغرق شده حالی میپرسد از کجای این مثلا حدیث برمی آِید که کله خوراک مردان بهشتی است و زنان را بدان راه نیست؟
  میگویم خاک بر سرت که فلان نخوانده میپرسی
  بدان هر آنچ قدرت باه را تشدید کند و رگان را گرم کند بر زنان حرام است حتی بهشتی.
  والله اعلم
  این حدیث حسن هم از من:
  گرفتم ز صد ها فیلتر هم نیک بگذری
  ز چنگال گنجور جان سالم در میبری؟
  ای تهی دست رفته در بازار
  ترسمت پر نیاوری دستار
  نقد برف است و گنجور تموز
  نمنمک کوچ و خواجه غرّه هنوز
  شوخی

  Comment by 7 — بهمن ۵, ۱۳۹۶ @ ۱۱:۴۱ ب.ظ

 8. در مورد بیت هشتم:
  بازی با کلمات سعدی در این بیت بیداد می کنه.
  اگر واژه ی آخر رو اسیری در نظر بگیریم ، می تونیم یکبار جوری بخونیم که معنی مصراع بشود”شخصی حتی شایسته تر و لایق تر از یک امیر در محضر تو یک اسیر است” و جور دیگه بخونیم که دوستمون اشاره کردن”بهتر از امیر بودن در حضور و بارگاه تو اسیر بودن است” که خوانش اول به نظرم به معنای ذاتیِ کلمه ی لایق نزدیک تره.
  حالا چنانچه کلمه ی آخر رو امیری در نظر بگیریم هم می تونیم جوری بخونیم که معناش بشه” تو از امیران هم شایسته تر و لایق تر هستی و امیران خودشون در حضرت و بارگاه تو هستند” که خب کمی نامأنوس و سطحی به نظر میاد.
  مصراع دوم رو هم میتونیم یکبار جوری بخونیم که بشه” بهتر از پادشاهی و فرمانروایی کردن، غلامی و خدمت برای توست” و یکبار بشه “شخصی حتی بهتر و بزرگتر از یک پادشاه، در خدمت تو غلامی ست و نه بیشتر” . جالبه نه؟

  Comment by Pourya — اردیبهشت ۱۹, ۱۳۹۹ @ ۱:۱۲ ب.ظ

خوراک حاشیه‌های این شعر را با این نشانی به خبرخوان خود اضافه کنید.

بستن پنجره