لطفاً توجه داشته باشید که حاشیه‌ها برای ثبت نظرات شما راجع به همین شعر در نظر گرفته شده‌اند. در صورتی که در متن ثبت شده‌ی شعر در گنجور غلط املایی مشاهده کردید، یا با مقابله با نسخه‌ی چاپی در دسترستان اشتباهاتی یافتید، در مورد این شعر نظر یا احساس خاصی دارید یا مطلب خاصی در مورد آن می‌دانید یا دوست دارید درباره‌ی آن از دیگران چیزی بپرسید یک حاشیه برای آن بنویسید. لطفاً از درج مطالب غیرمرتبط با متن این شعر خاص خودداری فرمایید و حتی‌الامکان سعی کنید متن حاشیه‌ی خود را با حروف فارسی درج کنید (حاشیه‌ها بازبینی خواهند شد و موارد غیرمرتبط و ناقض این نکات حذف می‌شوند).

بحثهای مذهبی و اعتقادی و ارجاع توهین‌آمیز نسبت به بزرگان ادیان و همینطور بحثهای قومیتی و توهین به فرهنگها و قومیتها و زبانها از مصادیق حاشیه‌های نامناسب محسوب می‌شوند.

لطفاً در صورتی که اشتباهات را با استناد به نسخه‌های چاپی گزارش می‌کنید این مسئله را (حتی‌الامکان با ذکر نام مصحح) ذکر نمایید تا بتوانیم بین پیشنهادهای تصحیحی حدسی حاشیه‌گذاران و پیشنهادهای مستند تمایز قایل شویم.

حاشیه بگذارید

* ورود نام و پست الکترونیکی اجباری است، پست الکترونیکی نشان داده نمی‌شود.

 1. نر به معنی بزرگ و بزرگوار به کار رفته است در آمیغ شاه نر.

  Comment by Anonymous — بهمن ۱۸, ۱۳۹۲ @ ۱۲:۵۹ ق.ظ

 2. کی جمادی محو گشتی در نبات…فکر میکنم اشاره باشد به اینکه تکامل جهان بر مبنای حرکت حبی است و اینکه همگی عاشقانه به سوی خداوند رونده ایم

  Comment by Anonymous — بهمن ۱۸, ۱۳۹۲ @ ۱:۰۱ ق.ظ

 3. ترنجیدن برای انجماد و یخ زدن به کار رفته است

  Comment by Anonymous — بهمن ۱۸, ۱۳۹۲ @ ۱:۰۳ ق.ظ

 4. چگونه میشود عاشقان آن کمال ذره ذره بشتابند ؟مثل این است که بگوییم آرام آرام عجله کن!

  Comment by Anonymous — بهمن ۱۸, ۱۳۹۲ @ ۱:۰۵ ق.ظ

 5. گنبد کردن در اینجا میشود جست و خیز کردن و لغز هم سوراخ پیچ در پیچ موش صحرایی شاید مانند ماز !

  Comment by تاوتک — بهمن ۱۸, ۱۳۹۲ @ ۲:۵۹ ق.ظ

 6. هر گاه واژه میقات را میبینم ناخودآگاه یاد خسی در میقات مرحوم جلال آل احمد می افتم .کلاس دوم راهنمایی بودم که این کتاب را از عمویم به عنوان کادوی تولد گرفتم و با خواندن آن با آثار آل احمد آشنا شدم و از آنجا که متولد تیر ماه هستم تمام تابستان را با آن آثار گذراندم اما مهر ماه که به مدرسه رفتم معلم انشایی داشتم کاملا کم سواد!که موضوع اولین انشا سال تحصیلی را طبق معمول تابستان گذشته را چگونه سپری کردیدانتخاب کرده بود.من کهبا خواندن آثار آل احمد به تب نوشتن هم مبتلا شده بودم اندک ذوقکی به خرج داده و آنچنان شرحی از خوانده هایم دادم که معلم بینوا را اصلا خوش نیامد وپانزدهی کف دستم گذاشت که تا امروز مشتم از آن میسوزد .اکنون هر دو در بهشت ابدی آرمیده اند..

  Comment by تاوتک — بهمن ۱۸, ۱۳۹۲ @ ۳:۱۵ ق.ظ

 7. […] های مثنوی – گنجور – دفتر پنجم بخش ۱۶۴ – ۱۶۵ – ۱۶۶ – ۱۶۸ – […]

  Pingback by داستان مثنوی و دو آلت مردانه متفاوت | مجله مرد روز — اردیبهشت ۱۵, ۱۳۹۵ @ ۸:۳۶ ق.ظ

 8. با سلام و تشکر، آیا جناب مولوی اهمیت زمان و مکان را در رویدادها نخواسته است بیان کند؟!.آیا “واقعیات ” و حتی “حقایق”را جدای از زمان و مکان میتوان قضاوت کرد؟.آیا اهتمام فضاهای مجازی در به قضاوت کشاندن وقایع ،جدای از زمان و مکان نمیباشد؟!.گویا تفاوت “واقعیت و “حقایق”را “را بیشتر در ابیات مولوی میتوان مشاهده کرد.

  Comment by محمد علی لطفی — خرداد ۸, ۱۳۹۷ @ ۱۱:۵۵ ق.ظ

خوراک حاشیه‌های این شعر را با این نشانی به خبرخوان خود اضافه کنید.

بستن پنجره