لطفاً توجه داشته باشید که حاشیه‌ها برای ثبت نظرات شما راجع به همین شعر در نظر گرفته شده‌اند. در صورتی که در متن ثبت شده‌ی شعر در گنجور غلط املایی مشاهده کردید، یا با مقابله با نسخه‌ی چاپی در دسترستان اشتباهاتی یافتید، در مورد این شعر نظر یا احساس خاصی دارید یا مطلب خاصی در مورد آن می‌دانید یا دوست دارید درباره‌ی آن از دیگران چیزی بپرسید یک حاشیه برای آن بنویسید. لطفاً از درج مطالب غیرمرتبط با متن این شعر خاص خودداری فرمایید و حتی‌الامکان سعی کنید متن حاشیه‌ی خود را با حروف فارسی درج کنید (حاشیه‌ها بازبینی خواهند شد و موارد غیرمرتبط و ناقض این نکات حذف می‌شوند).

بحثهای مذهبی و اعتقادی و ارجاع توهین‌آمیز نسبت به بزرگان ادیان و همینطور بحثهای قومیتی و توهین به فرهنگها و قومیتها و زبانها از مصادیق حاشیه‌های نامناسب محسوب می‌شوند.

لطفاً در صورتی که اشتباهات را با استناد به نسخه‌های چاپی گزارش می‌کنید این مسئله را (حتی‌الامکان با ذکر نام مصحح) ذکر نمایید تا بتوانیم بین پیشنهادهای تصحیحی حدسی حاشیه‌گذاران و پیشنهادهای مستند تمایز قایل شویم.

حاشیه بگذارید

* ورود نام و پست الکترونیکی اجباری است، پست الکترونیکی نشان داده نمی‌شود.

 1. غلط املائی در بیت دوم:
  هر دو “ممن” باید “مؤمن” باشند.
  با تشکر.

  پاسخ: با تشکر، تصحیح شد.

  Comment by س. ص. — اسفند ۱۲, ۱۳۸۶ @ ۶:۵۹ ق.ظ

 2. “سگی بگذار ما هم مردمانیم”
  کسی می تونه راهنمایی کنه مفهوم این مصرع از شعر چیه؟ و مفهمو سگی چیه؟
  سپاسگذار

  Comment by راد — تیر ۱۱, ۱۳۹۱ @ ۱۲:۴۱ ب.ظ

 3. سلام
  کلمه ( سگی ) یعنی اون حالت جنونی که در مستی به آدم دست میده و منظور از سگی در اینجا جنون هست.

  Comment by حسن — مرداد ۳۱, ۱۳۹۱ @ ۸:۱۵ ب.ظ

 4. سکَی بکَذار = بد خلقی

  Comment by Anonymous — دی ۱۸, ۱۳۹۱ @ ۵:۱۱ ق.ظ

 5. لطفاً از خودتون تفسیر نکنید. این حسن اقا حالت جنون رو از کجا در اوردن؟ والّا

  Comment by Anonymous — دی ۱۸, ۱۳۹۱ @ ۵:۱۷ ق.ظ

 6. سگ همان جانور و همراه ادم است اینجا و در ادبیات دوره إسلامی ایران نماد نفس شد ه است سگی بگذار یعنی خودپرستی بگذار ما ادمیم

  Comment by امین کیخا — اردیبهشت ۱, ۱۳۹۲ @ ۹:۰۸ ق.ظ

 7. زیرا خودپرستی مانع دیگر دوستی است

  Comment by امین کیخا — اردیبهشت ۱, ۱۳۹۲ @ ۹:۰۹ ق.ظ

 8. سکی ذر اینجا بمعنی پستی و فرومایگی است
  زیرا در اسلام سک حیوان پست و نجس می باشد.

  Comment by محمد — خرداد ۲۰, ۱۳۹۲ @ ۱۲:۱۴ ب.ظ

 9. سگ جانور بغرنجی است از یک سو در اسلام جانوری نجس( ریمن) است و از دیگر سو در قران کریم امده است که خوردن گوشت حیواناتی که سگان شکاری ( کلاب المقلدة ) کشته باشند روا است ، شایان توجه است که سگ ها بیماریهایی برای انسان دارند از جمله کیست هیداتید که جگر و شش انسان را تباه می کند اما پژوهشی نوین در امریکا نتایج شگفتی گزارده است برای نمونه خانواده هایی که سگ و گربه در خانواده داشته اند از خیو( تف) جانوران و مالکان انها نمونه برداری کرده است و پس از کشت در ازمایشگاه فرجام چنین بوده است دهان سگ از گربه الودگی کمتری دارد و دهان و خیو انسان بدلیل همه چیز خواری از هردو عفونت و باکتری بیشتری دارد اینجا نشان داده شده است که سگ شکاری که خوراک پاک بخورد دهانی پاک دارد ، باید به زیبایی حکم قران گردن نهاد سگ ریمن است ولی سگ شکاری نه . ما تا باز بینی اندیشه هامان راه بلندی داریم همین چند روز پیش کودکی با درد کتف به دفتر من مراجعه کرد و در ct scan ان چند کیست بزرگ کبدی داشت و جراحی شد باید تیز ببینیم و حکم دو لبه قران کریم هم داستان از دو پهلویی ماجرا دارد . در میان ایرانیان سگ جانوری نیک و افریده ای با شگون است که دام ها را می پاید البته در اغاز شهر نشینی انسان ،سگ نقش پاک نشدنی در زندگی انسان داشته و می بایست د ران هنگام حکم ریمنی سگ نادیده گرفته شود بهر سو داستان به اینجا می رسد که ایا تاویل در کتابهای سپند می تواند صورت پذیرد یا باید ریخت و شکل أحکام را دگرگون نکرد ؟

  Comment by امین کیخا — خرداد ۲۰, ۱۳۹۲ @ ۱:۰۶ ب.ظ

 10. سگی بگذار ما هم مردمانیم به نظر بنده اشاره به سگ اصحاب که داره.

  Comment by ابوالقاسم — آذر ۱۲, ۱۳۹۳ @ ۹:۵۴ ب.ظ

 11. خصوصیت سگ. اگر دمش را گاز بگیرد سگ دیگری او هم دم اونو گاز میگیره . یعنی مقابله به مثل نکن مثل سگ که ما مردمانیم و اشتباه میکنیم و بیا از من بگذر.

  Comment by محمد موسوی — اسفند ۱۵, ۱۳۹۳ @ ۹:۲۴ ق.ظ

 12. کسی ترجمه کاملشو میذاره

  Comment by فاطمه — آذر ۴, ۱۳۹۴ @ ۱:۳۲ ب.ظ

 13. معنی سگ یعنی اینکه مرا به حال خودم رها کنید… کجای اسلام گفته سگ نجس هستش ؟؟ تنها خوردنش منع هستش… تفسیر درست کنید دوستان… ممنون

  Comment by امین — اردیبهشت ۲۱, ۱۳۹۵ @ ۲:۱۶ ب.ظ

 14. باسلام، در ارتباط با سوال یکى از دوستان که پرسیده بود مفهوم “سگى” در مصرع “سگى بگذار ما هم مردمانیم” چیه؟ باید به عرض برسونم براى بنده هم قبلاً مفهوم این مصرع جاى سوال بود. لذا از یکى از دوستانم که استاد و مدیر گروه ادبیات فارسى یکى از دانشگاههاى معتبر کشورمون هست پرسیدم و ایشون این توضیح رو به من دادند:
  شاعر در مصرع اول گفته: “کریمان جان فداى دوست کردند” که شاعر مخاطب شعر خودش رو آدمهاى “کریم”، “بخشنده”، و “مهربان” خطاب کرده و در ادامه گفته: “سگى بگذار ما هم مردمانیم” یعنى با ما آنطور که با سگها بدرفتارى و نامهربانى و باخشونت برخورد میکنند، رفتار نکن و با ما کریمانه و مهربانانه رفتار کن، ما(شاعر) هم انسان و آدمیزاده هستیم، یعنى ما را “سگ” فرض نکن، و ما را مثل اینکه سگ هستیم با خشونت از خود نرانید. پس منظور شاعر از تشابه سگ با مخاطب نیست و هیچ قصد توهین یا تشابه مخاطبین خود با سگ را نداشته، بلکه منظور سگ نپنداشتن خود شاعر بوده است.

  باتشکر از بذل توجه مدیریت سایت “گنجور”

  Comment by مهرداد — تیر ۳, ۱۳۹۵ @ ۴:۰۲ ق.ظ

 15. سگی بگذار یعنی سگ نباش
  ماهم مردمانیم یعنی ما هم آدمیم
  خیلی سادس چرا انقدر سختشکردید

  Comment by جلال الدین — تیر ۷, ۱۳۹۵ @ ۱:۳۲ ق.ظ

 16. جای دو بند این شعر باهم عوض شده است: در سطر هشتم آمده است:

  چو بعد از مرگ خواهی آشتی کرد
  همه عمر از غمت در امتحانیم

  درحالی که شعر به شکل زیر بوده است:
  چو بعد از مرگ خواهی آشتی کرد
  کنون پندار مردم آشتی کن

  Comment by سپهر — تیر ۱۹, ۱۳۹۵ @ ۱۱:۵۵ ق.ظ

 17. کریمان جان فدای دوست کردند - سگی بگذار ما هم مردمانیم:
  عامیانش و با تشر میشه:
  آدمهای کریم جان فدای دوست میکنند
  من که سگ نیستم آدمم که اینجور رفتار میکنی
  (مخاطبش رو کریم و بخشنده نسبت داده)

  Comment by مهدی — مرداد ۱۱, ۱۳۹۵ @ ۱:۴۵ ب.ظ

 18. سلام..این اولین نوشته من است.همیشه نظرات شما عزیزان را می خوانم.من ارشد ادبیات فارسی دارم.در درس مولانا که از کتاب غزلیات چاپ نیکلسون می خواندیم,مصرع سگی بگذار……..به صورت(ددی بگذار……..ثبت و ضبط شده و استاد ما می فرمودند این واژه صحیح است..دد به معنای نافرمانی,وحشی گری,,خصلت جانوران غیر اهلی…………سپاس.!

  Comment by فهیم السادات — مرداد ۳۰, ۱۳۹۵ @ ۶:۴۷ ق.ظ

 19. بنده این سروده رابادوستان به
  اشتراک گذاشتم.

  Comment by کمال داودوند — مرداد ۳۱, ۱۳۹۵ @ ۲:۳۳ ق.ظ

 20. باسلام
  منظور مولوی از سگی بگذار اشاره او به “سگ اصحاب کهف” است. با آقای ابوالقاسم هم نظر هستم.

  Comment by حمید فریدافشین — شهریور ۲۳, ۱۳۹۵ @ ۸:۵۲ ق.ظ

 21. سلام.
  به نظر من منظور از “سگی بگذار”در بیت سوم ، گذشتن ار صفات حیوانی و رسیدن به آدمیت و عشق است و با صلح و در وحدت زیستن است.

  Comment by محمدعلی — فروردین ۷, ۱۳۹۶ @ ۱۰:۳۵ ق.ظ

 22. با سلام خدمت همه عزیزان
  در خصوص بیت سگی بگذار می خواستم بگم که با توجه به این که مفهوم کلی شعر در مورد قهر و کم محلی یک نفر نسبت به شخصی دیگر می باشد از قدیم مرسومه که در چنین مواقعی میگن ،، طرف محل سگ بهش نمی زاره ،، این مصرع هم میتونه برگرفته از همین اصطلاح قدیمی باشه.

  Comment by غفاری — خرداد ۲۹, ۱۳۹۶ @ ۲:۳۸ ب.ظ

 23. در ادبیات محاوره ای کنایه ای هست که می گه: فلانی به فلانی محل سگ نمی ذاره. یعنی به اندازه ای که به یک سگ توجه می کنه، به اون شخص توجه نداره. این کنایه هنوز هم در گفتگوی عامیانه ی خوزستانی ها وجود داره. من فکر می کنم منظور از سگی بگذار همین کنایه باشه که بخاطر وزن شعر کلمه ی محل رو حذف کرده. در نتیجه معنی لغوی سگی بگذار میشه به اندازه ی یک سگ به ما توجه کن. که در ادبیات محاوره ای خوزستان به صورت کنایی به آدم بی معرفت میگن محل سگ به ما بذار. و معنی آزاد اون هم میشه به ما توجه کن.

  Comment by مجید چوبند — آذر ۶, ۱۳۹۶ @ ۲:۴۲ ب.ظ

 24. سپهر جان پسرم می دونی قافیه چیه؟ اگر بله، پس بدون که هیچ مصرعی جا به جا نشده. به نظر من جواب سوال سگی بگذار، برمی گرده به کلمه بگذار که دو معنی داره: انجام بده، ترک کن. حالا باید عبارت رو معنی کرد. البته منم فکر می کنم منظورش اینه که سگی واژه ایه که حداقل های محبت رو داره. مثل اون دوستمون که میگه محل سگ گذاشتن. چون در ادامه میگه: ما هم… . یعنی بابا ما هم هستیما. وگرنه می گفت: ما مردمانیم. ولی چون “هم” آورده، به فرض درست بودن کاربردش، سگی بگذار یعنی اینکه به ما هم محبت کن که ما هم آدمیم

  Comment by بامداد — اسفند ۱۹, ۱۳۹۶ @ ۵:۵۴ ب.ظ

 25. بادرود فراوان
  خوبی سروده های استاد عرفان و عاشق واقعی اینه که بیشتر کسانی که به استاد ارادت دارن میتونن سروده‌ها یش رو تفسیر کنن و بیشتر تفسیر ها درست است
  هرکسی از ظن خود شد یار من

  از درون من نجست اسرار من
  درودها به روان پاکش که مرا دیوانه وار عاشق خود کرده

  Comment by تالش ایران — مرداد ۳, ۱۳۹۷ @ ۲:۳۱ ق.ظ

 26. نخست درود بر هم میهنان خردمند که این چنین مو را از ماس بیرون میکشند.

  از دیدگاه این بنده کوچک: مفهوم کل شعر … یادآوری ارزشهاست … ارزشها را میتوان غینمت شمردن وقت / وفاداری کردن / دوستی / پاس داشتن همدیگر / فراموش نکردن همدیگر / بجا آوردن نیکی / …

  کل شعر چنین پیغام دارد:
  ای فرزندان آدم عمر آدمی اندک است. آمدن و رفتن ما درست مشابه آمدن مگسی و ناپیدا شدن آن است. انقدر سرگرم غوغاهای زمانه نباشیم و سعی کنیم این زمان را که بسیار ارزشمند است پاس بداریم. بخشندگی بزرگترین سخاوت است. در میان بزرگان سخاوتمند بالاترین ارزش جان است که آن هم در برابر دوستی چیزی نیست.

  عبارت مردمی = شادی / مرام / معرفت / هرکجا که انسانها جمع باشند همهمه و شادی جولان خواهد داد.

  سگی بگذار = میتواند مفهوم آیین وفاداری را بجا آوردن معنا بدهد.
  یعنی: با ما وفاداری بکن ما هم معنای وفاداری و انسانیت را میدانیم.

  البته این برداشت از یک جنبه بود و میتواند هرچیزی از هر جنبه دیده شود و هزارجور معنی و ذهنیت شکل بگیرد.

  با سپاس
  رهرو جانانه گرا

  @Rahrojananeh58
  www.facebook.com/RahroJananehgra

  Comment by رهرو جانانه گرا — مهر ۱۱, ۱۳۹۷ @ ۱:۳۰ ب.ظ

 27. دوستان سلام. منظور مولانا در بیت آخر از “به هستی متهم ما زین زبانیم ” چیه ؟

  Comment by سعید — آذر ۲۰, ۱۳۹۷ @ ۱۱:۵۸ ب.ظ

 28. چو مومن آیینه مومن یقین شد
  یعنیچی

  Comment by بهمن — اردیبهشت ۱۹, ۱۳۹۸ @ ۳:۱۰ ب.ظ

 29. خمش کن مرده وار ای دل ازیرا
  به هستی متهم ما زین زبانیم

  سلام، لطفا بیت بالا را کسی برایم معنی کند.
  سپاس
  حمید همت

  Comment by حمید همت — آبان ۱۰, ۱۳۹۸ @ ۶:۲۷ ب.ظ

 30. سگی بگذار بمعنی زرنگی کردن را بگذارید این اصطلاح در زبانهای محلی هنوز مستعمل است به شخص زرنگ می گویند خیلی سگ است .با سپاس

  Comment by رحیم خورشیدی — آذر ۱۲, ۱۳۹۸ @ ۱۱:۴۲ ب.ظ

 31. با سلام، فکر میکنم منظور از مصرع (سگی بگذار…) این باشد که اگر نمیتوانی وفاداری مثل سگ که الگوی وفا است داشته باشی لااقل به اندازه انسان ها وفاداری داشته باش

  Comment by امیرهوشنگ — فروردین ۲۰, ۱۳۹۹ @ ۵:۴۹ ب.ظ

 32. سلام اون قدیما خانه ها بزرگ و درا دشت بود زنگ و ایفون تصویری امروزی هم نبود وقتی کسی میومد پشت در و در میزد چون خونه نشیمن از در حیاط فاصله زیادی داشت معمولا صاحبخانه دیر متوجه میشد و میهمانان ناراحت میشدند اما خانه هایی که سگ داشتند سگ وجود مهمان و غریبه پشت در را متوجه و با پارس کردن به صاحب خانه خبر میدادند.
  پس معنی سگی بگذار اینست که سگی در حیاط بگذار و به ما توجه کن تا لااقل اگر در را بر روی ما باز نکردی دلمان خوش باشد که سگ حریمتان به حضور ما پی برد و سر و صدایی کرد.

  Comment by ابراهیم — اردیبهشت ۲۷, ۱۳۹۹ @ ۵:۵۶ ق.ظ

 33. چرا سختش میکنید. سگی بگذار یعنی محل سگ (بی محلی نکن) من هم مردمانیم (ما هم آدمیم)

  یکم دیگه ملت داشتن به معادلات انیشتین میرسیدند …

  Comment by شجره ساز — مهر ۱, ۱۳۹۹ @ ۶:۴۸ ب.ظ

 34. اتفاقا چون سگ حیوان فوق العاده باوفایی سگی بگذار یعنی آیین سگی رو ادا کن یعنی مانند سگ با وفا باش که مصداق و درونمایه شعر باهاش همخوانی داره شعر درمورد وفا داشتن و محبت به یکدیگره

  Comment by مریم — مهر ۲, ۱۳۹۹ @ ۱۱:۵۶ ق.ظ

 35. به قرینه از لحن شعر می توان دریافت که منظور از سگی بگذار یعنی اخلاق سگی را کنار بگذار که به معنی همان حالت پرخاشگری است.
  اقتضای سخن ومحیط آن روزگار ایجاب نمی کرده که به آن روی دیگر سگ!یعنی وفاداری و جان فدای دوست کردن اشاره شود.

  Comment by ع.ا.مقصودی — مهر ۱۸, ۱۳۹۹ @ ۶:۲۰ ق.ظ

 36. سگی راه به کلبی و کلبیون و کلبی مسلکی ممکن است راه ببرد. با توجه به اینکه هدف کلبی مسلک بی‌نیازی و خودبسندگی ست، با آنچه شاعر از آن نهی می‌کند همخوانی دارد.

  Comment by لئون ساسانیان — اسفند ۵, ۱۳۹۹ @ ۵:۵۳ ب.ظ

 37. مولانا در بیت اول مخاطب اش را نصیحت میکند و می‌گوید که انسان های مهربان و بخشیده شده جان شان را فدای دوست میکنند و بعد در مصرع دوم مخاطبش را که زشت است و خشن (که البته از خصوصیات بعضی از سگ ها است) می‌گوید مثل یک سگ با ما رفتار نکن.

  Comment by جمیل — فروردین ۲۹, ۱۴۰۰ @ ۱۲:۵۳ ب.ظ

 38. با تشکر از همه اساتید و بزرگان
  ی اصطلاحی بین ایرانیها هست تحت عنوان ( مثل سگ پاچه نگیر)
  مثلا در قران امده.( یدالله فوق ایدیهم)

  Comment by حسن — اردیبهشت ۹, ۱۴۰۰ @ ۶:۳۶ ق.ظ

 39. از چرخ فلک گردش یکسان مطلب
  وز دور زمانه عدل سلطان مطلب
  روزی پنج در جهان خواهی بود
  آزار دل هیچ مسلمان مطلب

  Comment by احمد ترکمان — اردیبهشت ۹, ۱۴۰۰ @ ۷:۳۷ ق.ظ

خوراک حاشیه‌های این شعر را با این نشانی به خبرخوان خود اضافه کنید.

بستن پنجره