لطفاً توجه داشته باشید که حاشیه‌ها برای ثبت نظرات شما راجع به همین شعر در نظر گرفته شده‌اند. در صورتی که در متن ثبت شده‌ی شعر در گنجور غلط املایی مشاهده کردید، یا با مقابله با نسخه‌ی چاپی در دسترستان اشتباهاتی یافتید، در مورد این شعر نظر یا احساس خاصی دارید یا مطلب خاصی در مورد آن می‌دانید یا دوست دارید درباره‌ی آن از دیگران چیزی بپرسید یک حاشیه برای آن بنویسید. لطفاً از درج مطالب غیرمرتبط با متن این شعر خاص خودداری فرمایید و حتی‌الامکان سعی کنید متن حاشیه‌ی خود را با حروف فارسی درج کنید (حاشیه‌ها بازبینی خواهند شد و موارد غیرمرتبط و ناقض این نکات حذف می‌شوند).

بحثهای مذهبی و اعتقادی و ارجاع توهین‌آمیز نسبت به بزرگان ادیان و همینطور بحثهای قومیتی و توهین به فرهنگها و قومیتها و زبانها از مصادیق حاشیه‌های نامناسب محسوب می‌شوند.

لطفاً در صورتی که اشتباهات را با استناد به نسخه‌های چاپی گزارش می‌کنید این مسئله را (حتی‌الامکان با ذکر نام مصحح) ذکر نمایید تا بتوانیم بین پیشنهادهای تصحیحی حدسی حاشیه‌گذاران و پیشنهادهای مستند تمایز قایل شویم.

حاشیه بگذارید

* ورود نام و پست الکترونیکی اجباری است، پست الکترونیکی نشان داده نمی‌شود.

 1. قفل پارسی است و از کوپله درست شده است و به عربی رفته است

  Comment by امین کیخا — اردیبهشت ۲۱, ۱۳۹۲ @ ۴:۰۹ ق.ظ

 2. نوحه از نویه است و فارسی و نوفیدن هم صدا دراوردن است

  Comment by امین کیخا — اردیبهشت ۲۳, ۱۳۹۲ @ ۱۲:۰۷ ق.ظ

 3. کشتی گرفتی با خدا…….

  منظور همان قصه ی تورات است که در آن،” یعقوب” نبی، تا طلوع فجر با ناشناسی کشتی میگیرد که او ایشان را خدا نامید… ( گوشِ اجداد دین مداران، چه سخنها که نشنفت….)

  Comment by کوروش ایرانی اصل — دی ۱۸, ۱۳۹۴ @ ۱:۰۳ ق.ظ

 4. فرعون = تمثیل و نماد سرکشی در برابر خداوند است…

  شداد = پادشاهی که دعویِ خدایی داشت…

  Comment by کوروش ایرانی اصل — دی ۱۸, ۱۳۹۴ @ ۱:۰۶ ق.ظ

 5. طال بقا = همان “طالَ بَقاَک”… یعنی : عمرت دراز باد..

  مجازاً ب مانایِ حشمت و جلال است.

  Comment by کوروش ایرانی اصل — دی ۱۸, ۱۳۹۴ @ ۱:۰۸ ق.ظ

 6. غازی = جنگنده در راه دین

  Comment by کوروش ایرانی اصل — دی ۱۸, ۱۳۹۴ @ ۱:۱۲ ق.ظ

 7. کورش ایرانی اصل،
  کاش پایان کشتی را هم برای خوانندگان رقم میزدید
  که کی و چطور به کجا دست زد تا هماورد دست از او بدارد و دلیل حرمت آن بخش از لاشه قصابان
  و دیگر مباحث علمی که هوش از سر میرباید.

  Comment by نخود هر آش — دی ۱۸, ۱۳۹۴ @ ۱:۲۱ ق.ظ

 8. این غزل زیبا به سلوک شمس و گذر او از وادى حیرت اشاره دارد. وادى ششم از هفت وادى سلوک که عطار در وصف آن گوید: هر نفس اینجا چو تیغى باشدت/ هر دمى اینجا دریغى باشدت

  عارف هر چه کاملتر، نیاز او به مطرح شدن بى رنگ تر. عارف شاگرد نمیپذیرد و مجاز به گفتن اسرار نیست. شمس تنها یک شاگرد پذیرفته و مولانا از شهرت بالاى جهانى برخورداره. از این میشود به عمق و وسعت شخصیتِ ناشناخته شمس رسید. بهترین کسى که میتوانسته به بیان و تعریف شخصیت شمس و جزییات زندگى شمس بپردازد مولانا بوده که اینکار را کرده است. بنابراین شخصیت شمس را میشود از دل أشعار مولانا بیرون آورد و شناخت.

  در این غزل به اتفاقى بس مشکل که براى شمس در برهه اى از زندگى أو و قبل از آشنا شدنش با مولانا روی داده، پرداخته شده است و بواقع یکى از اسرار بشدت مهم در مرحله بالاى سلوک اطلاع رسانى گردیده. وقتى اشاره میکنه که مورى بٌده مارى شده و آن مار گشته اژدها- از همین مصرع سیر سلوک و تجلى صفات الهى در شمس رو میشه درک کرد و متوجه میشیم شمس در زمان این ماجرا در جایگاه عرفانى بالایى قرار دارد و به آهوى وحشى و اسرارآمیز بدل شده است. به عبارت دیگر شمس به درک “منِ دیگرى” در خود رسیده و بعد الهى خود را در عمل کشف کرده و سرمست از این تجلى و کشف، سر در آسمانهاست و مشغول کشتى گرفتن با خداست (مست خداوندى خود کشتى گرفتى با خدا) . وقتى سالکى متحیر از کشف، و درک نیروى مافوق تصور در خویشتن میشود و میداند بدون آنکه بداند، (اسرار و حکم بر لبان او جاریست گویی به یک دایرهٓ المعارف وصل است) نه تنها بشدت سرمست است از این تحول ، بلکه درک وگفتار او بسیار قوى و اثر گذار است و دیگران را با رفتار و گفتار خود غرق در مستى میکند (ساقى شده است)
  ساقیا جام می ام ده که نگارنده غیب
  نیست معلوم که در پرده اسرار چه کرد

  راز وادى ششم در اینجاست. درست هنگامى که سالک غرق شادى حاصل از این وصال است، طى حادثه اى غیر منتظره به “فنا” میرود و صور متجلى شده مهو میگردد و جاى آنرا فقر میگیرد.
  بر آسمانها برده سر وز سرنوشت او بى خبر …

  یعنى درست جاییکه یوسف در پى غلبه بر شیطان در سرور و شعف به سر میبرد، انتظار همه چیز داشت غیر از اینکه هفت سال به زندان شود ! قرآن کتابى است کدنوشته که راهنماى سالک است و با زبان إشارات به تفهیم مفاهیم و تعریف قوانین میپردازد. چه کسى به درک این مفاهیم نائل میشود ؟ سالک در مرحله بالاى سلوک- کسى که معبر شده باشد.

  طى سلوک و در جریان حوادث سالک مشغول از بین بردن نقاط ضعف خویش و تثبیت صفات والاست. سالکى که به درک حضور نیروى الهى در خود میشود ناخودآگاه مغرور میگردد و حضرت مولانا در این غزل یکى از علل به فنا دادن و آتش زدن سالک را در این مرحله، سوزاندن و از بین بردن کبر او نقل میکند

  بنابراین خواجه ما هنگامیکه پرهاىش باز شده و سر در آسمانها بود، پایش در گل شد و تیر قضا بر او باریدن گرفت و دوره اى بسیار سخت در زندگى او آغاز گردید:

  بر خواجه روی زمین بگشاد از گردون کمین
  تیری زدش کز زخم او همچون کمانی شد دوتا
  در رو فتاد او آن زمان از ضربت زخم گران
  خرخرکنان چون صرعیان در غرغره مرگ و فنا
  رسوا شده عریان شده دشمن بر او گریان شده
  خویشان او نوحه کنان بر وی چو اصحاب عزا

  این غزل هر بیتش جاى سخن و تحلیل دارد. در ادامه غزل حضرت مولانا به ذکر دلیل پرداخته که در پشت بارش این تیرباران قضا چه فلسفه اى قرار دارد. نکته جالب توجه دیگر اینکه در این ماجرا گویا پاى یک زن در میان است و انگار شمس خوب ما از یک قصه عشقى بشدت رنجیده شده است

  این خواجه باخرخشه شد پرشکسته چون پشه
  نالان ز عیش عایشه کأبیض عینى من بکا

  به نظر میرسد طى این ماجرا شمس در اوج پاکى و استحقاق، بشدت تخریب شخصیت میشود و به او تهمت زده، حسابى بدگویى او میشود. در این مصرع اشاره شده به سوره اى در قرآن ” ویل لکل همزهٓ بهر زبان بد بود” که خداوند به بدگویان هشدار میدهد. در ماجراى زندانى شدن یوسف هم باز پاى زنى در. میان بود و باز تهمت زده شد و شرایطى بوجود آمد که نه تنها صبر یوسف وسعت یافت و به جرگه صابرین پیوست بلکه میبایست تسلیم بودن محض را نشان میداد

  Comment by سعید — بهمن ۱۷, ۱۳۹۴ @ ۱۱:۰۴ ب.ظ

 9. به نام خدا و درود بر خواننده دقیق

  پاسخ و نقدی بر پانوشت پیشین از “سعید”:
  من خردترین بندگان خداوند، سالک نیستم و نمی دانم آیا در مقام “حیرت” (ششمین وادی طریقت) سالک به آنچه در خود یافته غره می شود یا نه؟ تا به تیر فنا گرفتار آید و … . اما از غلط نگارش “مهو” به جای “محو” که بگذریم، استنباط و استنتاج “سعید” از غزل فوق و نسبت دادن آن به شرح حال “شمس تبریزی” بسیار بعید می نماید، چه، پیام روشن و واضح غزل نقد و نکوهش خواجه ای است که غره از شاید دانش و مکنت (همیان او پرسیم و زر گوشش پر از طال بقا) و … عاشقان را نکوهش می کرد تا به تیر قضا و بلا گرفتار همان می آید:

  جباروار و زفت او دامن کشان می‌رفت او

  تسخرکنان بر عاشقان بازیچه دیده عشق را

  بس مرغ پران بر هوا از دام‌ها فرد و جدا

  می‌آید از قبضه قضا بر پر او تیر بلا

  کدام تیر بلا؟ این:

  عشق از سر قدوسیی همچون عصای موسیی

  کو اژدها را می‌خورد چون افکند موسی عصا

  بر خواجه روی زمین بگشاد از گردون کمین

  تیری زدش کز زخم او همچون کمانی شد دوتا

  در رو فتاد او آن زمان از ضربت زخم گران

  خرخرکنان چون صرعیان در غرغره مرگ و فنا

  و آن خواجه که:

  فرعون و نمرودی بُده، انی انا الله می‌زده…

  حالا:

  اشکسته گردن آمده، در یارب و در ربنا

  در پی این تیر بلا:

  او زعفرانی کرده رو، زخمی نه بر اندام او

  چراکه زخمی بسیار عمیق تر است بر جان او و اصولن آدمی:

  جز غمزه غمازه‌ای، شکرلبی شیرین لقا

  در ادامه مولای بلخ خواجه نخست مغرور و اینک در افتاده در پای عشق زمینی و مجازی را چنین پند می دهد:

  اکنون بگویم سر جان در امتحان عاشقان

  از قفل و زنجیر نهان، هین! گوش‌ها را برگشا

  ای خواجه با دست و پا، پایت شکستست از قضا؟!

  دل‌ها شکستی تو بسی، بر پای تو آمد جزا

  این از عنایت‌ها شِمُر، کز کوی عشق آمد ضرر

  عشق مجازی را گذر، بر عشق حقست انتها

  **غازی به دست پور خود، شمشیر چوبین می‌دهد**

  **تا او در آن استا شود… شمشیر گیرد در غزا**

  و… تا جایی که آن خواجه نادم و پشیمان چنین سخن ساز می کند که نشان از دگرگونی اوست:

  گفت الغیاث!!! ای مسلمین، دل‌ها نگهدارید، هین!

  شد ریخته(یِ) خود خون من، تا این نباشد بر شما

  من عاشقان را در تبش، بسیار کردم سرزنش

  با سینه پرغل و غش، بسیار گفتم ناسزا

  و … در نهایت پیام نهایی غزل:

  **در عشق ترک کام کن ترک حبوب و دام کن

  مر سنگ را زر نام کن شکر لقب نه بر جفا**

  پس خلاصه بگویم، مولوی نخست در نکوهش خواجه و سپس در مقام پند و اندرز گفتنش بر می آید و رها کردن آن “در خاک و خون افتاده‌ی بیچاره وار و مبتلا”، که همه این ها نمی تواند شرح حال و وصف مرادش (شمس تبریزی) باشد.

  خدا نگهدار

  عشقی که بر انسان بود، شمشیر چوبین آن بود

  آن عشق با رحمان شود، چون آخر آید ابتلا…

  Comment by امین افشار — تیر ۱۴, ۱۳۹۵ @ ۱:۲۰ ق.ظ

 10. به نام خدا و درود

  نظر به معنای بیت زیر و تقابل و همخوانی مصرع اول و دومش و نیز معنای ابیات پیشین، به گمانم صورت درست “آن” در نیم مصرع دوم “این” باشد:

  هست آن جهان چون آسیا، هست “این”(به جای “آن”) جهان چون خرمنی

  “آن” جا “همین” خواهی بُدن، گر گندمی گر لوبیا

  بدرود

  Comment by امین افشار — تیر ۱۴, ۱۳۹۵ @ ۱۰:۴۰ ب.ظ

 11. پاسخ برای جناب امین افشار

  دوست عزیز ممنون از زحمتی که تقبل کردید و کامنتی که نوشتید. قبل از هر چیز عذر میخوام از غلطهای املایی که در نوشته م داشتم. حقیر مدت ۲۵ سال است که در ایران زندگی نمیکنم و این اثر گذاشته روی اون نیمچه سواد مدرسه ایم.

  در مورد اینکه شعر فوق ومنظور از خواجه پا در گل فرو رفته، شمس بوده یا خیر، با توجه به اینکه اشارات خاص در متن غزل به کیفیت “بودن” و شخصیت خواجه شده، بدون شک حضرت مولانا در مورد فردی سخن میگه که در آسمانها برده سر و موری بده که به اژده ها تبدیل شده. اشارات به سرگذشت یک خواجه صاحب قدم و عاشق داره- که مولانا در پرده برداری از نحوه آزمون سرّ جان در امتحان عاشقان به تعریف و نتیجه گیری یک واقعه پرداخته. بنابراین سخن در وصف کسی است که مست خداوندی خویش است و از این سرمستی مشغول کشتی گرفتن با خداست. بدون شک راوی نسبت به این خواجه ارادت داره و او را در مقام خدایی میبینه. به تصور حقیر با توجه به ارادتی که حضرت مولانا به شمس داره و همینطور وصف مرتبه روحانی این خواجه، منظور مولانا رو در این غزل شمس میدونم.

  بهترین شخصییتی که تعریف بسیار خوبی در مورد وادی حیرت و فنا داده عطار نیشابوری است. او در قالب حکایات به توصیف منازل و موانع آن و چگونگی گذر از آن پرداخته. داستان پرندگانی (مرغان) که با نیت و هدف دیدار با سیمرغ، عزم کوه قاف میکنند و مجموع ماجراهایی که از سر میگذرانند در منطق الطیر ماجرای گذار سالک از هفت وادی است. اوایل کتاب اینگونه آغاز میشود:

  مرحبا ای هدهد هادی شده
  در حقیقت پیک هر وادی شده
  ای به سرحد سبا سیر تو خوش
  با سلیمان منطق الطیر تو خوش
  صاحب سر سلیمان آمدی
  از تفاخر تاجور زان آمدی

  در اواخر کتاب عطار نیشابور به وصف مختصری از وادی حیرت میپردازه که اینگونه شروع میشود:

  بعد ازین وادی حیرت آیدت
  کار دایم درد و حسرت آیدت
  هر نفس اینجا چو تیغی باشدت
  هر دمی اینجا دریغی باشدت
  آه باشد، درد باشد، سوز هم
  روز و شب باشد، نه شب نه روز هم
  ازبن هر موی این کس نه به تیغ
  می‌چکد خون می‌نگارد ای دریغ
  آتشی باشد فسرده مرد این
  یا یخی بس سوخته از درد این
  مرد حیران چون رسد این جایگاه
  در تحیر مانده و گم کرده راه
  هرچ زد توحید بر جانش رقم
  جمله گم گردد از و گم نیز هم

  سپس سالک مشروط به یافتن راه در تاریکی و گذر از وادی حیرت به وادی فقر و فنا میرسه که که عرفای بزرگی در قالب شعر و کلام پیچیده در ترمه و حریر، به توصیف وادی فنا پرداختند مانند شاه نعمت اله ولی:

  هر که آمد بر سر دار فنا
  یابد از دار فنا دار بقا
  خدمت منصور از آن سردار شد
  ذوق سرداری اگر داری بیا

  اصلا بحث صرفا شمس نیست که بگیم رسید به مراحل بالا- پس چرا یکهو خار شد ؟! حضرت یوسف پس از یک کشمکش اساسی و جنگ و نبرد با نفس خویش، در جاییکه سربلند از یک رویارویی همه جانبه با شیطان وسوسه برانگیز بیرون میاد و “تسلیم” رو به زیبایی هر چه تمام به معرض تماشا میگزاره، هفت سال به زندان میشه. هفت سالی که او را به خاک و خون میکشه و بسوی عدم رهنمون میشه، و یا داستانی که بر ایوب پیامبر میره و خصلت صبر او را به حد کمال میرسونه و همچنین قصه شاهزاده موسی که یکشبه از اوج عزت به مرحله زلت کشیده میشه، تماما بیانگره اینه که سالکین مشمول امتحانهای طاقت فرسایی میشوند که در پی هر امتحانی منظور و حکمتی است و تا سالک با آنها درگیر نشه، نمیتونه به تعبیر مفاهیم چه در قرآن که کتاب راهنمای سالک است و چه در کلام عرفا برسه. مثلا در قرآن از قصص موسی و معلم و افسر آموزشش یوشع (حضرت خضر) به کرات سخن گفته شده لیکن باز کلامی پیچیده در حریر که تنها کسی که معبر شده باشه به تفهیم کلام میرسه. بعنوان مثال در جایی (به گمونم سوره کهف) موسی و دوستش یوشع در حال گذر از وادی ی هستند که به کنار دریا میرسند و موسی میگوید خوب است از غذایی که بهمراه داریم چاشت کنیم و سپس ماهی بریانی را از خورجین خود بیرون آورده و مشغول صحبت میشوند و ماهی بریان راهی دریا میشود ! و ادامه داستان. برای خواننده عامی مثل من قابل درک نیست که ماهی بریان و سرخ شده بتونه از غفلت شخص استفاده کنه و شناکنان راهی دریا بشه. پس در بهترین حالت و نظر باید بگم نفهمیدم چی شد- در صورتیکه بدون شک نوشته قرآنی حاوی اطلاعات و آموزش است و منظوردار. من نمیفهممش ولی برای سالکی که به سطح خاصی از آگاهی رسیده و الفبای تفهیمی قرآن رو درک کرده، میتونه با تفکر و تحلیل به رمزگشایی برسه و جواب حاصله، یاری کننده او در گذر از مراحل تاریکی گذار از منزلهای آخر طریقت باشه در جهت دیدار با سیمرغ در پس کوه قاف.

  شرمنده م نه سواد درستی دارم که بتونم نظر و منظورم رو بهتر برسونم و نه وقت کافی که با جستجو و استناد به فرمایش بزرگانی چون حافظ مولانا صائب تبریزی که از منزل شناسان بزرگ و غولهای عرفان اسلامی هستد، نوشته بیارم و تک تک ابهامات جنابعالی رو مستند پاسخ دهم.

  یا علی

  Comment by سعید — مهر ۲, ۱۳۹۵ @ ۶:۲۸ ب.ظ

 12. فارغ از اینکه منظور از خواجه، شمس است یا خیر و فارغ از غلطهای املایی حقیر، اهمیت در موضوعی است که محور کامنت من بود. اینکه رسیدن به رفتار بی عیب و نقص و اصل صداقت که موضوع اصلی آموزه های دینی است با هدف ثواب کردن و رفتن به بهشت نیست بلکه موضوع بشدت مهمتری منظور نظره. (هر انسانی که در تلاشه برای بهبود و پیشرفت در زندگی، سالکه ولو اینکه خودش واقف به این امر نباشه. چون اساسا سلوک یعنی روش و منشی در راستای کامل شدن) موضوع گذر از هفت وادی سلوک که با هدف از بین بردن نقاط ضعف و تثبیت صفات والاست، ابر انسان شدن را در پی داره و این نکته کلیدی و اسرارآمیز آن است. این پروسه، انسان معمولی رو به ابرانسان تبدیل میکنه که صاحب خلاقیت در یک فاز بسیار برتره. انسانی که مجموع صفات او شامل تحول شده و او را به جرگه افسانه وارد میکنه. (یعنی وقتی میگیم سلیمان نبی قادر به انجام امور خاص منجمله صحبت با حیوانات بود، اساسا با فردی طرف میشیم که وارد حیطه افسانه شده و در یک فضای خاص به ادامه زندگی میپردازه و ما مجازیم افسانه رو به کل غیر واقعی بدونیم و یا شاید بر اساس تحقیق و تجربه واقعی بشماریم) بعنوان مثال صفت شهامت و جسارت به حد کمال میرسه و پیامدش میشه روبرو شدن با یک انسان پر جاذبه و اثر گذار، و اصطلاحا مور به اژدها - یا آهو به آهوی سحرآمیز تبدیل میشه، که البته حضرت حافظ در مثنوی “الا ای آهوی وحشی” از استعاره آهوی وحشی استفاده کرده که جدا محشره این ترکیب. خود حضرت مولانا در جایی اینگونه اشاره داره به کیفیتی که عرض کردم:
  داند دل هر پاک دل آواز دل ز آواز گل !
  غریدن شیر است این در صورت آهوی او

  نکته منظور نظرم اینه که این پروسه افسانه سازی و رسیدن به مرحله ابرانسانی گویا در دسترسه و لازمۀ رسیدن و درک این قانون نانوشته و فرمولِ رسیدن به “اقتدار و آگاهی” از ناز خارج شدن و مبارز و جنگاور بودن است. جهت گذر از امتحانات سخت و عبور از این هفت خان رستم. و این راهی نیست که هر زن یا مردی موفق به عبور از آن شوند چراکه اساسا انسان عادی درگیر با حس خودشیفتگی و خودبرترجویی و خودبرترپنداری خود، همه عمر در یک مرحله باقی میماند و دور خویش طواف کرده، فراتر از حس ارضاع امیال نمیرود.

  بنابراین پیامد رسیدن به اصل صداقت در رفتار، به اقتدار و آگاهی ختم میشه و این یعنی وسعت یافتن قوه درک و اجرا (خلاقیت) در یک لول باورنکردنی اونهم از نوع خدایگان ! کلا توصیف شخصیتی که طی درگیر شدن با قانون متحول و ساخته میشه سخته. حضرت مولانا، پادشاهی ژنده پوش و بی تاج و تخت که بصورت خارق العاده ای با زمین و زمان درآمیخته را اینگونه توصیف مینماید:

  شاهان همه مسکین او خوبان قراضه چین او
  شیران زده دم بر زمین پیش سگان کوی او
  بنگر یکی بر آسمان بر قله روحانیان
  چندین چراغ و مشعله بر برج و بر باروی او
  شد قلعه دارش عقل کل آن شاه بی‌طبل و دهل
  بر قلعه آن کس بررود کو را نماند اوی او
  ای ماه رویش دیده‌ای خوبی از او دزدیده‌ای
  ای شب تو زلفش دیده‌ای نی نی و نی یک موی او

  واقعیت غیر قابل توجیه اینه که تا هنگامیکه من نوعی غرق در خودشیفتگی خودم باشم چونکه مثلا ساکن اروپا هستم و یا چونکه فلان مدرک تحصیلی رو دارم، قادر به دیدن و شنیدن غیر از خود نیستم و دائم یک ذره بین دستم گرفتم و به عیب جویی دیگران مشغول- به جهت تایید ذهنی بخودم که بهترینم- و نشانه این رفتارم برخورد تمسخرآمیز با دیگرانه و پیامد همه اینها یعنی اینکه من یک احمقم و احمق باقی خواهم ماند- وهمین سبب میشه مجموع روشنگریها و آموزشهای قوی و مندرج در دیوان شمس تبریزی رو نفهمیم. میخونیما ولی نمیفهمیم. البته خواهش میکنم سوء تفاهم نشه- من خودمو عرض میکنم

  Comment by سعید — مهر ۳, ۱۳۹۵ @ ۵:۳۷ ب.ظ

 13. این هم نظر عطار نیشابوری در مورد به عزت رساندن سالک و سپس پروسه معدوم کردن او و اهدافی که در پس این تغیر و تحولات وجود داره و “حکمت” آن


  مرا در پرده دیدی ناگهان تو نمودی راز با خلق جهان تو
  ترا خود نیست اینجا دوستداری اگرچه ما هم اندر پوست داری
  نمودی مر مغز ذاتم در تن خویش حجابت رفت اینجاگاه از پیش
  نمودی مر مرا با خاص و با عام که بد مستی نداری طاقت عام
  ترا زین گفتن بیهوده معنی که با ما میکنی در عشق دعوی
  تو دعوا میکنی معنیت باید در اینجا گر نه این دعویت باید
  اگرچه صورتت در ذات معنی بدانسته ز ما آیات معنی
  نبستانند از تو خاص و هم عام که بد مستی نداری طاقت جام
  نداری طاقت جامی در اینجا کجا یابی تو مر کامی در اینجا
  نداری طاقت جامی فنا شو ابا ما در میان جان بقا شو
  نداری طاقت جامی چه گوئی کنون در هرزه اندر گفت و گوئی
  نداری طاقت جامی ز دلدار کنیمت اینزمان منصور بردار
  نداری طاقت جامی ز منصور فنادستی عجب از نفس و جان دور
  نداری طاقت جام الستم کنون پیوندت اینجاگه شکستم
  نداری طاقت جام یقینم ترا نزدیک خود مردی نه بینم
  نداری طاقت اینجام اینجا بخواهی بودن اندر عشق رسوا
  کنم رسوا ترا فردا حقیقت نمایم بر تو مر غوغا حقیقت
  کنم رسوا ترا فردا بر خلق بسوزانم ترا زنار با دلق
  کنم رسوا ترا فردا بر خویش نیم آنکه برم اندر بر خویش
  کنم رسوا ترا فردا ابردار ببرم دست و پایت بین خبردار
  کنم رسوا زبانت را به بیرون کنم اندازم اندر خاک و در خون
  نمیدانی چه خواهی دید فردا که خواهم کردنت منصور رسوا
  اگر مرد رهی ماهی چنین است چنین خواهد بدن فردا یقین است
  که شهرت جمله خواهد دشمنی کرد وز آن خواهی تو بودن صاحب درد
  بگفتی راز با منصور غافل کجا از دست تو بپذیرد ایدل
  دل و جانرا قبول اینجا ندارد که گویندت وصول اینجا ندارد
  تمامت سالکانت اندر اینجا کنند از عشق صد افغان و غوغا
  مگو منصور اگر تو مرد راهی وگرنه رخ به بینی زین سیاهی
  اگر رسوائیت آمد یقین خوش بسوزانیم فردایت بر آتش
  به آتش مر وجودت را بسوزم تمامت عین بودت را بسوزم
  در آتش رفت خواهی زار و سرمست ابی پا و زبان منصور بی دست
  در آتش رفت خواهی تا بدانی نمایم آنگهی راز نهانی
  ترا در آتش سوزان حقیقت نمایم بیشکی دیدار دیدت
  بگفتی راز ما شرمت نداری کنون باید که رازم پاداری
  حقیقت پایداری کن بردار مشو غافل ز من ایندم خبردار
  که خون از دست خود بینی روانه ترا من رخ نمایم بی بهانه
  چو دست خویشتن بینی پر از خون مشو آنلحظه اینجا گه دگرگون
  نشان ما شناسی عین خونت وگرنه گفتن پر از جنونت
  هر آنکو در ره ما غرق خون شد ابا مادر تمامت غرق خونشد
  هر آنکو در ره ما یافت بوئی کنم گردان سرش مانند گوئی
  اگر خواهی گذشت از جان نمایم ترا معنی دمادم مینمایم
  اگر خواهی گذشت از جان و از تن ترا دایم کنم اینجای روشن
  اگر خواهی گذشت از سر در اینجا کنم با ذات خود ذات تو یکتا
  اگر خواهی گذشت از سر حقیقت نهم من بر سرت افسر حقیقت
  اگر منصور اینجا مردمائی حقیقت مرد صاحبدرد مائی
  چنین راندم قلم ایمرد سالک ز وصلت میکنم فردای مالک

  هیلاج نامه

  Comment by سعید — مهر ۷, ۱۳۹۵ @ ۴:۴۱ ب.ظ

 14. هست آن جهان چون آسیا هست این جهان چون خرمنی
  به معنا درست تر می آید.

  Comment by رضا — دی ۱۴, ۱۳۹۵ @ ۳:۱۶ ب.ظ

 15. در این شعر اشازه به آیه و إِذَا جَاءَ أَجَلُهُمْ لاَیستَأْخِرُونَ سَاعَةً وَلاَ یسْتَقْدِمُونَ است و به چند نکته اشاره میشود اول اهمیت قضا و قدر که از آن نمیتوان گریخت و از صفات قهر خداوند است که در اصل لطف می باشد و برای بیداری بنده مورر عنایت حق است. دوم اشاره به عشق مجازی است که انسان را برای عشق حقیقی آماده میکند. و دیگر حذر از غیبت و تزک نام و کام و شاکر بودن.

  Comment by بهروز — اسفند ۲۶, ۱۳۹۵ @ ۴:۳۶ ق.ظ

 16. در حادثه ی عشق
  خود را کامیاب بدانی یا ناکام
  تفاوتی ندارد
  ناگزیر، ره سپرده ای بسوی کمال
  خالص تر شده ای
  و این،
  “معجزه ی عشق” است ..

  Comment by نادر.. — فروردین ۱۶, ۱۳۹۶ @ ۲:۴۹ ب.ظ

 17. بیت ۳۸
  هست این جهان چون خرمنی
  صحیح است
  یعنی هر چه در خرمن این دنیا بکاری در آخرت درو می کنی

  Comment by یغما — مهر ۲۲, ۱۳۹۶ @ ۶:۳۶ ق.ظ

 18. اذا جاء القضا ضاق الفضا ، هنگامی که سرنوشت راه ما را مشخص می‌‌کند و فضای ما را تنگ و محدود می‌‌سازد

  سرنوشت انسان همانا دیدن زیبایی‌ است و عاشق شدن به آن به اندازه‌ای که باز سرنوشت او تعیین کرده است

  پیش از آنکه سرنوشت بیاید آدمی‌ فرصتی برای بازی کردن دارد آنگونه که توله حیوانات جست و خیز می‌‌کنند

  از این جست و خیز و یا جست و جو نیز کار‌های زیادی بر می‌‌آید و جنگ‌ها و ابزار‌ها ساخته می‌‌شود که آن هم همه محصول قضاست

  که از دیرباز در کار ساختن است پیش از آنکه ما باشیم و پس از آنکه ما نباشیم

  در زندگی انسان‌ها شرائط گوناگونی را تجربه می‌کنند کسانی در رنج و گرفتاری و گرسنگی و بیماری

  و کسانی هم مثل این خواجه ما روزگار راحتی‌ و خوشی دارند و خانواده و ملک و احترام و مدرک تحصیلی‌ و رفاه کامل

  و به ریش دیگران می‌‌خندند و به مسخره بزرگان و عاشقان حقیقی‌ می‌‌پردازند و به خود اجازه لودگی و سبک سری می‌‌دهند

  و از همراهی و تشویق چاپلوسان و ریزه خواران نیز برخوردار

  تا اینکه یک روز سرنوشت می‌‌آید و در خانه آنانرا می‌‌زند و کمی چشمشان را باز و چشم بندشان را کمی‌ بالا می‌‌زند تا اند‌کی زیبایی را ببینند

  آنگاه بیماری می‌‌اید سراغشان

  این بیماری چیست این بیماری کم دیدن است دیر جنبیدن است اضطراب و خرخشه است که به جان آدمی می‌‌افتد و او را بسوی مرگ تدریجی‌ و وحشت از آن سوق می‌‌دهد

  مثل حیوانی که گردنش نیمه بریده رها شده است، احساس دست کوتاه و خرما بر نخیل، احساس اینکه چرا زود گذشت احساس اینکه چقدر زیبایی هست ولی او محروم است این‌ها آغاز بیماری عشق است اینکه زیبایی حقیقی‌ چیست و چرا دست من خالی‌ است از آن، بیماری حسرت و هجران بی‌ آنکه آنرا چشیده باشد

  اگر سّر جان و عشق را بخواهی، بدان که این سرنوشت همه است و نه تنها خواجه ما بلکه یوسف هم همین سرنوشت را داشته و این او بوده که عاشق زلیخا میشود و بدنبال او می‌‌افتد و قصاص آنرا نیز پس میدهد و بعدش اتفاق دیگری می‌‌افتد حالا معشوق عاشق میگردد و این راز نهفته در عشق است

  هر چند که من داستان را غلطی بیان کردم ولی حکمتی در کار قضا هست که من اینگونه بگویم چون رابطه عشق بسیار باریک است که هر طور بگوئی جور در میاید ولا من کاره‌ای نیستم

  حالا این را بگذار و فکری برای خواجه بکن

  هر کسی‌ ظرفیتی دارد از آفتاب تنها نوری بما می‌‌رسد از دریا گوهری و کوزه ای

  این ما هستیم که باید به آفتاب و دریا پی‌ ببریم از زیبایی اندکی‌ که بما می‌رسد این ما هستیم که باید به بزرگی‌ برسیم و این راه را طی‌ کنیم

  و بدانیم که از یک چاشنی‌ کم به همه محتوی دیگ پی‌ ببریم و از شیرینی‌ حلوای زندگی‌ و هستی‌ و معشوق برخوردار شویم

  و حتی سنگ و سختی آنرا نیز قدر بدانیم و ارزش بگذاریم چون طلا

  این راه و رسم و اسرار عشق است ‌ای خواجه وقت را بیش از این تلف نکن

  Comment by همایون — آذر ۱۹, ۱۳۹۶ @ ۱:۱۳ ق.ظ

 19. در بیت دوم مصرع اول بنظر میرسه “آو” اول اضافه است .یک بیت به آخر نیز در مصرع دوم
  کژدم اشتباه تایپ شده
  باسپاس از گنجور

  Comment by قنبریان — اسفند ۲۸, ۱۳۹۶ @ ۷:۵۸ ب.ظ

 20. آنچه مسلم است خواجه ای در منتهای موفقیت های دنیوی که دنیا به کامش بوده است و با خر یا همون منهای ذهنی و هم هویت شدگی های خود سرخوش زندگی میکند ،
  شکست عشقی زمینی پر و بالش را شکسته و از عشق عایشه نالان و گریان شده .
  این خواجه با خر خشه ،شد پر شکسته چون پشه
  نالان ز عشق عایشه ، کابیض عینی من بکا
  و این خواجه با دست وپا که همیشه برای کار های خود به دست و پاهای خود متکی بوده به سزای اینکه دل های زیادی را شکسته امروز از قضا پایش شکسته و اوضاع بر خلاف میل و حرکت وی پیش رفته است . ولی باید این اتفاق و شکست عشقی را از عنایتات خداوند بداند چرا که عشق مجازی و دنیوی راهی است برای رسیدن به عشق حقیقی که عشق به پروردگار میباشد.
  همانگونه که جنگجو شمشیری چوبی برای تمرین به پسر خود میدهد تا پس از خبره شدن در جنگاوری به رزم برود این عشق های زمینی تمرین و ممارست است برای عشق حقیقی .

  Comment by قنبریان — اسفند ۲۸, ۱۳۹۶ @ ۱۰:۲۰ ب.ظ

 21. درود بی کران
  هست آن جهان چون آسیا هست این جهان چون خرمنی : نسخه ناشر آدینه سبز دیباچه: استاد بدیع الزمان فروزان فر
  گندم ٬ آسیایی که با آب کار میکنه ٬ مه یعنی چی؟
  بی نهایت تشکر

  Comment by بی نام — دی ۱, ۱۳۹۷ @ ۴:۳۵ ب.ظ

 22. با درود

  این جهان مزرعه است نه خرمن.خرمن نتیجه رشد آن چه در مزرعه کاشته ایم است،پس ” آن جهان” می بایست خرمن باشد.

  Comment by بی نام — بهمن ۲۰, ۱۳۹۷ @ ۱:۴۰ ب.ظ

 23. با تشکر از توضیحات فوق العاده جناب سعید و همایون.پاینده باشید.

  ت آن جهان چون آسیا هست آن جهان چون خرمنی
  آن درست است.در یوم الحشر خرمن رو می شود و آنچه در مزرعه ی دنیا کاشته ایم در روز حشر ظاهر میشود.و در یوم الحساب خرمن به آسیا برده می شود و در این روز کیفیت خرمن رو می شود و بر اساس کیفیت مزد داده می شود.چرا که ممکن است خرمنی زیاد باشد و دانه های آن پوک و توخالی!
  غیر از این نوع دانه ای هم که کاشته ایم فرق می کند.گندم است یا لوبیا.در اصل یوم الحساب روز ارزش گذاری است.

  Comment by مهراب — بهمن ۲۹, ۱۳۹۷ @ ۱۱:۳۰ ق.ظ

 24. عشق زلیخا ابتدا بر یوسف آمد سال‌ها
  شد آخر آن عشق خدا می‌کرد بر یوسف قفا
  در ابتدا زلیخا عاشق یوسف بود و در آخر از عشق مجازی به عشق حقیقی رسید به طوری که پشت بر یوسف کرد

  بگریخت او یوسف پیش زد دست در پیراهنش
  بدریده شد از جذب او برعکس حال ابتدا
  حالا زلیخا از یوسف می گریخت چون به اصل عشق واصل شده و یوسف از پِی او می رفت و خواهان او شد.تمثیل اینکه حالا یوسف دست در پیرهن او زده باشد و بر عکس ابتدای داستان حالا یوسف جذب زلیخا شده

  گفتش قصاص پیرهن بردم ز تو امروز من
  گفتا بسی زین‌ها کند تقلیب عشق کبریا
  یوسف میگوید این عشق امروز من قصاص عشق دیروز توست.( قصاص پیرهن). گفتا کارهایی از این دست در اثر تحول و دگرگونی ای است که در ساحت عشق کبریایی خداوند بوجود می آید که:
  مطلوب را طالب کند مغلوب را غالب کند
  ای بس دعاگو را که حق کرد از کرم قبله دعا

  Comment by مهراب — بهمن ۲۹, ۱۳۹۷ @ ۱۱:۴۴ ق.ظ

خوراک حاشیه‌های این شعر را با این نشانی به خبرخوان خود اضافه کنید.

بستن پنجره