لطفاً توجه داشته باشید که حاشیه‌ها برای ثبت نظرات شما راجع به همین شعر در نظر گرفته شده‌اند. در صورتی که در متن ثبت شده‌ی شعر در گنجور غلط املایی مشاهده کردید، یا با مقابله با نسخه‌ی چاپی در دسترستان اشتباهاتی یافتید، در مورد این شعر نظر یا احساس خاصی دارید یا مطلب خاصی در مورد آن می‌دانید یا دوست دارید درباره‌ی آن از دیگران چیزی بپرسید یک حاشیه برای آن بنویسید. لطفاً از درج مطالب غیرمرتبط با متن این شعر خاص خودداری فرمایید و حتی‌الامکان سعی کنید متن حاشیه‌ی خود را با حروف فارسی درج کنید (حاشیه‌ها بازبینی خواهند شد و موارد غیرمرتبط و ناقض این نکات حذف می‌شوند).

بحثهای مذهبی و اعتقادی و ارجاع توهین‌آمیز نسبت به بزرگان ادیان و همینطور بحثهای قومیتی و توهین به فرهنگها و قومیتها و زبانها از مصادیق حاشیه‌های نامناسب محسوب می‌شوند.

لطفاً در صورتی که اشتباهات را با استناد به نسخه‌های چاپی گزارش می‌کنید این مسئله را (حتی‌الامکان با ذکر نام مصحح) ذکر نمایید تا بتوانیم بین پیشنهادهای تصحیحی حدسی حاشیه‌گذاران و پیشنهادهای مستند تمایز قایل شویم.

حاشیه بگذارید

* ورود نام و پست الکترونیکی اجباری است، پست الکترونیکی نشان داده نمی‌شود.

 1. گذر عمر دغدغه همیشه خیام است گذر لحظاتی که حسرت بر دل شاعر گذاشته است اکنون زیستن فلسفه زندگی است که خیام مدام آن را سفارش می کند

  Comment by علی رشوند — اردیبهشت ۳, ۱۳۸۷ @ ۱۱:۴۰ ق.ظ

 2. از نکات جالب زمان این استکه فقط به جلو میرود.
  ولی در فیزیک کوانتایی روابط ریاضی اکثرا نسبت
  به پارامترزمان متقارن هستند.

  Comment by hooshang haghbin — فروردین ۵, ۱۳۹۰ @ ۱۲:۱۱ ب.ظ

 3. مطلبی را خدمت بعضی دوستان و فرهیختگانی که در مورد اشعار خیام نظر داده اند عرض میکنم و آن اینکه اشعار خیام را از نظر علوم جدید نباید بررسی کرد که به صحت و سقم ان پی ببریم و این موضوع که در پی رد نظریات و اعتقادات و باورها با توسل به اشعار خیام برنیاییم . کلام خیام همینگونه زیباو پر معناست و از دید بسیاری از فرهنگ دوستان با هر عقیده و نظری معتبر و محترم است .

  Comment by مرضیه - علمدار — فروردین ۱۱, ۱۳۹۰ @ ۴:۴۷ ب.ظ

 4. من همیشه از خواندن اشعار زیبای حضرت خیام لذت میبرم و نمیتونم به خوذم اجازه بدم که ایشونو نقد کنم .

  Comment by آیدا — آبان ۴, ۱۳۹۰ @ ۴:۱۵ ب.ظ

 5. هوشنگ جان من نمیدونم چرا انقدر از فزیک صحبت میکنی عزیز دل من فزیک هسته ای خوندم پس بزار یه چیز رو برات روشن کنم تمام قوانینی که ما در فیزیک داریم فقط توجیه وقطعیت نداره میدونی سرعت نور شکسته شد یعنی نوترینو ها به سرعتی بالاتر از سرعت نور دست پیدا کردن یا مثلا اینو میدونی دانشمندها به این نتیجه رسیدند که ماده اونجوری که ما فکر میکنیم نیست پس قوانینی که فقط برای توجیه بیانش برای اثبات یک مساله فلسفی درست نیست

  Comment by علامت سوال — آبان ۱۶, ۱۳۹۰ @ ۱۰:۲۹ ب.ظ

 6. کاملا مشخصه به دنیای مادی اشاره میکنه میگه از حالت استفاده کن به قول خودش که میگه اواز دهل شنیدن از دور خوش است بهشت جهنم و بی خی

  Comment by امیر — آبان ۱۹, ۱۳۹۲ @ ۸:۳۷ ب.ظ

 7. اشعار خیام همیشه من رو پر جنب و جوش میکنه

  Comment by رادمن — دی ۱۴, ۱۳۹۲ @ ۹:۱۷ ب.ظ

 8. به گمانم روی سخن هوشنگ با خیام است و نه با آنان که زمان را بی کرانه می شناسند ، بی آغاز و انجام و بی جنبشی که رو به سویی بدارد.

  Comment by سیاوش بابکان — مرداد ۲۳, ۱۳۹۳ @ ۱۰:۵۵ ب.ظ

 9. با سلام
  وزن این شعر به صورت ” مفعولُ مَفاعِلُن مَفاعیلُن فَع ” و یا ” مستفعلُ فاعِلاتُ مستفعل (مفعولُن) فَع ” هست

  Comment by پوریا — بهمن ۲۷, ۱۳۹۸ @ ۱۰:۳۵ ب.ظ

خوراک حاشیه‌های این شعر را با این نشانی به خبرخوان خود اضافه کنید.

بستن پنجره