لطفاً توجه داشته باشید که حاشیه‌ها برای ثبت نظرات شما راجع به همین شعر در نظر گرفته شده‌اند. در صورتی که در متن ثبت شده‌ی شعر در گنجور غلط املایی مشاهده کردید، یا با مقابله با نسخه‌ی چاپی در دسترستان اشتباهاتی یافتید، در مورد این شعر نظر یا احساس خاصی دارید یا مطلب خاصی در مورد آن می‌دانید یا دوست دارید درباره‌ی آن از دیگران چیزی بپرسید یک حاشیه برای آن بنویسید. لطفاً از درج مطالب غیرمرتبط با متن این شعر خاص خودداری فرمایید و حتی‌الامکان سعی کنید متن حاشیه‌ی خود را با حروف فارسی درج کنید (حاشیه‌ها بازبینی خواهند شد و موارد غیرمرتبط و ناقض این نکات حذف می‌شوند).

بحثهای مذهبی و اعتقادی و ارجاع توهین‌آمیز نسبت به بزرگان ادیان و همینطور بحثهای قومیتی و توهین به فرهنگها و قومیتها و زبانها از مصادیق حاشیه‌های نامناسب محسوب می‌شوند.

لطفاً در صورتی که اشتباهات را با استناد به نسخه‌های چاپی گزارش می‌کنید این مسئله را (حتی‌الامکان با ذکر نام مصحح) ذکر نمایید تا بتوانیم بین پیشنهادهای تصحیحی حدسی حاشیه‌گذاران و پیشنهادهای مستند تمایز قایل شویم.

حاشیه بگذارید

* ورود نام و پست الکترونیکی اجباری است، پست الکترونیکی نشان داده نمی‌شود.

 1. با سلام
  بیت « برو با فرامرز و یکتاه باش …» محل تامل است. این بیت اختلاف نسخه ای اندک اما دقیق دارد. برو با فرامرز یکتاه باش بهتر از برو با فرامرز و یکته باش. چون یکتاه اسم شخص که نیست بلکه رستم به شغاد می گوید برو و بعد از این ناجوانمردی ای که کردی با برادرم - عموی ناتنی ات- که بی همتاست باش.

  Comment by علی محمودی — آذر ۲, ۱۳۹۲ @ ۱۱:۲۷ ق.ظ

 2. درود! به گمانم فرامرز نام پسر رستم است نه برادر او

  Comment by مژده.ح — مهر ۱۲, ۱۳۹۴ @ ۱:۳۹ ب.ظ

 3. آری راست است و بیت ۲۳ دلیلی است بر صحت این مدعی که رستم خطاب به شغاد می گوید :
  فرامرز پور جهان بین من / بیاید بخواهد ز تو کین من

  Comment by شمس الحق — مهر ۱۲, ۱۳۹۴ @ ۲:۰۰ ب.ظ

 4. درود
  بیت برو با فرامرز و یکتاه … بنا به تصحیح دکتر خالقی مطلق از ابیات الحاقی شاهنامه است.
  در شاهنامه خالقی مصراع دوم بیت’ ز ترکش برآور کمان مرا …. بین دو خط تیره قرار گرفته یعنی جمله معترضه هست و صفت است برای کمان.کامیاب باشید

  Comment by مژده — اسفند ۲, ۱۳۹۴ @ ۱۲:۳۸ ب.ظ

 5. علی محمودی، توجه داشته باش وزن خیلی مهمه. وقتی یه حرف رو حذف میکنی داری به وزنشم لطمه میزنی، نمیشه که حذف کرد، باید جایگزین داشته باشه. در ضمن میگه برو با فرامز باش، براش یگانه باش. برای او از جان و دل نیکی بخواه. فرامرز مگه کی هست که بشه فرامرز یکتا؟

  Comment by کوروش — دی ۲۹, ۱۳۹۸ @ ۱۲:۰۶ ق.ظ

خوراک حاشیه‌های این شعر را با این نشانی به خبرخوان خود اضافه کنید.

بستن پنجره