لطفاً توجه داشته باشید که حاشیه‌ها برای ثبت نظرات شما راجع به همین شعر در نظر گرفته شده‌اند. در صورتی که در متن ثبت شده‌ی شعر در گنجور غلط املایی مشاهده کردید، یا با مقابله با نسخه‌ی چاپی در دسترستان اشتباهاتی یافتید، در مورد این شعر نظر یا احساس خاصی دارید یا مطلب خاصی در مورد آن می‌دانید یا دوست دارید درباره‌ی آن از دیگران چیزی بپرسید یک حاشیه برای آن بنویسید. لطفاً از درج مطالب غیرمرتبط با متن این شعر خاص خودداری فرمایید و حتی‌الامکان سعی کنید متن حاشیه‌ی خود را با حروف فارسی درج کنید (حاشیه‌ها بازبینی خواهند شد و موارد غیرمرتبط و ناقض این نکات حذف می‌شوند).

بحثهای مذهبی و اعتقادی و ارجاع توهین‌آمیز نسبت به بزرگان ادیان و همینطور بحثهای قومیتی و توهین به فرهنگها و قومیتها و زبانها از مصادیق حاشیه‌های نامناسب محسوب می‌شوند.

لطفاً در صورتی که اشتباهات را با استناد به نسخه‌های چاپی گزارش می‌کنید این مسئله را (حتی‌الامکان با ذکر نام مصحح) ذکر نمایید تا بتوانیم بین پیشنهادهای تصحیحی حدسی حاشیه‌گذاران و پیشنهادهای مستند تمایز قایل شویم.

حاشیه بگذارید

* ورود نام و پست الکترونیکی اجباری است، پست الکترونیکی نشان داده نمی‌شود.

 1. با سلام.
  مصرع اول بیت دوم باید به این صورت اصلاح شود:
  در عشق باش مست. که عشقست هر چه هست.

  Comment by کامران کمیلی پور — مرداد ۴, ۱۳۹۱ @ ۶:۰۳ ب.ظ

 2. کلمه نظاره گو در بیت نهم اشتباه است
  باید کلمه نظاره گر جایگزین شود

  Comment by Anonymous — اردیبهشت ۱۰, ۱۳۹۴ @ ۱:۲۱ ق.ظ

 3. آقای ناشناس که گفته اند نظاره گر درست است، اشتباه می کنند. ایشان معنی بیت را درک نکرده اند. مولانا می گوید نظاره گو مباش در این راه و منتظر. یعنی: به نظاره و منتظر بگو که در این راه نباشید . در ضمن در تمام نسخ مختلف دیوان شمس همان نظاره گو نوشته شده.

  Comment by وفایی — بهمن ۱۷, ۱۳۹۵ @ ۳:۴۱ ب.ظ

 4. فرهنگ معین جلد چهارم: ۱- نظاره با فتح نون و تشدید ظا، صفت است یعنی تماشاگر.۲- نظاره با کسره نون و بدون تشدید، اسم مصدر است یعنی تماشا. در بیت نهم وزن شعر ایجاب می کند
  که اولی باشد ( تماشاگر) پس هرگز نمی تواند پسوند” گر ” بگیرد چون در آن صورت معنی اش می شود ” تماشا گرگر” شاید معنی درست تر مصراع باشد: بگو در این راه نظاره( تماشاچی) و منتظر نباشید یا همانطور که قبلا نوشتم : به نظاره و منتظر بگو که در این راه نباشید .

  Comment by وفایی — بهمن ۱۹, ۱۳۹۵ @ ۲:۴۳ ب.ظ

 5. ممنون از نکته جالبی که فرمودید آقا/خانم وفایی.

  Comment by نگار — اردیبهشت ۱, ۱۳۹۸ @ ۱۰:۳۷ ق.ظ

خوراک حاشیه‌های این شعر را با این نشانی به خبرخوان خود اضافه کنید.

بستن پنجره