1. مصرع اول بیت سوم از لحاظ وزنی مشکل دارد. من در پاورقی یک نسخه از دیوان هاتف این شعر را به همین ترتیب دیده‏ام. مصرع می‏تواند به این صورت درست باشد: «اگر چه سست بود عهد نیکوان [همه] اما»
  ضمن آن که در مقطع غزل «ضیاء السلطنه» باید «ضیاء سلطنه» خوانده شود تا وزن درست باشد.

  Comment by حمیدرضا — اردیبهشت ۱۱, ۱۳۸۸ @ ۴:۰۰ ب.ظ

 2. وفا نکردی و کردم، خطا ندیدی و دیدم
  شکستی و نشکستم، بُریدی و نبریدم
  این بیت زیبا از مهرداد اوستا چقدر شبیه است به بیت:
  دلم شکستی و عهد تو سنگدل نشکستم
  ز من بریدی و مهر از تو بی‌وفا نبریدم

  Comment by خسرو — فروردین ۲۰, ۱۳۹۴ @ ۱۱:۲۷ ب.ظ

 3. دوستان در نوع حجای کلمات و ردیف عمومی شعر اگر کمی دقت داشته باشیم به اشعار لسان الغیب و عرفا و شاعرا ی هم تراز نام برده ستون گفتاری مشابهی رو مشاهده میکنیم که نشان از بداحه نویسی و حس عاشقانه و عارفانه این بزرگان دارد .که نشان دهنده ی این مسئله هست که نیاز به گاهی مکث مناسب برای خواندن قطعه ی شعری را داراست .که شعر دوشیزه رشحه بنظرم از این قاعده مستثنا نیست .کم لطفی جایز نیست .جدا از این مسئله محتوا گرا باشیم شکیبایی مطلب ملموس تز از حواشی چارچوبی قالب شعر هست .محتوا گرا باشیم و از شاعرانگی لذت ببریم که محتوا ماندگاره

  Comment by ماهبان — خرداد ۳۱, ۱۳۹۴ @ ۲:۰۶ ق.ظ

 4. مصرع اول بیت سه دو هجای کوتاه کم دارد تا به وزن ( مجتث مثمن مخبون) برسد، پس بی شک اشتباه است.

  Comment by شهرزاد — خرداد ۱۵, ۱۳۹۵ @ ۸:۰۸ ق.ظ

 5. سلام.
  هرچند قافیه بیت دوم با استفاده از واژه شنیدم درست است
  ولی به نظر می‌رسد واژه کشیدم درست باشد. هم صنعت ردالقافیه رعایت شده است و هم با بیت بعدی قافیه یکسان ندارد.

  Comment by شاگرد کوچک — دی ۷, ۱۳۹۷ @ ۸:۴۹ ب.ظ

 6. سلام.
  واژه شنیدم به عنوان قافیه در بیت دوم درست است. ولی به نظر می‌رسد واژه کشیدم، هم از نظر معنایی و هم از نظر صنایع ادبی درست تر باشد.

  Comment by شاگرد کوچک — دی ۷, ۱۳۹۷ @ ۹:۲۳ ب.ظ

لطفاً توجه داشته باشید که حاشیه‌ها برای ثبت نظرات شما راجع به همین شعر در نظر گرفته شده‌اند. در صورتی که در متن ثبت شده‌ی شعر در گنجور غلط املایی مشاهده کردید، یا با مقابله با نسخه‌ی چاپی در دسترستان اشتباهاتی یافتید، در مورد این شعر نظر یا احساس خاصی دارید یا مطلب خاصی در مورد آن می‌دانید یا دوست دارید درباره‌ی آن از دیگران چیزی بپرسید یک حاشیه برای آن بنویسید. لطفاً از درج مطالب غیرمرتبط با متن این شعر خاص خودداری فرمایید و حتی‌الامکان سعی کنید متن حاشیه‌ی خود را با حروف فارسی درج کنید (حاشیه‌ها بازبینی خواهند شد و موارد غیرمرتبط و ناقض این نکات حذف می‌شوند).

لطفاً در صورتی که اشتباهات را با استناد به نسخه‌های چاپی گزارش می‌کنید این مسئله را (حتی‌الامکان با ذکر نام مصحح) ذکر نمایید تا بتوانیم بین پیشنهادهای تصحیحی حدسی حاشیه‌گذاران و پیشنهادهای مستند تمایز قایل شویم.

حاشیه بنویسید

* ورود نام و پست الکترونیکی اجباری است، پست الکترونیکی نشان داده نمی‌شود.

خوراک حاشیه‌های این شعر را با این نشانی به خبرخوان خود اضافه کنید.

بستن پنجره