لطفاً توجه داشته باشید که حاشیه‌ها برای ثبت نظرات شما راجع به همین شعر در نظر گرفته شده‌اند. در صورتی که در متن ثبت شده‌ی شعر در گنجور غلط املایی مشاهده کردید، یا با مقابله با نسخه‌ی چاپی در دسترستان اشتباهاتی یافتید، در مورد این شعر نظر یا احساس خاصی دارید یا مطلب خاصی در مورد آن می‌دانید یا دوست دارید درباره‌ی آن از دیگران چیزی بپرسید یک حاشیه برای آن بنویسید. لطفاً از درج مطالب غیرمرتبط با متن این شعر خاص خودداری فرمایید و حتی‌الامکان سعی کنید متن حاشیه‌ی خود را با حروف فارسی درج کنید (حاشیه‌ها بازبینی خواهند شد و موارد غیرمرتبط و ناقض این نکات حذف می‌شوند).

بحثهای مذهبی و اعتقادی و ارجاع توهین‌آمیز نسبت به بزرگان ادیان و همینطور بحثهای قومیتی و توهین به فرهنگها و قومیتها و زبانها از مصادیق حاشیه‌های نامناسب محسوب می‌شوند.

لطفاً در صورتی که اشتباهات را با استناد به نسخه‌های چاپی گزارش می‌کنید این مسئله را (حتی‌الامکان با ذکر نام مصحح) ذکر نمایید تا بتوانیم بین پیشنهادهای تصحیحی حدسی حاشیه‌گذاران و پیشنهادهای مستند تمایز قایل شویم.

حاشیه بگذارید

* ورود نام و پست الکترونیکی اجباری است، پست الکترونیکی نشان داده نمی‌شود.

 1. درست بیت اول این نیست؟
  سرو ایستاده به تو چو رفتار مى کنى
  طوطى خموش به تو چو گفتار مى کنى

  Comment by سین صاد — آذر ۱۰, ۱۳۹۲ @ ۱۲:۳۳ ب.ظ

 2. الان متوجه شدم. همین که شما نوشته اید درست است. به در اینجا به معناى بهتر است.

  Comment by سین صاد — آذر ۱۰, ۱۳۹۲ @ ۱۲:۳۹ ب.ظ

 3. از روی دوست تا نکنی رو به آفتاب
  کز آفتاب روی به دیوار می‌کنی
  نکند از روی دوست برگردی و به آفتاب نگاه کنی که به آن میماند که از آفتاب رویت را برگردانی به سوی دیوار=تاریکی را به جای روشنی برگزینی=یار را با همه نامهربانی اش ترک کنی گرفتار خودبینی شده ای

  Comment by 7 — تیر ۲۶, ۱۳۹۵ @ ۱۰:۰۵ ب.ظ

 4. بیت ماقبل آخر: “روی به دیوار کردن” کنایه از شرمندگی و خجالت بردن است. مراقب باش که از روی دوست رو به آفتاب نگردانی، زیرا از این کار فقط شرمندگی نصیب تو می‌شود.

  Comment by بابک 250 — دی ۲۳, ۱۳۹۶ @ ۱:۵۵ ب.ظ

 5. گفتی نظر خطاست!
  تو دل می‌بری رواست؟..

  Comment by نادر.. — بهمن ۲۳, ۱۳۹۷ @ ۶:۴۴ ق.ظ

خوراک حاشیه‌های این شعر را با این نشانی به خبرخوان خود اضافه کنید.

بستن پنجره