لطفاً توجه داشته باشید که حاشیه‌ها برای ثبت نظرات شما راجع به همین شعر در نظر گرفته شده‌اند. در صورتی که در متن ثبت شده‌ی شعر در گنجور غلط املایی مشاهده کردید، یا با مقابله با نسخه‌ی چاپی در دسترستان اشتباهاتی یافتید، در مورد این شعر نظر یا احساس خاصی دارید یا مطلب خاصی در مورد آن می‌دانید یا دوست دارید درباره‌ی آن از دیگران چیزی بپرسید یک حاشیه برای آن بنویسید. لطفاً از درج مطالب غیرمرتبط با متن این شعر خاص خودداری فرمایید و حتی‌الامکان سعی کنید متن حاشیه‌ی خود را با حروف فارسی درج کنید (حاشیه‌ها بازبینی خواهند شد و موارد غیرمرتبط و ناقض این نکات حذف می‌شوند).

بحثهای مذهبی و اعتقادی و ارجاع توهین‌آمیز نسبت به بزرگان ادیان و همینطور بحثهای قومیتی و توهین به فرهنگها و قومیتها و زبانها از مصادیق حاشیه‌های نامناسب محسوب می‌شوند.

لطفاً در صورتی که اشتباهات را با استناد به نسخه‌های چاپی گزارش می‌کنید این مسئله را (حتی‌الامکان با ذکر نام مصحح) ذکر نمایید تا بتوانیم بین پیشنهادهای تصحیحی حدسی حاشیه‌گذاران و پیشنهادهای مستند تمایز قایل شویم.

حاشیه بگذارید

* ورود نام و پست الکترونیکی اجباری است، پست الکترونیکی نشان داده نمی‌شود.

 1. دو بیت آخرش جواب کسانیست که این شعرهارو از روی ندانستن، بی فایده میدونن

  Comment by حسین — اسفند ۲۲, ۱۳۹۲ @ ۸:۵۸ ب.ظ

 2. دکلمه چند بیت از این شعر زیبا در برنامه شماره ۲۰۱ گلهای تازه ( آخرین برنامه گلهای تازه )

  Comment by کسرا — مرداد ۱۵, ۱۳۹۴ @ ۸:۲۱ ب.ظ

 3. قمرالملوک وزیری این غزل را به همراه تار مرتضی نی داوود در ماهور اجرا کرده. بسی دلنشین است.

  Comment by پویا — دی ۲۲, ۱۳۹۴ @ ۲:۵۳ ب.ظ

 4. - به عقیده بنده چهار بیت ابتدایی این غزل اشاره عجیبی به واقعه عاشورا و بعد رضامندی حضرت سید الشهدا علیه السلام دارد بدین معنی که : سر دادن برای تو برای من جز زیان مختصری نیست و به طور کلی سر بخشی در ادبیات فارسی بیانگر نهایت رضا در برابر معشوق می باشد چنان که حکیم نظامی می فرماید : بگفتا گر خرامی در سرایش ، بگفت اندازم این سر زیر پایش.
  در بیت ” ای که قصد … اشاره به فرصت خواستن امام علیه السلام در شب عاشورا دارد جهت برپایی نماز و تعبد بیشتر ( صبر کن تا ببینمت نظری ).
  در باقی ابیات این غزل زیبا به راحتی می توان تقابل جبهه باطل و حق را علی الخصوص در موضوع نامبرده ، دید.
  درورد بی پایان خداوند بر حق مداران

  Comment by سید امین حسینی راد — اسفند ۲۶, ۱۳۹۴ @ ۲:۵۸ ب.ظ

 5. در جواب دوستی که این شعر را در وصف عاشورا دانسته اند باید گفت سعدی اهل تسنن بوده و ارتباط اشعارش به وقایع شیعی اشتباهاست. در بیت دوم، گمان نکنم امام حسین به خدا گفته باشه تو که قصد هلاک من داری، چون خدا اصولا قصد هلاک کسی را نداره و امام حسین به شمر هم احتمالا نمی گفته تو که قصد هلاکمو داری بیا تا یه نظر روی ماهتو ببینم. در مجموع هیچ علتی نداره که هر شعری از هر بزرگی را به حوادث تاریخ شیعه مربوط کنید. این یک شعر عاشقانه است و بس.

  Comment by نادری — فروردین ۲۴, ۱۳۹۷ @ ۵:۳۴ ب.ظ

خوراک حاشیه‌های این شعر را با این نشانی به خبرخوان خود اضافه کنید.

بستن پنجره