لطفاً توجه داشته باشید که حاشیه‌ها برای ثبت نظرات شما راجع به همین شعر در نظر گرفته شده‌اند. در صورتی که در متن ثبت شده‌ی شعر در گنجور غلط املایی مشاهده کردید، یا با مقابله با نسخه‌ی چاپی در دسترستان اشتباهاتی یافتید، در مورد این شعر نظر یا احساس خاصی دارید یا مطلب خاصی در مورد آن می‌دانید یا دوست دارید درباره‌ی آن از دیگران چیزی بپرسید یک حاشیه برای آن بنویسید. لطفاً از درج مطالب غیرمرتبط با متن این شعر خاص خودداری فرمایید و حتی‌الامکان سعی کنید متن حاشیه‌ی خود را با حروف فارسی درج کنید (حاشیه‌ها بازبینی خواهند شد و موارد غیرمرتبط و ناقض این نکات حذف می‌شوند).

بحثهای مذهبی و اعتقادی و ارجاع توهین‌آمیز نسبت به بزرگان ادیان و همینطور بحثهای قومیتی و توهین به فرهنگها و قومیتها و زبانها از مصادیق حاشیه‌های نامناسب محسوب می‌شوند.

لطفاً در صورتی که اشتباهات را با استناد به نسخه‌های چاپی گزارش می‌کنید این مسئله را (حتی‌الامکان با ذکر نام مصحح) ذکر نمایید تا بتوانیم بین پیشنهادهای تصحیحی حدسی حاشیه‌گذاران و پیشنهادهای مستند تمایز قایل شویم.

حاشیه بگذارید

* ورود نام و پست الکترونیکی اجباری است، پست الکترونیکی نشان داده نمی‌شود.

 1. باسلام وخسته نباشید
  بیت دوم درجایی چنین خواندم
  بنای مهر نهادی که پایدار نماند
  که البته صحیحتر مینماید
  متشکرم

  Comment by مهدی — خرداد ۸, ۱۳۹۳ @ ۷:۴۳ ب.ظ

 2. استاد محمودی خوانساری به همراه خانم هایده در برنامه گلهای رنگارنگ شماره ۵۴۰این غزل را به زیبایی هرچه تماتر خوانده اند.

  Comment by علی — تیر ۲۷, ۱۳۹۳ @ ۶:۱۴ ب.ظ

 3. استاد ایرج ( خواجه امیری ) هم این شعر زیبا رو در برنامه گلها اجرا کرده اند…

  Comment by کسرا — تیر ۱۵, ۱۳۹۴ @ ۷:۴۳ ب.ظ

 4. استاد حسین خواجه امیری ( ایرج ) با تار استاد جلیل شهناز و همراهی استاد ناصر افتتاح این غزل را به زیبایی تمام در ماهور و در تلویزیون ملی ایران اجرا کرده اند.

  Comment by حسین — تیر ۱۸, ۱۳۹۴ @ ۸:۰۹ ق.ظ

 5. امان از بی وفایی یار…

  Comment by کسرا — تیر ۲۱, ۱۳۹۴ @ ۱۲:۳۵ ق.ظ

 6. درود

  “بیا که ما سر هستی و کبریا و رعونت// به زیر پای نهادیم و پای بر سر هستی”
  هستی اول اشاره به غرور داره و هستی دوم اشاره به جهان. معنای بیت در اینصورت کاملا مشخص خواهد شد. پیرامون تشریح مبسوطی از این بیت مقاله‌ای از استاد کدکنی وجود داره که در مجله وزین بخارا به طبع رسیده. در اون مقاله درمورد اشتباهاتی که ممکنه حتی بزرگانی همچون استاد مینوی در تفسیر اشعار داشته باشن هم بحث شده.

  پی‌نوشت: نمیدونم آیا مدیر محترم قرار هست نسبت به اینکه حواشی شامل “این شعر رو کی خونده و کی بهتر خونده و این بیت رو تقدیم می‌کنم به فلانی” قرار هست اقدامی انجام بدن یا نه. این موضوع در مورد ابیات حافظ بیشتر به چشم میخوره. تا من میام یه بیت رو نگاه کنم و از حواشی اون بیت چیزی بیاموزم، باید حاشیه‌های بی‌محتوایی رو مبنی بر اینکه مثلا پارسال شب چله این بیت برای من فال اومد و یا اینکه این بیت رو تقدیم می‌کنم به همسرم و یا اینکه این بیت رو فلانی با صدای گوشنوازی خونده مرور کنم. این سایت فوق‌العادست اما این نوع حواشی دارن این سایت رو مستهلک و مملو از اسپم می‌کنن.

  Comment by عیسی — آذر ۱۹, ۱۳۹۴ @ ۲:۵۵ ب.ظ

 7. دوست گرامی چه اشکالی دارد که کسانی که اوازی مرتبط با شعر شنیده‌اند، مشخصات آن را (مثل خواننده و شماره برنامه) با دیگران اشتراک بگذارند؟

  Comment by علی — خرداد ۲۴, ۱۳۹۵ @ ۳:۲۶ ق.ظ

 8. اجرای ساز و آواز این شعر در برنامه ی شماره ی ۵۸۱ گلهای رنگارنگ

  Comment by کسرا — تیر ۲۸, ۱۳۹۵ @ ۱۰:۱۲ ق.ظ

 9. این شعر فقط با صدای استاد شجریان گلهای تازه ۷۱

  Comment by سیاوش — آبان ۲۷, ۱۳۹۵ @ ۱۱:۱۲ ق.ظ

 10. @عیسی:
  ۱-در مورد سعدی خوش شانسیم که اشعارش واضح تر از اونه که خیلی معانی عرفانی بشه بهش داد و گرنه میدیدی که چه تعداد آدما با القاب “دکتر فلانی”، “شمس المشایخ”و… میریختن اظهار فضل.
  ۲- ماها عادت مختصر گویی نداریم. نصفه بعضی کامنتها تعریف و تمجید از دیگرانه(لابد به امید عوض گرفتن!) و یا درباره نکات نامربوطه به اصل شعره . مثل اینکه دیشب با صدای استادx این رو شنیدم و خیلی حال داد و من سه روز بیهوش شدم وغیره. دوستان با صفحه فیس بوکشون اشتباه گرفتند ظاهرا.
  ۳- اتفاقا یاید از گرداننده/گردننده های محترم سایت متشکر باشیم که چنین سعه صدری دارند. از چند کامنتی که از ایشون دیدم متوجه مراتب آشناییشون با شعر فارسی هستم و مسلما مثل شما بعضی کامنت ها باعث انبساط خاطرشون میشه.
  ولی باید قبول کرد فضای گفتن آزاد نعمتیه و همیشه میشه نهایتا ازش چیز یاد گرفت.

  Comment by فرخ — خرداد ۲۲, ۱۳۹۶ @ ۷:۱۹ ب.ظ

 11. عجب مدار که سعدی به یاد دوست بنالد

  که عشق موجب شوق است و خمر علت مستی

  Comment by ایرانی — فروردین ۲۵, ۱۳۹۷ @ ۴:۰۶ ب.ظ

خوراک حاشیه‌های این شعر را با این نشانی به خبرخوان خود اضافه کنید.

بستن پنجره