لطفاً توجه داشته باشید که حاشیه‌ها برای ثبت نظرات شما راجع به همین شعر در نظر گرفته شده‌اند. در صورتی که در متن ثبت شده‌ی شعر در گنجور غلط املایی مشاهده کردید، یا با مقابله با نسخه‌ی چاپی در دسترستان اشتباهاتی یافتید، در مورد این شعر نظر یا احساس خاصی دارید یا مطلب خاصی در مورد آن می‌دانید یا دوست دارید درباره‌ی آن از دیگران چیزی بپرسید یک حاشیه برای آن بنویسید. لطفاً از درج مطالب غیرمرتبط با متن این شعر خاص خودداری فرمایید و حتی‌الامکان سعی کنید متن حاشیه‌ی خود را با حروف فارسی درج کنید (حاشیه‌ها بازبینی خواهند شد و موارد غیرمرتبط و ناقض این نکات حذف می‌شوند).

بحثهای مذهبی و اعتقادی و ارجاع توهین‌آمیز نسبت به بزرگان ادیان و همینطور بحثهای قومیتی و توهین به فرهنگها و قومیتها و زبانها از مصادیق حاشیه‌های نامناسب محسوب می‌شوند.

لطفاً در صورتی که اشتباهات را با استناد به نسخه‌های چاپی گزارش می‌کنید این مسئله را (حتی‌الامکان با ذکر نام مصحح) ذکر نمایید تا بتوانیم بین پیشنهادهای تصحیحی حدسی حاشیه‌گذاران و پیشنهادهای مستند تمایز قایل شویم.

حاشیه بگذارید

* ورود نام و پست الکترونیکی اجباری است، پست الکترونیکی نشان داده نمی‌شود.

 1. در بیت هشتم به جای “براندازم ” در تصحیح مظاهر مصفا “بپردازم” آمده است.

  Comment by کامران — اسفند ۹, ۱۳۹۲ @ ۱۲:۱۵ ق.ظ

 2. یه بیت کم داره:
  نگه به گوشه ان چشم نیمه مست نکن
  کناره گیر کز ان گوشه تیر می اید

  Comment by امید یزدانی — آبان ۳۰, ۱۳۹۵ @ ۱۱:۵۲ ب.ظ

 3. دو بیت کم داره

  نگه به گوشه آن چشم مست مکن
  کناره گیر از آن گوشه تیر می اید

  غمین نباشم اگر دیر امدی که مرا
  سعادتی چو تو البته دیر می اید

  Comment by منصور — شهریور ۱۴, ۱۳۹۶ @ ۳:۰۰ ق.ظ

 4. همچنانکه دوستان تذکار داده اند دو بیت از غزل افتاده است که ملاحت و زیبایی بسیار دارد و اندام واره های شعر بدون آن دو بیت چیزی کم دارد، گویی عروس شعر سعدی دو چشمش را ازدست داده است. یاحق

  Comment by دکتر علیرضا محجوبیان لنگرودی — مهر ۱۷, ۱۳۹۶ @ ۲:۲۳ ب.ظ

خوراک حاشیه‌های این شعر را با این نشانی به خبرخوان خود اضافه کنید.

بستن پنجره