لطفاً توجه داشته باشید که حاشیه‌ها برای ثبت نظرات شما راجع به همین شعر در نظر گرفته شده‌اند. در صورتی که در متن ثبت شده‌ی شعر در گنجور غلط املایی مشاهده کردید، یا با مقابله با نسخه‌ی چاپی در دسترستان اشتباهاتی یافتید، در مورد این شعر نظر یا احساس خاصی دارید یا مطلب خاصی در مورد آن می‌دانید یا دوست دارید درباره‌ی آن از دیگران چیزی بپرسید یک حاشیه برای آن بنویسید. لطفاً از درج مطالب غیرمرتبط با متن این شعر خاص خودداری فرمایید و حتی‌الامکان سعی کنید متن حاشیه‌ی خود را با حروف فارسی درج کنید (حاشیه‌ها بازبینی خواهند شد و موارد غیرمرتبط و ناقض این نکات حذف می‌شوند).

بحثهای مذهبی و اعتقادی و ارجاع توهین‌آمیز نسبت به بزرگان ادیان و همینطور بحثهای قومیتی و توهین به فرهنگها و قومیتها و زبانها از مصادیق حاشیه‌های نامناسب محسوب می‌شوند.

لطفاً در صورتی که اشتباهات را با استناد به نسخه‌های چاپی گزارش می‌کنید این مسئله را (حتی‌الامکان با ذکر نام مصحح) ذکر نمایید تا بتوانیم بین پیشنهادهای تصحیحی حدسی حاشیه‌گذاران و پیشنهادهای مستند تمایز قایل شویم.

حاشیه بگذارید

* ورود نام و پست الکترونیکی اجباری است، پست الکترونیکی نشان داده نمی‌شود.

 1. بارک الله….چه کار اندر بهشت آن مدعی را؟؟ که میل امروز با حوری ندارد…
  یعنی همه چیزو برد زیر سوال با این بیت هفتصد سال قبل….سعدی اولین کسیست که عشق وجمال پرستی را وارد ادبیات ایران کرد وگرنه کسی بهتر از او چنین نکرد……..دوستان اگر شجریان خونره باشه میشناسند..اگرنه میل ورغبتی به خواندن سعدی وحافظ ندارند…..دریغ

  Comment by س — فروردین ۲, ۱۳۹۴ @ ۱:۱۰ ب.ظ

 2. س عزیز…
  امیدوارم با سعدی محشور شی… البته ایشالا ۱۰۰ سال زنده باشی ها…

  Comment by کسرا — تیر ۲۵, ۱۳۹۴ @ ۱۱:۳۹ ب.ظ

 3. برای من سوالی پیش اومده
  اینکه مصراع اول،ناظر و منظور،همان ناظر و منظور ی هستند که وحشی بافقی گفته؟

  آیا داستان ناظر و منظور قبل از وحشی بافقی و جود داشته؟
  مثلا در مصراع”شاه خوبانی و منظور گدایان شده ای”از حافظ باز به این داستان اشاره داره؟
  ممنون میشم به من کمک کنید
  یا منابعی رو معرفی کنید

  Comment by محمد مهدی قربانی — فروردین ۱۸, ۱۳۹۵ @ ۷:۴۷ ق.ظ

 4. سلام دوستان گنجوری
  کسی میدونه کلا کلمه طبیب در اشعار سعدی و حافظ چه معنی ای میده؟چه حسی رو میخاد منتقل کنه؟اصلا اطبا اون زمان چه جایگاهی داشتن و دلیل و برداشت از آوردن کلمه طبیب چی میشه؟

  Comment by سجاد — دی ۸, ۱۳۹۵ @ ۷:۴۷ ق.ظ

خوراک حاشیه‌های این شعر را با این نشانی به خبرخوان خود اضافه کنید.

بستن پنجره