لطفاً توجه داشته باشید که حاشیه‌ها برای ثبت نظرات شما راجع به همین شعر در نظر گرفته شده‌اند. در صورتی که در متن ثبت شده‌ی شعر در گنجور غلط املایی مشاهده کردید، یا با مقابله با نسخه‌ی چاپی در دسترستان اشتباهاتی یافتید، در مورد این شعر نظر یا احساس خاصی دارید یا مطلب خاصی در مورد آن می‌دانید یا دوست دارید درباره‌ی آن از دیگران چیزی بپرسید یک حاشیه برای آن بنویسید. لطفاً از درج مطالب غیرمرتبط با متن این شعر خاص خودداری فرمایید و حتی‌الامکان سعی کنید متن حاشیه‌ی خود را با حروف فارسی درج کنید (حاشیه‌ها بازبینی خواهند شد و موارد غیرمرتبط و ناقض این نکات حذف می‌شوند).

بحثهای مذهبی و اعتقادی و ارجاع توهین‌آمیز نسبت به بزرگان ادیان و همینطور بحثهای قومیتی و توهین به فرهنگها و قومیتها و زبانها از مصادیق حاشیه‌های نامناسب محسوب می‌شوند.

لطفاً در صورتی که اشتباهات را با استناد به نسخه‌های چاپی گزارش می‌کنید این مسئله را (حتی‌الامکان با ذکر نام مصحح) ذکر نمایید تا بتوانیم بین پیشنهادهای تصحیحی حدسی حاشیه‌گذاران و پیشنهادهای مستند تمایز قایل شویم.

حاشیه بگذارید

* ورود نام و پست الکترونیکی اجباری است، پست الکترونیکی نشان داده نمی‌شود.

 1. نسخ عربی با نسک فارسی به معنی کتاب مانسته هستند . در مورد ابراهیم که درود بر او باد دو چیز در قران به فارسی آمده است یکی نیایش او را نسک خوانده است و دیگری اینکه پدرش را آزر خوانده است قران .

  Comment by امین کیخا — آبان ۱۲, ۱۳۹۲ @ ۲:۰۷ ب.ظ

 2. وحی به فارسی وخش است و پیامبر وخشور

  Comment by امین کیخا — آبان ۱۲, ۱۳۹۲ @ ۲:۰۸ ب.ظ

 3. از افزودن سو به درون و برون می شود لغت های جدید ساخت مثلا درونسو معنی ضمیر و نهان می دهد . برونسو را می شود برای exterior گذاشت . وارونسو و بالاسو را هم داریم سرسو یعنی بسمت بالا و پاسو یعنی بسمت پا را هم داریم .

  Comment by امین کیخا — آبان ۱۲, ۱۳۹۲ @ ۲:۱۲ ب.ظ

 4. غنج به معنی ناز همین اکنون در لری به کار می رود

  Comment by امین کیخا — آبان ۱۲, ۱۳۹۲ @ ۲:۱۲ ب.ظ

 5. پیچانی گویا به معنی ستیهندگی و کشمکش کنندگی امده است که در فرهنگ ها نمی بینم ولی به لری ما به آدم کشمکش کننده جردار می گوییم یعنی از واژه جر به معنی پیچیدن یعنی به لری کشمکش کنندگی همان پیچانی است .

  Comment by امین کیخا — آبان ۱۲, ۱۳۹۲ @ ۲:۱۹ ب.ظ

 6. نطق آب و نطق خاک و نطق گل
  هست محسوس حواس اهل دل

  اشاره داره به آیه ۷۴ سوره بقره
  و ان منها لما یهبط من …

  Comment by فرشته — مهر ۵, ۱۳۹۵ @ ۷:۴۷ ب.ظ

 7. فلسفی مر دیو را منکر شود
  در همان دم سخرهٔ دیوی بود

  لائوتزو می گوید: دست از اندیشیدن بردار تا مشکلاتت برطرف شود. (Stop thinking and end your problems) مولوی در اینجا به تفکر در باب مسائلی که ورای اندیشه اند، تاخته است و فیلسوف را در دایره ی اندیشه ی بی نتیجه غوطه ور می پندارد.

  Comment by فرهاد بیرانوند — آبان ۲, ۱۳۹۵ @ ۲:۳۶ ب.ظ

خوراک حاشیه‌های این شعر را با این نشانی به خبرخوان خود اضافه کنید.

بستن پنجره