1. این شعر مرحوم بهار در محرم سال ۱۳۳۰ ق سروده شده است.
  وقتی که روس منحوس در سال قبل به ایران التیماتوم داد ولی با مقاومت مرحوم خیابانی و شهید مدرس مجلس دوم مشروطه رای منفی به پذیرش ضرب الاجل داد. البته بعد هیئت وزرای خائن ما مجلس را منحل و التیماتوم را پذیرفت.
  منظور از استاد ابیوردی همان حکیم انوری ابیوردی است.(که البته بهار اشعاری علیه وی دارد مانند شعر احساسی: شعر دانی چیست؟ مرواریدی از دریای عقل، که علیه شعر خردمندانه انوری سروده شده: شعر دانی چیست؟ دور از روی تو: حیض الرجال)
  قصیده انوری(شماره ۷۰ قصاید انوری در گنجور) درباره حمله غزان به خراسان در سال ۵۴۸ هجری قمری سروده شده و از جانگدازترین قصاید تاریخ ادبیات ایران زمین است. خود انوری در انتهای چامه اش به قصیده خونبار دیگری از عمعق بخاری اشاره دارد:
  هم بر آن‌گونه که استاد سخن عمعق گفت:
  خاک خون‌آلود ای باد به اصفاهان بر

  Comment by محدث — بهمن ۱۰, ۱۳۹۷ @ ۱:۲۸ ق.ظ

لطفاً توجه داشته باشید که حاشیه‌ها برای ثبت نظرات شما راجع به همین شعر در نظر گرفته شده‌اند. در صورتی که در متن ثبت شده‌ی شعر در گنجور غلط املایی مشاهده کردید، یا با مقابله با نسخه‌ی چاپی در دسترستان اشتباهاتی یافتید، در مورد این شعر نظر یا احساس خاصی دارید یا مطلب خاصی در مورد آن می‌دانید یا دوست دارید درباره‌ی آن از دیگران چیزی بپرسید یک حاشیه برای آن بنویسید. لطفاً از درج مطالب غیرمرتبط با متن این شعر خاص خودداری فرمایید و حتی‌الامکان سعی کنید متن حاشیه‌ی خود را با حروف فارسی درج کنید (حاشیه‌ها بازبینی خواهند شد و موارد غیرمرتبط و ناقض این نکات حذف می‌شوند).

لطفاً در صورتی که اشتباهات را با استناد به نسخه‌های چاپی گزارش می‌کنید این مسئله را (حتی‌الامکان با ذکر نام مصحح) ذکر نمایید تا بتوانیم بین پیشنهادهای تصحیحی حدسی حاشیه‌گذاران و پیشنهادهای مستند تمایز قایل شویم.

حاشیه بنویسید

* ورود نام و پست الکترونیکی اجباری است، پست الکترونیکی نشان داده نمی‌شود.

خوراک حاشیه‌های این شعر را با این نشانی به خبرخوان خود اضافه کنید.

بستن پنجره