لطفاً توجه داشته باشید که حاشیه‌ها برای ثبت نظرات شما راجع به همین شعر در نظر گرفته شده‌اند. در صورتی که در متن ثبت شده‌ی شعر در گنجور غلط املایی مشاهده کردید، یا با مقابله با نسخه‌ی چاپی در دسترستان اشتباهاتی یافتید، در مورد این شعر نظر یا احساس خاصی دارید یا مطلب خاصی در مورد آن می‌دانید یا دوست دارید درباره‌ی آن از دیگران چیزی بپرسید یک حاشیه برای آن بنویسید. لطفاً از درج مطالب غیرمرتبط با متن این شعر خاص خودداری فرمایید و حتی‌الامکان سعی کنید متن حاشیه‌ی خود را با حروف فارسی درج کنید (حاشیه‌ها بازبینی خواهند شد و موارد غیرمرتبط و ناقض این نکات حذف می‌شوند).

بحثهای مذهبی و اعتقادی و ارجاع توهین‌آمیز نسبت به بزرگان ادیان و همینطور بحثهای قومیتی و توهین به فرهنگها و قومیتها و زبانها از مصادیق حاشیه‌های نامناسب محسوب می‌شوند.

لطفاً در صورتی که اشتباهات را با استناد به نسخه‌های چاپی گزارش می‌کنید این مسئله را (حتی‌الامکان با ذکر نام مصحح) ذکر نمایید تا بتوانیم بین پیشنهادهای تصحیحی حدسی حاشیه‌گذاران و پیشنهادهای مستند تمایز قایل شویم.

حاشیه بگذارید

* ورود نام و پست الکترونیکی اجباری است، پست الکترونیکی نشان داده نمی‌شود.

 1. اینکه عطار بعنوان یک نویسنده سنی مذهب اولین ذکر کتابش را به امام صادق اختصاص داده خود ادله ای برای محبت اهل سنت با خاندان حضرت رسول می باشد

  Comment by عبی — مهر ۲۰, ۱۳۹۳ @ ۵:۰۸ ب.ظ

 2. بید خدمتتون عرض کنم که طبق نظر استاد شفیعی کدکنی همه ی آثار نامبرده شده در فهرست گنجور ار آثار عطار نسیتند.
  فقط:منطق الطیر،اسرارنامه،مختارنامه،الهی نامه،مصیبت نامه،تذکره الاولیاءدیوان،ما عطار هستن.
  لطفا بقیه رو پاک کنین.
  با تشکر

  Comment by سرنا خراسانی — اسفند ۲۹, ۱۳۹۳ @ ۲:۳۷ ب.ظ

 3. لَن تَرَانِی : هرگز مرا نبینی .

  اشاره به سوره : الاعراف آیه : ۱۴۳

  وَلَمَّا جَاء مُوسَى لِمِیقَاتِنَا وَکَلَّمَهُ رَبُّهُ قَالَ رَبِّ أَرِنِی أَنظُرْ إِلَیْکَ قَالَ لَن تَرَانِی وَلَـکِنِ انظُرْ إِلَى الْجَبَلِ فَإِنِ اسْتَقَرَّ مَکَانَهُ فَسَوْفَ تَرَانِی فَلَمَّا تَجَلَّى رَبُّهُ لِلْجَبَلِ جَعَلَهُ دَکًّا وَخَرَّ موسَى صَعِقًا فَلَمَّا أَفَاقَ قَالَ سُبْحَانَکَ تُبْتُ إِلَیْکَ وَأَنَاْ أَوَّلُ الْمُؤْمِنِینَ

  چون موسی به میعادگاه ما آمد و پروردگارش با او سخن گفت ، گفت : ای پروردگار من ، بنمای ، تا در تو نظر کنم گفت : هرگز مرا نخواهی دید به آن کوه بنگر ، اگر بر جای خود قرار یافت ، تو نیز مرا خواهی دید چون پروردگارش بر کوه تجلی کرد ، کوه را خرد کرد و موسی بیهوش بیفتاد چون به هوش آمد گفت : تو منزهی ، به تو بازگشتم و من نخستین مؤمنانم

  Comment by مجید محمدپور — تیر ۳۱, ۱۳۹۴ @ ۵:۵۹ ب.ظ

 4. رَأَی قَلبی رَبّی : با چشم دل خدا را ببین .

  Comment by مجید محمدپور — تیر ۳۱, ۱۳۹۴ @ ۶:۰۰ ب.ظ

 5. لَم أَعبُد رَبّاً لَم أَرَةُ : هیچگاه خدائی را که به چشم دل و ضمیر آگاه و قلب خود مشاهده ننمودم عبادت نکردم.

  این حدیث شریف را مرحوم علامه آیة الله والد معظم ـ رضوان الله تعالی علیه ـ در کتاب شریف الله شناسی، ج ۲، ص ۱۲۱ و ۱۲۲ ذیل مبحث ۱۶ تا ۱۸ با عبارت: «لم أک بالذّی أعبدُ مَن لَم أرَهُ» آورده‌اند، و در تعلیقه مرقوم فرموده‌اند که:

  مستدرک‌ نهج‌ البلاغة، منشورات‌ مکتبة‌ الاندلس‌ ـ بیروت‌، ص‌ ۱۵۷، باب‌ سوّم‌؛ و عبدالعلیّ کارنگ‌ در کتاب‌ اثبات‌ وجود خدا، در تعلیقة‌ ص‌ ۵، در ضمن‌ ترجمة‌ مقالة‌: آیا جهان‌ آفریدگاری‌ دارد؟ بقلم‌ دکتر دمرداش‌ عبدالمجید سرحان‌، متخصّص‌ علوم‌ تربیتی از آن‌ استناد و استشهاد جسته‌ است‌.

  در مفاتیح الإعجاز شرح گلشن‌راز طبع انتشارات محمودی، ص ۵۷ بدین عبارت ذکر نموده است: ذِعلَب یمانی از حضرت علی مرتضی علیه السّلام سؤال کرد که: أفَرَأیْتَ رَبَّکَ؟! جواب فرمود که: أفَأعبُدُ ما لا أرَی‌؟ باز می‌فرماید که: رأیتُهُ فعَرَفتُه فَعَبَدتُه؛ لَم أعبُد رَبًّا لَم أرَهُ !(فَمَن کاَنَ یَرْجُواْ لِقَاءَ رَبِّهِ فَلْیَعْمَلْ عَمَلًا صَالِحًا وَ لَا یُشْرِکْ بِعِبَادَةِ رَبِّهِ أَحَدَا) (آیة‌ آخر، از سورة‌ ۱۸: الکهف‌)

  Comment by مجید محمدپور — تیر ۳۱, ۱۳۹۴ @ ۶:۰۶ ب.ظ

 6. سوره نمل آیه ۶۲ : « أَمَّنْ یُجیبُ الْمُضْطَرَّ إِذا دَعاهُ وَ یَکْشِفُ السُّوءَ وَ یَجْعَلُکُمْ خُلَفاءَ الْأَرْضِ أَ إِلهٌ مَعَ اللَّهِ قَلیلاً ما تَذَکَّرُونَ:

  آیا بتهائی که معبود شما هستندبهترند ،یا کسی که دعای مضطر را اجابت می کندوگرفتاری را بر طرف می سازد،وشما را خلفای زمین قرار می دهد،آیا معبودی با خداست؟!کمتر متذکر می شوید.

  Comment by مجید محمدپور — تیر ۳۱, ۱۳۹۴ @ ۶:۲۵ ب.ظ

 7. در متن عربی یک کلمه لیس جا افتاده که معنی را معکوس کرده است:
  لیس هذا من زی اهل بیتک

  Comment by شهرام بنازاده — شهریور ۷, ۱۳۹۵ @ ۱:۳۸ ب.ظ

 8. متاسفانه پر از غلط املای است: داود، باسلیمان، ملّّّت، محمد ا

  Comment by ابراهیم — شهریور ۲۰, ۱۳۹۵ @ ۱۱:۴۳ ب.ظ

 9. گفته بودیم که اگر ذکر انبیاء و صحابه و اهل بیت کنیم کتابی جداگانه باید ساخت این کتاب شرح اولیاست که پس از ایشان بوده اند اما به سبب تبرک به صادق ابتدا کنیم که او نیز بعد از ایشان بوده است.

  چرا دیباجه تذکرة الاولیا رو نذاشتین؟

  Comment by عطار — شهریور ۲۸, ۱۳۹۵ @ ۱۱:۳۲ ق.ظ

 10. باسلیمان اشتباه است ، و گمون کنم ابا سلیمان صحیح باشد

  Comment by کامیار — اردیبهشت ۲۶, ۱۳۹۶ @ ۱۱:۱۹ ب.ظ

 11. ای گرفتار تعصب مانده/دایما در حب و بغض مانده

  گر تو دم از عقل و از لب میزنی/پس چرا دم در تعصب میزنی

  در خلافت میل نیست ای بیخبر/میل کی آید ز بوبکر و عمر

  چند گویی علی مظلوم بود/وز خلافت راندن محروم بود

  چون علی شیر حق است و تاج سر/ظلم نتوان کرد بر شیر ای پسر

  اینگونه شیخ عطار دین واقعی شو بیان میکنه ینی ترک تعصبات نه تمرکز بر شخص خاص

  Comment by وریا — اسفند ۱۱, ۱۳۹۶ @ ۱۰:۰۹ ب.ظ

 12. باسلام
  این متن (نه بینی که قومی که مذهب او دارند، مذهب دوازده امام دارند. یعنی یکی دوازده است و دوازده یکی.) در زمان صفویه به تذکره الاولیا اضافه شده است

  در زمان شاه عباس صفوی سعی زیادی شد تا شاعران ایرانی از جمله عطار را شیعه جلوه دهند و شعرها و نثر های زیادی از قبیل همین متن مذکور اضافه کردند که معتبر نیستند و صحت ندارند…

  Comment by دکتر بدخشانی — فروردین ۱۸, ۱۳۹۷ @ ۸:۵۲ ب.ظ

 13. حضرت صادق رضی الله عنه می فرماید یا ابا سلیمان! من از آن می‌ترسم که به قیامت جد من دست در من زند که حق متابعت من نگزاردی؟ این کار به نسبت صحیح و به نسبت قوی نیست. این کار به معاملت شایسته حضرت حق بود.
  دراینجا حضرت بسیار زیبا خاطر نشان کرده اند که اگر کسی اولیا می شود نه به خاطر اهل بیت بودنش است بلکه به سبب سعی و تلاش خودش در نزدیکی به الله می باشد و در امور دین این معاملت با حق است نه مناسبت با اهل

  Comment by امیر صادقی — آبان ۱۶, ۱۳۹۸ @ ۱۲:۳۲ ب.ظ

 14. امام باقر (ع) و امام صادق (ع) استاد بسیاری از عرفا بوده اند. یکی از کارهای عاقلانه پیامبر این بود که به کسی بیش از ظرفیتش چیزی رو نیاموخت. پیامبر اعتقاد داشت که با مردم باید به اندازه عقلشان سخن گفت. پیامبر می گفت عسل برای بچه خردسال مضره و به کسی که نمی فهمید عسل دانش بیشتر را نمی داد. این بود که امتش نه مثل امت نوح کاملا گمراه شدند و نه مثل امت عیسی چیزهایی که نتوانستند هضم کنند رو تحریف کردند. این طوری حتی افراد ضعیف باز هم با انجام واجبات و ترک محرمات لنگان خرک خویش رو به مقصد می رسانند. این روش رو امامان هم به کار بستند. به کسی که ظرفیت عشق و عرفان نداشت ولی در زهد موفق بود چیزی از عشق نگفتند و دعا و نماز آموختند. این متن عطار منسجم است و جملاتش با کل متن همخوانی دارد و گمان نمی کنم چیزی به آن اضافه شده باشد. عطار هم مثل عرفای دیگه ولی شناس بوده. مگه می شه کسی بدون ولایت از تاریکی به نور بره؟ الله ولی الذین آمنو یخرجونهم من الظمات الی النور. شما می گید علی و حسن و حسین و … اما مگه شرک ۱۴۰۰ سال تو دنیا باقی می مونه و حاجت می ده؟ تمهیدات عین القضات بخونید که بفهمید که شهید اونیه که شاهد خداست، اونی می تونه خدا رو در قلبش ببینه که هیچ منیتی در وجودش نداشته باشه. مگه کسی جلوی خدا که همه وجوده می تونه اظهار وجود کنه؟ “یک قدم بر سر وجود نهی” “تو خود حجاب خودی” این ذکر اول عطار رو اگه نفهمید بقیه اذکار رو هم نمی تونید بفهمید. کسی به مقام انالحق می رسه که خودش رو کنار گذاشته باشه. اون موقع است که خدا رو می بینه و تجلی ای از نام خدا برای عالمیان می شه، این مقام دوستان خداست. این مقام ولایته. علی خودش رو کنار گذاشت که پیامبر دستش رو به نشانه ولایت بالا برد. مسیحیان نام عیسی را هم مرتبه نام خدا می آورند. اما ما گیج از شخصیت علی می گوییم که نه می توانیم بگوییم بشر هستی، نه خدایی! فقط می دانیم که غیر خدا نیستی. که درستش اینه که علی ای نیست بلکه دلی پاک است که واسطه ای برای رسیدن پرتویی از نور خدا به عالمیان است. باب الله.
  همین که عطار می گه رو بخونید. هر کسی جایگاه امامان رو درک نکنه جایگاه پیامبر رو هم درک نمی کنه. نمی دونه واسطه رحمت الهی بودن یعنی چه. عین القضات کسی که مقام پیامبر رو رد کنه کافر می دونه. تعجبی نیست که اعدامش کردند چون حتی نمی تونستند نور عین القضات رو ببینند چه برسه به فهمیدن کتابهاش. هر کسی هم که نخواد این مقام رو بپذیره از شیطان هم بدتره. چون فرشته ها به کسی که در مقام روح باشه سجده می کنند ولی شیطان به کسی در مقام روح سجده نمی کنه ولی به کسی که در مقام انالحق باشه سجده می کنه. همینطور که به پیامبر سجده کرد و بسیاری از عرفا هم نقل کرده اند که شیطان به اونها سجده کرده. چون این مقام دیگه آفریده ای خاص وجود نداره و همش خداست. اگه کسی هم الان به خدا علاقه داشته باشه می بینه که هر چی می گه ایاک نعبد و ایاک نستعین خدا بیشتر معرفت امام زمان رو بهش می ده که الان امام زمان واسطه رحمت الهی و وارث همه نیکان پیشین و تجلی نام اعظم پروردگار برای اهل عالم هستند. به قول حافظ سزد کز خاتم لعلش زنم لاف سلیمانی. و در شعر دیگری می فرماید او سلیمان زمان است که خاتم با اوست…و در بیت بعدی: لاجرم همت پاکان دو عالم با اوست…

  Comment by شاپرک — مرداد ۱۸, ۱۳۹۹ @ ۷:۵۸ ب.ظ

خوراک حاشیه‌های این شعر را با این نشانی به خبرخوان خود اضافه کنید.

بستن پنجره