لطفاً توجه داشته باشید که حاشیه‌ها برای ثبت نظرات شما راجع به همین شعر در نظر گرفته شده‌اند. در صورتی که در متن ثبت شده‌ی شعر در گنجور غلط املایی مشاهده کردید، یا با مقابله با نسخه‌ی چاپی در دسترستان اشتباهاتی یافتید، در مورد این شعر نظر یا احساس خاصی دارید یا مطلب خاصی در مورد آن می‌دانید یا دوست دارید درباره‌ی آن از دیگران چیزی بپرسید یک حاشیه برای آن بنویسید. لطفاً از درج مطالب غیرمرتبط با متن این شعر خاص خودداری فرمایید و حتی‌الامکان سعی کنید متن حاشیه‌ی خود را با حروف فارسی درج کنید (حاشیه‌ها بازبینی خواهند شد و موارد غیرمرتبط و ناقض این نکات حذف می‌شوند).

بحثهای مذهبی و اعتقادی و ارجاع توهین‌آمیز نسبت به بزرگان ادیان و همینطور بحثهای قومیتی و توهین به فرهنگها و قومیتها و زبانها از مصادیق حاشیه‌های نامناسب محسوب می‌شوند.

لطفاً در صورتی که اشتباهات را با استناد به نسخه‌های چاپی گزارش می‌کنید این مسئله را (حتی‌الامکان با ذکر نام مصحح) ذکر نمایید تا بتوانیم بین پیشنهادهای تصحیحی حدسی حاشیه‌گذاران و پیشنهادهای مستند تمایز قایل شویم.

حاشیه بگذارید

* ورود نام و پست الکترونیکی اجباری است، پست الکترونیکی نشان داده نمی‌شود.

 1. سلام پاره های دوم بیت های ۳و۱۲ نیاز به واشکافی(شرح) دارد بیت ۴ می زند جوش از کف پایت به این هنجار گل .. می زند در اصل پاره ی دیگر فعل ترکیبی ست فعل (کرده ی) گـُـل میکند در زبان ما روایی دارد نیز جوش می زند ..
  الف>درین جا شاعر با گستردن دامان چم ـاری (معناپروری.معنی پردازی) همان گل کردن را درنظرداشته که در بیت های دیگر هم آمده
  ب>> ای که در کف پایت جوش زده..در اصل گــُـل است .. مانند گل و به همان هنجار (وضعی که در پاره ی نخســت شرح کرده) حتا جوش و دمل تن تو >کف پایت هم به هنجار گل است.
  ج>> شیوه ی نگارگری ِبا حنا بر دستان و پاها [بنگرید به عکس های شیرین نشاط] و نقشی که ره خیال را می زند نقش حنایی ِ پای حنا گرفته ات
  ..اما …د>> شاعر سخنی دیگر دارد و آ« گل دانستن جوش های کف پای نگار /دلبر خویش است و تفاوت جوش را با آرایه های حنایی عروسان و دلبران و زنان جوان به شوخی و ظریفی و نازک آرایی و طنازی رنگین حنا نسبت کرده.. یاعـــلی

  Comment by علی مطاهری رح — فروردین ۴, ۱۳۹۱ @ ۶:۱۹ ب.ظ

خوراک حاشیه‌های این شعر را با این نشانی به خبرخوان خود اضافه کنید.

بستن پنجره