1. محمود سبکتکین اضافه بُنُوَت است.

  Comment by فرزاد اسماعیل زاده — تیر ۱۳, ۱۳۹۲ @ ۴:۰۸ ق.ظ

 2. حضرت استاد مجتبی ملک زاده قسمتی ازین حکایت را در یک سطر به خط شکسته نوشته اند.این که میگویم به واقه حقیقتی است.روزی در همین حکایت دقیق شده بودم آنچنان ترسی از تصور این خواب به من غالب شد که نگو.این هم طرز سخن و ایجاز در کلام سعدی را میرساند.خدایش بیامرزاد.

  Comment by علیرضا پیشگو — دی ۱۱, ۱۳۹۲ @ ۷:۲۹ ق.ظ

 3. در بیت سوم
  زنده است نام فرخ نوشیروان به خیر
  گر چه بسی گذشت که نوشیروان نماند
  صخیح به نظر می رسد

  Comment by فرزاد — اردیبهشت ۷, ۱۳۹۳ @ ۷:۳۰ ق.ظ

 4. محمودِ سبُکتَکین : سلطان محمود غزنوی ، پسر سبکتگین ۴۲۱ ه . ق . فرمانروایی داشت و جنگ ها و پیروزها و وسعت قلمرو حکومت او معروف است . اضافه دو کلمه ، انتساب پسر را به پدر ( اضافه اِبنی ) می رساند .

  Comment by مجید محمدپور — خرداد ۱۸, ۱۳۹۴ @ ۷:۵۶ ب.ظ

 5. چشمخانه : کاسه ی چشم

  سایر حکما : همه ی دانایان

  تأویل : گزارش و تعبیر خواب

  Comment by مجید محمدپور — خرداد ۱۸, ۱۳۹۴ @ ۷:۵۹ ب.ظ

 6. نوشیروان : انوشیروان : لقب خسرو اول پادشاه معروف ساسانی (۵۳۱-۵۷۹ م.) که به عدل شهرت داشت .

  Comment by مجید محمدپور — خرداد ۱۸, ۱۳۹۴ @ ۸:۰۰ ب.ظ

 7. افسوس از درج حاشیه بی خاصیت و طولانی! لطفا حذف کنید…

  Comment by سعید — اسفند ۲۳, ۱۳۹۷ @ ۸:۳۲ ق.ظ

 8. متن روان این حکایت را که برای آموزش نوجوانان مفید است می توانید در این جا مطالعه نمایید https://www.nojavanha.com/%d8%af%d8%a7%d8%b3%d8%aa%d8%a7%d9%86%db%8c-%d8%a7%d8%b2-%d8%ad%da%a9%d8%a7%db%8c%d8%a7%d8%aa-%d8%b3%d8%b9%d8%af%db%8c%d8%9b-%d8%b9%d8%af%d8%a7%d9%84%d8%aa-%d9%be%d8%a7%d8%af%d8%b4%d8%a7%d9%87/

  Comment by سایت نوجوان ها — شهریور ۱۹, ۱۳۹۸ @ ۸:۵۲ ب.ظ

لطفاً توجه داشته باشید که حاشیه‌ها برای ثبت نظرات شما راجع به همین شعر در نظر گرفته شده‌اند. در صورتی که در متن ثبت شده‌ی شعر در گنجور غلط املایی مشاهده کردید، یا با مقابله با نسخه‌ی چاپی در دسترستان اشتباهاتی یافتید، در مورد این شعر نظر یا احساس خاصی دارید یا مطلب خاصی در مورد آن می‌دانید یا دوست دارید درباره‌ی آن از دیگران چیزی بپرسید یک حاشیه برای آن بنویسید. لطفاً از درج مطالب غیرمرتبط با متن این شعر خاص خودداری فرمایید و حتی‌الامکان سعی کنید متن حاشیه‌ی خود را با حروف فارسی درج کنید (حاشیه‌ها بازبینی خواهند شد و موارد غیرمرتبط و ناقض این نکات حذف می‌شوند).

لطفاً در صورتی که اشتباهات را با استناد به نسخه‌های چاپی گزارش می‌کنید این مسئله را (حتی‌الامکان با ذکر نام مصحح) ذکر نمایید تا بتوانیم بین پیشنهادهای تصحیحی حدسی حاشیه‌گذاران و پیشنهادهای مستند تمایز قایل شویم.

حاشیه بنویسید

* ورود نام و پست الکترونیکی اجباری است، پست الکترونیکی نشان داده نمی‌شود.

خوراک حاشیه‌های این شعر را با این نشانی به خبرخوان خود اضافه کنید.

بستن پنجره