1. شکن دوم در بیت ۵ مصرع اول اضافی است

  پاسخ: با توجه به وزن شعر اینطور فکر نمی‌کنم باشد. در صورتی که شکن دوم حذف شود شعر را می‌توانید روان بخوانید؟ خَم خَمُ چین چین، شِکَن شِکَن؛ سرِ زلفش …

  Comment by Shaya — خرداد ۷, ۱۳۸۹ @ ۳:۲۷ ق.ظ

 2. با سلام
  واقعاً دست شما درد نکند که زحمت کشیده اید و این همه دیوان شعر را در سایت گرد آورده اید؛ به ویژه آنکه واقعاً هم کم غلط است.
  د پنج بیت مانده به آخر این قصیده، آمده است: «نظم تو آیین ببین …» که به نظر می رسد صحیح آن چنین است: «نظم نوآیین ببین …».
  با تشکر

  Comment by علی زاهد پور — بهمن ۲۷, ۱۳۹۳ @ ۳:۵۵ ب.ظ

 3. سلام
  در بیت دوم به جای کلمه توس، باید توسن بیاید که هم وزن صحیح باشد و هم معنا می دهد.
  در بیت بیست و دوم هم کلمه “نخلی” باید به “نخل” تبدیل شود تا وزن صحیح گردد.
  درباره کلمه چین چین هم که اشاره شده بود، این عبارت فی نفسه وزن را دچار اشکال می کند. امابه نظر می رسد منظور شاعر هم همین عبارت بوده و باید تند خوانده شود. اگر بخواهیم وزن رعایت شود باید عبارتی مانند ” چن چن ” جایگزین شود که البته معنا ندارد.

  Comment by امیر آجرلو — شهریور ۱۴, ۱۳۹۵ @ ۲:۳۲ ب.ظ

 4. استاد شجریان

  تصنیفی که شیدا بر آن ساخته را
  در چند کنسرت از جمله آرام جان خواندند
  با سپاس

  Comment by حسین آزاد — دی ۲۴, ۱۳۹۵ @ ۶:۲۱ ب.ظ

لطفاً توجه داشته باشید که حاشیه‌ها برای ثبت نظرات شما راجع به همین شعر در نظر گرفته شده‌اند. در صورتی که در متن ثبت شده‌ی شعر در گنجور غلط املایی مشاهده کردید، یا با مقابله با نسخه‌ی چاپی در دسترستان اشتباهاتی یافتید، در مورد این شعر نظر یا احساس خاصی دارید یا مطلب خاصی در مورد آن می‌دانید یا دوست دارید درباره‌ی آن از دیگران چیزی بپرسید یک حاشیه برای آن بنویسید. لطفاً از درج مطالب غیرمرتبط با متن این شعر خاص خودداری فرمایید و حتی‌الامکان سعی کنید متن حاشیه‌ی خود را با حروف فارسی درج کنید (حاشیه‌ها بازبینی خواهند شد و موارد غیرمرتبط و ناقض این نکات حذف می‌شوند).

لطفاً در صورتی که اشتباهات را با استناد به نسخه‌های چاپی گزارش می‌کنید این مسئله را (حتی‌الامکان با ذکر نام مصحح) ذکر نمایید تا بتوانیم بین پیشنهادهای تصحیحی حدسی حاشیه‌گذاران و پیشنهادهای مستند تمایز قایل شویم.

حاشیه بنویسید

* ورود نام و پست الکترونیکی اجباری است، پست الکترونیکی نشان داده نمی‌شود.

خوراک حاشیه‌های این شعر را با این نشانی به خبرخوان خود اضافه کنید.

بستن پنجره