1. بنام او که درین دنیا،دیدار وی جز از تماشای جلوه اش در آینـۀ عالم و آدم بعیدست:

  در حاشیه نویسی براین غزل زیبا، مرا نه دانشیست و نه ذوقی لایق، اما بگذارید کودکی نیز سخن گوید تا فرا گیرد او نیز، گفتار را.

  در بارۀ سه واژه: ” تماشا ” ، ” آینه ” و “تمنا ” درین غزل حرفی دارم اگر که بسیار نا پخته باشد:

  شیخ اشراق شهاب الدین سهروردی گفته است:
  “بدان که اول چیزی که حق سبحانه و تعالی بیافرید گوهری بود تابناک، او را عقل نام کرد که((اول ما خلق الله العقل)) و این گوهر را سه صفت(۱) بخشید: یکی… ./… از آن صفت که بشناخت حق تعالی داشت حسن پدید آمد که آنرا ((نیکویی)) خوانند، و از آن صفت که بشناخت خود تعلق داشت عشق پدید آمد که آنرا ((مهر)) خوانند، و از آن صفت نبود، ببود، تعلق داشت حزن پدید آمد که آنرا ((اندوه)) خوانند. و این هر سه از یک چشمه سار پدید آمده اند و برادران یکدیگرند، و الی آخر…
  » و حرفم اینست که حق تعالی پری روئیست مستور! که تاب مستوری درو نیست؛ که هستی را گفت باش و شد. “حسن”جمال خود را در آینۀ عالم و آدم نهاد و “عشق” و “حزن” را در خانۀ کوچکی به فراخنائیی بی حد و مرز به نام دل؛ تا آدمی در پی یافتن ” تمنا ” های دل خویشتن خویش و در “تمنای” پیوستن به حسن و زیبائی؛ گاه با عشق و گاه با حزن نظر به حسن و زیبائی جمال عالم و آدم کند؛ و جمال یار ازلی و ابدی را “تماشا” نمایند و خوشا آنکه حسن عالم و آدم را جز آینۀ جمال او نبینیم.
  (۱)-صقت به زبان امروزین همانا جوهر و یا ساختار گوهر عقل است و می شود گفت جوهر و ساختار همان دانشی است که هر گوهری؛ مانند الماس بر اساس آن ساخته و پرداخته می شود.

  ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
  یـا رب از ابـر هـدایـت بـرسـان بارانــی
  پیش تر زانکه چو گردی ز مین برخیـزم
  vahid110

  Comment by VAHID110 — اسفند ۲۶, ۱۳۸۹ @ ۱۱:۴۷ ق.ظ

لطفاً توجه داشته باشید که حاشیه‌ها برای ثبت نظرات شما راجع به همین شعر در نظر گرفته شده‌اند. در صورتی که در متن ثبت شده‌ی شعر در گنجور غلط املایی مشاهده کردید، یا با مقابله با نسخه‌ی چاپی در دسترستان اشتباهاتی یافتید، در مورد این شعر نظر یا احساس خاصی دارید یا مطلب خاصی در مورد آن می‌دانید یا دوست دارید درباره‌ی آن از دیگران چیزی بپرسید یک حاشیه برای آن بنویسید. لطفاً از درج مطالب غیرمرتبط با متن این شعر خاص خودداری فرمایید و حتی‌الامکان سعی کنید متن حاشیه‌ی خود را با حروف فارسی درج کنید (حاشیه‌ها بازبینی خواهند شد و موارد غیرمرتبط و ناقض این نکات حذف می‌شوند).

لطفاً در صورتی که اشتباهات را با استناد به نسخه‌های چاپی گزارش می‌کنید این مسئله را (حتی‌الامکان با ذکر نام مصحح) ذکر نمایید تا بتوانیم بین پیشنهادهای تصحیحی حدسی حاشیه‌گذاران و پیشنهادهای مستند تمایز قایل شویم.

حاشیه بنویسید

* ورود نام و پست الکترونیکی اجباری است، پست الکترونیکی نشان داده نمی‌شود.

خوراک حاشیه‌های این شعر را با این نشانی به خبرخوان خود اضافه کنید.

بستن پنجره