لطفاً توجه داشته باشید که حاشیه‌ها برای ثبت نظرات شما راجع به همین شعر در نظر گرفته شده‌اند. در صورتی که در متن ثبت شده‌ی شعر در گنجور غلط املایی مشاهده کردید، یا با مقابله با نسخه‌ی چاپی در دسترستان اشتباهاتی یافتید، در مورد این شعر نظر یا احساس خاصی دارید یا مطلب خاصی در مورد آن می‌دانید یا دوست دارید درباره‌ی آن از دیگران چیزی بپرسید یک حاشیه برای آن بنویسید. لطفاً از درج مطالب غیرمرتبط با متن این شعر خاص خودداری فرمایید و حتی‌الامکان سعی کنید متن حاشیه‌ی خود را با حروف فارسی درج کنید (حاشیه‌ها بازبینی خواهند شد و موارد غیرمرتبط و ناقض این نکات حذف می‌شوند).

بحثهای مذهبی و اعتقادی و ارجاع توهین‌آمیز نسبت به بزرگان ادیان و همینطور بحثهای قومیتی و توهین به فرهنگها و قومیتها و زبانها از مصادیق حاشیه‌های نامناسب محسوب می‌شوند.

لطفاً در صورتی که اشتباهات را با استناد به نسخه‌های چاپی گزارش می‌کنید این مسئله را (حتی‌الامکان با ذکر نام مصحح) ذکر نمایید تا بتوانیم بین پیشنهادهای تصحیحی حدسی حاشیه‌گذاران و پیشنهادهای مستند تمایز قایل شویم.

حاشیه بگذارید

* ورود نام و پست الکترونیکی اجباری است، پست الکترونیکی نشان داده نمی‌شود.

 1. mesraje dowome beide shashom(narekhtie)1
  mesraje dowome beide dahom(ab golab)2
  mesraje awale beide akhir(ke)zaed ast

  پاسخ: با تشکر، مورد دومی که اشاره فرمودید مربوط به بیت ۹ بود. در مورد سوم، هر چند در حاشیهٔ بعدی اشاره فرمودید که «که» در مصرع مذکور زاید نیست، اما به نظر من می‌رسد که بیت اشکال دارد. در صورتی که گذرتان باز به این شعر افتاد لطفاً بفرمایید که چگونه از نظرتان برگشتید و شعر را چطور درست خواندید.

  Comment by mareshtani — آبان ۱۹, ۱۳۸۸ @ ۲:۳۵ ق.ظ

 2. ba mazerat beide akhier eshkal nadarad

  Comment by mareshtani — آبان ۱۹, ۱۳۸۸ @ ۲:۳۷ ق.ظ

 3. namedanam tschetor bargashtam wale (ke)sajed ast lotfan tasheh farmajed

  پاسخ: با تشکر، «مرا به دور رخت شد، پدید که جوهر لعل» با «مرا به دور رخت شد پدید جوهر لعل» جایگزین شد. هر چند در کل، مصرع هنوز مشکلدار است به نظر من (وزنش درست شده ولی همین «که» را کم دارد!).

  Comment by mareshtani — آبان ۲۲, ۱۳۸۸ @ ۳:۲۹ ب.ظ

 4. بیت سوم مصرع دوم: نست-> مست

  Comment by مهرنوش — خرداد ۲۵, ۱۳۹۳ @ ۵:۳۹ ق.ظ

 5. حافظ بیتی دارد بسیار نزدیک به بیت پنجم:
  لب و دندانَت را حقوق نمک / هست بر جان و سینه‌های کباب

  Comment by روح اله مزارعی — آذر ۱۵, ۱۳۹۶ @ ۶:۴۱ ب.ظ

خوراک حاشیه‌های این شعر را با این نشانی به خبرخوان خود اضافه کنید.

بستن پنجره