1. من اینطور دیده بودم این بیت رو:
  امروز ندانم ز چه دست آمده‌ای، کز اول صبح مست مست آمده‌ای

  Comment by زهرا — مرداد ۲۵, ۱۳۹۵ @ ۴:۵۰ ب.ظ

 2. “…و این بیت از یک رباعی که در دوره های بعد بسیار شهرت یافته و ما از طریق این متن پی میبریم که بسیار قدیمی و کهنه است:
  امروز ندانم ز چه دست آمده ای
  کز اول بامداد مست آمده ای

  و به نام بسیاری از شعرای بعد از عصر مغول, شهرت یافته از جمله در دیوان شمس تبریزی به نام مولانا آمده است و بیت دوم آن چنین است:
  گر خون دلم خوری ز دستت ندهم
  زیرا که به خون دل به دست آمده ای

  و از روی این متن, یقین حاصل میشود که این رباعی نیز مانند بسیاری از رباعی های دیگر در دیوان شمس چاپ استاد فروزانفر, سروده ی مولانا نیست, قدر مسلم این است که در قرن چهارم این رباعی بر سر زبانها بوده است یعنی دو قرن قبل از تولد حضرت مولانا”
  چشیدن طعم وقت(از میراث عرفانی ابوسعید ابوالخیر), بتصحیح و مقدمه ی محمدرضا شفیعی کدکنی, چاپ سوم, صص ۹۹ و ۱۰۰

  سپاس/

  Comment by مرتضا — شهریور ۱, ۱۳۹۵ @ ۱:۰۳ ق.ظ

 3. یه اهنگ گوش دادم اقای محمود محمودی خوانساری خونده بودن اقای فرامرز پایور سنتورشو زده بودن و اقای محمد اسماعیلی تنبکشو زده بودن و همین رباعی بود.اسم اهنگ رو ولی نمیدونم

  Comment by paribt — بهمن ۱۰, ۱۳۹۶ @ ۱۱:۳۲ ب.ظ

 4. این رباعی یقینا از مولوی نیست و متعلق به ابوسعید ابی الخیر می باشد. در مورد خواننده نظر آقای مرتضا صحیح است و مرحوم محمودی خوانساری آن را خوانده بود. بصورت کارعمل در دستگاه شور اجرا کرده بود.

  Comment by مسعود جمالی — خرداد ۱۱, ۱۳۹۷ @ ۴:۱۰ ب.ظ

لطفاً توجه داشته باشید که حاشیه‌ها برای ثبت نظرات شما راجع به همین شعر در نظر گرفته شده‌اند. در صورتی که در متن ثبت شده‌ی شعر در گنجور غلط املایی مشاهده کردید، یا با مقابله با نسخه‌ی چاپی در دسترستان اشتباهاتی یافتید، در مورد این شعر نظر یا احساس خاصی دارید یا مطلب خاصی در مورد آن می‌دانید یا دوست دارید درباره‌ی آن از دیگران چیزی بپرسید یک حاشیه برای آن بنویسید. لطفاً از درج مطالب غیرمرتبط با متن این شعر خاص خودداری فرمایید و حتی‌الامکان سعی کنید متن حاشیه‌ی خود را با حروف فارسی درج کنید (حاشیه‌ها بازبینی خواهند شد و موارد غیرمرتبط و ناقض این نکات حذف می‌شوند).

لطفاً در صورتی که اشتباهات را با استناد به نسخه‌های چاپی گزارش می‌کنید این مسئله را (حتی‌الامکان با ذکر نام مصحح) ذکر نمایید تا بتوانیم بین پیشنهادهای تصحیحی حدسی حاشیه‌گذاران و پیشنهادهای مستند تمایز قایل شویم.

حاشیه بنویسید

* ورود نام و پست الکترونیکی اجباری است، پست الکترونیکی نشان داده نمی‌شود.

خوراک حاشیه‌های این شعر را با این نشانی به خبرخوان خود اضافه کنید.

بستن پنجره