لطفاً توجه داشته باشید که حاشیه‌ها برای ثبت نظرات شما راجع به همین شعر در نظر گرفته شده‌اند. در صورتی که در متن ثبت شده‌ی شعر در گنجور غلط املایی مشاهده کردید، یا با مقابله با نسخه‌ی چاپی در دسترستان اشتباهاتی یافتید، در مورد این شعر نظر یا احساس خاصی دارید یا مطلب خاصی در مورد آن می‌دانید یا دوست دارید درباره‌ی آن از دیگران چیزی بپرسید یک حاشیه برای آن بنویسید. لطفاً از درج مطالب غیرمرتبط با متن این شعر خاص خودداری فرمایید و حتی‌الامکان سعی کنید متن حاشیه‌ی خود را با حروف فارسی درج کنید (حاشیه‌ها بازبینی خواهند شد و موارد غیرمرتبط و ناقض این نکات حذف می‌شوند).

بحثهای مذهبی و اعتقادی و ارجاع توهین‌آمیز نسبت به بزرگان ادیان و همینطور بحثهای قومیتی و توهین به فرهنگها و قومیتها و زبانها از مصادیق حاشیه‌های نامناسب محسوب می‌شوند.

لطفاً در صورتی که اشتباهات را با استناد به نسخه‌های چاپی گزارش می‌کنید این مسئله را (حتی‌الامکان با ذکر نام مصحح) ذکر نمایید تا بتوانیم بین پیشنهادهای تصحیحی حدسی حاشیه‌گذاران و پیشنهادهای مستند تمایز قایل شویم.

حاشیه بگذارید

* ورود نام و پست الکترونیکی اجباری است، پست الکترونیکی نشان داده نمی‌شود.

 1. این شعر زیبا راسالار عقیلی با آواز دلنشینی خوانده است.

  Comment by علی — اسفند ۱, ۱۳۹۴ @ ۸:۱۰ ب.ظ

 2. ای روز برآ که ذره ها رقص کنند
  آنکس که از او چرخ و هوا رقص کنند
  جان ها زخوشی بی سر و پا رقص کنند
  در گوش تو گویم که کجا رقص کنند
  هر ذره که در هوا و در هامون است
  نیکو نگرش که همچو ما مفتون است
  هر ذره اگر خوش است اگر محزون است
  سر گشته خورشیدِ خوشِ بی چون است
  …..
  با نوای دلنشین سالار جان عقیلی که این شعر و موسیقی در سینمایی برف روی کاجها هم هست سکانس کنسرت با بازی صابر جان ابر و مهناز خانم افشار..بسیار لذت بردم همیشه از این سکانس زیبا..

  Comment by هادی صحت زاده — مهر ۱۰, ۱۳۹۵ @ ۱۱:۵۰ ب.ظ

 3. بیت اول این رباعی به گونه دیگری نیز نقل شده است:
  هر ذره که در هوا و در هامون است
  کیخسرو و کیقباد و افریدون است.

  Comment by احمد رضا ضیائی — دی ۱۹, ۱۳۹۷ @ ۱:۰۵ ب.ظ

 4. کلمه مفتون بجای مجنون فکر می کنم که درست تر باشه، چون در فرهنگ لغت هم که نظر بندازیم معنی مجنون، دیوانه و متضاد عاقل هست، ولی مفتون از فتنه میاد و در حقیقت منظور از مفتون، مورد آزمایش قرار گرفتنه، و شعر داره میگه که همه ذرات مثل خود ما دارن مورد آزمایش قرار می گیرند، در نتیجه اگر بدی ازشون دیدیدم فی نفسه پای ذات خوبشون نذاریم. چون در حقیقت ذات هیچ چیز بد نیست و در نهایت بدی اصلا وجود نداره. و در آخر کار هممون هدفمون یکی هست.
  این همه جنگ و جدل حاصل کوته نظریست
  گر نظر پاک کنی کعبه و بتخانه یکیست

  Comment by فاضل — اسفند ۲۸, ۱۳۹۷ @ ۱۱:۳۷ ق.ظ

 5. این شعر اشعاره به ذرات اتم داره. الکترون ها دور هسته اتم دور میزنندوتحت تاثیر آن هستند و مفتون مثل سیارات که دور خورشیدشان میگردند و مفتون آنند، اگر از مدار خارج شوند نابود خواهند شد

  Comment by پژو رمضانی — خرداد ۱۱, ۱۳۹۹ @ ۱:۱۵ ب.ظ

خوراک حاشیه‌های این شعر را با این نشانی به خبرخوان خود اضافه کنید.

بستن پنجره