لطفاً توجه داشته باشید که حاشیه‌ها برای ثبت نظرات شما راجع به همین شعر در نظر گرفته شده‌اند. در صورتی که در متن ثبت شده‌ی شعر در گنجور غلط املایی مشاهده کردید، یا با مقابله با نسخه‌ی چاپی در دسترستان اشتباهاتی یافتید، در مورد این شعر نظر یا احساس خاصی دارید یا مطلب خاصی در مورد آن می‌دانید یا دوست دارید درباره‌ی آن از دیگران چیزی بپرسید یک حاشیه برای آن بنویسید. لطفاً از درج مطالب غیرمرتبط با متن این شعر خاص خودداری فرمایید و حتی‌الامکان سعی کنید متن حاشیه‌ی خود را با حروف فارسی درج کنید (حاشیه‌ها بازبینی خواهند شد و موارد غیرمرتبط و ناقض این نکات حذف می‌شوند).

بحثهای مذهبی و اعتقادی و ارجاع توهین‌آمیز نسبت به بزرگان ادیان و همینطور بحثهای قومیتی و توهین به فرهنگها و قومیتها و زبانها از مصادیق حاشیه‌های نامناسب محسوب می‌شوند.

لطفاً در صورتی که اشتباهات را با استناد به نسخه‌های چاپی گزارش می‌کنید این مسئله را (حتی‌الامکان با ذکر نام مصحح) ذکر نمایید تا بتوانیم بین پیشنهادهای تصحیحی حدسی حاشیه‌گذاران و پیشنهادهای مستند تمایز قایل شویم.

حاشیه بگذارید

* ورود نام و پست الکترونیکی اجباری است، پست الکترونیکی نشان داده نمی‌شود.

 1. مصرع آخر در کتاب مکتب شمس چنین آورده
  تا با تو ز هستی تو هستی باقیست
  ایمن منشین که بت‌پرستی باقیست
  گیرم بت پندار شکستی آخر
  آن بت که ز پندار پرستی باقیست

  مولانا

  Comment by حسن گائینی — بهمن ۲۹, ۱۳۹۵ @ ۳:۳۹ ب.ظ

 2. مصرع آخر اینطور که اینجا نوشته شده درسته

  یعنی بت پندار رو شکستی. اما حالا خودت رو فاتح و پیروز میدونی و گرفتار این غرور میشی که از بت پندار رستی (فرار کردی) که این خودش بت پرستی دومه. یعنی تا وقتی که خودت رو کسی بدونی اسیر بت پرستی هستی
  معنی نداره که بگه بت پندار رو شکستی و باز توی مصرع بعدی بگه پندار پرستی باقیه.

  Comment by s.Ali — خرداد ۱, ۱۳۹۹ @ ۳:۵۰ ب.ظ

خوراک حاشیه‌های این شعر را با این نشانی به خبرخوان خود اضافه کنید.

بستن پنجره