1. در بیت ۹ آمده است:
  استاد، خدا آمد، بی واسطه صوفی را
  استاد کتاب آمد صابی و کتابی را

  صابی: آن که از دینی به دینی شود. گلمه ای کلدانی است به معنی شوینده و صابئین چون همیشه در کنار نهرها و آبها جای دارند و خود را بسیار می شویند بدین نام خوانده می شوند. در خوزستان هنوز مردمی بر ساحل کارون هستند که آنها را مغتسله می نامند و آن ترجمه لفظ صابئی کلدانی است.

  کتابی: شرعا کافری است که به پاره ای از کیشه های کتابهای منسوخ متدین باشد.

  مطلبی که در این بیت جلب توجه می کند مصراع اول این بیت است…استاد خدا آمد بی واسطه صوفی را
  آیا با این بیت مولانا می خواهد نیاز به پیر را انکار کند…و معتقد است که صوفی حقیقی همه چیز را به واسطه ضمیر و دل آگاهش از خدا دریافت می کند؟ والله اعلم بالصواب

  Comment by هنگامه حیدری — دی ۱۹, ۱۳۹۳ @ ۱۰:۲۵ ب.ظ

 2. هنگامه عزیز، چون حضرت مولانا بسیار به پیر و مراد اعتقاد دارند، احتمالاً منظورشان استاد خدایى است

  Comment by شهلا — آبان ۱۷, ۱۳۹۷ @ ۱۲:۲۴ ق.ظ

 3. البته وقتى خود، پیر و مراد شده باشى، مى توانى بى واسطه به حق وصل شوى. عجیب نیست

  Comment by شهلا — آبان ۱۷, ۱۳۹۷ @ ۱۲:۲۹ ق.ظ

لطفاً توجه داشته باشید که حاشیه‌ها برای ثبت نظرات شما راجع به همین شعر در نظر گرفته شده‌اند. در صورتی که در متن ثبت شده‌ی شعر در گنجور غلط املایی مشاهده کردید، یا با مقابله با نسخه‌ی چاپی در دسترستان اشتباهاتی یافتید، در مورد این شعر نظر یا احساس خاصی دارید یا مطلب خاصی در مورد آن می‌دانید یا دوست دارید درباره‌ی آن از دیگران چیزی بپرسید یک حاشیه برای آن بنویسید. لطفاً از درج مطالب غیرمرتبط با متن این شعر خاص خودداری فرمایید و حتی‌الامکان سعی کنید متن حاشیه‌ی خود را با حروف فارسی درج کنید (حاشیه‌ها بازبینی خواهند شد و موارد غیرمرتبط و ناقض این نکات حذف می‌شوند).

لطفاً در صورتی که اشتباهات را با استناد به نسخه‌های چاپی گزارش می‌کنید این مسئله را (حتی‌الامکان با ذکر نام مصحح) ذکر نمایید تا بتوانیم بین پیشنهادهای تصحیحی حدسی حاشیه‌گذاران و پیشنهادهای مستند تمایز قایل شویم.

حاشیه بنویسید

* ورود نام و پست الکترونیکی اجباری است، پست الکترونیکی نشان داده نمی‌شود.

خوراک حاشیه‌های این شعر را با این نشانی به خبرخوان خود اضافه کنید.

بستن پنجره