1. با سلام . مصراع دوم بیت اول اشکال وزنی دارد . نمیدانم درستش چیست ولی شاید بطور ذوقی بتوانیم با اضافه کردن یک ” همی ” قبل از می باید از اشکال وزنی آن رها شویم . صاحبنظران و آنانکه به دیوان حضرت شیخ بهایی دسترس دارند میباید اهتمام کنند.
    یا حق

    Comment by امیر طلوعی — فروردین ۶, ۱۳۹۰ @ ۱۱:۱۶ ق.ظ

  2. در مورد اشکال وزنی مصرع دوم بیت اول ، احتمالا به جای ” می باید ” ، اگر ” بباید ” در نظر بگیریم ، مشکل وزن حل می شود ضمن این که به لحاظ معنایی نیز اینچنین باید باشد . البته این یک احتمال ذوقی است و متخصصان نسخ باید خود بررسی و نظر دهند .

    Comment by علیرضا محدثی — دی ۵, ۱۳۹۴ @ ۱۰:۲۹ ق.ظ

  3. بنده نظر فوق الذکر خود را پس می گیرم و با آقای طلوعی همفکرم … عذرخواهم

    Comment by علیرضا محدثی — دی ۵, ۱۳۹۴ @ ۱۰:۴۴ ق.ظ

لطفاً توجه داشته باشید که حاشیه‌ها برای ثبت نظرات شما راجع به همین شعر در نظر گرفته شده‌اند. در صورتی که در متن ثبت شده‌ی شعر در گنجور غلط املایی مشاهده کردید، یا با مقابله با نسخه‌ی چاپی در دسترستان اشتباهاتی یافتید، در مورد این شعر نظر یا احساس خاصی دارید یا مطلب خاصی در مورد آن می‌دانید یا دوست دارید درباره‌ی آن از دیگران چیزی بپرسید یک حاشیه برای آن بنویسید. لطفاً از درج مطالب غیرمرتبط با متن این شعر خاص خودداری فرمایید و حتی‌الامکان سعی کنید متن حاشیه‌ی خود را با حروف فارسی درج کنید (حاشیه‌ها بازبینی خواهند شد و موارد غیرمرتبط و ناقض این نکات حذف می‌شوند).

لطفاً در صورتی که اشتباهات را با استناد به نسخه‌های چاپی گزارش می‌کنید این مسئله را (حتی‌الامکان با ذکر نام مصحح) ذکر نمایید تا بتوانیم بین پیشنهادهای تصحیحی حدسی حاشیه‌گذاران و پیشنهادهای مستند تمایز قایل شویم.

حاشیه بنویسید

* ورود نام و پست الکترونیکی اجباری است، پست الکترونیکی نشان داده نمی‌شود.

خوراک حاشیه‌های این شعر را با این نشانی به خبرخوان خود اضافه کنید.

بستن پنجره