1. با سلام
  کسی ار دوستان معنی مصراع اول بیت اول را می دونه؟؟
  ممنون می شم کمک کنید.

  Comment by شهریار — آذر ۲۶, ۱۳۹۴ @ ۱۱:۴۶ ب.ظ

 2. مثل اینکه میخواهد بگوید
  اگر زنت یک پایش در خانه و یک پایش بیرون بود {ددری شد} از دستش خون جگر خواهی شد
  در بیت دوم هم میگوید طلاقش بده
  مانا در نهان سراینده
  سعدی بزرگ هم این چنین معنا را معتقد بوده است
  چون زن راه بازار گیرد بزن
  وگرنه تو در خانه بنشین چو زن

  Comment by س م — آذر ۲۷, ۱۳۹۴ @ ۱:۴۱ ق.ظ

 3. به نظر من بیت دوم میگوید . بغارت کندنش از بیخ و از بن .. وگر بارش همه نعنا و هل بی . : یعنی اگر مالی داشته باشی که دیگران متوجه آن بشوند آن را مورد غارت قرار میدهند حتی اگر بارش چیز کم ارزشی باشد مثل نعنا و هل (نعنا و هل در زمان قدیم چون ارزش غذایی نداشته . کم ارزش تر از امروز بوده)

  Comment by سعید — بهمن ۴, ۱۳۹۴ @ ۱۱:۰۴ ب.ظ

 4. مثال باغی که درختی داره و سر آون درخت از باغ بیرونه و مردم از بهره اون درخت سود میبرن و باغبانی که فقط خون به جگر شده ، توصیه ی شاعر کندن درخته هرچند که بهترین میوه ها رو داشته باشه (به نظر من توصیه خوبی خیلی ها کژ دارد رو مریز طی میکنن که درست نیست و خون به جگریش موندگاره) به خیلی چیزها میشه مرتبطش کرد ولی فکنم نزدیکترینش خیانت باشه در زناشویی

  Comment by پژمان — اسفند ۱۷, ۱۳۹۴ @ ۳:۲۶ ق.ظ

لطفاً توجه داشته باشید که حاشیه‌ها برای ثبت نظرات شما راجع به همین شعر در نظر گرفته شده‌اند. در صورتی که در متن ثبت شده‌ی شعر در گنجور غلط املایی مشاهده کردید، یا با مقابله با نسخه‌ی چاپی در دسترستان اشتباهاتی یافتید، در مورد این شعر نظر یا احساس خاصی دارید یا مطلب خاصی در مورد آن می‌دانید یا دوست دارید درباره‌ی آن از دیگران چیزی بپرسید یک حاشیه برای آن بنویسید. لطفاً از درج مطالب غیرمرتبط با متن این شعر خاص خودداری فرمایید و حتی‌الامکان سعی کنید متن حاشیه‌ی خود را با حروف فارسی درج کنید (حاشیه‌ها بازبینی خواهند شد و موارد غیرمرتبط و ناقض این نکات حذف می‌شوند).

لطفاً در صورتی که اشتباهات را با استناد به نسخه‌های چاپی گزارش می‌کنید این مسئله را (حتی‌الامکان با ذکر نام مصحح) ذکر نمایید تا بتوانیم بین پیشنهادهای تصحیحی حدسی حاشیه‌گذاران و پیشنهادهای مستند تمایز قایل شویم.

حاشیه بنویسید

* ورود نام و پست الکترونیکی اجباری است، پست الکترونیکی نشان داده نمی‌شود.

خوراک حاشیه‌های این شعر را با این نشانی به خبرخوان خود اضافه کنید.

بستن پنجره