لطفاً توجه داشته باشید که حاشیه‌ها برای ثبت نظرات شما راجع به همین شعر در نظر گرفته شده‌اند. در صورتی که در متن ثبت شده‌ی شعر در گنجور غلط املایی مشاهده کردید، یا با مقابله با نسخه‌ی چاپی در دسترستان اشتباهاتی یافتید، در مورد این شعر نظر یا احساس خاصی دارید یا مطلب خاصی در مورد آن می‌دانید یا دوست دارید درباره‌ی آن از دیگران چیزی بپرسید یک حاشیه برای آن بنویسید. لطفاً از درج مطالب غیرمرتبط با متن این شعر خاص خودداری فرمایید و حتی‌الامکان سعی کنید متن حاشیه‌ی خود را با حروف فارسی درج کنید (حاشیه‌ها بازبینی خواهند شد و موارد غیرمرتبط و ناقض این نکات حذف می‌شوند).

بحثهای مذهبی و اعتقادی و ارجاع توهین‌آمیز نسبت به بزرگان ادیان و همینطور بحثهای قومیتی و توهین به فرهنگها و قومیتها و زبانها از مصادیق حاشیه‌های نامناسب محسوب می‌شوند.

لطفاً در صورتی که اشتباهات را با استناد به نسخه‌های چاپی گزارش می‌کنید این مسئله را (حتی‌الامکان با ذکر نام مصحح) ذکر نمایید تا بتوانیم بین پیشنهادهای تصحیحی حدسی حاشیه‌گذاران و پیشنهادهای مستند تمایز قایل شویم.

حاشیه بگذارید

* ورود نام و پست الکترونیکی اجباری است، پست الکترونیکی نشان داده نمی‌شود.

 1. با سلام
  بنظرم کلمه رودان غلط است و کلمه رولان درست باشد که از روله می آید یعنی بچه کوچک و رولان جمع آن است.

  Comment by مهاجر — مرداد ۲۸, ۱۳۸۷ @ ۷:۵۵ ق.ظ

 2. @مهاجر:
  کلمه‌ی «رود» در فارسی قدیم به معنی «فرزند» و «پسر» آمده، نمونه از حافظ:
  دل بدان رود گرامی چه کنم گر ندهم؟
  مادر دهر ندارد پسری بهتر از این
  و اتفاقاً -فکر می‌کنم- بیشتر این کلمه در موقعیتهای عزا و در مورد عزیز از دست رفته به کار می‌رفته که اتفاقاً اینجا کاملاً مصداق دارد.

  Comment by حمیدرضا — مرداد ۲۹, ۱۳۸۷ @ ۴:۴۳ ب.ظ

 3. دقیقا حمیدرضا درست میفرماید چون هنوز هم در زبان ما به فزند پسر رود گفته میشود البته در مواردی هم بعنوان عزیز از دست رفته بکار میرود

  Comment by فواد — شهریور ۳, ۱۳۸۹ @ ۱۲:۵۴ ق.ظ

 4. “رود” یعنی فرزند عزیز
  تو لالایی های جنوب هنوز رواج داره
  یا لفظ ” رود جونی”
  یا در عزاداری ها هنوز عزیز از دست رفته رو با فریاد می خونن ” رودم رودم”

  Comment by مهتاب — تیر ۶, ۱۳۹۵ @ ۲:۱۲ ب.ظ

 5. از فرمایشات و تجارب خوب دوستان بهره بردیم. در تایید سخن مهاجر گرامی بگویم که درست میفرمایید ، روله هم به معنای فرزند عزیز می باشد در زبان لری. احتمالا با ؛رود؛ که دوستان گفتند ، یک ریشه دارد و اصلا یکی میباشد.

  Comment by اردشیر — مرداد ۲۰, ۱۳۹۶ @ ۷:۵۸ ب.ظ

خوراک حاشیه‌های این شعر را با این نشانی به خبرخوان خود اضافه کنید.

بستن پنجره