لطفاً توجه داشته باشید که حاشیه‌ها برای ثبت نظرات شما راجع به همین شعر در نظر گرفته شده‌اند. در صورتی که در متن ثبت شده‌ی شعر در گنجور غلط املایی مشاهده کردید، یا با مقابله با نسخه‌ی چاپی در دسترستان اشتباهاتی یافتید، در مورد این شعر نظر یا احساس خاصی دارید یا مطلب خاصی در مورد آن می‌دانید یا دوست دارید درباره‌ی آن از دیگران چیزی بپرسید یک حاشیه برای آن بنویسید. لطفاً از درج مطالب غیرمرتبط با متن این شعر خاص خودداری فرمایید و حتی‌الامکان سعی کنید متن حاشیه‌ی خود را با حروف فارسی درج کنید (حاشیه‌ها بازبینی خواهند شد و موارد غیرمرتبط و ناقض این نکات حذف می‌شوند).

بحثهای مذهبی و اعتقادی و ارجاع توهین‌آمیز نسبت به بزرگان ادیان و همینطور بحثهای قومیتی و توهین به فرهنگها و قومیتها و زبانها از مصادیق حاشیه‌های نامناسب محسوب می‌شوند.

لطفاً در صورتی که اشتباهات را با استناد به نسخه‌های چاپی گزارش می‌کنید این مسئله را (حتی‌الامکان با ذکر نام مصحح) ذکر نمایید تا بتوانیم بین پیشنهادهای تصحیحی حدسی حاشیه‌گذاران و پیشنهادهای مستند تمایز قایل شویم.

حاشیه بگذارید

* ورود نام و پست الکترونیکی اجباری است، پست الکترونیکی نشان داده نمی‌شود.

 1. درود بر روان خواجه…

  هر که سنگت زند ثمر بخشش…

  Comment by سعید — اردیبهشت ۷, ۱۳۹۳ @ ۱:۰۲ ب.ظ

 2. از آنجا که تمام ابیات این شعر با هجاء بلند شروع میشود نه با هجاء کوتاه به نظر می رسد وزن شعر (فاعلاتن مفاعلن فعلن) باشد نه (فعلاتن مفاعلن فعلن)

  Comment by مجتبی — آذر ۲۱, ۱۳۹۶ @ ۸:۴۵ ق.ظ

 3. ابن یمین هم این شعر را با کمی تغییر در دیوان خود دارد. فکر کنم حافظ شعر ابن یمین را خوش فرم تر کرده و این شعر بسیار پر معنی است.

  Comment by حسن — بهمن ۲۹, ۱۳۹۶ @ ۳:۲۴ ق.ظ

 4. در پاسخ آقای مجتبی: طبق اختیارات وزنی فاعلاتن به جای فعلاتن آمده است. بنابر این نام وزن همان خفیف مسدس مخبون است که از فعلاتن مفاعلن فعلن به دست می آید. همچنین در بعضی مصراع ها به جای فعلن، فع لن آمده که این هم طبق اختیار وزنی است و تغییری در وزن شعر و نام آن ایجاد نمی کند.

  Comment by گ. ش. — اردیبهشت ۸, ۱۳۹۷ @ ۷:۴۱ ق.ظ

 5. از صدف یادگیر تکته‌ی حلم

  Comment by علی — فروردین ۸, ۱۳۹۸ @ ۱۲:۳۶ ب.ظ

خوراک حاشیه‌های این شعر را با این نشانی به خبرخوان خود اضافه کنید.

بستن پنجره