1. حتما کسانی که سعی دارند حافظ را فردی مذهبی معرفی کنند به اینگونه عبارات توجه ندارند که میفرماید:

  “سبز است لبت ساغر از او دور مدار

  می بر لب سبزه خوش بود نوشیدن”

  و به گزاف می گویند منظور می حقیقت است.فقط معلوم نیست چرا می حقیقت بر لب سبزه نوشیدن خوش است.

  Comment by محسن — دی ۸, ۱۳۸۹ @ ۴:۲۳ ب.ظ

 2. مگه نمیدونی محسن جان،اینجا ایران و اسلام،پس حتما باید حافظ مسلمون باشه!.حتی حافظ میگه که :
  شراب تلخ میخواهم که مرد افکن بود زورش
  که تا یکدم بیاسایم ز دنیا و شر و شورش

  میگن شراب کوثر گفته!انگار حافظ مزه ی شراب کوثر میدونسته،و شراب کوثر تلخ هم هست.

  Comment by می گسار — دی ۸, ۱۳۸۹ @ ۸:۴۲ ب.ظ

 3. اولا تسمعی که در میان ابیات شعرای عارفی همچون حافظ و سعدی و غزالی دیده می شود را نمیتوان به همین راحتی “تحت الفظ “برداشت کرد؛ البته از آن طرف هم نمیتوان صرفا یک معنای عرفانی را برای اینگونه اشعار لحاظ نمود. اما آنچه در این میان مسلم می نماید این است که هرگز نمیتوان این چنین به دیده تسامح به اشعار بزرگان سخن ایران نگریست.گذشته از آن گرچه ممکن است همچون چوب دوسرطلا باشد اما بایستی متذکر شد منافاتی میان این دو ادعا نیست همچنانکه در میان غزلیات مولانا ابیات این چنینی بسیار و در میان مثنویات وی ابیات رکیک بسیارتر ملاحظه می شود در حالی که به تحقیق مولانا را سرآمد عرفای شاعر می دانند و استدلال محکم تر این که چه خوش می سراید خود حافظ که پیر ماگفت خطا بر قلم صنع نرفت آفرین بر نظر پاک خطاپوشش باد.

  Comment by عیسی — مهر ۲۹, ۱۳۹۰ @ ۱:۱۱ ق.ظ

 4. بنظر می رسد حافظ و سعدی و فردوسی بزرگ از این دین و مظاهر آن بیزار بوده اند، و بارها به تعریض و گهگاه به تصریح ادان اشاره کرده اند. مواردی هم که در تایید دین و مظاهر آن می آورند ، برای حفظ جان و آثارشان و بیمه نمودن خود از تکفیر بوده است.

  Comment by محسن — آبان ۳۰, ۱۳۹۰ @ ۹:۲۲ ق.ظ

 5. یعنی بعضیا هستن هر جا که میرن و چیز می‌نویسن، می‌خوان اونجا رو هم مثل فکر و اعمال ناپاک و آلوده‌شون، به لجن بکشن… حتی شده به قیمت نجس کردن روی پاک بزرگان این مرز و بوم… شرم باد

  Comment by شوریده — خرداد ۱۴, ۱۳۹۵ @ ۹:۲۳ ق.ظ

لطفاً توجه داشته باشید که حاشیه‌ها برای ثبت نظرات شما راجع به همین شعر در نظر گرفته شده‌اند. در صورتی که در متن ثبت شده‌ی شعر در گنجور غلط املایی مشاهده کردید، یا با مقابله با نسخه‌ی چاپی در دسترستان اشتباهاتی یافتید، در مورد این شعر نظر یا احساس خاصی دارید یا مطلب خاصی در مورد آن می‌دانید یا دوست دارید درباره‌ی آن از دیگران چیزی بپرسید یک حاشیه برای آن بنویسید. لطفاً از درج مطالب غیرمرتبط با متن این شعر خاص خودداری فرمایید و حتی‌الامکان سعی کنید متن حاشیه‌ی خود را با حروف فارسی درج کنید (حاشیه‌ها بازبینی خواهند شد و موارد غیرمرتبط و ناقض این نکات حذف می‌شوند).

لطفاً در صورتی که اشتباهات را با استناد به نسخه‌های چاپی گزارش می‌کنید این مسئله را (حتی‌الامکان با ذکر نام مصحح) ذکر نمایید تا بتوانیم بین پیشنهادهای تصحیحی حدسی حاشیه‌گذاران و پیشنهادهای مستند تمایز قایل شویم.

حاشیه بنویسید

* ورود نام و پست الکترونیکی اجباری است، پست الکترونیکی نشان داده نمی‌شود.

خوراک حاشیه‌های این شعر را با این نشانی به خبرخوان خود اضافه کنید.

بستن پنجره