لطفاً توجه داشته باشید که حاشیه‌ها برای ثبت نظرات شما راجع به همین شعر در نظر گرفته شده‌اند. در صورتی که در متن ثبت شده‌ی شعر در گنجور غلط املایی مشاهده کردید، یا با مقابله با نسخه‌ی چاپی در دسترستان اشتباهاتی یافتید، در مورد این شعر نظر یا احساس خاصی دارید یا مطلب خاصی در مورد آن می‌دانید یا دوست دارید درباره‌ی آن از دیگران چیزی بپرسید یک حاشیه برای آن بنویسید. لطفاً از درج مطالب غیرمرتبط با متن این شعر خاص خودداری فرمایید و حتی‌الامکان سعی کنید متن حاشیه‌ی خود را با حروف فارسی درج کنید (حاشیه‌ها بازبینی خواهند شد و موارد غیرمرتبط و ناقض این نکات حذف می‌شوند).

بحثهای مذهبی و اعتقادی و ارجاع توهین‌آمیز نسبت به بزرگان ادیان و همینطور بحثهای قومیتی و توهین به فرهنگها و قومیتها و زبانها از مصادیق حاشیه‌های نامناسب محسوب می‌شوند.

لطفاً در صورتی که اشتباهات را با استناد به نسخه‌های چاپی گزارش می‌کنید این مسئله را (حتی‌الامکان با ذکر نام مصحح) ذکر نمایید تا بتوانیم بین پیشنهادهای تصحیحی حدسی حاشیه‌گذاران و پیشنهادهای مستند تمایز قایل شویم.

حاشیه بگذارید

* ورود نام و پست الکترونیکی اجباری است، پست الکترونیکی نشان داده نمی‌شود.

 1. در این غزل گشت نمی تواند ردیف باشد چرا که در مصراع اول بیت اول قسمتی از بازگشت است و در بقیه کلمه ای مستقل می باشد .

  Comment by تنگ طه — مهر ۲۹, ۱۳۹۳ @ ۹:۰۷ ب.ظ

 2. تنگ طه عزیز شما مصرع اول بیت اول را اشتباه می‌خوانید.

  ماهم اگر به قهر شد از لطف باز گشت.

  یعنی ماه حتی اگر قهر کند به سبب لطفش با هم به گشتن ادامه می‌دهد. بازگشت به معنی برگشتن نیست. باز گشت یعنی باز هم خواهد گشت. متشکرم. گشت واژه‌ی مستقل و ردیف خواهد بود.

  Comment by کوروش فروَهــــر — اردیبهشت ۲۱, ۱۳۹۴ @ ۱۰:۵۰ ق.ظ

 3. دوستان عزیز، حتا اگر شاعر بازگشت را با ساز، گشت هم‌قافیه می‌دید، باز هم‌ایراد قافیه محسوب نمی‌شد بلکه نوعی خلاقیت بود، و به ردیف بودن گشت و قافیه گرفتن الف، ز، ضربه‌ای نمی‌زند، بلکه کمک‌هم می‌کند

  Comment by مجتبا صادقی — آذر ۱, ۱۳۹۴ @ ۶:۴۶ ب.ظ

 4. به نظر می رسد شاعر کلمه گشت را به عنوان ردیف به کار برده و در تمامی ابیات تکرار کرده است. کلمه باز به عنوان قافیه در کنار قوافی بعدی مثل ساز قرار دارد.
  از نظر معنایی نیز مصرع دوم مرتبط و مقدم بر نتیجه مصرع اول است و با توجه به لفظ قهر که یک واقعه مستمر تا یک زمان معین است با تکیه بر آه سحر خاتمه یافته و همان گونه که شدن به معنی رفتن به کار رفته است گشت را نیز با اندکی تسامح می توان در منی برگشتن دانست.

  Comment by وحید — خرداد ۱۵, ۱۳۹۶ @ ۹:۵۳ ق.ظ

خوراک حاشیه‌های این شعر را با این نشانی به خبرخوان خود اضافه کنید.

بستن پنجره