لطفاً توجه داشته باشید که حاشیه‌ها برای ثبت نظرات شما راجع به همین شعر در نظر گرفته شده‌اند. در صورتی که در متن ثبت شده‌ی شعر در گنجور غلط املایی مشاهده کردید، یا با مقابله با نسخه‌ی چاپی در دسترستان اشتباهاتی یافتید، در مورد این شعر نظر یا احساس خاصی دارید یا مطلب خاصی در مورد آن می‌دانید یا دوست دارید درباره‌ی آن از دیگران چیزی بپرسید یک حاشیه برای آن بنویسید. لطفاً از درج مطالب غیرمرتبط با متن این شعر خاص خودداری فرمایید و حتی‌الامکان سعی کنید متن حاشیه‌ی خود را با حروف فارسی درج کنید (حاشیه‌ها بازبینی خواهند شد و موارد غیرمرتبط و ناقض این نکات حذف می‌شوند).

بحثهای مذهبی و اعتقادی و ارجاع توهین‌آمیز نسبت به بزرگان ادیان و همینطور بحثهای قومیتی و توهین به فرهنگها و قومیتها و زبانها از مصادیق حاشیه‌های نامناسب محسوب می‌شوند.

لطفاً در صورتی که اشتباهات را با استناد به نسخه‌های چاپی گزارش می‌کنید این مسئله را (حتی‌الامکان با ذکر نام مصحح) ذکر نمایید تا بتوانیم بین پیشنهادهای تصحیحی حدسی حاشیه‌گذاران و پیشنهادهای مستند تمایز قایل شویم.

حاشیه بگذارید

* ورود نام و پست الکترونیکی اجباری است، پست الکترونیکی نشان داده نمی‌شود.

 1. از دوستان عزیز درخواست میکنم این مصرع را برای حقیر معنی کنند :
  به ماه گراینده شد شست من

  سپاس

  Comment by امیر عطا صهبایی — آذر ۲۴, ۱۳۹۵ @ ۸:۵۶ ب.ظ

 2. چو این نامه افتاد در دست من به ماهی گراینده شد شست من
  شست به معنای قلاب و تور ماهیگیری ، دام ، کمند. (فرهنگ معین)
  نامه (سروده دقیقی) که در دسترس فردوسی قرار گرفته است آن را به دام افتدن ماهی به قلاب ماهیگیری تشبیه نموده است.

  Comment by حسن امین لو — خرداد ۱۷, ۱۳۹۶ @ ۱۰:۲۲ ق.ظ

 3. ببخشید
  “به دام افتادن” اشتباها به صورت “به دام افتدن” تایپ شد.

  Comment by حسن امین لو — خرداد ۱۷, ۱۳۹۶ @ ۱۰:۲۷ ق.ظ

 4. چو این نامه افتاد در دست من //
  به ماهی گراینده شد شست من

  این بیت اشاره به گرفتار شدن ناتوانی در چنگ توان مندی دارد که منظور دفتر شعر سروده دقیقی توسی است که به دست فردوسی پاکزاد افتاده که شاعر در ادامه میگوید که دارای ابیات سست و ناتندرست بوده و برای اینکه.پادشاه و یا آیندگان تفاوت شاه نامه سروده او و شاه نامه دقیقی و دیگر شاعران را بدانند او آن ابیات را وارد جاودان نامه خود کرده..

  Comment by a.p — مهر ۱۲, ۱۳۹۸ @ ۱۱:۵۳ ب.ظ

 5. اسدی توسی نیز در گرشاسپ نامه خود ، این گونه تعابیر ماهی و شست را به کار برده و از آنجایی که این دو شاعر بزرگوار در یک برهه زمانی و یک شهر زندگانی میکرده اند ، پس دور از ذهن نیست که این یک اصطلاح ((ضرب المثل)) رایج آن زمان و یا آن شهر بوده است. .

  شعر اسدی توسی

  به خشکی چو یوزش ببندید دست // بر آرید از آبش چو ماهی به شست

  Comment by a.p — مهر ۲۲, ۱۳۹۸ @ ۱۱:۰۴ ب.ظ

خوراک حاشیه‌های این شعر را با این نشانی به خبرخوان خود اضافه کنید.

بستن پنجره