لطفاً توجه داشته باشید که حاشیه‌ها برای ثبت نظرات شما راجع به همین شعر در نظر گرفته شده‌اند. در صورتی که در متن ثبت شده‌ی شعر در گنجور غلط املایی مشاهده کردید، یا با مقابله با نسخه‌ی چاپی در دسترستان اشتباهاتی یافتید، در مورد این شعر نظر یا احساس خاصی دارید یا مطلب خاصی در مورد آن می‌دانید یا دوست دارید درباره‌ی آن از دیگران چیزی بپرسید یک حاشیه برای آن بنویسید. لطفاً از درج مطالب غیرمرتبط با متن این شعر خاص خودداری فرمایید و حتی‌الامکان سعی کنید متن حاشیه‌ی خود را با حروف فارسی درج کنید (حاشیه‌ها بازبینی خواهند شد و موارد غیرمرتبط و ناقض این نکات حذف می‌شوند).

بحثهای مذهبی و اعتقادی و ارجاع توهین‌آمیز نسبت به بزرگان ادیان و همینطور بحثهای قومیتی و توهین به فرهنگها و قومیتها و زبانها از مصادیق حاشیه‌های نامناسب محسوب می‌شوند.

لطفاً در صورتی که اشتباهات را با استناد به نسخه‌های چاپی گزارش می‌کنید این مسئله را (حتی‌الامکان با ذکر نام مصحح) ذکر نمایید تا بتوانیم بین پیشنهادهای تصحیحی حدسی حاشیه‌گذاران و پیشنهادهای مستند تمایز قایل شویم.

حاشیه بگذارید

* ورود نام و پست الکترونیکی اجباری است، پست الکترونیکی نشان داده نمی‌شود.

 1. تشبیهات و توصیفات آنقدر خیال انگیز و تر وتازه و با شکوه است که انسان را تا مرحله لمس و حس کامل طبیعت پیش می برد. آیا این اشعار نشان می دهد که افکار مردم آن زمانه اینچنین لطیف و زلال بوده است چون حتما آن پادشاه خوش گذران هم با درک زیبایی این کلمات به شاعر صله میداده است.

  Comment by ویدا — خرداد ۱۹, ۱۳۸۹ @ ۱:۰۸ ب.ظ

 2. این شعر را این شاعر توانا بدون دیدن ان داغگاه سروده. فرخی این شاعر توانا در توصیف طبیعت به دربار امیر چغانی می‌رود تا از فرط تنگدستی به ان دربار پناه ببرد. امیر در داغگاه است و در دربار حضور ندارد.فرخی قصیده معروف: با کاروان حله برفتم به سیستان…. را به وزیر تقدیم می‌کند. وزیر که باور ندارد این شعر از خود فرخی باشد به او دستور می‌دهد یک شبه قصیده ای مدحی در وصف داغگاه بسرایید که حاصل تراوش طبع وی این قصیده بی نظیر است.

  Comment by سپیده — آبان ۹, ۱۳۸۹ @ ۴:۰۱ ب.ظ

 3. این شعر را این شاعر توانا بدون دیدن ان داغگاه سروده. فرخی این شاعر توانا در توصیف طبیعت به دربار امیر چغانی می‌رود تا از فرط تنگدستی به ان دربار پناه ببرد. امیر در داغگاه است و در دربار حضور ندارد.فرخی قصیده معروف: با کاروان حله برفتم به سیستان…. را به وزیر تقدیم می‌کند. وزیر که باور ندارد این شعر از خود فرخی باشد به او دستور می‌دهد یک شبه قصیده ای مدحی در وصف داغگاه بسرایید که حاصل تراوش طبع وی این قصیده بی نظیر است.

  Comment by سپیده — آبان ۹, ۱۳۸۹ @ ۴:۰۴ ب.ظ

 4. چون پرند نیلگون بر روی پوشد مرغزار
  پرنیان هفت رنگ اندر سر آرد کوهسار

  توصیف زیبایی است از طبیعت و آسمان از شاعر شوریده ی سیستانی

  هر بیتش انسان را به طبیعت ناب بر می گرداند

  به راستی که در اوج وقار و زیبایی سروده شده است روانش شاد

  Comment by مجتبی گلی آیسک — تیر ۲۴, ۱۳۹۲ @ ۱:۴۹ ب.ظ

 5. بیت اخر عجب حکایت شگفتی دارد !

  Comment by امین کیخا — تیر ۲۴, ۱۳۹۲ @ ۲:۳۸ ب.ظ

 6. این شعر نمونۀ کامل سبک خراسانیست. تشبیهات محسوس به محسوس، روحیۀ شاد، برون گرایی، اغراق و…
  نکتۀ لغوی بحث انگیز این شعر کلمۀ “ساده” است. آنجا که میگوید “لعبتان ساده” لعبت که عروسک و زیبارو معنی مشخصی است، اما ساده؛ یکی می توان به معنی بدون آرایش گرفت، دیگر به معنی زیبارویی که هنوز موی بر رخسارش نروییده و یکی هم به معنی ایستاده. چنانچه معین ساده را مخفف ایستاده هم معنی کرده است.

  Comment by عشرت — مهر ۲۸, ۱۳۹۲ @ ۲:۵۲ ب.ظ

 7. کمند شصت بازی به معنی کمندیست که به اندازۀ شصت دست باز(شصت متر) طول دارد. در قدیم برای متر کردن دستانشان را کامل باز میکردند و تقریباً یک متر میشد. البته اگر معنی دیگری هم کسی یافته بنویسد بهره مند شویم.
  کمند شصت خم هم به معنی کمندیست که شصت دفعه تا می شده است. در کل تمام این ترکیبها برای نشان دادن قدرت صاحب کمند است.

  Comment by عشرت — مهر ۲۸, ۱۳۹۲ @ ۲:۵۷ ب.ظ

 8. در بیتی که شانزده چیز را ذکر کرده و سپس برمیشمارد صنعت ایضاح بعد ابهام به کار رفته است.
  صنعت استعاره هم خصوصاً در ابیات قبل از تخلص بسیار است.

  Comment by عشرت — مهر ۲۸, ۱۳۹۲ @ ۳:۰۱ ب.ظ

 9. در واپسین تحقیق دکتر امیدسالار در مقاله ی

  پیشنهادی در تصحیح بیت آغازین قصیدة داغگاه فرخی
  بیت نخست را چنین تصحیح کرده اند

  تا پرند بیدگون بر روی پوشد مرغزار
  پرنیان هفترنگ اندر سر آرد کوهسار

  Comment by رفیق فردوسی — دی ۱۸, ۱۳۹۳ @ ۵:۴۰ ب.ظ

 10. ( هرکه را ) اندر کمند شصت بازى درفکند

  Comment by پریسا — اسفند ۵, ۱۳۹۶ @ ۵:۳۴ ب.ظ

 11. با سلام
  در مصرع {کوکنار از بس فزع داوری بیخوابی شود} داروی یا داوری نوشته شده است.

  Comment by اشکان — خرداد ۲, ۱۳۹۹ @ ۳:۱۲ ب.ظ

خوراک حاشیه‌های این شعر را با این نشانی به خبرخوان خود اضافه کنید.

بستن پنجره