لطفاً توجه داشته باشید که حاشیه‌ها برای ثبت نظرات شما راجع به همین شعر در نظر گرفته شده‌اند. در صورتی که در متن ثبت شده‌ی شعر در گنجور غلط املایی مشاهده کردید، یا با مقابله با نسخه‌ی چاپی در دسترستان اشتباهاتی یافتید، در مورد این شعر نظر یا احساس خاصی دارید یا مطلب خاصی در مورد آن می‌دانید یا دوست دارید درباره‌ی آن از دیگران چیزی بپرسید یک حاشیه برای آن بنویسید. لطفاً از درج مطالب غیرمرتبط با متن این شعر خاص خودداری فرمایید و حتی‌الامکان سعی کنید متن حاشیه‌ی خود را با حروف فارسی درج کنید (حاشیه‌ها بازبینی خواهند شد و موارد غیرمرتبط و ناقض این نکات حذف می‌شوند).

بحثهای مذهبی و اعتقادی و ارجاع توهین‌آمیز نسبت به بزرگان ادیان و همینطور بحثهای قومیتی و توهین به فرهنگها و قومیتها و زبانها از مصادیق حاشیه‌های نامناسب محسوب می‌شوند.

لطفاً در صورتی که اشتباهات را با استناد به نسخه‌های چاپی گزارش می‌کنید این مسئله را (حتی‌الامکان با ذکر نام مصحح) ذکر نمایید تا بتوانیم بین پیشنهادهای تصحیحی حدسی حاشیه‌گذاران و پیشنهادهای مستند تمایز قایل شویم.

حاشیه بگذارید

* ورود نام و پست الکترونیکی اجباری است، پست الکترونیکی نشان داده نمی‌شود.

 1. یکی از بهترین رباعیات رودکی! من که به شخصه بسی حال بردم از آن!

  Comment by حسن — اردیبهشت ۱۱, ۱۳۹۱ @ ۱۱:۳۷ ب.ظ

 2. اینی یکی از هنرنمایی های منحصر به فرد رودکی است و به نظر حقیر از این حیث جالب توجه است که گوتگویی پیرامون یک رخداد در یک رباعی آمده است. طوری که اگر بخواهیم به نثر بیان کنیم ناگزیر خواهیم بود که چند سطر بگوییم. شاعر این گفتگو را با اعجاز هنر به آرایه ایجاز آراسته و در دو بیت نقل کرده است. علاوه بر این جسارت شعر در نقل این رخداد عاشقانه نیز بر جذابیت آن افزوده است. با توجه به اینکه شعر متعلق به رودکی است و او در مبتدای شعر فارسی است، این میزان از ذوق و زیبایی و هنرمندی، ارزشی مضاعف دارد.

  Comment by یوسف — آذر ۲۲, ۱۳۹۱ @ ۱۰:۵۱ ق.ظ

 3. این یکی از مشهورترین رباعی های زبان فارسی هست.

  خیلیا سعی کردن یه رباعی شبیه به این بنویسن که هیچکس موفق نشد. تا رسید به حضرت بیدل که گفت:

  دی خفت. که؟ ناقه. در کجا خفت؟ به گل.
  کردم. چه؟ فغان. ز چه؟ ز یاد منزل
  داد. از که؟ ز خود. چرا؟ ز سعی باطل
  کافتاد. چه؟ بار. از که؟ سر. بَر که؟ به دل!

  (بیدل)

  Comment by حمید زارعی مرودشت — دی ۲۲, ۱۳۹۴ @ ۱۰:۳۰ ب.ظ

 4. در زبان و ادبیات پارسی، رباعی های کوتاه بسیار است؛ اما تبهر رودکی در کوتاه سرودن بلند سروده هاست. رودکی نثری را که چند بند درازنا دارد، با مناظره های دلنشین و زیبا، این گونه کوتاه به نظم در می آورد و این هنر رودکی است؛ هنری ناب از رباعی سرای پارسی

  Comment by محمد حسین ملک صبا — دی ۶, ۱۳۹۷ @ ۴:۳۶ ب.ظ

 5. در کنال تلگرام «چهار خطی» ( رباعی فارسی به روایت سید علی میرافضلی (پژوهشگر ادبیات و رباعی پژوه که دستشان درد نکند)، من یک رباعی نغز دیدم که سبکش شبیه به این بود. در مورد معشوقه های بازاری که بی سیم و زر کام را برآورده نمیکنند و چه بیچاره کسی که تهیدست باشد! ( شاعر این رباعی ناشناس مانده) گفتم که بده! گفت چه؟ گفتم که شکَر!
  گفتا ز چه؟ گفتم ز لبت! گفت بخَر!
  گفتم که به دل؟ گفت نه! گفتم که به جان؟
  گفتا که نه! گفتم که به چه؟ گفت به زر!

  Comment by سینا — تیر ۱۱, ۱۳۹۹ @ ۱:۳۹ ب.ظ

 6. تا استادی نیومده بگه این بوسه استعاره از مطالعه آثار فقهی است و او هم اشاره به پرودگار دارد از خواندن این رباعی زیبا نهایت لذت را ببریم

  Comment by فرشاد — شهریور ۸, ۱۳۹۹ @ ۸:۳۱ ب.ظ

خوراک حاشیه‌های این شعر را با این نشانی به خبرخوان خود اضافه کنید.

بستن پنجره