لطفاً توجه داشته باشید که حاشیه‌ها برای ثبت نظرات شما راجع به همین شعر در نظر گرفته شده‌اند. در صورتی که در متن ثبت شده‌ی شعر در گنجور غلط املایی مشاهده کردید، یا با مقابله با نسخه‌ی چاپی در دسترستان اشتباهاتی یافتید، در مورد این شعر نظر یا احساس خاصی دارید یا مطلب خاصی در مورد آن می‌دانید یا دوست دارید درباره‌ی آن از دیگران چیزی بپرسید یک حاشیه برای آن بنویسید. لطفاً از درج مطالب غیرمرتبط با متن این شعر خاص خودداری فرمایید و حتی‌الامکان سعی کنید متن حاشیه‌ی خود را با حروف فارسی درج کنید (حاشیه‌ها بازبینی خواهند شد و موارد غیرمرتبط و ناقض این نکات حذف می‌شوند).

بحثهای مذهبی و اعتقادی و ارجاع توهین‌آمیز نسبت به بزرگان ادیان و همینطور بحثهای قومیتی و توهین به فرهنگها و قومیتها و زبانها از مصادیق حاشیه‌های نامناسب محسوب می‌شوند.

لطفاً در صورتی که اشتباهات را با استناد به نسخه‌های چاپی گزارش می‌کنید این مسئله را (حتی‌الامکان با ذکر نام مصحح) ذکر نمایید تا بتوانیم بین پیشنهادهای تصحیحی حدسی حاشیه‌گذاران و پیشنهادهای مستند تمایز قایل شویم.

حاشیه بگذارید

* ورود نام و پست الکترونیکی اجباری است، پست الکترونیکی نشان داده نمی‌شود.

 1. دابسب

  Comment by Anonymous — فروردین ۱۷, ۱۳۹۱ @ ۱۱:۲۸ ب.ظ

 2. بسیار ؤیباست

  Comment by وهاب — دی ۲۹, ۱۳۹۱ @ ۱۰:۳۴ ق.ظ

 3. کاملا مشخصه که خیام عزیز ادم اتیستی بوده و مادیان رو بر نسیه های اخروی ترجیح میداده

  Comment by امیر — بهمن ۱, ۱۳۹۳ @ ۳:۰۴ ق.ظ

 4. حالا منتظریم عزیزان بیان بگن که شراب و می خدا است و جام شریعت است و احتمالن مملکت چین هم آمریکای جهانخواره!!

  Comment by نیما — تیر ۶, ۱۳۹۵ @ ۱۲:۴۴ ق.ظ

 5. سلام.
  دوستان چون این شعر رو می بینند. دست و پا گم می کنند و هورا که خیام خدا نا باور بوده (آتئیست). در حالی که همه خوب یم دانند که خیام نه پوچ گرا بوده و نه خدا ناباور! در برخی از شعر هاشم گفته که مستی و می رو گناه میدونه! ولی خوب می می خورده! (توبه کردم که دگر می نخورم) یعنی گناه می دونسته که توبه کرده! و البته خیلی شعر های دیگه!
  لطفا دست و پاتون رو گم نکنید که بله خیام چنان و فلان!

  Comment by امین — مرداد ۲۰, ۱۳۹۶ @ ۲:۱۶ ب.ظ

 6. اگر امروز خیام زنده بود ، چه بسا در حصر و زندان می بود .
  آری شعرا و حکمای ما همگی به ماهیت و پوچی گفتار دین پی برده بودند و در اشعار و آثارشون بارها به طعنه وعده های ملایان در مورد زندگی بعدی رو به سخره گرفته و بی ارزش دونسته اند . حال شما بیایید و بگوئید منظور شاعر از تلخی شراب این بوده و آن نبوده .

  Comment by سامیار — اسفند ۲۲, ۱۳۹۶ @ ۸:۳۶ ق.ظ

خوراک حاشیه‌های این شعر را با این نشانی به خبرخوان خود اضافه کنید.

بستن پنجره