لطفاً توجه داشته باشید که حاشیه‌ها برای ثبت نظرات شما راجع به همین شعر در نظر گرفته شده‌اند. در صورتی که در متن ثبت شده‌ی شعر در گنجور غلط املایی مشاهده کردید، یا با مقابله با نسخه‌ی چاپی در دسترستان اشتباهاتی یافتید، در مورد این شعر نظر یا احساس خاصی دارید یا مطلب خاصی در مورد آن می‌دانید یا دوست دارید درباره‌ی آن از دیگران چیزی بپرسید یک حاشیه برای آن بنویسید. لطفاً از درج مطالب غیرمرتبط با متن این شعر خاص خودداری فرمایید و حتی‌الامکان سعی کنید متن حاشیه‌ی خود را با حروف فارسی درج کنید (حاشیه‌ها بازبینی خواهند شد و موارد غیرمرتبط و ناقض این نکات حذف می‌شوند).

بحثهای مذهبی و اعتقادی و ارجاع توهین‌آمیز نسبت به بزرگان ادیان و همینطور بحثهای قومیتی و توهین به فرهنگها و قومیتها و زبانها از مصادیق حاشیه‌های نامناسب محسوب می‌شوند.

لطفاً در صورتی که اشتباهات را با استناد به نسخه‌های چاپی گزارش می‌کنید این مسئله را (حتی‌الامکان با ذکر نام مصحح) ذکر نمایید تا بتوانیم بین پیشنهادهای تصحیحی حدسی حاشیه‌گذاران و پیشنهادهای مستند تمایز قایل شویم.

حاشیه بگذارید

* ورود نام و پست الکترونیکی اجباری است، پست الکترونیکی نشان داده نمی‌شود.

 1. با سلام. در بیت سوم، مصرع دوم، «به سر جان من شدم در شیون دل» نیز صحیح می‌نماید. بنده اطّلاعات فنّی کافی برای اظهار نظر ندارم، لیک معنای «به سر جان می‌شدم» از «به صد جان می‌شدم» برای این بنده لطیف‌تر و نزدیک‌تر است.

  Comment by غلامرضا — آبان ۱۸, ۱۳۹۱ @ ۱۰:۵۷ ق.ظ

 2. با سلام. در بیت چهارم مصرع دوم، که خون عاشقان “بر ” گردن دل، درست‌تر می‌نماید. این شعر زیبا را استاد شجریان به زیبایی در آلبوم آسمان عشق اجرا نموده‌اند.

  Comment by شرر مفیدی — خرداد ۲۵, ۱۳۹۳ @ ۱:۲۴ ب.ظ

 3. مکن درست است و عاقلانه تر . هر چند در عشق عقل مفهمومی است تعریفی و غیر متعارف . عقل بسیار زیبا و ستودنی تا زمانی که به پرده کشف رسی پس از آن همه او می ماند و او و تعریفی جز او و تفریقی به غیر او نمی ماند هر چه هست اوست . به قول سعدی چون خبرم آمدم از او بی خبر از خویشتنم . دل کندن به معنای وجود و هسنتی خود را وام داشتن به غیر. پس به گفته مولانا چون او نشسته در نظر من به کجا نظر کنم اوست گرفته شهر دل من به کجا سفر برم.

  Comment by میاحیان — دی ۱۸, ۱۳۹۳ @ ۱:۵۳ ق.ظ

 4. آسمان عشق و استاد شجریان
  بی نظیر اجرا شده در مخالف این غزل

  Comment by امیر — مهر ۲۶, ۱۳۹۴ @ ۹:۰۸ ق.ظ

 5. بیت سوم مصرع دوم « به صد جان می شدم در شیون دل » صحیح است.

  Comment by علیرضا پ — اسفند ۱۷, ۱۳۹۵ @ ۲:۳۸ ب.ظ

 6. زدی در کوی عشقت ….. در مصرع اول هم آمده است مناسبتر به نظر میرسد

  Comment by ستودی — آبان ۱۸, ۱۳۹۶ @ ۹:۳۵ ب.ظ

 7. چه میخواهی از این خون خوردن دل ؟

  Comment by بهزاد — تیر ۲۸, ۱۳۹۷ @ ۱۲:۵۷ ق.ظ

خوراک حاشیه‌های این شعر را با این نشانی به خبرخوان خود اضافه کنید.

بستن پنجره