1. اشعار سعدی بسیار زیباست امیدوارم مردم قدر شعرای بزرگی مثل سعدی را بدانند وبیکدیگر انتقال دهند.

  Comment by سعید — تیر ۲۹, ۱۳۹۵ @ ۸:۴۹ ق.ظ

 2. بسیار زیبا بود.

  Comment by سعید — تیر ۲۹, ۱۳۹۵ @ ۸:۵۰ ق.ظ

 3. خواندن اشعار سعدی بسیار جذاب و شیرین است و حاوی مطالب آموزنده که آموزش درس زندگی است این سایت کار محققین و دوستداران اشعار سعدی را آسان کرده و کمال تشکر را دارم.

  Comment by فاطمه — مرداد ۲۱, ۱۳۹۵ @ ۸:۵۲ ق.ظ

 4. با سلام،
  آخرین مصرع: “کُتّابی” هست نه “کتابی”( فروغی/ رهنما چاپ هرمس).

  Comment by فرخ — تیر ۶, ۱۳۹۶ @ ۱۲:۱۸ ب.ظ

 5. با سلام
  در بیت ۱۹، سیمایی درست نیست. سیمابی درست است. هم به لحاظ قافیه و هم به لحاظ معنی

  Comment by رضا — فروردین ۲۹, ۱۳۹۸ @ ۱۱:۳۴ ب.ظ

 6. محمدعلی همایون کاتوزیان در مطلبی تحت عنوان “گلستان و افسردگی سعدی”در مجله ایران شناسی، سال سیزدهم، تابستان ۱۳۸۰، شماره ۵۰، با استدلال به بیت اول این قصیده که در گلستان هم آمده و شواهد دیگر در دیباچه گلستان، این احتمال را مطرح کرده که سعدی در پنجاه سالگی دچار آلام روحی شده که ممکن است منطبق با افسردگی باشد.
  http://ensani.ir/fa/article/184885/

  Comment by بابک — مهر ۲۳, ۱۳۹۸ @ ۸:۵۰ ق.ظ

لطفاً توجه داشته باشید که حاشیه‌ها برای ثبت نظرات شما راجع به همین شعر در نظر گرفته شده‌اند. در صورتی که در متن ثبت شده‌ی شعر در گنجور غلط املایی مشاهده کردید، یا با مقابله با نسخه‌ی چاپی در دسترستان اشتباهاتی یافتید، در مورد این شعر نظر یا احساس خاصی دارید یا مطلب خاصی در مورد آن می‌دانید یا دوست دارید درباره‌ی آن از دیگران چیزی بپرسید یک حاشیه برای آن بنویسید. لطفاً از درج مطالب غیرمرتبط با متن این شعر خاص خودداری فرمایید و حتی‌الامکان سعی کنید متن حاشیه‌ی خود را با حروف فارسی درج کنید (حاشیه‌ها بازبینی خواهند شد و موارد غیرمرتبط و ناقض این نکات حذف می‌شوند).

لطفاً در صورتی که اشتباهات را با استناد به نسخه‌های چاپی گزارش می‌کنید این مسئله را (حتی‌الامکان با ذکر نام مصحح) ذکر نمایید تا بتوانیم بین پیشنهادهای تصحیحی حدسی حاشیه‌گذاران و پیشنهادهای مستند تمایز قایل شویم.

حاشیه بنویسید

* ورود نام و پست الکترونیکی اجباری است، پست الکترونیکی نشان داده نمی‌شود.

خوراک حاشیه‌های این شعر را با این نشانی به خبرخوان خود اضافه کنید.

بستن پنجره