لطفاً توجه داشته باشید که حاشیه‌ها برای ثبت نظرات شما راجع به همین شعر در نظر گرفته شده‌اند. در صورتی که در متن ثبت شده‌ی شعر در گنجور غلط املایی مشاهده کردید، یا با مقابله با نسخه‌ی چاپی در دسترستان اشتباهاتی یافتید، در مورد این شعر نظر یا احساس خاصی دارید یا مطلب خاصی در مورد آن می‌دانید یا دوست دارید درباره‌ی آن از دیگران چیزی بپرسید یک حاشیه برای آن بنویسید. لطفاً از درج مطالب غیرمرتبط با متن این شعر خاص خودداری فرمایید و حتی‌الامکان سعی کنید متن حاشیه‌ی خود را با حروف فارسی درج کنید (حاشیه‌ها بازبینی خواهند شد و موارد غیرمرتبط و ناقض این نکات حذف می‌شوند).

بحثهای مذهبی و اعتقادی و ارجاع توهین‌آمیز نسبت به بزرگان ادیان و همینطور بحثهای قومیتی و توهین به فرهنگها و قومیتها و زبانها از مصادیق حاشیه‌های نامناسب محسوب می‌شوند.

لطفاً در صورتی که اشتباهات را با استناد به نسخه‌های چاپی گزارش می‌کنید این مسئله را (حتی‌الامکان با ذکر نام مصحح) ذکر نمایید تا بتوانیم بین پیشنهادهای تصحیحی حدسی حاشیه‌گذاران و پیشنهادهای مستند تمایز قایل شویم.

حاشیه بگذارید

* ورود نام و پست الکترونیکی اجباری است، پست الکترونیکی نشان داده نمی‌شود.

 1. فکر کنم این قصیده ۴۱بیت است

  Comment by رضا — آبان ۲۸, ۱۳۹۰ @ ۸:۰۶ ب.ظ

 2. آیا میدانید این شعر از کیست؟

  باد بهر پرده ی صد غنچه وا کند
  تا عندلیب را به گلی مبتلا کند

  Comment by آزاده — آذر ۱۴, ۱۳۹۰ @ ۳:۳۶ ب.ظ

 3. منظور اولین مصرع صبح زود است یا کسی که امروزش با روز قبلش فرق نکند؟تلفن تماس ۰۹۱۲۱۳۳۲۲۷۴

  Comment by محمدرضا مستغنی — اسفند ۱, ۱۳۹۰ @ ۱۱:۱۹ ب.ظ

 4. آقای مستغنی منظور از مصراع اول این است که در روز اول بهار طول روز و شب یکسان است و تفاوتی ندارد.

  Comment by محمد هنرمندی — اسفند ۲۹, ۱۳۹۰ @ ۱۰:۴۸ ق.ظ

 5. بیت دهم مصراع اول باید این گونه باشد: «که تواند که دهد میوه ی الوان از چوب» که ابتدای آن «کی … » نوشته شده است. اصلاح شود. مصراع دوم همان بیت نیز نیاز به علامت سؤال دارد.
  در بیت بیست و ششم نیز مصراع اول باید این گونه نوشته شود: «شکل امروز…» که نوشته شده است: «شکل امرود…». اصلاح شود.

  Comment by محمد هنرمندی — اسفند ۲۹, ۱۳۹۰ @ ۱۱:۱۵ ق.ظ

 6. با سلام خدمت دوستان گرامی :
  منظور از بیت اول این شعر این نیست که در اول بهار شب و روز مساوی است و دیدن دامن صحرا و تماشای بهار بهتر است چرا که د آن صورت همه ی زیبایی های بهار را در روز اول فروردین می بیند در حالی که زیبایی بهار در روز های بعدی بیشتر خواهد شد و علاوه بر آن روز های آخر اسفند نیز با روز نوروز از نظر دیدن زیبایی های بهاری ندارد .
  و این معنای ضعیف از قلم سعدی بعید است در نسخه های دیگر این بامدادان آمده است یعنی زمان صبح که شب و روز با هم فرقی ندارند یعنی نمی توان گفت که دقیقا شب است یا روز است و به اصطلاح گرگ و میش قابل تشخیص نیست . و در تمامی روز های بهار می توان گفت که صبح بهاری زیباست حالا می توان گفت که در این مصرع که مطابق محمد علی فروغی (بامدادی ) نوشته شده است حرف ( ی ) در آخر کلمه ی ( بامداد) زمان را می رساند یعنی زمان بامداد مثل این که می گویند ( ظهری به خانه برگشتیم ) یعنی موقع ظهر
  محمد حنیفه نژاد ۰۹۱۴۱۰۴۴۹۶۵

  Comment by محمد حنیفه نژاد — فروردین ۳۰, ۱۳۹۱ @ ۹:۲۱ ب.ظ

 7. از بزرگواران خواهش می کنم که این شعر را مطابق نسخه ی مرحوم محمد علی فروغی ننویسند ، این نسخه در برخی از جاها اشتباهات و یا دشواری هایی دارد که نسخه های دیگر بهتر از آن هستند .( مخصوصا بیت اول )
  صورت فصیح تر بیت اول :

  بامدادان که تفاوت نکند لیل و نهار
  خوش بود دامن صحرا و تماشای بهار

  Comment by محمد حنیفه نژاد — فروردین ۳۰, ۱۳۹۱ @ ۹:۲۴ ب.ظ

 8. باسمه تعالی
  سلام علیکم درپاسخ به جناب آقای هنرمندی درنظر شماره ۵ به عرض می رسد: ظاهرا همان ( شکل امرود… ) درست تراست، زیرا باتوجه به مصرع بعد ی نظر شاعر پرقریحه شکل گلابی بوده است که شبیه کوزه های قدیم وازفرط شیرینی سرشار ازعسل مجسم کرده است.

  Comment by محمدعلی مظفری — اردیبهشت ۲, ۱۳۹۱ @ ۲:۴۲ ب.ظ

 9. در باب آن بیت که می گوید
  این همه نقش عجب بر در و دیوار وجود

  هر که فکرت نکند نقش بود بر دیوار
  حضرت سعدی در نظر بنده می گوید تمام نقش و نگا ر و حوادث عالم تمام مشاهدات برای فرد هوشیار حکمت بین که می داند هیچ چیز بیجکمت نیست دلیل و ساعت هشدار و یادانداز خدای تعالی است و درمصرع دوم هم تلمیحح به آن آیه ی شریف حق جلّ و علا که سیروا فی الارض….(در زمین بگردید و ببینید عاقبت تکدیب کنندگان چه بوده است)

  Comment by علیرضا پیشگو — خرداد ۲۴, ۱۳۹۲ @ ۹:۵۶ ق.ظ

 10. در بیتی که می فرماید :
  تا کی آخر چو بنفشه سر غفلت در پیش
  حیف باشد که تو در خوابی و نرگس بیدار
  در مصرع دوم زیبایی ظریفی نهفته است و آن این که نرگس استعاره از چشم انسان است ، و می فرماید حیف است که چشمانت زیبایی های خلقت را ببینند ولی دلت غافل باشد و فکر نکنی و در واقع در خواب باشی .

  Comment by حنیفه نژاد — آذر ۸, ۱۳۹۲ @ ۱۱:۱۰ ب.ظ

 11. از آن دلرباتر سخن حافظ است :
  ” چشم نرگس به شقایق نگران خواهد شد ”
  که علاوه بر تشبیه نرگس به چشم کنایه از نگرانیش به مستی شقایق میکند . از آنجا که جای رویش نرگس معمولاً کنارجوی آبست و ساقۀ گل نرگس هم بگونه ای خمیده رو بسوی آب دارد و گویی که دایماً به نقش و عکس خویش می نگرد به خود شیفتگی شهرت دارد و این بیماری را نارسیسیزم گویند . نارسی واژه فرنگی نرگس است و در اسطورهای یونانی شخصیتی با این ویژگی حضور دارد .

  Comment by شمس الحق — آذر ۹, ۱۳۹۲ @ ۳:۵۹ ب.ظ

 12. بعد التحریر :
  نکتۀ ظریف دیگری نیز در مصرع نخست پنهانست که طبع لطیف حنیفه نژاد ما به آن التفات ندارد و آن تاب و کژی موجود در ساقۀ گل بنفشه است که سعدی اخلاق دان از آن به غفلت یاد فرموده و اما حافظ را به یاد طرۀ گیسوی یار میفکند :
  ” تاب بنفشه میدهد طره مشکسای تو ”
  ویا :
  ” ز بنفشه تاب دارم که زلف او زند دم ”
  که اینجا معنی دو گانه ای از [ تاب] بدست میدهد .

  Comment by شمس الحق — آذر ۱۰, ۱۳۹۲ @ ۸:۰۷ ق.ظ

 13. با سلام خدمت دوستان ، به عرض برسانم ، علاوه بر توضیحاتی که جناب شمس الحق ارائه فرمودند ، گل نرگس در ادبیات فارسی به هیزی و چشم چرانی شهرت دارد . و این را در این ابیات می توان یافت :
  نرگس که نظر باز بود در صف گل ها
  پیوسته نظر در خم ابروی تو دارد

  یا :
  شوخی نرگس ببین که پیش تو بشکفت
  چشم دریده ادب نگاه ندارد

  و صد ها از این مثال ها می توان یافت
  و حتی در آن بیتی که جناب شمس الحق عزیز تشریح فرمودند یعنی بیت :
  ارغوان جام عقیقی به سمن خواهد داد
  چشم نرگس به شقایق نگران خواهد شد
  خواجه حافظ برای گل ها در بهار یک مجلس خوشگذرانی و عیش و نوش در نظر گرفته در آن مجلس ارغوان برای سمن جامی عقیقی می آورد و گل نرگس هم به زیبایی گل شقایق نگاه خواهد کرد ، نگران = در حال نگریستن
  یعنی لذت جویانه غرق در مشاهده ی زیبایی گل شقایق است ( کجاست ماموران منکرات که بریزند و این ها را دستگیر کنند ؟) خوب البته زمان شاهان بوده و شاهان خودشان چنین منکراتی را در پرونده ی شب نشینی های بزم شاهانه شان داشتند .

  Comment by حنیفه نژاد — آذر ۱۷, ۱۳۹۲ @ ۱۲:۵۰ ق.ظ

 14. درود بر جناب حنیفه نژاد برای نگارش درست هیز گروهی با لغزش آن را حیز می نویسند که همان که حنیفه نژاد گرامی آورده اند درست است ، تنها یک نکته افزون کنم که معنی ناییده ای ( منفی) هم دارد و ان نامرد و پست است .

  Comment by امین کیخا — آذر ۱۷, ۱۳۹۲ @ ۲:۴۳ ق.ظ

 15. چشم نرگس به شقایق نگران خواهد شد
  ——————————————————— حقیر حافظ شناس و حافظ دان نیستم ولی از ظرایف موجود در اشعار حافظ لذت می برم .
  دوست محترم و فاضل من جناب حنیفه نژاد در کامنت آخرین صفت فاعلی [نگران] را به [درحال نگریستن ] معنی فرموده اند و معنی مصرع را چنین توضیح داده اند که : گل نرگس به زیبایی شقایق نگاه خواهد کرد
  بنظر حقیر این ساده انگاریست و همه ظرافت و باریک بینی شعر حافظ را نادیده می گیرد . این درست است که یکی از معانی نگران درحال نگریستن است ، اما معانی دیگر این صفت فاعلی نگرانی و اندیشناک بودن و ترس و اندیشه هم هست . میگوییم فلان مادر نگران فرزندش است مقصود این نیست که به فرزندش نگاه میکند ، او نگرانی دارد و اندیشناک است که فرزندش مبادا در خطر باشد و چنان که عرض کردم در این مصراع چشم نرگس نگران شقایق است چون شقایق قرمز رنگ است و رنگ سرخ حکایت از مستی میکند و چشم نرگس نگران مستی شقایق است و این ظرافت سخن و شعر حافظ است . این معنی با مصرع قبلی هم که ارغوان جام عقیقی به سمن خواهد داد مرتبط است . جام عقیقی یعنی جام عقیقی رنگ و نه جامی از جنس عقیق که مضحک خواهد بود و کدام جام عقیقی رنگ است . جامی که لبالب از شراب باشد . سمن هم که گل یاسمن یا یاسمین است و این نشان میدهد که مجلس گلها مجلس باده خواریست و در چنین مجلسی مستی شقایق عجب نیست .
  ارغوان جام عقیقی به سمن خواهد داد
  چشم نرگس به شقایق نگران خواهد شد
  اینجاست که فرمایش آخر دوست ما که کجایند مامورین منکرات بیشتر از پیش مصداقیت خواهد یافت .

  Comment by شمس الحق — آذر ۱۷, ۱۳۹۲ @ ۳:۱۰ ق.ظ

 16. مثنوی را مسرح مشروح ده + صورت امثال او را روح ده
  تا حروفش جمله عقل و جان شوند + سوی خلدستان جان پران شوند
  …….
  دکتر کیخای عزیز!
  دفتر سوم را رها کردی و حافظ خوان شده ای که چه . حافظ و سعدی و دیگر بزرگان و نازنینان شعر و ادب پارسی هریک در زمان خود بفراخور حال در میدان مردی تاخته اند و با چوگان ادب گوی معنی ربوده اند . قصد آن ندارم که سخن شمس تبریزی تکرار کنم که اینک مردان این عصر شمایید و الخ … آنچه بر آن پای می فشرم اینست که از میان این بزرگان تنها یک تن است که سخنش برغم گذر قرون و اعصار بتمامی فهم نشده است و چندانکه خود پیش بینی کرده تا ۲۰۰ سال دیگر هم نخواهد شد:
  ” مثنوی ما هزار سال دیگر در جهان شیخی خواهد کرد ”
  فیه ما فیه
  و اینست علت اصرار من بر خواندن و باز خواندن این قران پارسی . پس دوست فرهیختۀ من کاری که ناتمام رها کردی از سر بگیر که مثنوی خواندن با کرشمه های تو که جای جای لغات تازۀ پارسی چاشنی آن میکنی بسی دلنشین است . حکایت دقوقی و هفت شمع و هفت درخت در انتظار توست .

  Comment by شمس الحق — آذر ۱۷, ۱۳۹۲ @ ۱۱:۵۳ ق.ظ

 17. شمس الحق جان به حول الله و قوته من دفتر سوم را وارهاندم( تمام کردم ) ولی از شرمساری تند خوانی و همان ماجرای ملا هادی که فرمودی مدتی است که تقیه می کنم !

  Comment by امین کیخا — آذر ۱۷, ۱۳۹۲ @ ۳:۳۴ ب.ظ

 18. الحمدلله حق حمده والسلام والصلواة علی خیر خلقه محمد و آله و ذریاته الطیبین والطاهرین . و اما بعد … باز دیگر چه خبر است !! علی ماند و حوضش ! چگونه است که هرگاه گنجور رنجور میشود حقیر تنها از این امتیاز خاص برخوردارست که هستم و دیگران نیستند !! بقول رفیقمان نیستان رفتند و هستان میرسند
  نکند بازی فوتبالی ، کنفرانس ژنوی ، خبری چیزی درکارست و من دلشده را خواب ببرد . کجایید شما . دکتر کیخا ! تاوتک جان ! امیر جان ! ستاره ! ماه من ! شمس من ! نخیر.. جواب یُخدو !! حوصله ام بسرآمد . بیایید بیایید .. بمیرید بمی.. نه نمیرید نمیرید . کجایید ای سبک روحان عاشق . در زندان شکسته . شهان آسمانی . زجان و جا رهیده .. ای در مخزن گشاده .. پرنده تر ز مرغان هوایی .

  Comment by شمس الحق — آذر ۱۷, ۱۳۹۲ @ ۱۱:۴۶ ب.ظ

 19. با درود به شمس الحق تهرانی ! من گرفتار واژه خوانی هستم دارم رساله الطیر ابو علی را می خوانم تا فردا بهبه ( بحبوحه ) به راه بیندازم ! اما همه نوشتار امروزت را خوانده ام نازک بینانه !

  Comment by امین کیخا — آذر ۱۸, ۱۳۹۲ @ ۱۲:۰۲ ق.ظ

 20. سلام دکتر
  مراقب باش خودت طیر نکنی که از فردا میشوی امین ابن الطیار !!
  دو ساعت دیگر همین جا یک سری بزن ببینیمت .

  Comment by شمس الحق — آذر ۱۸, ۱۳۹۲ @ ۱۲:۱۹ ق.ظ

 21. زیبایی های این شعر مرا عاجز کرده است .
  آن چنان که فهم از حقه ی یاقوت انار عاجز می شود/.
  راستی ، این مصرع ایهام زیبایی نیز دارد .
  ۱- معنای نزدیک : فهم آدمی در درک زیبایی انار که مانند جعبه ی پر از یاقوت است (با توجه به این که حقه یعنی جعبه ی جواهر )
  ۲- معنای دور : فهم انسان را حقه یعنی کلک عاجز می کند
  آن قدر غرق زیبایی این قصیده شدم که خودم هم قصیده ای با این مضمون ساختم
  همه ی عزیزان مخصوصا دوست ادیبم شمس الحق را دعوت می کنم ملاحظه فرمایند .
  http://mohammad-hanif.blogfa.com/cat-2.aspx

  Comment by حنیفه نژاد — آذر ۱۹, ۱۳۹۲ @ ۱۲:۳۹ ق.ظ

 22. حنیفه جان سلام
  راست میفرمایی شعر استاد سخن انسان را مبهوت میکند و اما بعد چه کاری دست مادادی ! وبلاگ شما بقدری مفصل است که وارد که بشوی معلوم نیست کجا سر بر کنی . بهر حال چشم فعلاً که خوب مشغولمان کردی و اینهمه ذوق و استعداد مبارکت باشد . اجازه بده سر فرصت اندرونش را بکاوم ، خبرت خواهم کرد .

  Comment by شمس الحق — آذر ۱۹, ۱۳۹۲ @ ۳:۵۷ ق.ظ

 23. دوست فاضل من جناب حنیفه نژاد
  با آنکه مسافرم و در تدارک اسباب سفر درتعجیل ، اما دریغم آمد این نگفته بگذرم که با نظر حضرتعالی کاملاً موافقم که شکل صحیح مصراع اول از بیت اول این غزل ” بامدادان که تفاوت نکند لیل و نهار” است و دوستانی که از این مصرع به اعتدال بهاری و روز اول فروردین که روز و شب با هم یکسان و یک اندازه میشود رسیده اند ، اشتباه میکنند و بقول جنابعالی چنین سخنی از سعدی بعید است . مقصود استاد سخن همۀ روز های بهاریست درلحظات سحری که معلوم نیست روز است یا شب و این را از مرحوم ذکاءالملک [فروغی] هم عجب دارم که با ذکر [ بامدادی ] بجای [ بامدادان] مسبب بروز این خطا شده است و یک روز مشخص را که همان روز اول سال و اعتدال بهاریست در اذهان تداعی کرده است ، در صورتیکه حسب فرمایش شما روزهای دیگر فروردین و حقیر عرض میکنم حتی اردیبهشت هم از روز اول بهار هوا خوش گوارتر و زمین پرنگارتر میگردد . حقیر سعدی دان و سعدی شناس نیست چنانکه حافظ شناس هم نباشد ولی این غزل را از اوان کودکی و نوجوانی در کتابخانۀ مرحوم پدرم که مشتمل بر حدود پنج هزار جلد کتاب و اغلب آنها هم دست نویس [خطی] و یا چاپ سنگی بودند ، خوانده بودم و آثار سعدی را خوب بیاد دارم که شامل ۲ مجلد بود ، یکی گلستان و دیگری بوستان و غزلیات سعدی همه در بوستان یافت میشد که گویا بعدها و هنگام چاپ بصورت دیگری که شکل فعلیست انتشار یافت . غرض از این همه آنست که عرض کنم آنچه از آن کتابخانه که بعدها یکجا تقدیم مجلس شورا و کتابخانۀ ملی شد بخاطر دارم و همین غزل سعدی [ بامدادان] است و نکتۀ دیگر اینکه اگر این معنی را ملاک قرار دهیم که روز و شب مساویند این تنها شامل اول فروردین و اعتدال بهاری نمی شود و روز دیگری هم در طول سال این وضع را دارد و آن اول مهر است که به آن اعتدال پاییزی گویند و البته مصرع دوم که سخن از بهار میراند این فرض را باطل میکند . در پایان حقیر هم با همه نادانیش با شما همرأی است که این قصیده و این ادیسۀ بهاری مفتون کننده است و حقارت انسان را در برابر جهان عظیم هستی یاد آور میشود خصوص آنجا که میفرماید :
  کوه و دریا و درختان همه در تسبیح اند
  نه همه مستمعی فهم کند این اسرار
  اشاره به فلسفۀ سبب آفرینش جهان هستی دارد . از آنجا که همه این زیبایی ها را سعدی در لحظات سحری می بیند و گزارش میکند ، حقیر را بیاد قطعه ای از شعر احمد شاملو شاعر بزرگ معاصر افکند که سحر را و نه فقط صبح بهاری را بگونه ای دیگر توصیف میکند در کمال رعنایی که چون کوتاه است و بخشی از شعری بلند ، حقیر از بر دارد و با اجازۀ شما و گنجور و گنجوریان در زیر میاورد تا یادی از این شاعر بزرگ کرده باشد که براستی حافظ و سعدی زمانه هم اوست :

  اینست عطر خاکستری هوا که از نزدیکی صبح سخن میگوید
  زمین آبستن روزی دیگرست
  اینست زمزمۀ سپیده
  اینست آفتاب که بر می آید
  تک تک ستاره ها آب میشوند و شب
  بریده ، بریده ، بسایه های خرد تجزیه میشود
  و در پس هر چیز پناهی میجوید
  و نسیم خنک بامدادی
  همچون نوازشیست

  Comment by شمس الحق — آذر ۱۹, ۱۳۹۲ @ ۱۱:۴۳ ق.ظ

 24. دوست بزرگوار جناب شمس الحق
  من از شاملو زیاد نخوانده ام و در واقع ارتباطی با آثار ایشان ندارم
  اما ایشان رباعی های خیام را با صدای زیبایشان دکلمه کرده اند و استاد شجریان آن ها را با صدای جادویی شان جاودانی تر کرده است ولی متاسفانه در همان کاست ، در چند مورد رباعی ها را نادرست می خواند و این باعث شد دنبال شعر های این شاعر نروم

  Comment by حنیفه نژاد — آذر ۳۰, ۱۳۹۲ @ ۱۱:۵۱ ب.ظ

 25. دوست فاضل و شاعر زبردست من جناب حنیفه نژاد
  شب یلدا شب شاعران است و امید است حضرتعالی نیز در این شب شعری و غزلی نغز بسرایید و به گنجینۀ ارزشمندتان بیافزایید .
  چنانکه فرمودید احمد شاملو اشعار بزرگان شعر ایران زمین را همچون مولوی و حافظ و خیام بزیبایی تمام دکلمه کرده و همچنانکه فرمودید شجریان هم با صدای فاخر خویش آنها را با موسیقی بعضی از بزرگان آهنگساز برعنایی خوانده است و این اشعار که جاودانه و ماندنی هستند را بگونه ای دیگر جاودانه کرده است و باز چنانکه میدانید دیوان حافظ را هم علامتگذاری و ویرگول گذاری کرده که بنام حافظ شاملو مشهور است . درخصوص رباعیات خیام اگرچه که حقیر را با شعر این حکیم زوایاییست ، اما اغلب رباعیات او را که اوج و قلۀ زیبایی کلامست از بر دارم و از آنجا که میدانم شاملو بدون مطالعۀ دقیق دست بکاری نمی زد که از نزدیک با ایشان افتخار آشنایی و مجالست داشته ام ، خوشحال میشوم نظرتان را در خصوص اشتباهاتی که فرمودید بدانم . یلدا مبارک !

  Comment by شمس الحق — دی ۱, ۱۳۹۲ @ ۲:۳۹ ق.ظ

 26. با سلام خدمت دوست عزیزم جناب شمس الحق :

  از من رمقی به سعی ساقی مانده ست

  وز صحبت خلق بی وفاقی مانده ست

  از باده ی دوشین قدحی بیش نماند

  از عمر ندانم که چه باقی مانده ست

  در مصرع دوم بیت اول این رباعی شاملو، بی وفاقی را بی وفایی خوانده است که معنی و لفظ را دچار مشکل می کند
  و باز مشکلاتی دیگر دارد

  Comment by حنیفه نژاد — بهمن ۱۱, ۱۳۹۲ @ ۳:۲۷ ب.ظ

 27. هر که امروز نبیند به جهان طلعت دوست
  غالب ان است که فرداش نبیند دیدار

  “Who has not found the heaven below”
  Who has not found the heaven below
  Will fail of it above.
  God’s residence is next to mine,
  His furniture is love.

  Emily Dickinson
  آن کس که بهشت را روی زمین نیافته است
  در آسمان نیز نخواهد یافت
  خانۀ خدا کنارخانۀ ماست
  و اثاثیه اش عشق است

  Comment by روفیا — خرداد ۱۵, ۱۳۹۴ @ ۱:۴۰ ب.ظ

 28. سلام . با عرض معذرت یک سوال دارم … سر کلاس ادبیات با معلمم سر ابیات ۱ و ۵ بحث و مشاجره ای شد… او میگفت بیت اول اشاره به یکسانی روز دز بهار دارد و من هم عقیده ام بر این بود که اشاره به گرگ و میش دارد و دربیت پنجم مصرع دوم او میگفت هر که فکر نکند مثل نقشی بر دیوار بی احساس است ولی من بر این نظرم که هر که فکرت نکند در نظرش این همه نقش عجب تنها مثل نقوش بر دیوار بی ارزشند… خواهشا … نظر خود را بگویید و من را راهنمایی کنید.

  Comment by Koroush — مهر ۶, ۱۳۹۴ @ ۹:۴۹ ب.ظ

 29. البته من جسارت میکنم … با عرض معذرت و پوزش … اگر در محفل شما استادان حتی کلمه ای بر زبان میاورم… لاجرم … مزاحم شدم … برای یافتن پاسخ سوالم…

  Comment by Koroush — مهر ۶, ۱۳۹۴ @ ۱۰:۰۸ ب.ظ

 30. سلام دوستان عذر میخوام که در محضر بزرگانی مثل شما نظری میدم.میخواستم بگم که این شعر ۳۴ بیت هست. بعد هم دوستان در مورد بیت اول سوالی مطرح کرده بودند میخواستم بگم که معنی اصلی این بیت این هست که در زمانی که طول شب و روز یکسان میشه(اشاره به صبح کاذب در بهار داره) نشستن به تماشای دشت و بهار بسیار لذت بخشه. در رابطه با سوالی که در رابطه با بیت ۵ بود باید بگم که معنی اصلی اینه که کسی که راجع به این نقش و نگار ها فکر نکند مثل یک عکس روی دیوار بی احساسه ا.

  Comment by d.n.a — مهر ۷, ۱۳۹۴ @ ۴:۴۲ ب.ظ

 31. سلام
  ببخشید توی بیت اول دامن صحرا چه اضافه ای هست؟

  Comment by شاعره — مهر ۱۰, ۱۳۹۴ @ ۱۱:۰۰ ق.ظ

 32. سلام به همه اساتید گرامی نظرها ومعنی ها عالی بود ممنون

  Comment by Anonymous — مهر ۱۱, ۱۳۹۴ @ ۷:۲۲ ق.ظ

 33. باسلام دوستان درست فرمودند . بامدادی منظور اول بهار نیست .تازه اگر “بامدادی ” باشد ی نکره دارد . بای دبگویم که جناب حنیفه نیاد درباره چشم نرگس اشتباه فرمودند . اینجا تشخیص دارد .نرگس خودش به انسانی تشبیه شده . نه این که چشم انسان باشد . چون دربیت قبل هم مرغان سحر بیدارند ومی خوهند انسان را بیدار کنند

  Comment by علی عبدی — مهر ۲۲, ۱۳۹۴ @ ۸:۲۸ ب.ظ

 34. حبذا عمر گرانمایه که در لغو برفت / یارب از هرچه خطا رفت هزار استغفار

  Comment by شمس الحق — مهر ۲۲, ۱۳۹۴ @ ۱۰:۰۰ ب.ظ

 35. بدرالدین محمد شاعری است که این بیت را سروده :
  آهویِ آتشین‌روی چون در بَره درافتد کافور خشک گردد با مُشک تر برابر
  این شعر به مضمون اعتدال بهاری اشاره دارد: آهوی آتشین‌روی، خورشید است (آهو در ادبیات کهن فارسی نماد بهار و شیر نماد زمستان است) که به نقطه اعتدالی برج حَمَل (بره) وارد می‌شود و روز (کافور خشک) با شب (مشک تر) با هم برابر می‌شوند
  این بیت که در ذهن بسیاری از ادبیان جا خوش کرده بود ، باعث می شود در دریافت بیت اول این شعر سعدی هم به اشتباه بیفتیم
  نظر سعدی اعتدالین نیست
  اعتدالین در سال دو روز است و از آن گذشته سعدی اگر بخواهد از کل بهار یک روزش را بستاید که درست نیست
  این قصیده جنبه خداشناسی دارد ، و سعدی هم که مرد خداست بهترین زمان تفکر در آیات الهی را برای شروع شعرش برگزیده
  یعنی زمان صبح
  زمان صبح که شب از روز مشخص نیست ، بهترین وقت تفکر در خلقت و دعا و راز و نیاز است
  ان قرآن الفجر کان مشهودا
  مستغفرین بالاسحار

  Comment by حنیفه نژاد — مرداد ۱, ۱۳۹۵ @ ۸:۱۷ ب.ظ

 36. دوستان من فکر می کنم صورت درست بیت اول چنین باشد :
  بامدادان که تفاوت نکند لیل و نهار
  خوش بود دامن صحرا و تماشای بهار

  Comment by حنیفه نژاد — مرداد ۱, ۱۳۹۵ @ ۸:۲۱ ب.ظ

 37. سلام . در پاسخ به کورش عزیز . بامدادان در ادبیات فارسی بسیار رایج بوده است . بیت های بعدی ثابت می کند کل بهار منظور است . سعدی می توانست بگوید روز عیدی که تفاوت نکند لیل ونهار . در بیت این همه نقش عجب … ابندا نقش دیوار مشبه به است برای زیبایی و تمجید. درمصرع دوم مشبه به یرای بیجان بودن و فروکاستن مشبه . هرکیس تفکر نکند مانند نقش بیجانی بردیوار است

  Comment by علی — مهر ۱۱, ۱۳۹۵ @ ۱۱:۰۶ ب.ظ

 38. منظور از بیت اول اینه که

  در روزگار بهار که ساعات شبانه روز یکسان است دل انگیز است که دشت و صحرا رفته و به مشاهده ی مناظر بهاری بنشینیم

  Comment by سایه وند — مهر ۱۸, ۱۳۹۵ @ ۵:۰۳ ب.ظ

 39. این شعر بهترین و شیرین ترین شعر جناب سعدی است من با خواندن این شعر یاد بهترین معلمم می افتم :-)

  Comment by سایه وند — مهر ۱۸, ۱۳۹۵ @ ۵:۰۵ ب.ظ

 40. حیف باشد که تو در خوابی و نرگس بیدار :)

  Comment by پویا — مهر ۲۳, ۱۳۹۵ @ ۱:۰۷ ق.ظ

 41. کسی می داند دقیقاً منظور جناب سعدی از عبارت ”گوی سعادت” چیست؟

  Comment by میکائیل ساحلی — مهر ۳۰, ۱۳۹۵ @ ۶:۰۰ ب.ظ

 42. با توجه به فرمایش مولانا ”هرکس که این چوگان خورد گوی سعادت او برد” چه ارتباطی بین گوی چوگان و سعادت است که شعرای ما به آن اشاره می کنند؟

  Comment by میکائیل ساحلی — مهر ۳۰, ۱۳۹۵ @ ۶:۱۷ ب.ظ

 43. دلت خاقانیا زخم فلک راست
  که آن چوگان جز این گوئی ندارد.

  Comment by نیما — آبان ۱, ۱۳۹۵ @ ۳:۰۷ ق.ظ

 44. درود میکاییل ساحلی گرامی
  سعدیا راست روان گوی سعادت بردند
  اینجا گویی گوی سعادت بردن یعنی گوی سعادت را در میدان از حریف ربودن، یعنی کسانی که طریق راست را پیمودند گوی سعادت را ربودند.
  سخنی از چوگان به میان نیامده است.
  لیک آنچه مولانا میفرماید قدری با این معنا متفاوت است :
  آن کس که این چوگان خورد گوی سعادت او برد
  اینجا مولانا از مقام گوی در برخورد با چوگان می گوید، چوگان در ادبیات استعاره از تقدیر و گوی استعاره از کاینات و هر چیزی که تقدیری دارد :
  حافظ می فرماید :
  گفتم از گوی فلک صورت حالی پرسم
  گفت آن می کشم اندر خم چوگان که مپرس
  یعنی گفتم احوال فلک را بپرسم که در علم طالع بینی تعیین کننده سرنوشت است، گفت مپرس که ما را هم به چوگان تقدیر میزنند!
  مخلص کلام چوگان نیروی قهار جهان و گوی مقهور است، چوگان می زند و گوی می خورد!
  مولانا میفرماید در کتک خوردن از چوگان جهان سعادت نصیب می شود، لیک آنکه چوگان می خورد گوی است و چگونه است که گوی گوی سعادت می برد؟!

  گمان می کنم که مولانا اینجا گوی را صرفا جهت تناسبی که با چوگان دارد به کار برده است و اگر اشتباه نکنم صنعت مراعات نظیر باشد و این گوی آن گوی نیست که در بازی چوگان به کار می رود.

  Comment by روفیا — آبان ۱, ۱۳۹۵ @ ۷:۱۳ ب.ظ

 45. روفیاى بزرگوار : نقل قول بسیار پرمعنا یى ازز امیلى دیکنسن فرمودین که بسیار به آن باور دارم، سپاسگذارم.
  شاعره ى عزیز: من باورم اینست که ترکیب استعارى از أنواع اضافات تشبیهى است ولى چون از استادان کسى پاسخ نفرموده بود بنده جسارت کردم و نظر خودم را نوشتم، مسلماً نظر ایشان أولى تر است.
  جناب منصورى پور عزیز: مگر انسان چیزى جز طبیعت بشمار میرود؟ به عقیده ى بنده این قیاس میان توانایى هاى انسان و جانوران و گیاهان بوده که اشاره به أشرف مخلوقات دارد، گرچه من خود به این عبارت باور ندارم، چرا که أساساً انسان را جزئی از خالق میدانم نه یکى از مخلوقات.

  Comment by اردشیر — بهمن ۷, ۱۳۹۵ @ ۲:۰۸ ب.ظ

 46. دوستان که اغلب اهل فضل هستند درباره بیت اول به نکات زیادی اشاره فرمودن! عده ای معتقد هستند که مقصود سعدی از «بامدادان که تفاوت نکند لیل و نهار» اعتدال بهاری است و عده ای هم بر این باورند که خیر! مقصود او گرگ و میش دم صبح است؛ و برای این عقیده البته دلایلی هم ذکر کرده اند از قبیل اینکه اولین بامداد بهار تفاوت چندانی با آخرین بامداد زمستان ندارد و نیز اینکه سعدی تمام بامدادهای بهاری را ستوده است نه فقط اولین بامداد را! با احترام به باور این بزرگواران باید عرض کنم که دوستان ظاهرا از اشارات درون متن غفلت کرده اند وگر نه سعدی به صراحت تمام می گوید که مقصودش اولین بامداد بهاری است:
  این هنوز اول آزار جهان افروزست
  باش تا خیمه زند دولت نیسان و ایار
  همانطور که حتما می دانید «آزار» یکی از ماههای رومی است و مطابق است با اولین ماه بهار که فروردین باشد. نیسان و ایار هم دومین و سومین ماههای بهار هستند. پس «بامدادی که تفاوت نکند لیل و نهار» همان «اول آزار جهان افروزست» یعنی اول فروردین و اشاره سعدی به اعتدال بهاری است. اما سیاق کلام او بگونه ای است که می توان گرگ و میش دم صبح را هم از آن استنباط کرد. این هنر سعدی است که دو پهلو سخن می گوید تا معانی شعرش را گسترش دهد و به نظر می رسد در این کار تعمدی داشته است. بنده معتقدم هر دو معنی در نظر شاعر بوده است و هیچکدام اشتباه نیست. دلیلی هم که در اینجا ذکر کردم بیشتر خطاب به دوستانی بود که اعتدال بهاری را بالکل خطا دانسته بودند و طومارش را در هم پیچیده بودند.

  Comment by گزنفون — خرداد ۲۰, ۱۳۹۶ @ ۱۱:۴۳ ب.ظ

 47. با سلام خدمت اساتید بزرگوار دربیت حبذا عمرگرانمایه که درلغو برفت …..با آنکه حبذا ازادات تحسین میباشدبیت چگونه معنی میشود ؟

  Comment by ادیب — مهر ۱۰, ۱۳۹۶ @ ۱۱:۵۶ ق.ظ

 48. با سلام خدمت همه ی دوستان عزیز و ادیب
  میشه بیت:
  حشو انجیر چو حلواگر استاد که او
  حب خشخاش کند در عسل شهد به کار
  رو معنی کنید هر چی فکر کردم به نتیجه نرسیدم

  Comment by کوروش روحانی — شهریور ۲۲, ۱۳۹۷ @ ۹:۵۷ ق.ظ

 49. حشو انجیر چو حلواگر استاد که او
  حب خشخاش کند در عسل شهد به کار
  حشو یعنی تویی و اندرونه
  چیزی که درون شکم دیگر قرار گرفته است.همریشه با حشا و جمع آن احشا(آنچه درون شکم است)
  حب;دانه
  درون انجیر را بنگر که مانند آن است که استاد حلواگر دانه خشخاش را در عسل شیرین و دلپذیر بکار برده است.
  دانه های انجیر را به خشخاش مانند کرده است.

  Comment by 7 — شهریور ۲۲, ۱۳۹۷ @ ۸:۳۶ ب.ظ

 50. بیچاره سعدی چقد بلای شعلش حاشیه دلست شده

  Comment by فرناز — مهر ۷, ۱۳۹۷ @ ۲:۲۷ ب.ظ

 51. دامن صحرا اضافه استعاری است .
  حقه یاقوت انار اضافه تشبیهی است
  سر از خواب جهالت برداشتن کنایه از آگاه باش
  در این شعر آرایه های زیادی به کار رفته است
  کوه و دریا و درختان مراعات نظیر
  لیل و نهار تضاد
  خواب جهالت اضافه تشبیهی
  سر غفلت اضافه استعاری
  تشخیص به وفور دیده می شود نرگس بیدار است ، کوه و دریا ودرختان در تسبیح هستند ، سر در گریبان بودن بنفشه ، عقل حیران است ، فهم عاجز است
  تضاد در راست رو ، کج رفتار
  مراعات نظیر در سحر ، خفته ،خواب
  مراعات نظیر: در و دیوار

  Comment by نجمه برناس — مهر ۱۹, ۱۳۹۷ @ ۷:۴۴ ب.ظ

 52. لطفا #آزار به #آذار تصیحیح شود که نام ماه سریانی است..

  Comment by محسن_بارانی — مرداد ۲۵, ۱۳۹۸ @ ۱۱:۵۶ ب.ظ

 53. شعر بینظیری مانند تمام اشعار استاد سخن سعدی شیرازی رحمت الله علیه.

  Comment by علی — شهریور ۲۵, ۱۳۹۸ @ ۱۱:۱۲ ق.ظ

 54. شعر بینظیری مانند همه اشعار استاد سخن سعدی شیرازی رحمت الله علیه.

  Comment by علی — شهریور ۲۵, ۱۳۹۸ @ ۱۱:۱۴ ق.ظ

 55. مقصود از بیت ابتدایی شعر این است که در روز اول بهار هنگامی که از گرگ ومیش گذشته وفضا روشن است رفتن به دامن دشت وبتماشا نشستن گل هاوسبزه ها بسیا دلپذیروخوب است

  Comment by Nima — مهر ۱۸, ۱۳۹۸ @ ۱۱:۳۶ ق.ظ

 56. مقصود از بیت ابتدایی شعر این است که در روز اول بهار هنگامی که از گرگ ومیش گذشته وفضا روشن است رفتن به دامن دشت وبتماشا نشستن گل هاوسبزه ها بسیا دلپذیروخوب است

  Comment by Nima — مهر ۱۸, ۱۳۹۸ @ ۱۱:۳۸ ق.ظ

 57. باسلام واحترام به هر اندیشه
  بنده ضمن احترام به نظر جناب حنیفه نژاد متممی به تفسیر این بیت اضافه میکنم.سعدی چشم انسان را به گل نرگس تشبیه میکند وآنجا که میگوید نرگس به نظر بازی معروف است خود یک کتاب است .نظر بازی تخصص انسان آگاه وکلید دار است .اوبه هرچه نظر میکند به قضاوت مینشیند ودر آخر این قضاوت به ذره ای از بزرگی خدا میرسد(یعنی با این همه نظر بازی واندیشه تازه به ذره ای از خدا میرسد).منظور انست که فقط انسان صاحب عقل وتحلیل است او از طریق چشم (گل نرگس)میبیندونظر بازی میکند وهر آنچه میبیند را از طریق عقل تحلیل ودر آخر به ذره ای ازخدا میرسد.

  Comment by هومن محبی — اسفند ۲۹, ۱۳۹۸ @ ۱۱:۴۱ ب.ظ

 58. سلام و درود
  به نظر بنده جناب گزنفون به زیبایی مشکل بیت اول رو حل کردند، احسنت. و اصلا معتقدم زیبایی ادبیات به همین ایهام ها و برداشت های گوناگون است. و این که بعضی ازدوستان خیلی تک بُعدی به این گونه اشعار نگاه می کنند و خیلی مُصِر هستند که نظرخود‌شون رو به زور به دیگران تحمیل کنند، برای من قابل درک نیست.
  باتشکر

  Comment by مهدی یوسفی — فروردین ۱۵, ۱۳۹۹ @ ۴:۵۸ ق.ظ

خوراک حاشیه‌های این شعر را با این نشانی به خبرخوان خود اضافه کنید.

بستن پنجره