لطفاً توجه داشته باشید که حاشیه‌ها برای ثبت نظرات شما راجع به همین شعر در نظر گرفته شده‌اند. در صورتی که در متن ثبت شده‌ی شعر در گنجور غلط املایی مشاهده کردید، یا با مقابله با نسخه‌ی چاپی در دسترستان اشتباهاتی یافتید، در مورد این شعر نظر یا احساس خاصی دارید یا مطلب خاصی در مورد آن می‌دانید یا دوست دارید درباره‌ی آن از دیگران چیزی بپرسید یک حاشیه برای آن بنویسید. لطفاً از درج مطالب غیرمرتبط با متن این شعر خاص خودداری فرمایید و حتی‌الامکان سعی کنید متن حاشیه‌ی خود را با حروف فارسی درج کنید (حاشیه‌ها بازبینی خواهند شد و موارد غیرمرتبط و ناقض این نکات حذف می‌شوند).

بحثهای مذهبی و اعتقادی و ارجاع توهین‌آمیز نسبت به بزرگان ادیان و همینطور بحثهای قومیتی و توهین به فرهنگها و قومیتها و زبانها از مصادیق حاشیه‌های نامناسب محسوب می‌شوند.

لطفاً در صورتی که اشتباهات را با استناد به نسخه‌های چاپی گزارش می‌کنید این مسئله را (حتی‌الامکان با ذکر نام مصحح) ذکر نمایید تا بتوانیم بین پیشنهادهای تصحیحی حدسی حاشیه‌گذاران و پیشنهادهای مستند تمایز قایل شویم.

حاشیه بگذارید

* ورود نام و پست الکترونیکی اجباری است، پست الکترونیکی نشان داده نمی‌شود.

 1. موضوع: غلط املایی
  بیت ۱

  غلط : بیان
  درست : بیابان

  پاسخ: با تشکر، تصحیح شد.

  Comment by رسته — مهر ۸, ۱۳۸۷ @ ۶:۳۶ ب.ظ

 2. قیراط واحدی برای سنجش سنگهای قیمتی و در زرگری بسیار پر کاربرد

  Comment by قلمراد — اردیبهشت ۱۷, ۱۳۹۲ @ ۱۲:۱۱ ق.ظ

 3. قنطار به معنی مال زیاد بکار رفته در اینجا اما جایی به معنی باهوش هم دیده ام

  Comment by قلمراد — اردیبهشت ۱۷, ۱۳۹۲ @ ۱۲:۱۷ ق.ظ

 4. در این حکایت سعدی از سگ به عنوان حیوان کم حرمت یاد می کند، و حتی نیکویی کردن به او را که به فرمایش سعدی ارزشی ندارد سزاوار پاداش می بیند.
  اما سگ در ایران باستان احترام فراوان داشته و از حیوانات محبوب ایرانیان بوده است، رابطه ی گرم سگ و انسان با وجود اینکه این حیوان و خوک در دین های یهودی و اسلام نجس محسوب می شوند، و قابل خرید و فروش و نگهداری نیستند ، مسلمانان را مجبور به باز نگری در پیوند یا این حیوان می کند.
  و با مراجعات اعراب به پیغمبر و در خواست از او برای تجدی نظر در باره ی سگ که حیوان مهربان و مفیدی است، باعث می شود که برای این حیوان استثنا قائل شوند، اصطلاح ” کلب معلم ” با ضم میم و فتح عین و لام به معنای سگ آموزش دیده از همین زمان باب می شود، پس از این است که سگ های شکاری کلب معلم به حساب می آیند و دیگر، هم می شده از آنها در شکار استفاده کرد و هم اگر شکارچی برای مثال آهویی شکار می کرده و سگ او را به دندان می گرفته و مرده به صاحبش می رسانده و یا پرنده و یا خرگوش و هر حیوان دیگری را مرده سگ به صاحب اش می رسانده باز حلال دانسته می شده، به همین دلیل سگ تعلیم دیده ، مانند سگ های خانگی امروزی دیگر نجس و غیر قابل خرید و فروش دانسته نمی شده است، به سخن دیگر برخورد امروزی در ایران با سگان خانگی با این حدیث نبوی همخوانی ندارد!

  Comment by حسن زرهی — دی ۲۵, ۱۳۹۲ @ ۱۲:۵۸ ق.ظ

 5. من خود خاطره ای از همین ماجرا دارم که برایتان باز گو می کنم:
  پدر مادر من روحانی منطقه ی ما در کودکی من بود، مادرم به دلیل موقعیت پدرش مدام با پدرم که عاشق سگ ها بود و همیشه ی خدا سگی در خانه داشت ، اگر نگویم سگ ها ، جر و بحث می کرد.
  حتی خاطرم هست یکبار از زن کولی به نام شهربان گاو باز که زن بسیار زیبایی هم بود پدرم سگی را به مبلغ گرانی خرید که همه می گفتند ، البته در انتقاد از کار او که قیمت چهار اسب را داده و یک سگ خریده است. مادرم مراقب بود که هر وقت پدر بزرگ می آید ، من و پدرم به سگ و یا سگ ها نزدیک نشویم، در یکی از تابستان ها که ما در خانه ی تابستانی مان در نخلستان زندگی می کردیم ، ناگهان پدر بزرگم وارد خانه شد و من و پدرم در حال نوازش یکی از سگ های مورد علاقه مان بودیم ، مادرم که زودتر از ما متوجه حضور حضرتشان شده بود، و ما نمی دانستیم که دارد با هزار ایما و اشاره از ما می خواهد دست از این کار خلاف برداریم، که موفق نمی شود و پدر بزرگ می بیند، و رنگ از رخسار مادر می پرد و پدر بزرگ می بیند که اگر چاره ای اندیشیده نشود سکته خواهد کرد، به سوی من و پدر می آید و ما هم وقتی متوجه حضور او می شویم که برای هر پنهان کاری دیر است، در نتیجه ناچار به او سلام می کنیم ، و به یاد ترس تاریخی مادر از این رخداد می افتیم، پدر بزرگ روحانی به سگ نزدیک می شود دستی بر پشت او می کشد و رو به مادر می گوید:
  دخترم این “کلب معلم”است نجس نیست.
  سال ها زمان برد تا من در درس ادبیات بدانم کلب معلم چیست، اما حرفی که آن روز آن مرد خدا زد برای خانواده ی ما بویژه مادرم از هر هدیه ای ارزشمندتر بود.َ

  Comment by حسن زرهی — دی ۲۵, ۱۳۹۲ @ ۱:۱۹ ق.ظ

 6. درود به آن مرد خدای مهربان .

  Comment by امین کیخا — دی ۲۵, ۱۳۹۲ @ ۱:۳۱ ق.ظ

 7. قنطار : پوست گاو پر از زر را گویند، معادل صد رطل و یا هزار دینار
  قیراط : واحد وزن معادل یک بیست و یکم مثقال و مساوی سه جو وزن را گویند

  Comment by حسن زرهی — دی ۲۵, ۱۳۹۲ @ ۱:۵۰ ق.ظ

 8. با درود ب همه
  دوست گرامی ک در بالا سعدی رو نکوهش کردن ک سعدی نسبت ب سک کم حرمتی داشته. خواستم بگم که به دید من اینگونه نبوده و با نگاهی ب سوژه شعر در می یابیم ک از در دلسوزی و نگاهی انسانی به جانوری ک تاب و توان از دست داده نگاه شده و در این بیت (یکی باسگی نیکویی گم نکرد) در ادامه میگه پس نیکویی ب مردم نیک ارزش پایین تری نداره ک گم یا فراموش بشه(کجا گم شود نیکویی با نیک مرد)
  به تفکر جامعه ای ک سگ رو نجس و اونو میکشن نگاه کنیم متاسفانه ما گونه پرست هستیم

  Comment by آرش — اسفند ۹, ۱۳۹۵ @ ۸:۰۳ ب.ظ

 9. مساله نجس بودن سگ، غیر از حرمت نگهداری از آن است . نگهداری از سگ برای کسانی که استفاده عقلایی از آن ندارند، کراهت شدید دارد؛ و در روایات، امری ناپسند دانسته شده است. بنابراین نگهداری سگ برای نگهبانی و شکار، و سگی که امروزه مورد استفاده پلیس و نیروهای امداد می باشد، مکروه نیست. (البته این به معنای عدم نجاست این سگ ها نمی باشد.)
  در بعضی از روایات آمده است که خانه ای که در آن سگ است، ملائکه وارد نمی شوند. این کراهت سبب می شود که حتی نماز خواندن در چنین خانه ای مکروه باشد.
  (آیه الله مکارم شیرازی)

  Comment by کشاورز — شهریور ۲۹, ۱۳۹۶ @ ۱:۴۱ ب.ظ

 10. سلام. این نجاست سگ از کجا أمده ؟ در قران مجید نه تنبها که نیست بلکه می توان از آیات ان عدم نجاست ان را هم برداشت کرد. حدیث منتسب به حضرت رسول مکرم در این باره تا چه حد با معیار قرآنى براى سنجش درستى و نادرستی ان در هم اهنگى است ؟
  سگ نگهدارى ، دوست داشتن و نداشتن سگ یا هر حیوان دیگر را در پاى دین ننویسیم٠

  Comment by عالمشاهى — خرداد ۱۷, ۱۳۹۷ @ ۵:۵۵ ب.ظ

 11. اولا: از کجای قرآن برداشت کردید که سگ نجس نیست؟ آدرس دقیق بدید ما هم استفاده کنیم. ثانیا: مگر تمام احکام شرع فقط باید داخل قرآن باشه؟ کجای قرآن گفته در طول روز باید ۱۷ رکعت نماز خواند؟ کجای قرآن گفته نماز صبح دو رکعت است؟ کجای قرآن گفته وقتی بدنتون نجس شد میشه با آب، پاکش کرد و…. منبع احکام شرع، دو چیز است قرآن و احادیث معصومین.
  ای کاش هر کسی فقط در حیطه تخصص خودش اظهار نظر می کرد

  Comment by مدبر — شهریور ۲۳, ۱۳۹۷ @ ۱۰:۳۹ ب.ظ

 12. آقاى مدبر. همان طور که در یادداشت تذکر رفته معیار پذیرش احادیث منتسب به معصومین حوالت ان به قران مجید است ( به توصیه خود ان بزرگواران) حالا شما بفرمایید این حیوان گویا نجس چه طور می تواند سه صد و چند سال با اصحاب کهف در یک غار باشد? شما که حیطه تخصص تان قران است حکم شرعی حیوان صید شده و حمل ان را به وسیله سگ بخوانید و ما را هم مطلع بفرمایید. بلى در تفاسیر است ان روز که حکم نجاست سگ در قران (؟) امد جو هاى مدینه را خون گرفت . شما از روى کرم ایت و سوره این حکم را مرحمت فرمایید. با تشکر

  Comment by عالمشاهى — مهر ۵, ۱۳۹۷ @ ۶:۱۲ ب.ظ

 13. غلط املایی در بیت ۷
  ت بعد از که چیه؟!!!!!

  Comment by سجاد مساح — مهر ۶, ۱۳۹۸ @ ۶:۴۴ ب.ظ

 14. در بیت ششم :
  چو حق با سگی نیکویی گم نکرد
  کجا گم شود خیر با نیکمرد؟

  Comment by آرش جوادی — فروردین ۲۰, ۱۳۹۹ @ ۱۲:۵۱ ب.ظ

 15. بدون جناح گیری به حاشیه های بالا باید خدمت دوستان عرض کنم که این شعر را « مشرف الدین مصلح ابن عبدالله » متخلص به سعدی شیرازی سرود اند.
  پس وقتی میفرمایند :
  به خدمت کمر بست و بازو گشاد/ سگ بی رمق را دمی آب داد
  و در جای دیگر :
  به احسانی آسوده کردن دلی / به از الف رکعت به هر منزلی
  و اون حکایت ابراهیم خلیل الله :
  شنیدم کن یک هفته ابن السبییل/ نیامد به مهمانسرای خلیل
  .
  .

  منش داده صد سال روزی و جان / تو را نفرت آمد از او یکزمان
  و و و …
  حضرت سعدی از چیزی فراتر از دین و نجاست و خوب و بد و راست و غلط حرف میزند.

  Comment by آرش جوادی — فروردین ۲۰, ۱۳۹۹ @ ۱:۰۸ ب.ظ

خوراک حاشیه‌های این شعر را با این نشانی به خبرخوان خود اضافه کنید.

بستن پنجره