لطفاً توجه داشته باشید که حاشیه‌ها برای ثبت نظرات شما راجع به همین شعر در نظر گرفته شده‌اند. در صورتی که در متن ثبت شده‌ی شعر در گنجور غلط املایی مشاهده کردید، یا با مقابله با نسخه‌ی چاپی در دسترستان اشتباهاتی یافتید، در مورد این شعر نظر یا احساس خاصی دارید یا مطلب خاصی در مورد آن می‌دانید یا دوست دارید درباره‌ی آن از دیگران چیزی بپرسید یک حاشیه برای آن بنویسید. لطفاً از درج مطالب غیرمرتبط با متن این شعر خاص خودداری فرمایید و حتی‌الامکان سعی کنید متن حاشیه‌ی خود را با حروف فارسی درج کنید (حاشیه‌ها بازبینی خواهند شد و موارد غیرمرتبط و ناقض این نکات حذف می‌شوند).

بحثهای مذهبی و اعتقادی و ارجاع توهین‌آمیز نسبت به بزرگان ادیان و همینطور بحثهای قومیتی و توهین به فرهنگها و قومیتها و زبانها از مصادیق حاشیه‌های نامناسب محسوب می‌شوند.

لطفاً در صورتی که اشتباهات را با استناد به نسخه‌های چاپی گزارش می‌کنید این مسئله را (حتی‌الامکان با ذکر نام مصحح) ذکر نمایید تا بتوانیم بین پیشنهادهای تصحیحی حدسی حاشیه‌گذاران و پیشنهادهای مستند تمایز قایل شویم.

حاشیه بگذارید

* ورود نام و پست الکترونیکی اجباری است، پست الکترونیکی نشان داده نمی‌شود.

 1. با پوزش ، بنظرم چنانچه در شروع بیت دوّم بهر را بصورت جدا ( به هر )بنویسید از نظر نگارش درست تر باشد زیرا بهر ممکن است خواننده را به معنای بهره گمراه کند و اکنون معنای این دو بیتی :
  این دو بیتی یکی از مهم ترین اشعار باباطاهر است چون طیّ آن خودش را معرفی می کند :
  مو آن بحرم … یعنی بابا طاهر بدون لاف و ادعا می گوید روحش دریائی است که در یک ظرف (تن ) گنجانده شده . چونقطه .. این نقطه است که معنا و مفهوم حرف را آشکار می کند . او می خواهد بگوید خیلی چیزها در جهان هست که مردم می بینند و معنای آنها را نمی دانند و او می داند و البته نمی گوید و او گرچه می باید نقطه می شده و معنا را آشکار می کرده ولی .. به هر الفی (الفی با ا فتحه دار و ل و ف ساکن ). الف قدی برآیه الف اوّل به معنای هزاره است و الف قد ( با ا فتحه دار و ل کسره دار و ف ساکن ) یعنی کسی که قد خدنگ مانند الف دارد . یعنی در هر هزاره ای مردی می آید که از سایر مردمان متمایز و برجسته است . الف قدم که در الف آمدستم یعنی خودش هم از الف قدها یعنی اشخاص برجسته ای است که درست سر هزاره تولد یافته است . برای آگاهی از تحوّل روحی باباطاهر و آن داستانی که در یک شب یخبندان زمستان همدان از شب تا صبح در یک حوض غسل کرده می توانید به مجله اخبار دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی سال ۱۳۸۰ و ۱۳۸۱ مقالۀ تجربه نزدیک مرگ نوشته اینجانب رجوع کنید .

  Comment by بهرام مشهور — اردیبهشت ۲۵, ۱۳۹۱ @ ۱۱:۴۳ ق.ظ

 2. با سلام طبق باور پژوهشگران آیین اهل حق، باباطاهر به عنوان یکی از پیران و بزرگان این مسلک به شمار می رود. به شاهنامه حقیقت اثر نعمت الله جیحون آبادی و کتاب اهل حق پیران و مشاهیر نوشته صدیق صفی زاده می توانید مراجعه کنید.

  Comment by هزاره — آذر ۱۳, ۱۳۹۱ @ ۱۰:۵۹ ق.ظ

 3. این بیت از شعر باباطاهر به نوع بشر اشاره دارد نه خود شاعر، و اشاره به این است که روح آدمی از دریای بی کران الهی نشات و در این کالبد نهاده شده است. و این روح مانند یک نقطه می باشد که اگر در حرف نیاید آن حرف بی صدا و بی معنی می گردد. و بیت دوم نیز اشاره به سرآمد بودن انسان بواسطه تعالی روح می باشد.

  Comment by اسماعیل مرادی — شهریور ۲۶, ۱۳۹۴ @ ۹:۲۳ ق.ظ

 4. با سلام
  این دوبیتی واقعا حس عجیبی داره حسی که نسبت بهش دارم اینکه ما واقعا خداییم اما در شمایل کوچک…

  Comment by محمد — تیر ۲۶, ۱۳۹۷ @ ۱۱:۳۱ ب.ظ

 5. این شعر مانند اغلب اشعار باباطاهر دارای شکسته نفسی فراوان است. بحر در ظرف تنها کاسه آبی ست. نقطه اول حرف آن را به خرف تبدیل می کند.منظور از بر سر الف آمدن مربوط به کتابی مستهجن و رسوا با عنوان الفیه است که بیهقی در ماجرای خانه پنهانی مسعود غزنوی به آن اشاره کرده.

  Comment by طلیعه — اردیبهشت ۲۰, ۱۳۹۹ @ ۳:۲۳ ق.ظ

خوراک حاشیه‌های این شعر را با این نشانی به خبرخوان خود اضافه کنید.

بستن پنجره