گنجور

غزل شمارهٔ ۳۲۲

 
حافظ
حافظ » غزلیات
 

خیال نقش تو در کارگاه دیده کشیدم

به صورت تو نگاری ندیدم و نشنیدم

اگر چه در طلبت همعنان باد شمالم

به گرد سرو خرامان قامتت نرسیدم

امید در شب زلفت به روز عمر نبستم

طمع به دور دهانت ز کام دل ببریدم

به شوق چشمه نوشت چه قطره‌ها که فشاندم

ز لعل باده فروشت چه عشوه‌ها که خریدم

ز غمزه بر دل ریشم چه تیرها که گشادی

ز غصه بر سر کویت چه بارها که کشیدم

ز کوی یار بیار ای نسیم صبح غباری

که بوی خون دل ریش از آن تراب شنیدم

گناه چشم سیاه تو بود و گردن دلخواه

که من چو آهوی وحشی ز آدمی برمیدم

چو غنچه بر سرم از کوی او گذشت نسیمی

که پرده بر دل خونین به بوی او بدریدم

به خاک پای تو سوگند و نور دیده حافظ

که بی رخ تو فروغ از چراغ دیده ندیدم

 


🖰 با دو بار کلیک روی واژه‌ها یا انتخاب متن و کلیک روی آنها می‌توانید آنها را در لغتنامهٔ دهخدا جستجو کنید.

🖐 شماره‌گذاری ابیات | وزن: مفاعلن فعلاتن مفاعلن فعلاتن (مجتث مثمن مخبون) | 🔍 شعرهای مشابه (وزن و قافیه) | منبع اولیه: ویکی‌درج | ارسال به فیس‌بوک

این شعر را چه کسی در کدام آهنگ خوانده است؟

🎜 معرفی آهنگهایی که در متن آنها از این شعر استفاده شده است ...

تصاویر مرتبط در گنجینهٔ گنجور

دیوان حافظ دانشگاه پرینستون نوشته شده به تاریخ جمادی الاول ۹۲۶ هجری قمری » تصویر ۱۵۹ دیوان حافظ نسخه‌برداری شده در رمضان ۸۵۵ ه.ق توسط سلیمان الفوشنجی » تصویر ۱۸۳ کتاب خواجه حافظ شیرازی به خط محمد ساوجی مورخ ۱۲۸۰ هجری قمری » تصویر ۲۷۵ دیوان لسان الغیب سنهٔ ۹۲۰ هجری قمری دارای مقدمهٔ منثور » تصویر ۲۴۰ Folio from a Divan (collected poems) by Hafiz (d.۱۳۹۰); recto: text; verso: Layla and Majnun at schoolبه خاک پای تو سوگند و نور دیده حافظکه بی رخ تو فروغ از چراغ دیده ندیدم » Folio from a Divan (collected poems) by Hafiz (d.۱۳۹۰); recto: text; verso: Layla and Majnun at schoolبه خاک پای تو سوگند و نور دیده حافظکه بی رخ تو فروغ از چراغ دیده ندیدم

📷 پیشنهاد تصاویر مرتبط از منابع اینترنتی، 📖 راهنمای نحوهٔ پیشنهاد تصاویر مرتبط از گنجینهٔ گنجور

حاشیه‌ها

تا به حال ۲۰ حاشیه برای این شعر نوشته شده است. 💬 شما حاشیه بگذارید ...

حمیدرضا نوشته:

به گفتهٔ آقای سیدمحمدجواد عظیمی مؤلف پایان‌نامه‌ای با موضوع «موسیقی شعر فارسی» بیت اول این غزل ۱۱۹ تکرار و تناسب در سطح هجا دارد. اینجا را ببینید.

👆☹

Sina eslami نوشته:

haghan ke hazrate hafez be divane ghazal sadr neshine haghan

👆☹

تردید نوشته:

هوای وصل تو امشب گسست عقل و عنانم
جنون وصلت جانان گرفت تاب و توانم

سراب وصل تو هر شب طهارت دل ما شد
نگاه وصل ستیزت کشید پنجه به جانم

چنان ز بوی تو مستم زهی که باده پرستم
نه درد مانده به جانم نه روح ماند و روانم

تغافل دل خود را به راه میکده بردم
که راز این دل مجنون عیان کنم ز نهانم

کمین صید تو اینک به جان خسته ی ما زد
رواست بند تو اکنون ز کام دل بستانم

👆☹

احد محمودی نوشته:

دربیت ۹چرا غ دیده : (اضافه تشبیهی)دیده به چراغ تشبیه شده . تداعی معانی مشابهت در بیت وجود دارد .
به خاک پای تو و نور چشم حافظ سوگند که بدون روی تو از چراغ چشم خود پرتو نوری مشاهده نکردم .

👆☹

موسوی نوشته:

جناب محمودی، کمی مطالعه کنید و ببینید پیش از شما چندین و چند نفر دربارۀ رابطۀ اشعار خواجو و حافظ نوشته‌اند و از استقبال‌های متعدد حافظ و «تقلید» او از دیگران گفته‌اند. خیلی شادمان نباشید از دزد گرفتن. پیش از شما دزد را گرفته‌اند و محاکمه هم کرده‌اند و حافظ هنوز حافظ مانده.

👆☹

موسوی نوشته:

اشتباه شد. پیام من خطاب به جناب «پیروی» بود.

👆☹

علی نوشته:

لقبهای بسیاری به خواجه شیراز داده اند… دزد اما نوبر است…به نظرم به حافظ می اید… اگر دزد بوده خوب دزدی بوده… چو دزدی با چراغ آید گزیده تر برد کالا… جناب پیروی…خبر نداری چها از دلمان نربوده این حافظ دزد !!

👆☹

س ، م نوشته:

مبحثی هست در ادبیات به نام ” سَرَقات“ یا سرقت ها
که مُجاز دانسته شده که بسیاری از شعرا از آن بهره برده اند
حافظ نیز که میگویند مجموعه ای ست از متقدمین خود شاید بیشتر
اما در غزل بحر های محدودی وجود دارند که غزلسرا نمیتواند از آن خارج شود
اگر اوزان شعری غزل حافظ با شاعری دیگر یکی بود ولی با کلماتی دیگر
شایسته نیست لقب دزدی به او بدهیم
در این اواخر تنها کسی که در اوزان شعر قدیم نو آوری کرد خانم سیمین بهبهانی بود
قانون کپی رایت هم در جایی کارآمد است که مطلبی را عیناً از دیگری بدون ذکر منبع به نام خود منتشر کنیم
که بعضی ها درین حاشیه ی گنجور به این کار مشغولند
شاد باشید

👆☹

عیسی نوشته:

پاسخ ها کامل و عالی بودن. اما منم اضافه کنم قانون کپی-رایت تنها قانون جهان نیست. باید تشریح کنم که درمقابلش قانون کپی لفت هم وجود داره که پیروی عزیز لازمه که راجع‌بهش مطالعه کنید. اصولا مفهوم دزدی با نقض قانون کپی رایت معادل نیست؛ بلکه این دو مفهوم در جاهائی برهم منطبق هستن (لیکن یکی نیستن). در بدترین حالات میتونیم این نوع حرکت رو یک کپی برداری تلقی کنیم که باتوجه به ثبت هردوی اصل و کپی در تاریخ، شاید لازم نباشه اینقدر زننده حمله کنیم.

👆☹

جاوید مدرس (رافض) نوشته:

>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>
*******************************************
*******************************************خیالِ …………. در کارگاهِ دیده کشیدم
به صورتِ تو نگاری نه دیدم و نه شنیدم

روی تو: ۲۲ نسخه (۸۰۱، ۸۰۳، ۸۱۳، ۸۱۸، ۸۲۴ و ۱۷ نسخۀ متأخر یا بی‌تاریخ) خانلری، عیوضی، نیساری، جلالی نائینی- نورانی وصال

نقش تو: ۱۳ نسخه (۸۱۹، ۸۲۱، ۸۲۲، ۸۲۳، ۸۲۵، ۸۲۷، ۸۳۶، ۸۴۳ و ۵ نسخۀ متأخر یا بی‌تاریخ) قزوینی- غنی، سایه، خرمشاهی- جاوید

۳۵ نسخه از جمله تمام ۱۱ نسخۀ کامل کهنِ مورّخ، غزل ۳۱۵ و بیت مطلع آن را ضبط کرده اند.
****************************************
****************************************

👆☹

محمدامین احمدی فقیه نوشته:

سلام و درود
تشکر از جناب «حمیدرضا» که مطلب خوبی را نشان دادند.

عضیمی در بخش «پیش درآمد» کتاب و در توضیح این پژوهش گفته است: «ما در این پژوهش به موسیقی شعر می‌پردازیم: مجموعه عواملی که زبان شعر را از زبان روزمره به اعتبار بخشیدن آهنگ و توازن امتیاز می‌بخشد و در حقیقت، از رهگذر نظام موسیقیایی سبب رستاخیز کلمه‌ها و تشخیص واژه‌ها در زبان می‌شوند را می‌توان گروه موسیقیایی نامید. بنابراین موسیقی شعر دارای کارکردی زیباشناختی است.»

وی درباره برخی از بخش‌های کتاب اظهار داشت: بخش «تطابق ارکان و واژه‌ها» به توضیح قابلیت ریتمیک کردن شعر می‌پردازد و این‌که اگر به عمد میان این دو تطبیقی وجود نداشته باشد، ریتم شعر گرفته می‌شود. همچنین بخش «تغییر کمیت واکه» به بررسی وزن‌های نزدیک‌تر به گفتار و رسیدن به زبان گفتار می‌پردازد. بخش «قافیه» نیز توسط نرم‌افزار، تاثیر آوایی قافیه در کل بیت را بررسی کرده است.

وی در پایان یادآور شد: طراحی نرم‌افزار و نگارش کتاب زیر نظر دکتر شفیعی کدکنی صورت گرفته و از نظرات هوشنگ ابتهاج نیز بهره بسیار گرفتم.

در جایی دیگر از «پیش درآمد» کتاب آمده است: «امروزه رو‌ش‌های بررسی آماری با کاربرد رایانه برجستگی خاصی پیدا کرده است. از سوی دیگر، کمتر نقد ادبی را مشاهده می‌کنید که به نوعی از روش آماری بهره نبرده باشد؛ به ویژه در سبک‌شناسی وجود هر مشخصه سبک تنها با روش آماری تایید می‌شود.»

در ادامه «پیش درآمد» با تاکید بر مزایای انکارناپذیر رایانه در پردازش اطلاعات و اشتباه کمتر درباره چگونگی بهره گرفتن از آن در ادبیات آمده است: «به عنوان مثال(خیال نقش تو در کارگاه دیده کشیدم/ به صورت تو نگاری نه دیدم و نه شنیدم) در این بیت ۱۱۹ تکرار و تناسب در سطح هجا وجود دارد و در واقع بخشی از زیبایی بیت و احساس لذتی که از آن ایجاد می‌شود مربوط به همین هماهنگی‌هاست. به وسیله رایانه می‌توان به سادگی این تکرار و تناسب را مشخص و طبقه‌بندی کرد و از آن در تحلیل موسیقیایی بیت بهره گرفت. از سوی دیگر رایانه در ارائه نتایج سلیقه را دخالت نمی‌دهد، و از این نظر در داوری‌ها که مبتنی بر روش‌های علمی‌اند بسیار سودمند خواهد بود.»

تالیف این کتاب در نتیجه یک پژوهش انجام گرفته و در این پژوهش شباهت‌ها و تفاوت‌های ظریف موسیقی شعر حافظ با دو شاعر دیگر قرن هشتم هجری قمری صورت گرفته و درباره ظرافت‌هایی که حافظ در تغییر ریتم بیت‌ها متناسب با فضای معنایی به کار می‌برد، بحث شده. همچنین تاثیر متقابلی که موسیقی بیرونی و موسیقی درونی شعر بر هم دارند، نشان داده شده است.

محمد جواد عظیمی متولد ۱۳۴۹ و فارغ‌التحصیل کارشناسی ارشد زبان و ادبیات فارسی از دانشگاه تربیت معلم است. وی تحصیلات کارشناسی خود را در رشته مهندسی پزشکی گذرانده است.

این کتاب عنوان پایان‌نامه کارشناسی ارشد او نیز بوده که زیر نظر استاد راهنمای خود دکتر شفیعی کدکنی آن را به اتمام رسانده است.
—————————-
برایم جالب بود که حضرت حافظ این غزل را برای پایان نامه دکترایم هدیده کردند.
روح و روان حافظ شاد باشد.

👆☹

م.ر.الف آفریده نوشته:

در نسخه قدسی یک بیت اضافه بر ابیات بالا آمده :
امید خاجگیم بود بنده گی تو کردم
هوای سلطنت ام بود خدمت تو گزیدم

👆☹

نادر.. نوشته:

گناه چشم سیاه تو بود …

👆☹

بی سواد نوشته:

نادر جان،
گناه چشم سیاه تو بود….
این سیه چشمان بزهگار کی و کجا به پاد افره می رسند؟

گردن دلخواه؟؟؟
حافظانه نمی نماید، نکند الحاقی باشد این بیت؟،
می گویند کاتبان گاه چنین تلخکاری ها می کرده اند.

👆☹

نادر.. نوشته:

“سراسر روشنی” جان
به دل من نشسته است..

👆☹

فرید نوشته:

این شعر را عبدالحسین مختاباد، در تصنیف نقش خیال، در آلبومی به همین نام به زیبایی اجرا کرده است. سایت این آهنگ را در لیست خود ندارد، و اجازه اضافه کردن را نمی دهد

👆☹

مینو محمودی نوشته:

سلام.می خواستم به آقای پیروی عرض کنم :جناب پیروی، راز جاودانگی حافظ و شاهکار بودن دیوان غزلش و دلربایی و هنرش در این است که ویژه است و بدیع.حافظ خلف صدق نیاکان خویش است که به لطف ذوق و هنرش توانست آن چه را که از گذشتگان به ارث برده را به بهترین شکل ممکن به منصه ی ظهور برساند .تا به حال از خودتان نپرسیده اید چرا خواجویی که به زعم شما حافظ دزد اشعارش بوده کمتر از حافظ مشهور شده؟ و چرا غزلیاتش به اندازه ی غزلیات حافظ خواننده ندارد و دیوانش به اندازه ی دیوان حافظ خریدار؟ البته خواجو شاعر بزرگی بوده چون موجب ظهور حافظ شده.شاید اگر خواجو نبود حافظ هم حافظ نمی شد.شما غزلی را به عنوان شاهد دزدی حافظ ارائه نمودید چیزی که برای من سوال است این است که آیا واقعا خودتان متوجه اختلاف سطح ادبی آن با غزل حافظ نشدید؟قرون ماضی قانون کپی رایت نبوده درست.ولی مثل الان فضای مجازی و تبلیغات هم نبوده که حافظ از آن برخوردار باشد و خواجو نه.رهی معیری هم قرن ها بعد از سعدی به طرز سعدی غزل گفته آیا معروف تر و مشهورتر از سعدی شده و یا نغزتر از وی سروده؟خیلی ها هم از گلستان سعدی تقلید کرده اند از جامی بگیر تا دیگران.کدامشان به پای سعدی رسیده اند؟پس آن چه حافظ را حافظ کرده نه در تقلید صرف از خواجو بلکه در هوشمندی حافظ است در نحوه ی بیان و ارائه ی مفاهیم مورد نظرش که باعث نفوذ کلام او در عمق جان و روان مخاطب می شود.

👆☹

عباس. پردازی نوشته:

با سلام، اولاً آفرین بر خانم محمودی! با این استدلال بجا و حکیمانه! اما آقا یا خانم پیروی ؛ مفید و مختصر و از قول جناب حافظ جوابت را می گویم ؛ ای مگس عرصه سیمرغ نه جولانگه توست، عرض خود می بری و زحمت ما می داری، همچنین ؛ چو بشنوی سخن اهل دل مگو که خطاست، سخن شناس نه ای جان من خطا اینجاست!

👆☹

رضا س نوشته:

جناب پیروی استفاده از اوزان اشعار و غزل‌های پیشینیان کاملا مجازه و دزدی نیست. دزدی اینه که یک بیت رو کامل از بک شاعر در شعر خود بیاریم و ذکر نام نکنیم. حافظ حتی یکبار هم اینکار رو نکرده. گاهی یک مصرع از سعدی یا خواجو رو عیناً آورده ولی مصرع قبلی یا بعدی از خودشه و معنی شعر با اصلش متفاوت شده و اتفاقا در دوره نبود کپی‌رایت کاملا معتقد به کپی‌رایت بوده. بعد کپی‌رایت هم بک تاریخ انقضای صدساله یا همین حدود داره و اگه همین قانون در اون زمان استفاده میشد حداقل میتونست از اشعار سعدی استفاده کنه چون کپی‌رایتش منقضی شده بود!

👆☹

رضاساقی نوشته:

خـیـــال نــقــش تـــو در کــارگـــاه دیــده کـشـیـدم
به صورت تــو نگـاری ندیــدم ونشنیدم
“خیـال” : تـصـوّر ، تجسّم و نقاشی. “نقش” معانی مختلفی دارد که پیشتر چند بار تـوضیح داده شده در اینجا به معنای شمایل و صورت آمده است .
“کارگاه” : نگارستان و کارگاه نقاشی ، چهارچوب بـوم ، چهارچوب قالی و گلیم و پارچه بافی ، کارخانه و… را کارگاه می‌گویند.
کارگاه دیده: چشم به کارگاهی تشبیه شده است.
معنی بیت : تصویرروی تو وشمایل تـو را در کارگاه چشمم نقّاشی کردم ، مثال روی تو وجاذبه های زیبایی تـو راتاکنون در هیچ صورتی نـدیـده و نشنیده‌ام.توبی مانندهستی.
به پیش آینه ی دل هرآنچه می دارم
به جزخیال جمالت نمی نمایدباز

اگرچه در طلبت هــم‌عنـان بـاد شــمالـم
به گـَرد سـرو خرامان قامتـت نرسیدم
عنان یعنی لجام وافسار.هم عنان همراه و هم رکاب ، وقتی دو سـوارکار سـر اسبشان موازی یکدیگر باشد و هر دو با یک سرعت ودریک راه بتازنـد آنان را هم‌عنان می‌گویند.
“بادشـمال” بادِ شـمال و نسیمِ شـمال ، بادیست که از سمت شمال می آید،به بادصبا نیز معروف است بادصبانیزدر نظرگاه حافظ عاشق ودلباخته ی معشوق است.حافظ با اوهمراه وهم عنان شده تابه منزلگاه معشوق راه پیداکند. امّا ازبداقبالی توفیقی کسب نمی کند.
“خرامان” : با ناز و غرور راه رفتن. سرو استعاره ازقامت یار است.

“به گـَرد کسی یاچیزی نرسیدن: به پای او نرسیدن
معنی بیت : اگر چه همچون باد شمال در طلب تـو درسعی وتلاش هستم. ولی من به گَردِراه توهم نمی‌رسم. توبااینکه خرامان خرامان راه می روی لیکن من ازبداقبالی به پای تونمی رسم وازاین تلاش هیچ حاصلی ندارم.

من وبادصبامسکین دوسرگردان بی حاصل
من ازافسون چشمت مست وازبوی گیسویت

امـیـد در شـب زلفت بــه روز عمر نبستـم
طـمـع بـه دور دهـانـت ز کـام دل بـبـُریـدم
“شب زلف” :زلف را از دو جهت به شب تشبیه می‌کند : سیاه بودن و دراز بـودن. واینکه صبح درقفای شب است یعنی بصورت پنهانی، سپیدی رخساردوست به صبحی تشبیه شده که درقفای شب زلف نهان است.
“دور” ایهام دارد : ۱- گِرداگِرد لب . ۲- دوران و عهد سلطه‌ی لب .
معنی بیت : زلف سیاه و بلندتوهمچون شب عاشقان تمامی ندارد من هیچ امیدی به رسیدن به صبح ودیداررخسارتوندارم دراین ظلمت شب زلف تو به روشنایی روزعمرخویش(وصال) دل خوش نکرده ام نا امیدهستم. از بـوسیدن دور دهانت(لب) مایوس شده وامیدخودراکاملن ازدست داده ام.
طمع درآن لب شیرین نکردنم اولی
ولی چگونه مگس ازپی شکرنرود؟

به شوق چشمه‌ی نوشـت چه قطره‌ها که فشاندم
ز لـَعـل بـاده فـروشـت چـه عـشـوه هــا که خـریـدم
چشمه ی نوش یعنی چشمه ی شهد و عسل ، گوارا و شیرین،استعاره ازدهان ولب معشوق و”قطره”نیز استعاره از اشک چشم است.
“لـَعـل” استعاره از لـب و”باده فروش” یعنی مستی بخش . “عشـوه” در اینجا به معنی نـاز و فریـب آمده است .
معنی بیت : در اشتیاق بـوسیدن دهان شیرین وهمچون عسل تـو بسیاراشک ریختم وچقدرناز لب های مستی بخشت را کشیدم عشوه هایت رابه جان خریدم، لیکن هیچ حاصلی به دست نیاوردم.
به یادلَعل لب وچشم مست میگونت
زجام غم می لعلی که می خورم خون است

ز غـمــزه بــر دل ریــشـــم چـه تـیـرها که گـشـادی
ز غـصـّه بـر سـر کـویـت چـه بـار ها کـه کـشـیـدم
غمـزه” و عشوه‌ هردو حرکات دلربایانه‌ی چشم و ابـرو ولب است و تـیـر ، همان نـاوک مژگان دلبر است که به سوی دلداده پرتاب می گردد.
“ریـش”: مجروح
معنی بیت : چقدربرای من غمزه وعشوه فروختی وچه تیرهایی که بر دل زخمیِ عاشقم زدی و زخمی‌تـر و عاشق‌ترش کردی و من در کوی تـو چه مصیبت ها ورنج های بسیاری ازدوری تو تحمّل کردم.
کُشته ی غمزه ی خودرابه زیارت دریاب
زانکه بیچاره همان دل نگران است که بود

ز کـوی یـار بـیــار ای نـسـیـم صـبــح غـبـــاری
کــه بــوی خـــون دل ریـــش از آن تـُــراب شـنـیـدم
“نسیم صبح” همان باد صباست که از کـوی معشوق می‌آیـدوبه عاشق پیام می رساند .
“تـُراب”‌‌: خاک ، خاک کوی معشوق . منظور از “دل ریش” هم دل خود حافظ است.
معنی بیت : ای باد صبا غباری از کوی یـار بـرایم بـیـاور که بوی خونِ دل عاشق ومجروح خویش را از آن خاک شنیدم. دلم درآن خاک زخمی شده، غباری ازآن کوی به من بیارکه هم دردم ازآن خاک است وهم درمانم.
کحل الجواهری به من آرای نسیم صبح
زان خاک نیکبخت که شدرهگذاردوست

گناه چـشـم سـیـاه تـو بـود و گــردن دلـخـواه
کــه مـن چــو آهـــوی وحـشی ز آدمـی بـرمـیــدم
اگرچه زیباییهای آهودرمصرع دوم به معشوق نسبت داده نشده لیکن یک “تشبیه پنهان در این بیت رخ داده است . چشم و گـردن معشوق پنهانی وبصورت غیرمستقیم به چشم و گـردن آهو تشبیه شده است.
ضمن آنکه شاعر ازآدمی بریده(به دلیل کیفیت چشمان سیاه وگردن دلکش معشوق) وبه صحراپناه برده تاشایدبادیدن چشم و گردن زیبای آهوان، به یاد چشم و گـردن معشوق باشد ودردخود راتسکین بخشد.
معنی بیت : به خاطر چشم سیاه و گـردن دلپـسنـدودلکش تـو بـود که من ازآدمیان بریدم و همچون آهـوی وحشی سر به کوه و بیابان گذاشتم وگرنه من هرگزسربه بیابان نمی نهادم.
صبا به لطف بگو آن غزال رعنارا
که سربه کوه وبیابان توداده ای مارا

چو غنـچـه بـر سـرم از کـوی او گـذشـت نـسیـمی
کــه پـرده بــر دل خــونـیـن بـه بـوی او بـدریــدم

سحرگاهان که نسیم به گلستان می وزد پیراهن تودرتوی غنچه هارابه سرانگشت لطافت می گشاید وگل راآشکارمی‌کند یعنی غنچه را به کمال می‌رسانددراینجا نیزشاعربه مددنبوغ خویش خود راهمچون غنچه ای تصوّر کرده که به لطف نسیم کوی معشوق پیراهنش چاک خورده وگل سرخ (دل خونین وعاشق) آشکارگشته است.
“بو” ایهام دارد: ۱- رایحه ،عطر ۲- امید و آرزو
معنی بیت : من همانند غنچه ای پیچیده درلابلای پیرهن فروبسته مانده بودم( به کمال نـرسیـده بـودم) نسیمی از کوی معشوق بـرخاست چونان که نسیم سحری گره پیرهن غنچه بگشاید گره از ازکارفروبسته ی من بگشود و من به شـوق اوبیدارشدم(یابه عطروبوی معشوق) شـکـوفتم(عاشق شدم وچون گل سرخی به کمال رسیدم ).
زکارما ودل غنچه صدگره بگشود
نسیم گل چو دل اندرهوای توبست

به خاک پـای تـو سـوگـنـد ونـور دیـده‌ی حـافــظ
کــه بـی رُخ تـو فـروغ از چـراغ دیـده نـدیـــدم
معنی بیت: به خاک پای تـوکه نورچشم من است سـوگـنـد می‌خورم که درغیاب تووبی چهره‌ی نـورانی ِتـو، چشمان من همچون چراغیست که نور وروشنایی نـدارد.
ای خرّم ازفروغ رخت لاله زارعمر
بازآکه ریخت بی گل رویت بهارعمر

👆☹

گنجور را در اینستاگرام دنبال کنید.