گنجور

غزل شمارهٔ ۲۲۴۵

 
مولوی
مولوی » دیوان شمس » غزلیات
 

مطرب مهتاب رو آنچ شنیدی بگو

ما همگان محرمیم آنچ بدیدی بگو

ای شه و سلطان ما ای طربستان ما

در حرم جان ما بر چه رسیدی بگو

نرگس خمار او ای که خدا یار او

دوش ز گلزار او هر چه بچیدی بگو

ای شده از دست من چون دل سرمست من

ای همه را دیده تو آنچ گزیدی بگو

عید بیاید رود عید تو ماند ابد

کز فلک بی‌مدد چون برهیدی بگو

در شکرستان جان غرقه شدم ای شکر

زین شکرستان اگر هیچ چشیدی بگو

می‌کشدم می به چپ می‌کشدم دل به راست

رو که کشاکش خوش است تو چه کشیدی بگو

می به قدح ریختی فتنه برانگیختی

کوی خرابات را تو چه کلیدی بگو

شور خرابات ما نور مناجات ما

پرده حاجات ما هم تو دریدی بگو

ماه به ابر اندرون تیره شده‌ست و زبون

ای مه کز ابرها پاک و بعیدی بگو

ظل تو پاینده باد ماه تو تابنده باد

چرخ تو را بنده باد از چه رمیدی بگو

عشق مرا گفت دی عاشق من چون شدی

گفتم بر چون متن ز آنچ تنیدی بگو

مرد مجاهد بدم عاقل و زاهد بدم

عافیتا همچو مرغ از چه پریدی بگو

 


🖰 با دو بار کلیک روی واژه‌ها یا انتخاب متن و کلیک روی آنها می‌توانید آنها را در لغتنامهٔ دهخدا جستجو کنید.

🖐 شماره‌گذاری ابیات | وزن: مفتعلن فاعلن مفتعلن فاعلن (منسرح مطوی مکشوف) | 🔍 شعرهای مشابه (وزن و قافیه) | منبع اولیه: ویکی‌درج | ارسال به فیس‌بوک

این شعر را چه کسی در کدام آهنگ خوانده است؟

شهرام ناظری » مطرب مهتاب رو » مطرب مهتاب رو

سید جلال الدین محمدیان » مردان خدا » آنچه شنیدی بگو

احمد شاملو » غزلیات مولوی » مطرب مهتاب رو آنچه شنیدی مگو

🎜 معرفی آهنگهای دیگری که در متن آنها از این شعر استفاده شده است ...

📷 پیشنهاد تصاویر مرتبط از منابع اینترنتی، 📖 راهنمای نحوهٔ پیشنهاد تصاویر مرتبط از گنجینهٔ گنجور

حاشیه‌ها

تا به حال ۲۶ حاشیه برای این شعر نوشته شده است. 💬 شما حاشیه بگذارید ...

علیرضا طالبی مطلق نوشته:

بنظر این غزل شگفت انگیز را مولونا برای حالات بعد از معراج نبی اکرم (ٌص)سروده است که در پایان هم میفرماید ((کوی خرابات را تو چه کلیدی بگو)) یعنی واقعا چگونه به دست نیافتنی ها رسیدی.استاد ناظری هم که غوغا کرده است از ترانه های ماندگار ایشان همین غزل است که واقعا انگونه که مولانا سروده حقش را ادا کرده است.

👆☹

ایران نوشته:

جناب مطلق حرف های عجیبی می زند. این شعر عرفانی فلسفی چه ربطی معراج دارد. مخصوصا همان جایی که جناب مولانا می فرماید: کوی خرابات رو چه کلیدی بگو؟
به طور واضح ریشه در سنت های زرتشتی- میترایی دارد. لطفا تمام میراث خود را به روش حاکمان زمان خود تفسیر نکنیم

👆☹

تاوتک نوشته:

شمس الحق جان درباره مباهله در اشعار مولانا سروده ای داریم و اگر پاسخ مثبت است در کدام دفتر .قبلا از راهنماییتان سپاسگزارم

👆☹

تاوتک نوشته:

گفتم بر چون متن زآنچه تنیدی بگو شاهکاریست که خلقش فقط از خداوندگار برمی آید.تنیدناینجا به معنی پرداختن آمده است و متن با فتح میم و ت و سکون نون نهی از تنیدن .میفرماید به چگونگی و کیفیت مپیچ و از آنچه خود تنیده ای بازگو

👆☹

شمس الحق نوشته:

دفتر چهارم .

👆☹

مهدی نوشته:

گیرم که این شعر درباره معراج باشد یا نباشد اما شما اگر جای مولوی بودید زردشت را انتخاب می کردید یا پیامبر اکرم را

👆☹

امین کیخا نوشته:

مهدی جان همه نیکان و سروران یک سخن فرموده اند و آن راستی یا حق است که همان هستی بیدریغ و بخشاینده پیدا و نا پیداست و جناب نبی اکرم استوار کننده همه پیامبران پیش از خودش است . برادر همه نیکی یکی است . و همه بدی از دوری گزیدن از این یک نیکی .

👆☹

شمس الحق نوشته:

” می رفتم و خون دل به راهم می ریخت // دوزخ دوزخ شرر ز آهم می ریخت”

👆☹

شمس الحق نوشته:

متأسفانه رباعیات خیام برای این احقر فیلتر است و این مختصر عرایض در حاشیه رباعی شماره ۱۲۸ خیام و پس از فرمایشات عالمانه جناب فرهاد خان درج می گردد ، همان سخنان که به تصویر صورتکی خندان نیز مزین گردیده است :
” حرف قران را بدان که ظاهریست // زیر ظاهر باطنی بس قاهریست
زیر آن باطن یکی بطن سوم // که درو گردد خردها جمله گم
بطن چارم از نبی خود کس ندید // جز خدای بی نظیر بی ندید

👆☹

شمس الحق نوشته:

ایضاً : [ ادامه سخن با جناب فرهاد خان ]
” تو ز قران ای پسر ظاهر مبین // دیو آدم را نبیند جز که طین
ظاهر قران چو شخص آدمیست // که نقوشش ظاهر و جانش خفیست ”
هر دو مثنوی مولوی - شماره دفتر را متأسفانه همچون بسیاری چیزهای دگر به خاطر ندارم .
ضمناً دوست محترم نادیده و جدید حقیر جناب فرهاد خان ! قران را مرسوم نیست که کتاب عهد عتیق بخوانند ، عهد عتیق تورات و زبور است در برابر عهد جدید که اناجیل چهارگانه را گویند ، طرفه آنکه بر مبنای اعتقادات مسلمانان قران مجید از سوی خدایتعالی بر قلب پیامبر اسلام نازل شده است و شما دل شیر دارید که بر این اعتقادات خرده می گیرید و بعضی از آیات کتاب الله را که سخن خداست نادرست می خوانید . حقیر یک کلمه گفته است که اشعار مرحوم شهریار شاعر آذری زبان در حد شعر حافظ و سعدی نیست و اشعاری خوب ولی درجه سه در حد شعر بهار و ایرج میرزا و پروین اعتصامیست و برای این سخن خود بالاترین صلاحیت اکادمیک لازم را نیز دارد که از تاریخ صدور مدرک این صلاحیت بیش از ۳۵ سال گذشته است ، این احقر را تهدید به رنج و درد و شکنجه و زندان و اعدام فرموده اند !! تو گویی که این ضعیف ارتش سرخ است و قصد تجاوز و اشغال آذربایجان را دارد !! و از آن بدتر استادان مرحوم حقیر را که همگان صاحبان نام های بلند افسانه ای و تألیفات و تصحیحات و پژوهش های بسیار در ادب این ملکند ، همچون مرحوم بدیع الزمان فروزانفر ، مرحوم عبد الحسین زرین کوب ، مرحوم مینوی ، مرحوم محیط طباطبایی ، مرحوم محمد ابراهیم باستانی پاریزی و بسیاری دیگر را بی ادبانه و گستاخانه مورد هتک حرمت قرار داده اند و ای بسا با یک فوق لیسانس یا پی. اچ. دی در جیب به محضر بزرگتر آمده و گستاخی می کنند و نمی دانند که والا مقام ترین استادان استادان ایشان دانش آموختگان کلاس های حقیرند . [ این کمترین از خود ستایی بیزار است ، ولی مجبورم کردند که این عرض کنم ] می فرمایند تو ناسیونالیستی !! یاللعجب که وطن دوستی حقیر را نیز بر نمی تابند ، تصور میکنند و با ذهن غبار گرفته و متعصب خویش کوردلانه خیال می کنند حقیر را با نژاد ترک و آذری سر ستیز است و نمی دانند که شعر مرحوم شهریار مورد نظر است و این یک اظهار نظر فنی است و من با آواز سرو کارم است نه با آوازه خوان ! با کمال جسارت و گستاخی می فرمایند تو آنچه ما می پسندیم دوست بدار و همچون ما اندیشه کن ورنه چنین و چنان خواهیم کرد و خجالت هم نمی کشند ! با این همه شما دوست گرامی من چگونه جرأت می کنید به مبانی اعتقادات مذهبی ایشان بتازید ، موجب حیرت است و این شجاعت و آزادگی را به شما تبریک عرض می کنم . در خاتمه دوست گرامی من ، حقیر هنوز در خصوص رباعی خیام با شما به توافق نرسیده است و مسئله آزاده و آسوده در میانه نباشد که مشکل این ضعیف کلمه [رسیدی] است که حضرتعالی دوم شخص می پنداریدش و [تو رسیدی] می انگاریدش ، اما بنظر بنده آزاده یا آسوده به کام دل رسیدی ، [ او برسد ] است و سوم شخص . اگر مرحمت کنید و با قلم شیوا و رعنای خود حقیر را در این خصوص قانع فرمایید ، مزید امتنان است .
بعد التحریر : حضرتعالی بنظرم جوانی رعنا آمده اید با توشه کافی از ادب و ادبیات ، دو خواهش دارم . اول حدود سن و سال شما و دیگر اگر جسارت حقیر را ببخشید ، مرحمت فرموده آن صورتک خندان را بر دارید که شایسته شما نباشد . درود بر شما .

👆☹

شمس الحق نوشته:

” نه به مسجد بردم شیخ و نه در دیر کشیش // مژده ای عشق که کافر شده ام در هر کیش”
یکی از دوستان محترم گنجوری با این تصور باطل که حقیر با نژاد ترک و آذری در جنگ و ستیزست و بی آنکه بداند حقیر خود حداقل نیمی ترک تبریزی است به خاطر مادرم که شاهزاده قاجار است ، برخی فرمایشات کرده اند که بدواً تأسف خود را از این بابت که ایشان را ناراحت کرده ام اظهار می دارم و عذر خواهی هم میکنم ، اگرچه بی تقصیرم و ایشان قضاوتی عجولانه کرده اند و تنها به قاضی رفته اند و از آنجا که بنظرم آمد سبک نوشتاری آن عزیز زنانه است بی آنکه نام مبارکشان را بخاطر بیاورم ، دوبار عذرخواهی می کنم ، یکی اگر که حدسم درست باشد برای اینکه بانویی محترم را رنجانده ام و دیگر آنکه در آنچه که با قدری طنز همراه بود شعر مرحوم شهریار شاعر آذری زبان را در گلستان و بوستان ادب ایران زمین سیب کرمو و بادنجان بم خوانده ام که برای آن کسان که با زبان طنز بیگانه اند قدری سخت است و به تصور آنکه حقیر به آن شاعر عزیز که دستش از دنیا کوتاه است توهین روا داشته ام که نه چنین است و چنان مباد ! حقیر حاضر نیست موری را بیازارد که فرمود :
سیاه اندرون باشد و سنگدل // که خواهد که موری شود تنگدل
این سخن را فردوسی از زبان ایرج در بستر مرگ در حالی که بزرگان ملک از رستم و سام نریمان و دستان زال و دیگران بر بالین او حاضرند می فرماید وبا این سخن به ادبیات و فرهنگ ایران زمین شرف و عزت می بخشد . حال چگونه این احقر اولاً به شاعر محترمی که اینک در میان ما نیست و با آنکه فارسی زبان مادری او نبوده اشعاری پارسی سروده است که برخی از آنها بسیار نغز و دلپذیر است ، می توانم توهین کنم و چگونه قادرم بانویی را که به ایشان دل بسته است برنجانم . این خیالی باطل است و از من بر نیاید . سخن شعر است و ادبیات زبان پارسی و امری فنی و تخصصی که حقیر چه دوستان عزیز من بخواهند و چه نخواهند در این امر صاحب نظر و متخصص هستم ، مدارک اکادمیک این تخصص هم در بالاترین سطح ممکن موجود است ، هرکس می خواهد یک شماره فاکس بدهد تا تقدیم کنم . و اگر چه این روال معمول سخن راندن حقیر نیست ، اما در اینجا به اجبار باید عرض کنم که نظر حقیر در مجامع علمی و ادبی جهان معمولاً پذیرفته می شود ، این خود ستایی نیست ، حقیقت است و اگر هست مجبورم کردید ! ضمن آنکه در طبقه بندی حقیر اشعار جناب مرحوم شهریار در صف اشعار شاعرانی چون ملک الشعرای بهار و ایرج میرزا و پروین اعتصامی می گنجد ، نه کمتر و نه بیشتر . تکرار میکنم اشعار شهریار نه خود آن مرحوم که ممکن است یک فرشته یا از اولیاء الله باشند . من شعر شناسم نه انسان شناس و نه روان شناس ! .. شعر شناس . آری شاید آن درجه سه قدری زیاده بوده است ولی این هم یک حقیقت است که اگر اشعار مولوی و فردوسی و حافظ و سعدی و نظامی و عطار و خیام و سنایی و باباطاهر و … را درجه یک و اشعار وحشی و شاعران سبک هندی منوچهری و عراقی و صائب و دیگران را درجه دو فرض کنیم خواه ناخواه اشعار پروین و ایرج میرزا و بهار و شهریار درجه سه خواهند بود [ اشعارشان نه خودشان ! این توهین نیست این یک طبقه بندی علمی است ! ] دوست محترم ما امثله ای در اثبات برتری نژاد ترک و آذری آورده اند از آن جمله که مولوی را شمس تبریزی مولوی کرد ، بی آنکه بر این حقیقت وقوف داشته باشند که حقیر سی سالست که کارم تدریس مثنویست ، حال نام شمس الحق بکنار و نیمه قاجاری این ضعیف هم به کنار . فرموده اند باز در اثبات برتری نژاد ترک که حافظ فرموده است ترک شیرازی و دریغ است که نمی دانند کلمه ترک معنی دیگر دارد و دردناک تر آنکه بخیال خام انتقام گرفتن از حقیر که به چشم تهرانی نگریسته اندم فردوسی بزرگ را به چالش گرفته اند و سخنان لغوی فرموده اند که دریغ و درد از یک ذره منطق . حقیر را ناسیونالیست خوانده اند که ندانم وطن دوستی من که یک افتخار است چگونه از نظر ایشان یک غیر ارزش محسوب شده است !! با بی اطلاعی محض نظامی را هم به جرم آنکه در گنجه زیسته و فوت شده است ، ترک دانسته اند . من فحاشی ها و هتاکی ها و هرزه درایی های ایشان به خود را می بخشم که همه حاصل بی اطلاعی ایشان است [ اگر میگفتم بی سوادی حقشان بود ولی من مثل ایشان بی ادب و جسور و گستاخ نیستم ! که نه شرم و نه حیا و نه ادب و نه نزاکت در فرمایشاتشان یافت می نشود ] اما ، هتک حرمت استادان فقیدم را که هر یک ستونی و استوانه ای در بنای سر به فلک کشیده ادب این سرزمین اند را نه ! آنان صاحبان نام های افسانه ای و تألیفات و تصحیحات و پژوهش ها در این ملک بوده اند و هریک بنوبت خود در آسمان ادبیات ایران زمین درخشیده اند و هیج کس را نرسد حرمت ایشان بشکند [ مرحوم بدیع الزمان فروزانفر ، مرحوم عبد الحسین زرین کوب ، مرحوم محیط طباطبایی ، مرحوم محمد ابراهیم باستانی پاریزی و مرحوم مینوی از این جمله بزرگانند ]
” زمهریر ار پر کند آفاق را // چه غم آن خورشید با اشراق را ”
و بخاطر همین جرم اخیر الذکر ، ایشان را با چند بیت از نظامی گنجوی که در همین مورد است به آزار می پردازم تا از این پس قبل از هر سخن قدری اندیشه کنند . نظامی فردوسی دوم ایران زمین است که پا بر جای پای فردوسی نهاد ، به این دلیل :
” سخن گوی پیشینه دانای طوس // که آراست زلف سخن چون عروس
در آن نامه کان گوهر سفته راند // بسی گفتنی های ناگفته ماند ”
و آغاز به سرودن اسکندر نامه و شرفنامه و خسرو شیرین و هفت پیکر و بالاخره مخزن الاسرار کرد که به خمسه نظامی مشهور است .
در اشعار او عشق و احترام به فردوسی و ادبیات پارسی موج میزند ، مثل این :
بیاد آور ای تازه کبک دری // که چون بر سر خاک ما بگذری
گیا بینی از خاکم انگیخته // سرین سوده پایین فرو ریخته
چو آنجا رسی می درافکن به جام // سوی خوابگاه نظامی خرام
به یاد نظامی یکی طاس می // خوری هم به آیین کاووس کی
ستانی بدین طاس طوسی نواز // حق شاهنامه ز محمود باز
اینک آن ابیاتی که محض آزار و تأدیب آن دوست محترم قولش را دادم :
” خدایا حرف گیران در کمین اند // حصاری کن که حرفم را نبینند
گه آن بی پرده را موزون کنم ساز // گه این گنجشک را گویم زهی باز
نگهدارم به چندین اوستادی // چراغی را در این طوفان بادی
ز هر کشور که برخیزد چراغی // دهندش روغنی از هر دماغی
گر اینجا عنبرین شمعی دهد نور // ز باد سردش افشانند کافور
ز شکر زهر می باید خریدن // پس از هر نکته دشنامی شنیدن”
این هم نظر او نسبت به محیط زندگیش . نظامی در گنجه متولد و فوت شد ، اما عراقی است .

👆☹

مجتبی نوشته:

با عرض سلام خدمت دوستان و اساتید محترم کلیه نظرات برای این جانب جالب و محترم میباشد ، ولیکن نظر کلی بنده با مطالعات بسیار و ارادتی که شخصا به جناب اقای مطلق دارم فکر میکنم تا انجایی که سرورمان مولانا در بلخ به دنیا امدن نمیتوانم قبول کنم که ایشان به زبانی غیر زبان مادری خود این أشعار را سروده باشند ، به دلیل اینکه کسی نمی تواند اشعاری به این موزون را غیر زبان مادری خود بسراید دوم داستان معراج را نمی توان فقط با یک کلمه به این شعر وصل کرد، در هرحال این حقیر تفسیر شعر بالا را در توصیه حضرت به اعتدال در هر حالتی تعبیر میکنم از انجا که دنیا را به قدم سمت یمین و اخرت را به قدم سمت یسار در بیت میکشدم دل به راست میکشدم می به ….. میتوان تعبیر کرد و زیبایی زندکی و راه راست را به التزام از استفاده دو سمت قدم یعنی جفت باها برای حرکت به سمت جلو تعبیر میتوان کرد . در هر حال امیدوارم جسارت بنده را بخشیده و از فرصتی که به اینجانب داده شد کمال امتنان و قدردانی را مینمایم.

👆☹

مجتبی نوشته:

با عرض عذر خواهی اشتباها یمین و یسار جابجا می باشند أخرت یمین و دنیا یسار میباشد که اشتباها درج شده اند

👆☹

علی نوشته:

جناب شمس الحق…دل ازرده و دلتنگ نباشید… متاسفانه آتش جهالت و تعصب عده ای که وطن دوستی را با وطن پرستی اشتباه گرفته اند چنان گر گرفته است که خواسته یا ناخواسته شررش بر دامان همه می افتد… شهریار شاعر بزرگیست…اما در ابتدای راه قله ادب و هنر ایران است …

👆☹

وحید نوشته:

در جایی خواندم که این غزل خطاب به منصور حلاج است وقتی که دستهایش قطع شده و رخساره اش رنگ پریده است و در عین حال خلایق از درک آنچه او میگوید عاجزند و یا محرم چنین اسراری نیستند.
استفاده از عباراتی مثل فتنه برانگیخته شدن و…. هم به این میتواند اشاره داشته باشد

👆☹

علی عباسی نوشته:

می‌کشدم می به چپ می‌کشدم دل به راست
رو که کشاکش خوش است تو چه کشیدی بگو
می به قدح ریختی فتنه برانگیختی
کوی خرابات را تو چه کلیدی بگو
چه دهان بندی! من که حرفی ندارم

👆☹

وفایی نوشته:

آقای شمس الحق ادعا می کنند که از خود ستایی بیزارند !
کاملا برعکس : نوشته های ایشان نشان می دهد که عاشق خود ستایی و خود نمایی هستند .
احتمالا آقای شمس الحق از اینکه دیگران خودشان را بستایند بیزارند . و دوست دارند تنها کسی که خودش را می ستاید ، آقای شمس الحق باشد !
در ضمن آقای شمس الحق ! شما که دایما غلط های املایی این و آن را پیدا می کنید و آن را وسیله تحقیر دیگران و تکبر خودتان می کنید ، خود شخص شما در غزلی با مطلع : دگر باره بشوریدم بدان سانم به جان تو ….، در بیت آخر ، ” ذره گردان ” را ” زره گردان ” نوشته اید !!!
به آن غزل رجوع کنید تا ببینید من چگونه غلط املایی شما را نادیده گرفتم و معنای کلام شما را تحسین کردم !
شما سی سال است که مثنوی تدریس می کنید اما هنوز سخت گرانجانید .
ای کاش آتش عشق بر جان شما بزند و تمام این تلخی ها و گرانی ها و درد های روح شما را بسوزاند ….

👆☹

خواجوی کرمانی نوشته:

وفایی عزیز
می گویند عشق به در خانه همه میرود، سرک می کشد اگر کسی جواب داد می ماند و گرنه در نوبت می گذارد.
در باره خودستایی من در حاشیه دور ودرازشان نشانی از این خصلت ناپسند ندیدم
و بالاخره به نظرم هنوز در سال ۹۵ هستیم یا من از قافله عقبم!؟

👆☹

خواجوی کرمانی نوشته:

ببخشید داستان ۹۵ و ۹۶ به حاشیه نویس دیگری مربوط است.

👆☹

احمد آذرکمان نوشته:

عید بیاید رود عید تو ماند ابد
کز فلک بی‌مدد چون برهیدی بگو

▓ یه عکاس ، اتاق رو تاریک کرد که عکس بندازه . بارون تندی می باره ، آب جوب ها بالا اومده . یه زن که گوشه های پایینی چادرش رو بالا اُورده و از پشت گردن گره زده ، داره آشغال هایی رو که با جارو جمع کرده می ریزه تو خاک اندازش . یه پسره ی لاغرپاغر که صورتش پُره جوش های بلوغه ، دمر دراز کشیده یه گوشه ی اتاق داره سهراب می خونه ؛  «عشق را زیر باران باید جست // زیر باران باید با زن خوابید // زیر باران باید بازی کرد // …  یه ناودون خوب جا نیفتاده و یه دیوار نم زده . یه چوپون داره گوسفندهاش رو از خیابون رد می کنه ؛ راننده های پشت فرمون که به اجبار بی حرکت موندن و دارن گوسفند دید می زنن . یه شوهرِ خسته از شش روز هفته که به زنش می گه جمعه س بابا اناری چیزی دون کن بخوریم اگه هم نداریم تنت سالم ، یه عشوه که داری برام دون کنی .
پنج شنبه ی لوس آخر سال ، شنبه های لوس تر اداره ها ، یه سیگار خوب خاموش نشده ، یه توالت کثیف توی یه پمپ بنزین داخل پیچ ، عبدالباسط مُرده ها ، یه مینی بوسِ شیشه کثیف با یه جمله ی تکراری انگشت نویس ؛ شاید این جمعه بشوید شاید ،  یه مسافر بی شعور که تا نشست روی صندلی اتوبوس کفش هاش رو در اُورد ،  کیک و ساندیس بعدِ خروج از مجلس فاتحه خونی ، خیابون های پر میوه ی شب های عید و خریدهای بی مزه ی مردم ،  ذوق های ماسیده ی مجری های رادیو و تلوزیون از نزدیک شدن به لحظه ی تحویل سال ، مشترک مورد نظر در دسترس نمی باشد ، فرش های دست دوم ، تعویض فرش کهنه با نو … جمله ی پوسیده ی نوروز امسال با شبکه من و تو … ارزون حساب کن مشتری شیم …
▉ حق دارم موقع نوشتن خودم رو سانسور کنم کاش می شد از این تصاویر شکافته شده یه گوله کاموا درست کرد و پرت کرد روی سیم برق یکی از کوچه ها تا یه جا گیر کنه … اونوقت سر رو انداخت پایین و رفت و از اون کوچه دیگه رد نشد .
▍ احمد آذرکمان ـ پنج اسفند ۹۶

👆☹

همایون نوشته:

در این غزل جلال دین با بخش درونی خود گفتگو می‌‌کند بخشی که سخن‌های تازه می‌‌گوید و موجب طرب و مستی هم خود هم دیگران می‌ شود و معلوم نیست به کجا وصل است و از کجا می‌‌آید و چگونه عمل می‌‌کند که گوئی همه چیز را می‌‌داند و همه چیز را دیده است و همیشه نویی و تازگی دارد این بخش که قبلا به زهد و کوشش در مسائل دینی می‌‌پرداخت اکنون با عشق آشنا شده است و چون ماه زرد رو و پریده رنگ است که زیبایی او را چند برابر کرده است همواره از شیرینی‌ می‌‌گوید و از تمامی گرفتاری‌ها و واهمه‌ها و دلواپسی‌ها رسته است این ماه در درون است و با ماه آسمان فرق می‌‌کند همین بخش درونی شاعر است که در خرابات و میکده را باز می‌‌کند و شراب سخن را به جام همه می‌‌ریزد اول خود شاعر را به چپ و راست می‌‌کشد و سپس همه را مست می‌‌کند و جان شاعر را در شکر و شیرینی‌ غرق می‌‌کند ولی معلوم نیست خود از چه شکری خورده است که اینقدر شیرین است

شاعر به این موجود درونی خود می‌‌گوید که بگو و بیشتر بگو از همه چیز بگو که خیلی‌ خوب می‌‌گوئی و در ما شور و نور می‌‌آوری و می‌‌پراکنی

که این توانائی نصیب کسانی می‌‌شود که در دام عشق می‌‌افتند و عافیت و امنیت ظاهری خود را از دست می‌‌دهند و خود را به دست عشق می‌‌سپارند که مطرب و ساقی است و او را به حریم درونی خود راه می‌‌دهند تا از طراوت و زیبایی‌های گلزار هستی‌ بهترین‌ها را بر گزیند و به آنها ارمغان دهد

👆☹

ناصر نوشته:

آقای همایون
{چه شکری خورده است}
در زبان محاوره ای مانای خوبی ندارد
{از چه شرابی نوشیده است } شاید مقبول تر باشد
با احترام

👆☹

عباسی-فسا نوشته:

سلام و درود

نمی دانم چه اصرار یا تعصبی است که برخی در پای هر غزل مولانا یا حافظ و سعدی می نویسند منظور پیامبر یا امام حسین یا کربلا یا …. بوده است

عزیزان شما این طور برداشت کنید و برداشتتان برای خودتان محترم ولی چه اصراری است که هر سخنی را حتما به یک موضوع صدر اسلام گره بزنید؟

واضح و مشخص است که نوعا نظر جناب مولانا با شمس است و ایشان همه چیز را در شمس می بیند و هرگاه هم لازم بوده که سراغ بزرگان دین برود نام برده است.

چرا باید در سخن بزگان دنبال یک کلمه باشیم تا به وسیله آن کلمه، نظر خود را بر سخن آن بزرگ حمل کنیم؟

ایام عزت مستدام

👆☹

احمد آذرکمان نوشته:

عید بیاید رود عید تو ماند ابد
『مولوی』

حرف از «عید» که می شود باز یادِ طبقه بندی کردنِ لعنتی می افتم . این وَرِ سال ، آن وَرِ سال ، پنج شنبه ی آخر سال  … . نمی دانم عید ، شروع است یا پایان ، تنوع است یا قاب گرفتن تکرار . اصلا طبقه بندی یعنی چه ؟ تا زدن گوشه ی یک صفحه به خصوص یعنی چه ؟ آیا اگر صفحه های دیگر نبودند باز می شد صفحه ی به خصوصی را تا زد ؟ من می دانم صفحه ای را که تا که می زنی یعنی می خواهی آن صفحه را تکراری کنی . آدمی غارتگر چیزهای نو است . آدمی خدای دست مال کردن و پامال کردن است . آدمی وقتی کتابی را جوری جلد می کند که کسی نفهمد چه می خواند به فکر تمیز ماندن جلد کتاب نیست مشغول کثیف کردن یا کثیف تر کردن متن آن کتاب است .
ربنا طبقه بندی شده ، ربنا رفته در طبقه ی زولبیا و بامیه .
آتش رفته کنار دست چهارشنبه
حلوا دستش در مچ گورستان است
تیک تیک ساعت موقع یا مقلب القلوب خرناس می کشد

بگذریم تماشا دارد نماز قضا شده ی صبح را هشت صبح به جا آوردن .
احمد آذرکمان ۱۳ آبان ۹۷
@Bivaghtihayeman

👆☹

۸ نوشته:

احمد آقای گرامی،
گمان می برم شما از مانای معمول واژه آمیخته “” بی وقتی ”
به درستی آگاه نیستید ، چه معمولا برای مردان به کار نمی رود

👆☹

رجبی نوشته:

سوره ۵۶: الواقعة وَالسَّابِقُونَ السَّابِقُونَ ﴿۱۰﴾ إِلَّا قِیلًا سَلَامًا سَلَامًا ﴿۲۶﴾ میخواستم با دادن آدرس قرآنی سلام عرض کنم . درصنعت الکترسیته : اگر ادیسون می‌خواست سوزنی را در انبار کاهی پیدا کند، با پشتکارفراوان دانه به دانه رشته‌های کاه را کنار می‌زد تا بالاخره سوزن نمایان شود. بارها با تأسف شاهد بودم که چگونه بخش اعظم وقت و انرژی او صرف یافتن یک فرمول جزئی یا انجام دادن محاسبه‌ای کوچک می‌شد.» ادیسون خود نیز در این‌باره گفته‌است: نوآوری عبارت است از یک درصد الهام روح و نود و نه درصد عرق ریختن و تلاش کردن . آیا ادیسون مهم است یا دانشمندان عصر حاضر برای این موضوع نیازی نیست الویت و برتری تعین کنیم . همانطور که نیازی نیست بصورت قطعی بین اشعار فاخر و اشعار کوچه و بازار متعصبانه تفاوت قائل شویم . هر کدام مصرف کننده خودش را دارد . برای ارزیابی شعر شهریار باید یک ترک زبان آگاه و آشنا بود در صورتی که اکثر مردم همه جهان خسته از نا برابری – تبعیض و رنج هستند و نیاز به آرامش دارند . و جویای مطلب آسان و قابل فهم هستد . شهریا در حیدر بابا میگوید : حیدر بابا ایلدرم لر چاخاندا سلر سولار شاقولویوب آخاندا با کوه وطنش که حیدر بابا نام دارد صحبت میکند . به او میگوید حیدر بابا وقتیکه رعد وبرق غرش میکنه . سیل و آب با فریاد فرو میریزد . …..بقیه اشعار که اگر به هر زبانی ترجعه شود زیبا ولذت بخش است . آقا اصلا به ما چه ( منظورم ما آدمای کم سواد ) که کی اول کی چندم برای ما غذای خوب فکری بدون بگو مگو لازمه . یک کمی توصیح روشنی بخش خوبه ولی جر و بحث خوب نیست . برای تقویت دین مردم قرآن مهمترین و احادیث پیامبر گرامی و ائمه اطهار و بزرگان دین کافیست . هر شعر خود نیز آشکار نظر خود را میگوید . حال اگر کسی استنباطی کرد آنهم محترم شمرده شود . نیاز ما برگشت به قرآن است . اشعار باید زنگ تفریح ما باشد و اگر مطلبی در تائید قرآن و اهل بیت و اسلام داشت به آن توجه کنیم حتی اگر بی دین هستیم . این مطالب را سروش آسمانی بدانیم و دلیلی برای بازگشت به موقع احساس کنیم .

👆☹

کتابخانهٔ گنجور