گنجور

رباعی شمارهٔ ۴۱

 
خیام
خیام » رباعیات
 

گویند کسان بهشت با حور خوش است

من میگویم که آب انگور خوش است

این نقد بگیر و دست از آن نسیه بدار

کاواز دهل شنیدن از دور خوش است

 


با دو بار کلیک بر روی هر واژه می‌توانید معنای آن را در لغت‌نامهٔ دهخدا جستجو کنید.

شماره‌گذاری ابیات | وزن: مفعول مفاعیل مفاعیل فعل (وزن رباعی) | شعرهای مشابه (وزن و قافیه) | منبع اولیه: ویکی‌درج | ارسال به فیس‌بوک

این شعر را چه کسی در کدام آهنگ خوانده است؟

برای معرفی آهنگهایی که در متن آنها از این شعر استفاده شده است اینجا کلیک کنید.

حاشیه‌ها

تا به حال ۱۱۵ حاشیه برای این شعر نوشته شده است. برای نوشتن حاشیه اینجا کلیک کنید.

ناشناس نوشته:

منظور این شعر اینه که بهشت و جهنم کشکه, برو حالتو بکن

👆☹

فرهاد نوشته:

بسیار عالی گفتید. به این میگویند تفسیر درست (و عمومی) شعر خیام :)

👆☹

رضا نوشته:

بنظر من منظور خیام این بوده که آن دنیا آینه تمام نمای این دنیاست اگر بد کنی بد میبینی و می خوردن بد نیست چون خدا به بندگانش در بهشت وعده آنرا داده پس بخورید بدون احساس گناه

👆☹

poya نوشته:

behesht ra ba vade o vaid be melat ghaleb mikonan.
hatman jahanamam div dare maro mikhore.

👆☹

م.ح نوشته:

برداشتی که از این رباعی می توان داشت این است که عده ای بهشت را بخاطر حوریان بهشتی می خواهند در حالی که خیام بهشت را بخاطر می و شراب نابش می طلبد و دوست دارد… !!!!

👆☹

علی نوشته:

من قصد بی احترامی ندارم اما اشتباه میکنید. این نقد بگیر و دست از آن نسیه بدار منطور این است که بهشت و جهنم ما حمین حال است … به امید بهشت آیینده ننشینید … بهشتتان را همین امروز و در همین زمان حال بسازید چون کاواز دهل شنیدن از دور خوش است. ول کن بهشت و جهنمو .. در زمان حال جوری زندگی کن و از زندگیت لذت ببر که بهشت تو همین حال باشد.

👆☹

محمد نوشته:

آقا علی نظر بسیار دقیق و کاملی ارائه کردین من هم می خواستم همین رو بنویسم دیدم شما زحمتش رو کشیدین
دستتون درد نکنه
وقتی با همسرت یا کسی که خیلی دوسش داری میری شمال یه جایه با صفا میزنه کنار بساط مشروب رو راه می اندازی و کباب رو به سیخ میز نی و حالشو می بری یعنی بهشت دیگه !

👆☹

سینا نوشته:

جمله ی اخر اقای محمد اوج تفکر عرفانی یک حقیقت عمیق است…

👆☹

هارون نوشته:

من به گفته م ح موافقم، بر علاوه چون کنایه از آب انگور ویا می در اشعار، نور حق یا نور خداوندی میباشد، از این رو برداشت از رباعی خیام این است که حاضر نقد را بگیر یعنی در زندگی خویش نور حق را حاصل کن زیرا تا زمانیکه در زندگی امروز قلب انسان با نور حق آراسته نگردد نمتوان بهشت را حاصل کرد.

👆☹

نوژن نوشته:

@م.ح: در تمامِ اشعارِ خیّام درباره‌یِ زندگی کردن در زمانِ حال هست و هیچ‌جا دم از آخرت و این‌ها نمیزنه
به شعرِ پایین توجّه کنید:
از دی که گذشت هیچ ازو یاد مکن/فردا که نیامده ست فریاد مکن/برنامده و گذشته بنیاد مکن/حالی خوش باش و عمر بر باد مکن

مثلاً یه نمونه بود…یا:
قرآن که مهین کلام خوانند آن را/گه گاه نه بر دوام خوانند آن را/بر گرد پیاله آیتی هست مقیم/کاندر همه جا مدام خوانند آن را

👆☹

سعید نوشته:

چه آدمای ساده ای هستند اونایی که فکر میکنند وقتی خیام گفته شراب، منظورش شراب بوده!
منظور خیام اینه که تویی که خلیفه خدا روی زمین هستی، سعی کن روی زمین هم برای خودت بهشتی خلق کنی و خداگونه زندگی کنی، یعنی صفات خدا رو در رفتار و اعمال خودت متجلی کنی…

👆☹

می گسار نوشته:

بله شما بهتر از خود خیام حرف های خیام میفهمید.همه چیز و همه کس رو ربط بدین به خدا.
لپ کلام خیام به هیچ چی اعتقاد نداشته ، حالا شما برین با تفسیر هاتون ماست مالیش کنین.

👆☹

سعید نوشته:

@می گسار:
من مسلما بهتر از خیام نمی فهمم و فهم من رو در مقابل خیام، حتی به قطره ای در برابر دریا نمیشه تشبیه کرد…
ولی در مورد بعضیها، بیت زیر کاربرد فوق العاده ای داره:
آنکس که نداند و نداند که نداند / در جهل مرکب ابدالدهر بماند
بعضیها هنوز نمیدونند ادبیات یعنی چی، و از این موضوع آگاهی ندارند که در ادبیات، کلمات ظاهری معانی بزرگ و بالایی دارند که شاعر سعی داره اونا رو به خواننده ها القا کنه.

👆☹

ناشناس نوشته:

ب نظر من زیبایی شعر خیام به اینه که برای همه قشری اشعارش معنی داره و در نهایت همه رو به زندگی سالم و با لذت تشویق می کنه. یکی می خواد مستقیم برداشت کنه که آب انگور( که البته کاملا به صراحت گفته) همون شرابه. خب این درسته. کسی دیگه می خواد به تجلی نور خدا مربوطش کنه اونم می تونه از زندگیش طوری که دوست داره لذت ببره. من ترجیح میدم در این زمینه مثل عوام فکر کنم و معنی ادبیات رو نفهمم. می خوام نقد بگیرم و بی خیال نسیه شم.

👆☹

یاشار نوشته:

دوستان با توجه به اشعار دیگه خیام، من کاملا با نظر علی و اکثر دوستان موافقم. خیام تو بیشتر شعرهاش وعده های مذهب رو “نسیه” و لذائذ حال رو “نقد” میدونه. نمونه هاش:
“گویند” بهشت و حوض کوثر باشد
جوی می و شیر و شهد و شکر باشد
پر کن قدح باده و بر دستم نه
نقدی ز هزار نسیه بهتر باشد
یا:
ای دل تو به اسرار معما نرسی
در نکته زیرکان دانا نرسی
اینجا به می لعل بهشتی میساز
کانجا که بهشت است رسی یا نرسی

تلاش برای مصادره کردن ابیات شعرا به نفع اسلام و مسلمین قدمتش طولانی ه. نمونه اش هم کتاب “تماشاگه راز” آقای مطهریه که تلاش زیادی کرده حافظ رو اونجور که خوشایند امت اسلام هست تصویر کنه.

ولی راستش رو بخواین، گرچه تفسیرهایی که “می” رو به معرفت خدا و ساقی و مطرب و معشوق رو به نمادهای الهی تعبیر میکنند شاید در مورد بعضی شعرا آن هم بعضی از اشعارشان درست باشد، اما این که این مفاهیم رو به صورت فله ای برای تفسیر شعر همه شعرا بکار ببریم و بگیم هرجا “می” بود معنی اش معرفت خداست، کاری است بس سطحی. جالب است که کسانی هم که معمولا این تفاسیر رو بکار می برند معمولا بجای اینکه از قشر ادیب جامعه باشند از قشر منبری هستند.

👆☹

ali نوشته:

استاد کیارستمی هم از این شعر ناب در شعر زیبای باد ما را خواهد برد استفاده کرده

👆☹

مسعود نوشته:

طبق دستورات بزرگان باید به هر اعتقاد و یقینی که به مخلوقات زیان و آسیب نمی رساند احترام گذاشت و به قولی هرکسی از ظن خود شد یار من حضرت خیام نیز در زمان شوری خود بیشتر به خالق خود نزدیک تر می شدند.

👆☹

علامت سوال نوشته:

درود بر همه ایرانی هایه عزیز ببخشید منم میخوام با کسب اجازه از شما نظری بدم به اندازه ظرف وجودی خودم متاسفانه نمیدونم مشکل کجاست که همه فکر میکنن خدا پرستی یعنی رستگاری و بی دین بودن یعنی دوزخ و….. اماچیزی که هست به قول خیام آن مدعیان که در معنی سفتند و از چرخ به گونه گون سخنها گفتند اگه چو نبودند به اسرار نهان با خود زنخی زدند و اخر خفتند پس کسی نمیدونه بعد از مرگ برایه ما چه اتفاقی می افته البته میدونم که دین فروش ها حرفهایه زیادی میزنن ولی اون فقط یه راه کسب درامده وشغلشون ایجاد میکنه ولی این عمر ماست که داره خرج میشه پس زندگی خودمون رو پای شک ویقین خراب نکنیم وخوش باشیم و عشق بورزیم به هر چیزی که ما رو خوشحال میکنه . پس خوش باشید وبه فردا ودیروز فکر نکنید

👆☹

پویا نوشته:

باید حتما مستقیم فحش می داد به خدا و پیر و پیغمبر که منظورشو می گرفتید ؟!

معنی این شعر اینه:
مردم می گن باید کار خوب کنیم و از لذت های دنیا پرهیز کنیم تا تو اون دنیا خوش بخت شیم
من می گم اومدیم و اون دنیا وجود نداشت پس همین الان رو بچسب و حالتو بکن
این دیگه بحث داره بابا

👆☹

پویا نوشته:

در ضمن

خیام نگفته شراب که بشه ازش معنی های مختلف گرفت

گفته اب انگور
منظورش ساندیس انگور و تک دانه نبوده که بابا
چرا خودتون رو زدید به اون راه

👆☹

تلخ نوشته:

متاسفانه بعضی ها اینگونه تربیت شده اند که فقط نظر بدهند وهر کسی که بر خلاف آنها اعتقادی داشت را تخطئه کنند.در باره شعرشاعران دو احتمال وجود دارد ۱- با زبان شعر وکنایه سخن گفته اند ۲- با زبان عامیانه وکوچه بازاری سخن رانده…در صورت اول باید رمز گشایی شود که البته این کار تخصص لازم دارد واگر در حد شهید مطهری که یک فیلسوف مسلط به ادبیات میباشد نیست صد در صد در حد کاربران غیر متخصص اینتر نتی هم نیست خصوصا که به جهت نا شناس بودن تعهد و ضمانتی هم در برابر گفته های از سر جو زدگیشان ندارند پس لطفا زبان به کام بگیرید .
واگر کوچه بازاری است دیگر ارزش یک شعر را نخواهد داشت .چون شعر صرفا وزن و قافیه نیست و در این صورت یک عقده گشایی شاعرانه خواهد بود .از طرفی میدان مشخص کردن اعتقاد صحیح از نا صحیح در میدانهای پر از مشقت استدلال و تعقل و شنیدن و بیان براهین عقلیه است وکسی که عقیده اش را از شعرا میگیرد غیر معقول عمل کرده چرا که تن به منطق شعری داده است که از ثبات و اتقان برخوردار نیست .با نهایت احترام برای کاربرانی که مستدل نقد فرموده اند باید عرض کنم گویا گروهی عرصه را برای بیان احساسات غیر عقلایی خود خالی دیده اند واگر بخواهم باهمان زبان عامیانه مورد پسند آنان بگویم باید عرض کنم که یک تعداد شرابخوار در پی تایید شاعرانه برای عمل زشت خودشان هستند که به آنها توصیه میکنم بروید بنوشید این نجاست را و در پی تایید یا تکذیب نباشید که شما در هر صورت مینوشید حتی اگر کسی چون خیام از این واژه ها بهره نمیبرد

👆☹

ندا نوشته:

خطاب به تلخ :
اولن این شعر صد در صد کوچه بازاری نیست و کاملاً با زبان شعر و کنایه بیان شده و اونهم کنایه به افرادی بوده در ذهنشون یک پیشفرضهایی را قرار دادند و ریشه آن را هیچگاه نمیکنند . ضمناً شاعران دیگر هم ممکن است حسابشان با خیام فرق کند شما همه را یکی کردید . ضمناً مطهری هم درباره حافظ کتاب نوشته اما در مورد خیام به یاد ندارم مطلبی داشته باشند شما بهتر بود اول یک دور اشعار خیام را با تفکر میخواندید بعد حرف از فضل میزدید .
جهانبینی خیام در تمام رباعیاتی که در گنجور آمده آنقدر واضح و مبرهن است که نیازی به تفسیر به رأی ندارد و تفاسیر به رأیی هم شده کاملاً سطحی است . این اشعار را نمیتوانید هیچکاریش بکنید .
خیام در این رباعی نقل قول میکند از افراد مذهبی که میگویند بهشتی ها با حوری خوشند اما من آب انگور را دوست دارم . آواز دهل شنیدن از دور خوش است . حال شما تفسیر عرفانی! خود را بگویید ؟ اگر قرار باشد برای شعر استدلال نکنیم پس اینهمه شرح دیوان حافظ همه کشک است ؟ ضمناً استدلال کردن برای پی بردن به مقصود شاعر با تن دادن به منطق شعری فرق دارد . چون شاعران گاه از حسن تعلیل (علت غیر منطقی برای یک پدیده استفاده میکنند ) استفاده میکنند اما مقصود کاملاً منطقی دارند .
پاراگراف آخرتون هم مغلطه بود . اگر کسی اعتقاد داشته باشه شراب در شعر خیام هست لزوماً شرابخوار هم نیست و اگر هم باشد ربطی به اینجا ندارد .

خطاب به م.ح : برداشت کاملاً اشتباهی بود . اگر هم به فرض خیام آب انگور بهشت را بر حوری بهشت ترجیح میدهد پس بیت دوم را چه میکنید ؟ در بیت دوم خیام میگوید فعل نزدیک را بچسب و آینده را رها کن نسیه را رها کن . پس اگر آب انگور مربوط به بهشت باشد منظور خیام از نقد و نسیه چیست ؟ حوری بهشت و می بهشت هر دو نسیه هستند پس می مربوط به دنیا(نقد) و حوری مربوط به بهشت(نسیه) است و خیام میگوید حوری بهشت را ول کن و به می دنیا بچسب . حالا اگر این می می عرفانی باشد نیازی ندارد که حوری را رهاکند چون هر دو در طول همدیگر هستند ( هم حوری هم می عرفانی ) اما اگر می دنیایی باشد شعر را میتوان توجیه کرد چنان که در سایر رباعی ها هم همین مطلب را رسانده است :
گویند بهشت و حورعین خواهد بود
آنجا می و شیر و انگبین خواهد بود
گر ما می و معشوق گزیدیم چه باک
چون عاقبت کار چنین خواهد بود

👆☹

حسام نوشته:

چه جالبه.. فکر می کنم اگر خیام الان زنده بود پایین این حاشیه ها از شعر دوستش استفاده می کرد و می گفت: هر کسی از ظن خود شد یار من ×× از درون من نجست اسرار من

👆☹

حسام نوشته:

گرچه می شه از شعر خودش هم استفاده کرد که میفرماید:

گاویست در آسمان و نامش پروین
یک گاو دگر نهفته در زیر زمین
چشم خردت باز کن از روی یقین
زیر و زبر دو گاو مشتی خر بین

در مورد اکثریتی که شراب و می خیام رو تعبیر خدایی و مذهبی می کنن، جدا کاربرد داره.. به قول خودشون.. در جهل مرکب ابد الدهر بمانند..

👆☹

بابک نوشته:

زیست احمقانه در مقابل زیست هستی اندیش
زیست نباتی ، اقتصادی و مثل کرم دور خود پله بستن و عافیت طلب در مقابل زیست آنچه که شایسته انسان است . انتخاب با خودته هر جور میخوای زندگی کن آخه مخت نمیکشه که بفهمی
زمانی که انسان می اندیشه و به یک فهمی میرسه چقدر خودشو و موجودیتشو احساس میکنه و در هستنگاه خودش تثبیت میشه حالا
تو با مستی خودت خودتو تثبیت کن .
قران نخون برو دکارت بخون برو هگل بخون برو فیلم
سولاریس تارکوفسکی رو ببین فیلم ادیسه فضایی
۲۰۰۱ کوبریک و ببین فیلم توت فرنگی های وحشی رو ببین برو فلسفه هایدگر رو بخون .
بعدش بیا خیام بخون ببین خیام چی گفته.و سهروردی چه گفته .
آدم متاسف میشه با این ….

👆☹

خیامی نوشته:

خطاب به تلخ گوشت تلخ:
اولاً باید عرض کنم وقتی یه شعر اینقدر روان و سلیس هستش که همه از کوچیک و بزرگ معنیش رو درک کنن این کوچه بازاری نیست که اگه اینطور بود تلخک جان تو هم الان ۴-۵ تا دیوان شعر و رباعیات داشتی ثانیاً اینکه خیام رو فقط با رباعیاتش بخوای بشناسی نتیجش میشه طرز تفکری که تو داری ۲۰۰ تا ۳۰۰ سال پیش ایران رو تو دنیا به ۲ تا چیز می شناختن فرش ایرانی و خیام سوماً رباعیات خیام کوچکترین موضوعی هستش که خیام رو میشه باهاش شناخت اگه میخوای معنی شعرای خیام رو بهتر بفهمی به کارای دیگش هم یه توجه بکن: ستاره شنای برجسته ای که تقویم جلالی رو پایه گذاری کرد-جبر و ریاضیات رو متحول کرد-در پزشکی سرآمد دوران خودش بود و در فلسفه به نهایت رسیده بود آیا به واقع می توان گفت یه همچین شخصیتی شعرای کوچه بازاری گفته باشه؟ واقعاً برات متاسف شدم…..

👆☹

محمد نوشته:

شما خودتون را در برابر زاهد سجاده نشینی ببینید که همیشه شما رو به پرهیز از همه خوشی ها چه حلال و چه غیر حلال دعوت میکنه

حال شما خودتون رو در برابر سودجو زاهد نمایی تصور کنید که دم از دین می زنه تا شما رو از حق محیروم کنه و شما رو درگیر چیزهای سطحی کنه تا خودش راحت ملاصفتی کنه و بازار گرمی!

حال اگر شما خودتون رو جای خیام بذارین برای آگاه کردن مردم بهشون میگید که: مرئم به این سودجو زاهدنما اهمیت ندین و بگین که من سهم و حقم رو می حوام ولو به قول تو حرام. من می ئونم و حساب و کتاب اون دنیا.

👆☹

محمد نوشته:

۲۷/شما خودتون را در برابر زاهد سجاده نشینی ببینید که همیشه شما رو به پرهیز از همه خوشی ها چه حلال و چه غیر حلال دعوت میکنه

حال شما خودتون رو در برابر سودجو زاهد نمایی تصور کنید که دم از دین می زنه تا شما رو از حق محیروم کنه و شما رو درگیر چیزهای سطحی کنه تا خودش راحت ملاصفتی کنه و بازار گرمی!

حال اگر شما خودتون رو جای خیام بذارین برای آگاه کردن مردم بهشون میگید که: مرئم به این سودجو زاهدنما اهمیت ندین و بگین که من سهم و حقم رو می حوام ولو به قول تو حرام. من می ئونم و حساب و کتاب اون دنیا.

👆☹

رضا.ن نوشته:

با سلام.اولا من خیلی امیدوار شدم به جامعه اطراف خودم که خیلی منطقی و جسورهستند.حرکت گوسفند وارانه انسان منشا همه مشکلات است پس باید مانند پرنده رها وسرکش بود.مثل خیام .به نظر من شعر کاملا روشن است .بهشت در وجود خودمان ست نه درجایی دیگردر همین مکان وزمان.بهشت در دستان ابر انسان نیچه هست .بهشت درتفکرات شریف تنهایی مان هست …..ونه درآنچه در بوق وکرنا می کنند .

👆☹

اهورا حسین نوشته:

زندگی پوچ است و مسخره/
امروز را زندگی کن و فردا را رها و به هیچ جز اکنون و لذت های امروز نظاره مکن.
خلاص

👆☹

محمدرضا نوشته:

هیچکی نمی تونه با اطمینان بگه منظور خیام چی بوده.ولی یه چیزو مطمینم که خیام اومده همه بند و حصار را همه عادت ها رو ببره زیر سوال.ما رو به فکر ببره همه چیو همین جوری قبول نکنیم.

👆☹

دوستدار نوشته:

ما از این شعر بسیار شنیده ایم و هیچ نظری نداریم

👆☹

بامداد نوشته:

منظور خیام اینه که دست از این وعده های سر خرمن بردارین
دنیا و هرچه هست همینه که میبینین
پس لحظات زندگی رو غنیمت بدونین و با خوشی بگذرونین

👆☹

بلوچ نوشته:

باسلام خدمت تمامی دوستان هرکس رباعیات خیام رابراساس شناخت وفکرخودش درمی یابد.باتوجه به دریافت من که بعضی ازدوستان نیز اشاره داشتندبهشت وجهنم هرکس اکنون وحالاست که می تواند برای خودش ترسیم کندپس سعی کنیم طوری زندگی کنیم که آرامش وبهشتی برای خودمان بسازیم حصارغم واندوه نباشید

👆☹

روح الله نوشته:

سلام میخواستم بگم خیام اصلا” انسان عرفانی نبوده یعنی به همه چیز با علم نظر میکرده و در این شعر خیام خیلی ساده حرف زده انقد پیچیدش نکنید شما هم به شعر ساده نگاه کنید و عرفان رو به این شعر منسوب نکنید کاملا” مشخصه چی میگه

👆☹

حامد نوشته:

با سلام به نظر بنده منظور از اب انگور همان رسیدن به خدا وسرمستی از وصال با محبوب است در همین دنیا مستی یعنی از خود بی خود شدن یعنی خود را ندیدن یعنی سراسر خدایی شدن

👆☹

حامد نوشته:

با سلام به نظر بنده منظور از اب انگور همان رسیدن به خدا وسرمستی از وصال با محبوب است( در همین دنیا ) .(مستی یعنی از خود بی خود شدن یعنی خود را ندیدن یعنی سراسر خدایی شدن)

👆☹

بهزاد نوشته:

“با سلام به نظر بنده منظور از اب انگور همان رسیدن به خدا وسرمستی از وصال با محبوب است در همین دنیا مستی یعنی از خود بی خود شدن یعنی خود را ندیدن یعنی سراسر خدایی شدن”
——————
کلا شما از هرچی بخوای هرجور دوست داری برداشت میکنی رفیق.
این چندخط اینقدر واضح و به زبان مادری شما بهشت و دنیای خیالی پس از مرگ رو تکذیب کرده و شما از پشت عینک خداباوری نمیخواهی یعنی اجازه نداری یه برداشت ساده و واضح داشته باشی.

👆☹

حاجیکلایی نوشته:

درود بر تمامی سروران عزیز
واقعاً استفاده کردیم.ذهن زیبای همه دوستان عزیز را می ستاییم.
حق نگهدارتان

👆☹

امیر نوشته:

من دوس دارم به صورت نفهم ها و بیسوادا عین شعرو بخونم و معنای صریح نقدینگی دنیا و مستیشو فکر کنم تا نور خداوندو استعاره و تفسیری که مذهبون میکنند تا بشاشن تو شعر

👆☹

امین کیخا نوشته:

با درود هیچ چیز مثل پرهیزکاری برای انسان کار ساز نیست . به یقین این گونه است .

👆☹

شایان نوشته:

خیام راجع به بهشت نقد در عرفان صحبت میکنه..
تا کلاس اول رو نری به دوم نمی رسی
تا دیپلم نگیری دانشگاه نمیری
بابا حال تو این اولی رو حسابشو برس.. بعد برو پی اون..
ساز شنیدن صداش از دور خوش هست اما وقتی دستش میگیری میبینی بابا حالا حالا کار داری..

مصاحبه استاد طاهری بزرگداشت حکیم عمر خیام نیشابوری:
http://www.youtube.com/watch?v=HJop9qDU3a0

👆☹

نازگل نوشته:

با سلام
گویند کسان بهشت با حور خوش است
گویم بتو من که آب انگور خوش است
این نقد بگیر و دست از آن نسیه بدار
کآواز دهل شنیدن از دور خوش است

با خواندن وتوحه باشعار یک شاعر مشکل تا به یقین قضاوت نمود که سخن دل و نظر شخصی وی چه بوده است بلکه هر خواننده ای بمیزان ذوق وسلیقه خویش آنرا معنی مینماید و بشاعر نسبت میدهد این امر در مورد ابوعلی سینای ثانی حکیم عمر خیام مردی فاضل و اندیشمند که پس از مطالعات بسیار در علوم مختلف همواره بدنبال چگونگی آفرینش و مجهولات آن بود و اوقات فراغت را بسرودن رباعیاتی که حاکی از افکار او و زبان دلش بود می سپرد نیزصادق میباشد معدودی وی را مادی گرا ویا ماتریالیسم وعده ای دیگر نیز عارف وصوفی میدانند لکن با اندکی مطالعه در سوابق وی حقیقت مطلب تا حدودی روشن میگردد که شعرایی همانند خیام و سعدی وحافظ و امثالهم در عصر خویش بدلیل مواعظ فراوان توسط مبلغین مذهب بمقابله با آنان می پرداختند و اشعاری می سرودند و گفتار آنان را نقض مینمودند لکن مفهوم این نبود که به آفریدگار اعتقاد نداشتند بلکه غرض بر این بود که برای رسیدن به معشوق عاشق نیازی به حوریان و بهشت ندارد ومعبود همواره در دلٍ مطهر میباشد واگر تن آدمی مزین به جان آدمیت باشد کافیست نقداً در دنیای مادی به اعمال نیکو مبادرت نموده ودست از شعار دادن و وعده های نسیه بردارد که دلباخته واقعی نیازی بدان ندارد ولذا فارغ از هرگونه وعده اجمالاَ اعتقاد خیام رابحضرت حق میتوان در این رباعی بسنده نمود

هرچند که رنگ وبوی زیباست مرا
چون لاله رخ و چو سرو بالاست مرا
معلوم نشد که در طربخانه خاک
نقاش ازل بهر چه آراست مرا
والسلام
با احترام
نازگل

👆☹

عزراییل نوشته:

وقتی که اومدم تک تک جونتونو گرفتم اونوقت که میفهمین خیلی دیر شده

👆☹

مازیار نوشته:

دوستان انقدر زحمت نکشید ، نمیشه کسی را بیدار کرد که خودشو به خواب زده ، چون خیام از همه چهارده معصوم اینها بزرگرتره و نمیتونن کاری در باره این بزرگی جهان شمول بکنند ، میخواهند افکار خیام را مصادره کنند ، این یک واکنش مغزی ! است

👆☹

حالا هرکی نوشته:

لطفا نظرتونو واسه خودتون نگه دارین و از شعر لذت ببرین
به قول سعدی علیه رحمه
زبان درکش ای مرد بسیار دان
که فردا قلم نیست بر بی زبان
یا به قول امروزیا حرف نزنی کسی نمیگه لالی
شعر به این قشنگیو تفسیر نکنین مزه ش میره
چه دنیایی چه آخرتی!
آخرش اونجوری که میخواین برداشت میکنین حالا هی گلو جر بدین و برهان بیارین
با تشکر از ابوالفتح عمر بن ابراهیم الخیامی معروف به خیام

👆☹

بیژن نوشته:

خیام از انجا که فیلسوف و ریاضی دان بوده ذهنی پرسش گر از جهان هستی و کائنات داشته و شک و تردید او فلسفی است. اودر هستی و خدا و آخرت و همه چیز شک میکند و هیچ ابهام و کنایه و مبهم گویی در رباعیات او نیست و با دیدگاه عرفا فرق می کند . در رباعیات او از عشقی که منظور عرفا است خبری نیست هر چه هست لذت های زمینی و ملموس است . حالا اگر عده ای دوست دارند همه چیز را با عینک عرفان و راز گونه به بینند ربطی به خیام ندارد !تا انجا که من اطلاع دارم هیچ اهل قلم و صاحب نظری اورا عارف نمی داند. اگر کسی میداندنام ببرد.

👆☹

امیر نوشته:

اینایی که رباعیایه خیامو به دین میچسبونن همونایین که اگه از نزدیک در حال می خوری ببیننش میگن داره اب میخوره اگه مست ببیننش میگن نور خدا شادش کرده ما اصن این مدلی باهاش حال میکنیم می خوار و شراب خوار شوما برین اونجوری که عشق میکنین لای قران دنبالش بگردین

👆☹

Yogi10ir نوشته:

سلام بر همه
من نظرات موافق و مخالف را خوندم برای من هردو طرف قوی و مصمم ظاهر شدن که خیلی عالیه
من فقط خواستم إز هر دو گروه تشکر کنم که این قدر برای ادبیات کهن ارزش میگذارید و با نظراتتان ان روغنی تر میکنید

👆☹

گورکن نوشته:

کریستف لوکزنبرگ Christoph Luexenberg معتقد است که قرآن در واقع یک متن سریانی عربی بوده و وی قادر شده است که برخی از سوره ها و آیات را رمزگشایی کند. برای مثال سوره کوثر هیچ معنایی نمی دهد اگر شما آنرا متنی سریانی در نظر نگیرید. اما اگر این کار را بکنید معنای این سوره مبهم آشکار می شود۳/“لوکزنبورگ همچنین اولین کسی بود که دریافت کلمه حورین در قرآن که ما آنرا به معنای باکرگان بهشت الله تصور می کنیم معنایی جز میوه انگور نمی دهد.”
بیچاره این همه آدم که به عشق رسیدن به باکره ها خود را به کشتن دادند و بقیه را کشتند و تازه اگر به بهشت بروند فقط انگور گیرشان می آید . اما حالا که فکر می کنم می بینم که این لوکزنبورگ نبود که اول از همه دریافت کلمه ی ” حورین ” در قران به معنی باکره ها نیست و انگور معنی می دهد . خیام در قرن پنجم این موضوع را خوب می دانست آنجا که گفت :

گویند کسان بهشت با حور خوش است من میگویم که آب انگور خوش است
این نقد بگیر و دست از آن نسیه بدار کاواز دهل شنیدن از دور خوش است
این قافیه قرار دادن حور و آب انگور چه معنی غیر از این می تواند داشته باشد ؟

👆☹

گورکن نوشته:

پاسخ ساده به این سئوال این است که ما نمی دانیم. قرآن متنی بدون پیش زمینه است و ما واقعا چیز زیادی درباره اینکه از کجا آمده نمی دانیم. اما می دانیم که این متن از آسمان نیامده و چنین منی محصول ذهن بشر در یک زمان و فرهنگ و محیط زبانی خاص است و در مورد قرآن، متن واقعا محصول فرهنگ ها و زبان های خاورمیانه ( و نه حجاز) در اواخر دوران باستان است و هیچ ربطی به حجاز ندارد.

اگر شما ادعای قرآن را در سوره ۱۲ ، آیه دوم بررسی کنید در آنجا می گوید: قُرْاءنًا عَرَبِیًّا این البته ویرایش و نگارش نویسندگان مسلمان متاخر در بین النهرین در قرن نهم است و ما آنرا به شکل قرآن عربی می خوانیم، اما وقتی این نگارش را در نظر نگیریم (که به ر ـا عرـا ختم می شود) به یک رسم الخط پایه ای می رسیم که هیچ کس نمی تواند آنرا بخواند اما جالب توجه این است که این اصلا عربی نیست و باید یک زبان سریانی باشد که عربی شده است (یعنی فاقد الف در کلمه قرآن و عربی است) و باید به شکل قرآن عربی بوده باشد و می تواند به صورت قریان غربی یا آیات غربی خوانده شود که به وضوح سریانی است و هیچ شکی نیست که زبان سریانی کلیدی است برای بازکردن قفل متن قرآن چرا که کتابی که ادعا می کند کتابی روشن است ، هیچ راهی نیست که شما بتوانید آنرا بفهمید مگر با خواندن تفاسیرش و حتی اگر با تفاسیر علامه های مسلمان هم آنرا بخوانید می فهمید که این علامه ها هم در اغلب موارد آنرا نمی فهمند و من در اینجا دو مثال می آورم:

۱/ قرآن محمد را امی توصیف می کند که توسط علمای اسلام به عنوان تحصیل نکرده یا عامی توصیف می شود اما این کلمه به روشنی از کلمه عبری am ha aretz یا قوم مشترک می آید و این به این سبب است که در قرن سوم (یعنی زمانی که متاخرین قران را ویرایش کردند) ارتباط با زبان عبری قطع شده بود.

۲/ کلمه فرقان در سوره ۲۵ برای علمای اسلام یک کلمه اسرارآمیز است و آنها می گوید که از ریشه فرق به معنای جدایی می آید. اما این اصلا عربی نیست و مشخص است که از کلمه سریانیPurqana یا رستگاری می اید که آشکارا مفهومی مسیحی است.

مثال های بی شماری وجود دارد که علما هیچ تصوری از معانی آن ندارند و نمی دانند که قرآن چه می گوید( برای مثال حورین که در واقع به معنای انگور است و نه باکره های بهشتی)

پس واقعا قرآن چیست؟ اگر منظور ما از قرآن همین قرآنی است که نسخه اصلی آن در قاهره در سال های ۱۹۲۳ و ۱۹۲۴ تایید شده، همانطور که قبلا گفته ام در پاسخ به این سئوآل مشکلات زیادی داریم.

لایه اصلی قرآن خط الرسم اش است که هیچ کس نمی تواند آنرا بخواند و به همین خاطر علمای اسلام مجبور بودند که به نگارش های قرن سوم هجری رجوع کنند و هدف این بود که گرامر قرآن را بررسی کرده و مشکلات زبانی متن را که بسیار بود برطرف کنند چون یک متن شرعی باید ثابت باشد و به همین خاطر است که وانزبورگ Wansbrough به درستی معتقد است که قرآن تا قبل از قرن سومی هجری نمی توانسته مشروعیت یابد.

و حتی نام سوره های قرآن نیز تا قرن دهم هجری ثابت نبود. برای مثال طبری سوره ۱۰۵ را ألَمْ تَرَ می خواند اما اکنون این سوره الفیل خوانده می شود که نشان می دهد حتی نام های سوره ها نیز در طول زمان تغییر می کرده است.

نظر به این موارد ما واقعا نمی دانیم که نویسنده قرآن که بوده و چه می گوید.

می توانم در اینجا برای شما برخی از پژوهش ها و نظریات صائب را درباره مولف قرآن بیاورم.

۱/ کریستف لوکزنبرگ Christoph Luexenberg معتقد است که قرآن در واقع یک متن سریانی عربی بوده و وی قادر شده است که برخی از سوره ها و آیات را رمزگشایی کند. برای مثال سوره کوثر هیچ معنایی نمی دهد اگر شما آنرا متنی سریانی در نظر نگیرید. اما اگر این کار را بکنید معنای این سوره مبهم آشکار می شود. همچنین اگر شما سوره ۹۷ یا سوره قدر را بخوانید کلمه قدر هیچ معنایی نمی دهد و یک کلمه مبهم است. ولی وقتی به عنوان یک کلمه سریانی در نظر بگیرید این کلمه همان qadra یا به معنای تقدیر است و لیله القدر در واقع به معنای شب سرنوشت ساز در مسیحیت سریانی است و اشاره به تولد مسیح دارد.

لوکزنبورگ همچنین اولین کسی بود که دریافت کلمه حورین در قرآن که ما آنرا به معنای باکرگان بهشت الله تصور می کنیم معنایی جز میوه انگور نمی دهد.

من بر این عقیده ام که آنچه لوکزنبورگ می گوید کلیدی است برای درک آنکه واقعا چه کسی قرآن را نوشته است.

۲/ آنجلیکا نیوویرز Angelika Neuwirth مسئله زیر را بررسی کرده است: چرا از قرآن در مناجات و عبادات در مقایسه با انجیل نزد یهودیان و مسیحیان خیلی کم استفاده می شود. چرا باید اینطور باشد و همیشه اینطور بوده است؟ وی که این مسئله را برجسته ساخت در بخش مکی قرآن ردی از بخش های مناجاتی یافت که بعدا از بین رفته است.

و این گفته توضیح بسیار مناسبی می تواند باشد برای سوره دوازدهم آیه دوم و اینکه قرآن چیزی بیش از یک مناجات نامه مسیحی نیست و منبع آن واقعا انجیل است و به همین خاطر است که قرآن همیشه فرض می گیرد که خواننده قرآن باید با انجیل آشنا باشد.

۳/ اکنون اگر قرآن را بخوانید متوجه می شوید که نویسنده داستان های یهودیان و مسیحیان را بدون هیچ نظم مشخصی بازگو می کند و به خاطر همین است که وانزبروگ می گوید که “روی هم رفته کمیت ارجاعات و تکرارهای مکرر و سبک شدیدا جدلی آن همگی نشان می دهد که متن در جوی محفلی مذهبی نوشته شده است که در آن بر حجمی از نوشته های آشنا در خدمت یک آموزه هنوز ناآشنا تاکید می شود”.

به وانزبروگ Wansbrough بر می گردیم که پدیده جالبی را در قرآن بررسی می کند و اینکه به نظر می آید الله عادت دارد که خود را تا حد خسته کننده ای به شکل های ادبی مختلف تکرار کند و من نمونه ساده از این پدیده را به شما نشان خواهم داد اما از الفبای عربی استفاده می کنم و بعد آنرا به شما توضیح خواهم داد. اگر به سوره ۱۶ آیه ۶۶ رجوع کنید:

وان لکم فی الانعام لعبره نسقیکم مما فی بطونه

و اگر به سوره ۲۳ آیه ۲۲ رجوع کنید:

وان لکم فی الانعام لعبره نسقیکم مما فی بطونها

این دو عبارت را با هم مقایسه کنید، آنها عینا یکی هستند به جز کلمه آخر که در دومی یک الف اضافه دارد. اولی یک خطا گرامری است چون موضوع جمع و مونث است و باید در آخر یک الف در ضمیر اضافه شود و عبارت دوم این خطا را تصحیح کرده است.

خوب این مثال به این معنی است که :

اولا الله عادت دارد حرفش را تکرار کند.

دوم اینکه نویسنده در گرامر عربی اشتباه کرده و در آیات بعدی آنرا تصحیح کرده است.

یا اینکه قرآن نویسندگان متعددی داشته که برخی با گرامر صحیح عربی آشنا بوده اند و برخی خیر و من معتقدم که این توضیح بهتری برای چنین پدیده ای است.

این پدیده را وانزبروگ “سنن گوناگون” می خواند و همانطور که کوک Cook می گوید: “ما در قران نتایج حاصل از پیشرفت های مستقل و احتمالا از سنت های محلی داریم که کمابیش در نسخه نهایی گنجانده شده و دست نخورده باقی مانده اند” و به بیان دیگر قرآن باید نویسندگان متعددی داشته باشد.

پیشتر در جایی گفته ام که منابع قرآن به پیش از محمد برمی گردد و یک نمونه اش به شرح زیر است:

قرآن به ما گریزی می زند به مردمی تحت عنوان اهل ایکه ستمگر بوده اند (سوره ۱۵ آیه ۷۸) و سنت اسلامی اصلا نمی تواند بگوید که این مردم ایکه چه کسانی بوده اند جز اینکه بگویند این کلمه نام یک مکان و وادی بوده و الله اعلم.

حال کلمه ایکه باید از کلمه Leuke Kome آمده باشد یعنی یک کلمه یونانی برای شهر سفید و در واقع شما نام Leuke Kome را در ادبیات یونانی و پریپلوسی می یابید و این یک بندری در پادشاهی نباطیان است.

اما این کلمه از منابع ادبی تا قرن سوم حذف می شود.

بعدها منابع از مکانی می گویند به نام هورا Hawra که کلمه سریانی برای سفید است و منابع یونانی ازAlaura می گویند که خوانش یونانی از Hawra سریانی است.

کلمه سریانی hawra در عربی به صورت al-Hawra در می آید.

اکنون می دانیم آنچه پیشتر Leuke Kome بوده اکنون al-Hawra است.

پس آنچه در قرآن حفظ شده در واقع نامی است که برای قرن ها از منابع ناپدید شده است اما هنوز به نام اصلی اما عربی شده اش یعنی ایکه در قرآن باقی مانده است.

و بله با اینکه اعراب گذشته بزرگی داشته اند اما این نام ناپدید شده و به شکل al-Hawra به زبان عربی داخل شده و تنها توضیح در اینجا این است که متونی شفاهی یا مکتوب این کلمه را از دوره پیش از محمد حفظ کرده اند و به منبع قران تبدیل شده اند.

👆☹

ادب دوست نوشته:

نمی دانم نام مبارک شما را چگونه بخوانیم ، اما قرآن در مقایسه با کتابهایی که نام برده اید بسیار پیشرفته ترو انسانی تر است.بد نیست به جای استناد به غربیان کتابهای دینی آنان را بخوانید و پس داوری کنید ، اگر در آن حد اید.

👆☹

بهرام مشهور نوشته:

آنچه را که ندا نوشته درست می دانم فقط تأسفم از اینست که بچه های امروزی مثل قدیمی ها امکان شنیدن بانگ موزون دهل واقعی را ندارند تا دقیقاً حس و لمس کنند که صدای دهل از دور چقدر گوشنوازتر است ! کنایه سختی که نابغه ای همچون خیّام را بر صدر تمام فیلسوفان جهان می نشاند

👆☹

نازنین نوشته:

واقعا مغز آدم آتیش می گیره وقتی می خوان این رباعی رو به خداشون نسبت بدن.
خواهش می کنم این خدای خیالیتون رو به خیام نچسبونین، خودتون برین با خداتون حال کنین، چیکار به کارِ خیام دارین

👆☹

محمدرضا نوشته:

گورکن بنظرم اینطوری که شما و امثال شما هرچیزی رو تفسیر میکنن خوبه نمیگن زندگی بشریت رو تفسیر کنید وگرنه بشر بیچاره میشد خب اینطور تفسیر کردن که کاری نداره تورات بدلیل اینکه از ات عربی که مخصوص جمع مونث استفاده شده و تور هم که ۱۰۰۰۰ سال پیش توسط اقوام پیش از آریایها در فلات مرکزی ایران کنونی استفاده میشده به معنی تبار و قوم هست یعنی اقوام مونث یا تبار مونث پس اینکه یهودیان نسبت به کتاب آسمانی میدن هیچ ارتباطی نداره و خواستن خودشون رو نسبت به انسانهای دیگه برتر جلوه بدن یا اینکه زئوس خدای خدایان در مفاهیم و ادبیات یونان باستان بدلیل اینکه از لحاظ فلسفی تخلیه شده بودن و خدا هم کم داشتن یه خدای خدایان که از همه قویتره بوجود آوردن تا فلسفشون جون بگیره تا مردم بیچاره رو بهتر سرکیسه کنند دیدی چکار راحتیه حتی میتونی لیموشیرین رو به سیاره مریخ ربطش بدی و کلا یه چیزی رو نقض ودروغ بدونی یا درست و روحانی اینجور تفسیر کردنا در اصطلاح بدرد عمت میخوره هرکسی میتونه اینطوری برهان بیاره دانشمند
یه نگاه مینداختی این خیام رو از بالا تا پایین گور به گورش کردن هرکی یه چیزی گفت پس ببین تفسیر و برهان اوردن براساس دید افراد نسبت به دنیای خودشونه که چطور بو طعم ومزش رو هر فردی از منظر خودش داره و شما داری اعتقاد میلیاردها انسان که در یه زمینه براشون رنگ و بو و طعمی مشترک داره رو با ۴تا دلیل آبکی و سرهم بندی شده نفی میکنی

خیام خدا رحمتت کنه
آسوده بخواب که ما بیداریم

👆☹

خلیفه نوشته:

خیام خخخخخخخخیییییییییییییلللللللللی واضح منظورش رونوشته ونمیشه تفکرات خیام به نفع مکتبی دیگرمصادرش کردولی ای کاش خیام یک شعردراین وزن می نوشت که چه سرداست طبیعت وقتی خداازآن رفته باشد. با این وجودخوشحالم که دریک ملت چندصدایی زندگی میکنم

👆☹

ذرات تاریک نوشته:

سلام و درود فراوان و به نام حق.خیام جان وقتی که شعری نوشته مست بوده .هر دین و مذهبی مربوط به دوران خودشه جهان بعد از مرگم مشخص نیست با شناختی که از خیام جان دارم میتونم بگم که ایشان از تنها چیزی که لذت میبردن شراب بوده به اخرتم اگه اعتقادم داشته باز روی برگردان شده کتاب خیام و ان دروغ بزرگ رو بخونید درباره ذرات تاریکم مطالعه کنید و خواهشن بی طرفانه و با اطلاعات بالا درباره جهان اخرت فکر و تصمیم بگیرید درباره زمان هم مطالعه کنید و کتاب صد قرن سکوت هم بخوانید ریا کارم نباشید دنیا اون چیزی نیست که ما طبق رسوم اجدادی ازش پیروی میکنیم خودتون فکر کنید و ببینید واقعا اگه اخرتیم باشه لذت میبرین وقتی یکی از اون هوری های بهشتی مادر و خواهر خودتون باشه هرچند اینا فقط وعده هایین که ادم به انسانیت در این جهان برسهو مثه حیوان با زنان رفتار نکنن و الباقی

👆☹

ناشناس نوشته:

آقای/خانم ذرات تاریک
برای رد آخرت و اینکه دنیای دیگری وجود ندارد، باید استدلال های مدعیان آخرت را باطل کرد نه با ادعای محض بخواهیم معتقدان سرای باقی دست از آن بشویند.
خیام انسانی موحد و یکتاپرست است و بیش از نود درصد از اشعاری که به وی نسبت داده شده، از او نیست.
خیام کتابی در شرح خطبه توحید ابن سینا، موحد و فیسوف بزرگ، نوشته است. گزارش دقایق انتهای زندگی خیام نیزدر دست است و نشانگر یکتاپرست بودن و نمازخوان بودن او.
کمی بیشتر و از روی انصاف، مطالعه و تحقیق کنید رفیق.

👆☹

همیشه بیدار نوشته:

مطابق آخرین تحقیقات، عمر خیام در پنجشنبه ۱۲ محرم سال ۵۲۶ در سن ۸۳ سالگی در نیشابور درگذشت. امام محمد بغدادی ـ داماد خیام ـ مرگ وی را چنین حکایت می‌کند، مطالعة الهی از کتاب الشفا می‌کرد، چون به فصل واحد و کثیر رسید، خلال دندان طلایی را که با آن دندان پاک می‌کرد، در میان اوراق موضع مطالعه نهاد و گفت مرا که جماعت را بخوان تا وصیت کنم. چون اصحاب جمع شدند و به شرایط وصیت قیام نمودند، به نماز مشغول شد و از غیر اعراض کرد تا نماز [خفتن بگذارد و روی بر] خاک نهاد و گفت: خدایا به درستی که من به اندازة توانم تو را شناختم، پس مرا بیامرز، که معرفت من به تو تنها وسیلة آمرزش من است به سوی تو. و جان تسلیم کرد.
دوستان عزیز لختی بی اندیشیم: که خیام واقعاً کی بوده، قبل از این که خود را برای چند ربایی که سند اصلی بودن آنها هم موجود نیست به ظلالت و گمراهی بکشانیم.
این که نوشتم از کتاب می و مینا بود.
ولی منابع دقیقتری هم هستند.

http://vista.ir/article/209506/%D8%B2%D9%86%D8%AF%DA%AF%DB%8C-%D9%86%D8%A7%D9%85%D9%87-%D8%AE%DB%8C%D8%A7%D9%85

👆☹

ناشناس نوشته:

خیام عارف نبوده یک ریاضیدان بوده است. شعرش مثل مولانا عرفانی نیست. برای همین در غرب طرفدار دارد. حتی بین کمونیستها

👆☹

ابرمرد نوشته:

خیام به هیچکس و هیچ خدایی اعتقاد نداشته،این مذهبیون خودشونو نکشن.

👆☹

ابرمرد نوشته:

من واقعأ عاشق خیام هستم

👆☹

همیشه بیدار نوشته:

شما چطور به این استدلال رسیدید که “خیام به هیچکس و هیچ خدایی اعتقاد نداشته”؟

👆☹

محمد حسین نوشته:

امام علی علیه السلام می فرماید: گروهی خدا را برای چشم داشت، می پرستند و این پرستش بازرگانان است. گروهی او را از روی ترس عبادت می کنند و این عبادت بردگان است، و گروهی او را سپاسمندانه می پرستند و این پرستش آزادگان است…
خیام و خیلی از بزرگانی این چنین بسیار غرق در عرفان شده بودند.من به شخصه اعتقادم آن است که یک فرد دانشمند نمیتواند داِئن الخمر باشد.چرا که راه دانش سرشار از ریاضت و سختیست.حال که این بزرگمرد در علوم بسیار عالم بود از فلسفه،نجوم،موسیقی،ریاضیات و … آن هم در آن زمان و با آن امکانات محدود.واقعا او یک نابغه بود.خیام ابتدا علوم تجربی را قبول داشت اما در اواخر عمر به این نتیجه میرسد که در زیر شعرش را نوشتم:
هرگز دل من ز علم محروم نشد
کم ماند ز اسرار که معلوم نشد
هفتاد و دو سال فکر کردم شب و روز
معلومم شد که هیچ معلوم نشد
جالب است که نیوتن هم در اواخر عمر سخنانی مشابه خیام زد.
کشف حقایق هستی با عقل محدود ناممکن است.عشق دریای کرانه ناپدید کی توانش کرد شنا ای هشیار؟ خاصیت شراب مدهوشی است.شراب ما شراب انگور نیست.اینها مست می عشقند.حال برای اینکه الفاظ شعر قشنگ از آب دربیاید از واژه هایی چنین استفاده کرده اند.از روی ظاهر قضیه نباید استنتاج کرد

👆☹

امید نوشته:

دوستان دلداده اب انگور دنبال توجیه نگردن. میخوان حال کنن به قوا خودشون، حال کنین. نیازی نیست شعر خیام رو نفهیمده و قضاوت کنین.

چون که سخن اهل دل بشنوی مگو که خطاست
سخن‌شناس نه‌ای جـان من خطـا این جاست

👆☹

امید نوشته:

به قول حافظ:
به راه میکده حافظ خوش از جهان رفتی
دعای اهـل دلت بـاد مونس دل پاکـت

حافظ معتقده در سرای آخرت نیز از شراب کوثر و حور بی‌نصیب نخواهد بود:
فردا شراب کوثر و حور از برای ماست
و امروز نیز ساقی مـه‌روی و جـام می
و هراس قیامت را با پیاله‌ای از این باده زایل می‌کند:
پیاله برکفنم بند تا سحـرگه حشر
به می ز دل ببرم هول روز رستاخیز

بهشت عـدن گر خواهی بیــا با ما به میخـانه
که از پای خمت روزی به حوض کوثر اندازیم

حالا ۲۰۰ سال دیگه مردمی که دیوان غزلیات امام حمینی رو می بینن هم می گن ایشون هم متظورش زهرماری بوده

👆☹

فرهاد نوشته:

خیام میگوید آب انگور (چه تخمیر شده، چه نشده) را به وعده بهشت و حوری هایش ترجیح میدهد، زیرا که آواز دهل شنیدن از دور خوش است.

👆☹

روفیا نوشته:

عجب!
فرهاد خان؟!
حتی آب انگور تخمیر نشده را؟
یعنی ساندیس را؟
پس ازینروست که برخی ساندیس را به همه چیز ترجیح می دهند؟!
پس این فروختن همه چیز به ساندیس در ایران سبقه تاریخی دارد؟!
به دل نگیرید لطفا فقط خواستم بگویم که گمان نمی کنم خیام همه چیز را به ساندیس بفروشد ها!

👆☹

دوستدار نوشته:

روفیای گرامی،
گویا شعر ‘ شراب خانگی ترس محتسب خورده ” را فراموش کرده اید!
آب انگور است و چون هر شربت دیگری تخمیر پذیر،
اندکی شکیبایی میخواهد
ما ازموده ایم ! در مرحله تقطیر است که باید هشیار بود.
‘ به روی یار بنوشید و بانگ نوشانوش “

👆☹

فرهاد نوشته:

بله روفیای گرامی‌، حتا آب انگور تخمیر نشده، یا اونی‌ که شما بهش میگین ساندیس. اگرچه منظور خیام از آب انگور شراب هست، ولی‌ چون مستقیماً اشاره به شراب نکرده ممکن است برخی‌ بگویند حرفی‌ از می و شراب اینجا نیست، که در اصل درست است.

مهم اینجا شراب یا ساندیس نیست، بلکه مهم مصرع سوم است که می‌گوید: “این نقد بگیر و دست از آن‌ نسیه بدار”. وعده بهشت را نسیه میداند و می‌گوید حتا آب انگور نقد از وعده بهشت با ارزشتر است

👆☹

ابومحمد نوشته:

پاسخ به یک شبهه :
دنیا نقد است و آخرت نسیه و انسان عاقل نقد را به نسیه نمى‌‏فروشد.
من که امروزم بهشت نقد حاصل مى‏‌شود
وعده فرداى زاهد را چرا باور کنم !؟
پیروان این مکتب زیادند، اینها دو اشتباه بزرگ مرتکب مى‏‌شوند :
اول اینکه برخلاف تصور ناباوران قرآن می فرماید : آخرت نقد است و دنیا نسیه
مَا عِندَکُمْ یَنفَدُ وَ مَا عِنداللَهِ باقٍ
« آنچه نزد شماست، همه محکوم به فناء و نیستى بوده و نسیه است؛ و آنچه نزد خداست، باقیست و حقیقت دارد و نقد است.
و این واقعیتی است که همه انسانها می بینند و می دانند.
دوم اینکه وعده‏‌هاى الهى براى افراد با ایمان نسیه نیست، نسیه در جایى است که طرف ضعیف است و نمى‌‏تواند به وعده‌هایش عمل کند، امّا کسى که قادر مطلق و صادق و حکیم است نقد و نسیه ندارد و وعده‌‏هایش عین واقعیّت است و سوخت و سوز ندارد.
سوم اینکه آخرت همین الان نیز موجود است والجنه و النار مخلوقتان موجودتان :
ان رسول الله صلی الله علیه و سلم : هرگاه کسی فوت کند، جایگاهش در بهشت یا جهنم را خواهد دید.
( بخاری۱۳۷۹ومسلم۲۸۶۶ )
سوم اینکه در زندگى دنیا هم بسیارى از مواقع، نسیه را بر نقد مقدّم مى‌‏دارند. به عنوان مثال تمام کشاورزان نقدشان را که بذر است مى‏‌دهند، به انتظار محصولى که در سال آینده بدست مى‌‏آورند، و یا تمام کسانى که سرمایه‏‌گذارى مى‏‌کنند، نقد را مى‌‏دهند براى نسیه فردا، چون مسأله اهم و مهم است.

👆☹

میثم نوشته:

خیام در مصرع بعدی که میفرماید :
این نقد بگیر و دست از آن نسیه بدار
کاواز دهل شنیدن از دور خوش است
مزیت آب انگور به حور را دقیقا در “زمان حال” بودن بیان میکند
تقریبا عارفی نداریم که بر زندگی در ” زمان حال ” تاکید نکرده باشد . مثالها علی ما شالله
در همان متن (حور) از اهل حس به عنوان کسانی که “در گذشته مانده اند ” و اهل خیال به کسانی که “در آینده گرفتارند ” تعبیر شده است و گفته به آنها اسرار علم داده نخواهد شد .
حضرت علی افراد را از آرزوهای بزرگ یعنی ” زندگی در آینده ” منع کرده
و خداوند صفت مومن را لاتخوافو ” زندگی در آینده ” و لاتحزنو ” زندگی در گذشته ” ذکر میکند .

👆☹

فرهاد نوشته:

جناب میثم، خیام آب انگور را با بهشت (یا بهشت با حور) مقایسه کرده است، ته با حور. تکلیف بهشت در تفسیر شما چه میشود؟ شما به کلی بهشت را از قلم انداخته اید!

👆☹

آقاحوری نوشته:

به جان خودم اگه بجای (آب آنگور) مثلا (ویسکی) اومده بود باز یک عده خیلیییییییی دانا میگفتن فکر نکنی منظورش ویسکی بوده بلکه منظور ویسکی بهشتی هست از اونا که حق تعالی پیشکش میکنه به بچه خوبها تا شرشر بریزن رو تن بلورین حوری های N بار مصرف

👆☹

محمد رضا نوشته:

دوستی نوشته اند اینکه عده ای منظور خیام را از می نور حق می دانند ماست مالی کردن است و خیام در یک کلام به هیچ چیز اعنقاد نداشنه.
سوال اول:گیریم که خیام چیزی را قبول نداشته، آیا تفاسیر گوناگون از مطلبی ارائه دادن کار خطایی است. هچ تفسیری نمی تواند ادعا کند که عین مقصود گوینده را بیان می کند، چه تفسیر شعر چه قرآن و چه یک کلام ساده.
سوال دوم: اگر او انسان معتقدی نبوده چرا در زمان حیاتش، از سوی انسانهای معتقد به او حجت الحق (حجت خدا، روشن کننده راه حق) گفته می شد.

👆☹

بابک نوشته:

اونایی که میگن منظورش شراب نبوده بدونن که اتفاقا منظورش دقیقا شراب بوده
این دوتا ٤ بیتی بین حکیم خیام و محمدبن عبداله (پیامبر) رد و بدل شده:
خیام:
از من بَرِ مصطفی رسانید سلام / انگاه بگویید به اعزاز تمام/. کِی سید هاشمی چرا دوغ تُرُش/ در شرع حلال است و مِیِ ناب حرام
جواب محمد:
از من بر خیام رسانید سلام/ انگاه بگویید که خامی خیام/ من کی گفتم که مِی حرام است ،ولی/ بر پخته حلال است و بَرِ خام حرام

👆☹

گمنام نوشته:

لاتقربو الصلوت و انتم سکارا،
ان الخمر والمیسر من عمل شیطان فاجتنبوها
و یسیلونک عن ال……..

هیچکدام به روشنی به حرمت می اشاره ندارند،
صاحبنظران اگر ممکن است من گناهگار را ارشاد فرمایند،
اجر آخرت دارد.

👆☹

شمس الحق نوشته:

درب ورودی هتل رامسر مرد نگهبان که چمدان کوچک حقیر را وارسی می فرمود بتکرار می گفت آب انگور ندارید ؟! و من ابله مبهوت نگاهش میکردم و نمی فهمیدم مقصودش را . وارد اطاق که شدم خواستم دستگاه سرد کننده را وارسی کنم که یک بطری خالی ویسکی یافتم و با تلفن گزارش دادم ، آنگاه دانستم آب انگور چیست !!

👆☹

امیر نوشته:

ببین اینمی چیه که خدارو به اون تشبیه میکنن
شمایی ک میگین اشاره بهخدا داره یعنی خداتون اینقد کوچیکه که به اب انگور شباهت شده خخخخخ

👆☹

ارین نوشته:

این منظورش اینه که نماز و روزه فراموش نشه و واجبه تفسیر دیگری هم نکنید!!!!!!!

👆☹

سپهر نوشته:

حور در اینجا منظور حوس و شهوت است که با حوریانی که در بهشت هستند صورت میگیره.
آب انگور و شراب در عرفان و شعرهای عرفانی منظور یاد خدا و راز و نیاز و تمثال اینها هست.
خیام آن حوس را که فقط برای انسان های سطح پایین هست رو میذاره کنار و رسیدن به خدا و عشق به خدا که الان در همین دنیا هم میشه به آن رسید(نقد) را انتخاب میکنه. و اینکه عشق به حور ارضا شدنی است و اگر به حور برسی دیگر عشقی نسبت به اون نداری، پس بهتره که از دور بشنوی و به اون نرسی تا عاشق باشی. ولی عشق به خدا اینگونه نیست و هرچقدر به خدا نزدیک تر شی بیشتر عاشقش میشی چون خوبی ها و زیبایی های خدا رو بیشتر درک میکنی!

👆☹

ستار نوشته:

با احترام به همه عزیزان جان
فکر کنم اگر حضرت خیام سر از قبر در بیاورند و یک پیاله
می ناب در دست داشته باشند باز یه عده میگن نه
اون می نیست و فلان هست .دوستان واقع نگر باشید
وقتی میگه می منظور بزرگوار همون عرق کشمشی خومونه
منتها بدون دیازپام و افزودنیهای غیر مجاز

👆☹

پریشان روزگار نوشته:

ستار جان
واقع می فرمایی ؟ دیازپام به عرق خانگی ترس محتسب خورده می افزایند؟
خدای شراب از سرشان نگذرد.

👆☹

... نوشته:

بعد از خوندن نظرات همه خواستم بگم که اولا خیام یک انسانه و به لفظ مذهبی معصوم نیست و به لفظ غیر مذهبی کامل نیست پس اگر در جایی گفته شده که شراب بنوشید به این معنی نیست که شراب نوشیدن کار درستیه الان فکر کنم دوستان با یک جستجوی ساده میتونید مزایا و معایب شراب رو بخونید و بعدش عقلانی تصمیم بگیرید دوما خیام بارها گفته که در دنیا خوش باشید و مسلما انجام کار هایی مثل شراب نوشیدن شاید خوشی لحظه ای داشته باشد ولی باعث رنج های فراوانی خواهد شد پس شاید بتوان اینگونه گفت که منظور چیز دیگری است ولی من هم که در حد خیلی کم اطلاعات دارم فکر میکنم در شعر های خیام بیشتر منظور از می همان معنی عامیانه است تمام تلاشم رو کردم که عقیده ام خیلی روی نوشته ام تاثیر نگذارد و مذهبی یا غیر مذهبی تلقی نشود ولی نمیتوان تاثیر آن را به صفر رساند.ولی در مورد اشعار حافظ واقعا قرآن توی اون موج میزنه پس لطفا دیگه بی انصافی نکنید.

👆☹

حمید رضا ۴ نوشته:

درودی دوباره به خانم/آقای …
آنچه شما ذکر کردید زیاده روی در نوشیدن است دوست عزیز. ضررهای زیاده روی در مصرف مواد نشاسته ای و شکر و گوشت شاید حتی بیشتر باشد. می باید به روش زندگی در کشورهای اروپا و آسیای شرقی و کل قاره امریکا احترام گذاشت.
دیگر اینکه تجربه شخصی خودم اینست که بسیار می شناسم افراد مؤمن و به حج رفته و نمازگزاری را که هر از چند گاهی لب تر می کنند و با گناهش کنار می آیند.
اینکه می گویید قرآن در اشعار حافظ موج می زند کاملأ درست است. حافظ عاشق خدا و پیامبر و قرآن بوده.
اما چیزهای دیگری هم موج می زده دوست گرامی. از جمله شکایتها و خشم او از اطرافیان، افسردگی او، ادعای مصرف می برای رفع دردها، ادعای مصرف می برای لذت در کنار معشوقه، احساس گناه از این عملکردهای حرام، توبه، و بالاخره طلب بخشش و امید آمرزش از سوی پرورگار.
من هدف بحث با شما درباره موجهایی که اشاره کردم را ندارم. چون با بینش شما و جایگزین کردن واژه ها و پیچاندن مطلب به آنچه خود باور دارید آشنا هستم.
نکته من اینست که انصاف خواستن دو طرفه است. همانقدر که شما خواهان انصاف هستید، دیگران نیز از شما انصاف می خواهند.
در این ایام نوروزی برای شوخی هم که شده، در رابطه با شعرا و تعبیرشان از می، انصافی به خرج دهیم و به صلحی برسیم…
خیام را بدهید به ما،
حافظ را با هم تقسیم کنیم،
مولوی بزرگوار هم برای شما!!!!
با احترام

👆☹

... نوشته:

حمیدرضای عزیز
من چون معمولا حاشیه هارو میخونم احساس کردم شما این دوستمون رو با من اشتباه گرفتید. من فکر می کنم در حاشیه یکی از اشعار مولوی بود که از محضرتون استفاده کردم. به هر حال اسمی که من و دوست خوبمون انتخاب کردیم اشتراک لفظی دارن. ولی اون …ی که شما از حاشیه های مولوی به خاطرتون مونده منم و بینش من رو با بینش دوستمون که اینجا حاشیه نوشتن پیوند ندین.
ضمنا ممنونم از تقسیم الشعرایی که انجام دادین. من از سهمی که از ادبیات بهم عنایت کردین بی نهایت خرسندم. هرچند تعلق به کسی یا چیزی دون شان این بزرگواران هست.
واقعا خوشحال شدم از هم کلامی مجدد با شما دوست من. این روزا که بیشتر مردم شادن یا حداقل سعی می کنن باشن برای شما و عزیزانتون لحظه هایی رو میخوام که آتشفشان شادی در عمق وجودتون فوران کنه و گدازه های زیباش رو لباتون بشینه.
موفق باشید.

👆☹

حمید رضا ۴ نوشته:

… عزیز،
ممنون که برایم نوشتید و تشابه اسمی را متذکر شدید. از اینکه شما را به اشتباه وارد گفتگو کردم ببخشیدم، اما نیک بختیی بود تا باز از شما بشنوم.
مولوی و خیام و حافظ متعلق به همه جهانیان هستند. پیام من در آن شوخی و تقسیم بندی فقط این بود که ما طرفداران این بزرگان، در رابطه با منظورشان از می و مستی، راهی بیابیم و با یکدیگر کنار آییم.
من نیز برای شما و عزیزانتان سالی پر از شادی و سلامتی آرزو می کنم.
پیروز باشید

👆☹

مبین نوشته:

ارزو تا زمانی ز

👆☹

مبین نوشته:

ارزو تا زمانی زیباست که بهش نرسین اگه رسیدین دیگه ارزو نیست پس انتظار بهشت زیبا تر از در بهشت بودنست

👆☹

.... نوشته:

سلام آقای حمیدرضا من اونیم که گفته بود با انصاف باشیم من آن انسانی که شما فکر میکنید که به شدت مذهبی باشد و این دیدگاه را برای آن قرار دهم که دیگران نیز مثل من فکر کنند نیستم و هدفم پیچاندن مطلب و نشان دادن خود به عنوان شخص بی طرف برای تبلیغ عقیده خودم نبود فقط نظرم را گفتم و صادقانه تلاش کردم که تاثیر عقیده خودم را کم کنم البته بهتر بود این را به زبان نمی آوردم. هدفم از کشیدن پای حافظ به وسط ماجرا این بود که در جواب بعضی ها که میگویند حافظ اصلا مسلمان نبوده بگویم که با انصاف باشند و نه این که حافظ نیز تا بحال لب به می نزده باشد. موفق باشید

👆☹

مهناز ، س نوشته:

جناب استاد شمس الحق
در فارسی ” درب “ نداریم ، بهتر است بنویسید ” در ِ ورودی هتل رامسر “ به جای ” درب ورودی “
در ، را اعراب از فارسی گرفته اند و ” درب “ گفته اند به مانای دروازه ، جمع آن ”دروب “ است
جسارتم را ببخشائید
مانا باشید

👆☹

حمید رضا ۴ نوشته:

…. عزیز،
ممنونم از توضیحاتی که برای روشنتر کردن نوشته پیشین تان دادید.
من هرگز چنین جسارتی نکردم که با خواندن نوشته کوتاهی از شما به نتیجه گیریی از شخصیت تان برسم.
من تنها علاقه به گفتگو درباره “مطالب” و تبادل نظر درباره شان و آموختن از انسانها دارم.
دیدگاه های شما همه از روی منطق بودند و من فقط خواستم با منطق خودم گفتگویی با شما داشته باشم.
ناگفته نماند، بسیاری از عزیزان من به شدت افرادی مذهبی بوده اند که وجودشان پر از عشق و صفا و صمیمیت و مهربانیست.
پاینده باشید دوست عزیز و امیدوارم باز هم نظرهایتان را در حاشیه ها بخوانم.

👆☹

خسته نوشته:

مهناز خانم
شما چطور جرات میکنید به ایشان ایراد بگیرید؟
کسی که چند لیسانس و فوق لیسانس و دکترا دارد!
و در سه چهار سالگی شاهنامه و مثنوی و …. از حفظ بوده است!!

👆☹

مهناز ، س نوشته:

گرامی خسته
ایشان گرمی بازار گنجورند
ایراد نیست سهوالقلم بوده .
مرا چه حدی ست که با بلند پروازان ادب در افتم.
آن نوشتم تا باز آیند.
مانا باشند و شما هم

👆☹

بیژن نوشته:

درباره خیام گفته ها زیاد است . اگر قرار باشد بسیاری از رباعیات او را که کفر گونه است از او ندانیم چیزی از اشعار ش باقی نخواهد ماند!
برای همین کسانی مدعی شدند که این خیام غیر از آن خیام ریاضی دان است ! وکتابی هم نوشتند ! به این رباعی توجه کنید :
صانع به جهان کهنه همچون ظرفی است
آبی است به معنا و به ظاهر برفی است !
بازیچه کفر و دین به طفلان بسپار
بگذر زمقامی که خدا هم حرفی است !
انصافا هرکس این را گفته از ذهنیتی توانا بر خوردار بوده ! چه خیام ریاضی دان باشد و یا یک شخص ناشناس .
الله اعلم

👆☹

آریا نوشته:

یکی از ویژگیهایی که خیام را از دیگر شعرا متمایز میکند همین بی پرده گویی و بی تعارف سرودن اوست.
دلیلش هم این است که برخلاف اغلب شعرا ،خیام از طریق شاعری امرار معاش نمیکرده. او ریاضی دادن و منجم و فیلسوف بود و احتیاجی به مدیحه سرایی و تعارفات مرسوم نداشته. خیام ادعای شاعر بودن نداشته. و این اشعار را هم برای دل خو سروده. بنابراین نیازی به ملاحظه و خودسانسور نبوده. او اگر نگوییم تنها شاعر ،میتوتنیم بگوییم جز انگشت شمار شعرایی است که برای هیچ پادهاشی مدیحه نسروده و مجیز گویی از هیچ دین و مسلکی نکرده.
همین برای شخص من باعث شده که جایگاه اورا بسیار بالاتر از دیگر شعرای نامی بدانم با اینگه از نظر صنایع ادبی و مهارت سرودن شاید به اندازه انها ماهر نبوده

👆☹

Yoz نوشته:

عبادت برای بدست آوردن حوری و منفعت کم ارزشترین عبادتها ست شاید و نه به یقین در زمان خیام اکثر انسانها جزو این دسته بوده باشند و خیام بدین صورت اعتراض خود را اعلام کرده باشد و این نظر شخصی من است و بسا اینکه ممکن است واقع این نباشد ولی دانشمند بودن خیام در زمینه های علمی بر کسی پوشیده نیست ولی ما هرگز نمیتوانیم خیام را عاری از اشتباه فرض کنیم و در منطق قضاوت او را جای خدا قرار بدهیم و حرف او را بدون قید و شرط قبول کنیم خیام گفته که گفته من اگه در جایگاه یک ملحد هم بخوام بگم میگم شاید خیام درست بگه شاید هم کس دیگر در ست بگه هیچ بایدی وجود ندارد مگر اثباط شده باشد و قضاوت با خودتان است. امام علی(ع) عبادت‌های مردم را با توجه به اهداف و انگیزه‌های موجود در آنها، به سه نوع تقسیم می‌کند:
«إِنَّ قَوْماً عَبَدُوا اللهَ رَغْبَةً فَتِلْکَ عِبَادَةُ التُّجَّارِ وَ إِنَّ قَوْماً عَبَدُوا اللهَ رَهْبَةً فَتِلْکَ عِبَادَةُ الْعَبِیدِ وَ إِنَّ قَوْماً عَبَدُوا اللهَ شُکْراً فَتِلْکَ عِبَادَةُ الْأَحْرَار».[۱]
گروهی از مردم، خدا را به خاطر دست‌یابی به نعمت‌های بهشتی می‌پرستند. حضرت علی(ع) این نوع عبادت را عبادت تاجران نام‌ می‌گذارد؛ زیرا این افراد مانند تاجران و بازرگانان به امید دریافت سود و رسیدن به منفعت، با دیگران داد و ستد می‌کنند.
گروهی دیگر به خاطر ترس از عذاب جهنم و برای رهایی از سختی‌های آخرت، به عبادت خدا روی می‌آورند. این نوع عبادت، عبادت بردگان است؛ زیرا بردگان از روی ترس و به خاطر تنبیه نشدن،‌ دستورات صاحب خود را اطاعت کرده و از او پیروی می‌کنند.
اما گروهی از بندگان، خدا را برای شکرگذاری از او عبادت می‌کنند (یعنی او را شایسته عبادت دیده و عبادت را صرفاً به خاطر خود خدا انجام می‌دهند). این نوع عبادت، عبادت آزادمردان و آزادگان است. این افراد خدا را با معرفت و اخلاص عبادت می‌کنند، و این نوع،‌ برترین و بهترین نوع عبادت است.

👆☹

فرزاد نوشته:

قومی متفکرند اندر ره دین
قومی به گمان فتاده در راه یقین
میترسم از آن که بانگ آید روزی
کای بیخبران راه نه آنست و نه این

👆☹

رضا نوشته:

بعضی دوستان اینقدر تند میروند که اگر شاعر بگوید ر.. . م به دهنت . اینان تفسیر می کنند منظور ریختن شراب عشق و عرفان در تنگنای انسانی بر روح جستجوگر ادم خاکیست

👆☹

احسان نوشته:

به نظرم کاملا مشخصه چی داره میگه. خیلی واضح میگه به بهشت و جهنم اعتقادی نداره و آدم باید در دم شاد باشه. نه تنها این رباعی کلیه رباعیات خیام همین رو میگن. اینا که منظور شراب بهشتیه و … اصلا درست نیست.

👆☹

احسان نوشته:

سلام بنظر من اب انگور استعاره از عشق الهی است که بهشت با حورش بهشت نیست و با عشق الهیه که بهشته

👆☹

خیام نوشته:

هر کسی از ظن خود شد یار من
از درون من نجست اسرار من

👆☹

mobiniqow نوشته:

این شعر نمیگه بهشت و جهنم کشکه بلکه میگه اگه واسه حال بردن از حوری و شراب و این چیزا می خوای بهشت بشین همین کارو رو اینجا انجام بده اونور جای اینکار ها نیست واسه هدف پست خدا رو عبادت نکن
بابا رو نبوس که سوییچ ماشینو ازش بگیری دور دور کنی

درنَیابَد حالِ پُخته هیچ خام پس سُخن کوتاه باید، وَِالسَلام

👆☹

علی پاکاری نوشته:

هرکسی از ظن خود شد یار من / از درون من نجست احوال من
سر من از ناله من دور نیست / لیک چشم و گوش را آن نور نیست

دوستان نگران نباشید این خاصیت شعر شاعران بزرگه که گنجها رو به دست نا اهلش میدن تا اون رو حفظ کرده و به دست اهلش برسونن چنان الماسی که همچون تیله ای تراش داده شده و به دست بچه ای سپرده باشند، بچه ها با اون بازی می کنن و سرگرم میشن و از گزند سارقان و راهزنان در امان می مونه تا اینکه اهل علم یا معرفتی اون رو دیده و ازش بهره مند میشه.
همان طور که قرآن عزیز می گه «اکثرهم لا یعقلون» ، «اکثرهم لا یعلمون» و «اکثرهم لا یومنون»، شما با غصه زیاد خوردن خودتون رو آزار ندید “خداوند نور خود را کامل می کند هرچند کافران را خوش نیاید”.

👆☹

تونی نوشته:

اینکه ما بخواهیم عقاید خود را به دیگران تحمیل یا عقاید دیگران را مورد حمله قرار دهیم دقیقا همان کاریست که حکیم عمر خیام بیش از هر چیز از آن نفرت داشته زیرا خود حکیم در زمان خود مورد هجوم تفکرات افراطی متعصبان شد.حالا فرقی ندارد که دینداران بخواهند افراد بی اعتقاد به دین را تحت فشار قرار دهند یا افراد بی دین بخواهند عقاید دینداران را مورد تمسخر و حمله قرار دهند هردو عملی زشت و ناپسند هستند که در تاریخ برای هردو مثال های زیادی وجود دارد.زیبایی ادبیات به همین نظرات و دید های مختلف است پس خواهش میکنم این زیبایی را به تعصب آلوده نکنید.

👆☹

00 نوشته:

برای تفسیر این شعر باید شعرای “ایرج میرزا” رو خوند
به به.
.

👆☹

امید نوشته:

اونایی که فکر میکنن منظور خیام از می، نور الهی یا چیزایی مثل اینه، لطفا بفرمایند اگه منظور خیام از می همون شراب یا باده یا… بود، چجوری باید میگفت می که باورتون بشه که منظورش همون می یا شرابه؟
اگه واقعا منظورش می بود و نه چیز دیگه چجور باید میگفت می؟ به چه زبونی؟ با چه واژه ای؟
(بگذار دیگران هر چه میخواهند بگویند، زیرا هر کس آزاد است که احمق باشد. “آرتور شوپنهاور”)

👆☹

سامان نوشته:

دوستان گرامی و برادران ولایتی،اینقدر سفسطه نکنید و همه چیز رو به خدا و الاه ربط ندید،با اندکی تفکر،یه مسئله ساده ست،حکیم خیام بطور کاملا شفاف گفته اند آب انگور،نگفته می یا شراب،دیگه از این واضح تر واقعا چجوری باید میگفت،آب انگور ،دوست گرامی،سوال من اینه،چجوری باید میگفت که شما قبول کنی،؟؟،اگر هم طرز تهیه شراب رو تو شعرش توضیح میداد،بازم شما بنحوی اینو میچسبوندی به فلسفه و عرفان !

👆☹

سامان نوشته:

خیام در تمام اشعار خود داره فریاد میزنه که بهشتی رو که آخوند بهت وعده داده با حوری،همش دروغه و نسیه است،وعده سر خرمنه،اگر هم راست باشه،فعلا شما نقد رو بچسب،همین دنیا رو میگه،
از دوستان دیندار که دلشون رو خوش کردن به فرمایشات قرآن و منتظر هستن تا به حوری پستان کال برسن،سوال دارم،آیا از اولین روزی که بشر خودشو شناخت تا حالا که میلیونها سال میگذره،کسی از اون دنیا اومده که بگه اونجا چه خبره؟؟؟! اگه کسی هست بگه،همین الان ایمان میارم !
بساط تون رو جمع کنید،نور خدایی و الاه و پیامبر آخه چه ربطی به آب انگور داره؟فک کردین قرآنه که هرجور دلت بخوای تفسیرش کنی؟شما ها دینداران اسلامی، هیچی حالیتون نیست،کلا جفت پوچ!

👆☹

مهدی جلیلی نوشته:

سلام دوستان
خوانش هر متنی، نیازمند آشنایی با عناصر ویژه آن متن و دنیای اندیشه پدیدآورنده آن است. شعر هم عناصر مختلفی دارد که زبان، عاطفه، موسیقی و … است. علوم سه‌گانه بلاغت، بیان و معانی و آرایه‌های ادبی است. بیان شامل مجاز و استعاره و تشبیه و کنایه است و هر کدام اینها اجزای ریزتری دارند مثلا نماد در گروه انواع استعاره قرار می‌گیرد. زبان شعر ترکیبی از این عناصر و علوم است.
حور را می‌توان نماد و نماینده تام و تمام لذات بهشتی دانست و آب انگور را نیز نماد و نماینده کامل لذات دنیایی.
مبالغه، غلو و اغراق هم سه آرایه ادبی است که بنا به شدت واقعیت‌گریزی و بزرگ‌نمایی نام‌گذاری و تعریف شده‌اند.
متن ادبی، جمله‌بندی ایده‌ای است که نویسنده و شاعر آن در ذهن داشته و این ایده و متن منطقی توامان زبانی و فلسفی دارد و در واقع هر متنی، یک گزاره اصلی است که ممکن است چند گزاره کوچک و کمک‌کنند داشته باشد.
پیدا کردن ساختار منطقی گزاره با آشنایی به زبان ادبی و عناصر آن سهل‌تر می‌شود.
برداشت کلی از اندیشه خیام در این رباعی این است که برای لذت بردن از زندگی نباید تنها منتظر قیامت و آن دنیا بود، این دنیا هم لذات خود را دارد. بیت دوم هم مبالغه است و هدف آن معنای تحت اللفظی نیست و کارکرد مبالغه‌ای مد نظر است.
فلسفه «دم را غنیمت شمردن»، اساس اندیشه خیام است و او هر بار با ابزار و عناصر شعری، آن را برجسته کرده است؛ گاه با غلو، گاه با مبالغه و گاه با … و در این میان از مفاهیم اباحه‌گر نما نیز استفاده می‌کند تا آن برجسته‌سازی بیشتر به نظر برسد.

👆☹

مطهره و علی نوشته:

به نظر من خیام با این مرتبه علمی و درجه ای که داشته، هیچ وقت با این قاطعیت مفهوم دینی یا غیر دینی به شعرهاش نداده و در واقع تو همه رباعیاتش عمدا جای شک و برداشت دوگانه گذاشته. حالا ما با این حد کم علممون بخوایم با قاطعیت بگیم کاملا مذهبی یا کاملا پوچ گرا بوده، درست نیست! به قول خود استاد:
قومی متفکرند اندر ره دین
قومی به گمان فتاده در راه یقین
می ترسم از آن که بانگ آید روزی
کای بی خبران، راه نه آنست و نه این

👆☹

میثم نوشته:

معنی این دو بیت کاملا مشخصه و شاعر اصلا آرایه ادبی پیچیده ای استفاده نکرده و نیازی به این همه جنگ و دعوا نیست!

“مخاطبِ” شاعر افراد متظاهر به دینداریِ
و نصیحتش به اونها اینه که
“اگر” خدا و ایمان شما برای حورالعین بهشتی و نهر های پر از شرابِ به قول معروف نسیه رو ول کن نقد و بچسب!
و نهایتا این که “وصف خوشی ها” اون طور که به نظر میرسه نیست و بدست آوردن آن به این آسانی نیست.

👆☹

امید نوشته:

من فکر کنم معنی دقیق این شعر رو فقط و فقط بطور کامل ملاها و جامعه روحانیت فهمیدن.اونا میدونن آخرت و بهشت و جهنم کشکه واسه همین حاضرن همه چی رو فدا کنن تا تو همین دنیا زندگش کنن.

👆☹

عادل می‌باشم نوشته:

اول: گوگل کنید آزمون مارشملو؟
دوم: فکر کنم مشخصه چی گفته. بچسب به چیزی که داری، هرچند بد، مادی، فانی، و… چون هر بهشت و حور و هر چی هم که باشه نسیه است و معلوم نیست باشه یا نه. پس بچسبیم به کمِ نقد، نه به زیادِ نسیه.

👆☹

س.م.ر. نوشته:

دوستانی که نوشتند : «به نظر من …» چنین و چنان، توجه شما رو فقط به یک نکته جلب می‌کنم. حتما می‌دونید که این شاعر شهیر کشورمون، معروف به «حکیم عمر خیام نیشابوری» هستند.
نوجه فرمودید که بارزترین صفت ایشون، «حکیم» بوده. لطفا یک تحقیقی بکنید که حکیم به چه کشس گفته میشده و گفته میشه و حکمت از چه و کجا سرچشمه میگیره. قطعا متوجه میشید که طرز فکر حکما چگونه بوده و گفته‌هاشون رو چطور باید درک کرد و اصلا ربطی به بعضی از حرف‌هایی که اینجا نوشته‍شده، دارند یا خیر.
اگر کسی نظر شخصی خودش رو میخواد بگه، اشکالی نداره، ولی حرف توی دهن دیگران گذاشتن و به حکما نسبت دادن، روا نیست.
موفق و موید باشید.

👆☹

در فهرست‌گذاری نسخه‌های خطی اشعار گنجور مشارکت کنید