گنجور

حاشیه‌گذاری‌های سورنا

سورنا


سورنا در ‫۱ ماه قبل، جمعه ۴ اسفند ۱۴۰۲، ساعت ۱۰:۰۵ در پاسخ به فريدون دربارهٔ فردوسی » شاهنامه » فریدون » بخش ۱۱:

هر چیزی که که به ذهن شما درست در نیاد که نمیشه ایراد بگیری عزیز. حداقل قبلش یه زحمت به خودت بده یه سرچ ساده بزن تو لغت نامه ها

 

سورنا در ‫۱ ماه قبل، جمعه ۴ اسفند ۱۴۰۲، ساعت ۱۰:۰۴ در پاسخ به فريدون دربارهٔ فردوسی » شاهنامه » فریدون » بخش ۱۱:

پدر جان شوخ در قرن سوم و چهارم گستاخ معنی میداده. جسور

 

سورنا در ‫۲ ماه قبل، چهارشنبه ۲۵ بهمن ۱۴۰۲، ساعت ۰۹:۵۶ در پاسخ به دیاکو برادوسای دربارهٔ فردوسی » شاهنامه » فریدون » بخش ۵:

سرزمین پهلوانان

 

سورنا در ‫۲ ماه قبل، چهارشنبه ۲۵ بهمن ۱۴۰۲، ساعت ۰۹:۴۷ در پاسخ به علی دربارهٔ فردوسی » شاهنامه » فریدون » بخش ۵:

درود بر شما

 

سورنا در ‫۲ ماه قبل، دوشنبه ۲۳ بهمن ۱۴۰۲، ساعت ۱۲:۴۶ در پاسخ به شایق دربارهٔ سعدی » دیوان اشعار » غزلیات » غزل شمارهٔ ۴:

دوستی که میفرمایید در باور ایشان دلبر سیمین بر مشکین موی کمان ابروست برادر جان، نه اون چیزی که شما فکر میکنی

 

سورنا در ‫۲ ماه قبل، سه‌شنبه ۱۰ بهمن ۱۴۰۲، ساعت ۱۷:۱۰ در پاسخ به سیاوش عیوض‌پور دربارهٔ فردوسی » شاهنامه » ضحاک » بخش ۱۲:

یکی از اهداف اصلی فردوسی زنده نگاه داشتن زبان پارسی بوده و اتفاقا بسیار سختگیری شده در سرودن ان که کلمات عربی درش بکار نره. چطور متوجه این موضوع نشده اید؟؟؟؟

 

سورنا در ‫۳ ماه قبل، چهارشنبه ۲۷ دی ۱۴۰۲، ساعت ۲۲:۰۳ در پاسخ به خسروساسان دربارهٔ فردوسی » شاهنامه » ضحاک » بخش ۹:

عالی بود

 

سورنا در ‫۳ ماه قبل، جمعه ۲۲ دی ۱۴۰۲، ساعت ۲۰:۰۲ در پاسخ به جهن یزداد دربارهٔ فردوسی » شاهنامه » ضحاک » بخش ۸:

درود بی پایان بر جناب جهن داد عزیز. از اول شاهنامه که شروع به خواندن کردم فقط توضیحات و گزارشات شما صحیح کامل شیوا و متقن بودند. بسیار ممنون که دانسته های ارزشمند خود را با بردباری و دلسوزی در اختیار گزاشتید. زنده باد

 

سورنا در ‫۳ ماه قبل، دوشنبه ۴ دی ۱۴۰۲، ساعت ۱۷:۵۲ در پاسخ به بهار. دربارهٔ فردوسی » شاهنامه » ضحاک » بخش ۱:

انسانهای شیطان صفت و بدکار

 

سورنا در ‫۳ ماه قبل، شنبه ۲ دی ۱۴۰۲، ساعت ۱۹:۳۱ در پاسخ به نوروز فولادی دربارهٔ فردوسی » شاهنامه » جمشید » بخش ۳:

چه تعبیر زیبا و بجایی. نکته ای بسیار ظریف

 

سورنا در ‫۳ ماه قبل، شنبه ۲ دی ۱۴۰۲، ساعت ۱۳:۳۳ دربارهٔ فردوسی » شاهنامه » جمشید » بخش ۲:

چه باید پدر کش پسر چون تو بود ...

یکی پندت از من بباید شنود

 

سورنا در ‫۴ ماه قبل، پنجشنبه ۳۰ آذر ۱۴۰۲، ساعت ۱۵:۳۴ در پاسخ به جهن یزداد دربارهٔ فردوسی » شاهنامه » جمشید » بخش ۲:

درود بر شما. بسیار واضح و گویا همه سوالات را توضیح دادید. عصبانیت شما قابل درک است. مانا باشید

 

سورنا در ‫۴ ماه قبل، پنجشنبه ۳۰ آذر ۱۴۰۲، ساعت ۱۵:۰۳ در پاسخ به گردآفرید دربارهٔ فردوسی » شاهنامه » جمشید » بخش ۲:

درود بر گرد آفرید. اول اینکه رستم نمیدونست سهراب فرزندشه و دوم اینکه حتی اگه میدونست هم خرده ای بر او نبود چون در راه وطن اینکار و کرده و فقط انسان های بزرگ میتونن اینکارو بکنن. در ظاهر امر سهراب اومده بود که ایران و رستم و همه رو از بین ببره

 

 

سورنا در ‫۴ ماه قبل، سه‌شنبه ۲۱ آذر ۱۴۰۲، ساعت ۲۳:۱۴ دربارهٔ فردوسی » شاهنامه » طهمورث » طهمورث:

فقط میتونم به حمید خان بگم واست متاسفم. بیسوادی و بلاهتت تو سرت بخوره که رای رو نمیتونی بخونی، بعد با پایگه هم قافیه میخونیش، بعد با شعر نو مقایسش میکنی و درنگ رو هم قوی معنی میکنی. فقط موندم این اعتماد بنفس و از کجا آوردی که نظر هم میدی و با سماجت ول کن هم نیستی. مغزتو.

 

خانم نازنین درست نوشتن. پا گرد کردن یعنی استراحت کردن و کنایه از فارغ شدن پس از انجام کار بزرگه.

پس آنگه درنگی کنم گرد پای

 

سورنا در ‫۲ سال و ۷ ماه قبل، چهارشنبه ۲۷ مرداد ۱۴۰۰، ساعت ۱۵:۳۱ در پاسخ به علی دربارهٔ فردوسی » شاهنامه » آغاز کتاب » بخش ۹ - داستان دقیقی شاعر:

خودت فهمیدی چی میگی؟

 

سورنا در ‫۲ سال و ۸ ماه قبل، پنجشنبه ۷ مرداد ۱۴۰۰، ساعت ۱۹:۲۱ در پاسخ به مجتبی خراسانی دربارهٔ فردوسی » شاهنامه » آغاز کتاب » بخش ۹ - داستان دقیقی شاعر:

خسته نباشی

 

سورنا در ‫۲ سال و ۹ ماه قبل، دوشنبه ۷ تیر ۱۴۰۰، ساعت ۱۳:۲۲ در پاسخ به سپهر سمیعی دربارهٔ فردوسی » شاهنامه » آغاز کتاب » بخش ۹ - داستان دقیقی شاعر:

بسیار ناپخته ، سست و بی ربط

 

سورنا در ‫۲ سال و ۹ ماه قبل، پنجشنبه ۲۰ خرداد ۱۴۰۰، ساعت ۲۳:۲۷ در پاسخ به نیک اندیش دربارهٔ فردوسی » شاهنامه » آغاز کتاب » بخش ۷ - گفتار اندر ستایش پیغمبر:

درود بر شما. موقر و منطقی

 

سورنا در ‫۳ سال و ۱ ماه قبل، چهارشنبه ۱۳ اسفند ۱۳۹۹، ساعت ۰۱:۰۰ دربارهٔ فردوسی » شاهنامه » آغاز کتاب » بخش ۳ - گفتار اندر آفرینش عالم:

با درود بر تمام ایران دوستان و وطن پرستان.
آقا ما داشتیم حاشیه ها رو میخوندیم کف کردیم. چرا انقدر تعصب بیهوده؟؟ چرا انقدر صفر و صد؟ چرا با تفسیر غلط ناخواسته داریم عظمت فردوسی بزرگ رو تخریب میکنیم؟ آقا این به به و چه چه چیه که فردوسی نظریه داروین و گفته یا بینگ بنگ و گفته؟؟؟ طرف اسم خودشم گذاشته دکتر!! آقا واقعیت اینه که علم جهان شناسی فردوسی و بزرگان آن زمان چون ابوعلی سینا و فارابی ، همه در حد همان موقع و پیرو هیئت بطلمیوسی بوده که اعتقاد داشته جهان از 4 عنصر آب و باد و آتش و خاک بوده و زمین مرکز دنیا و خورشید و سیاره ها و ستاره ها هر یک در لایه ای از آسمان بدور زمین میگردند که الان یه بچه 6 ساله هم میدونه این غلطه. حتی نظریات قرآن هم بر پایه هیئت بطلمیوسیه. دیگه این این همه قیل و قال نداره که. بزرگی فردوسی بزرگ و حکمتش در اینا نیست که فیزیک دان باشه یا شیمیدان. در اینه که ایشون با نظمی بسیار زیبا و دلنشین و غرور آمیز بدور از هر تعصب و نژاد پرستی و با کمال احترام حتی با دشمنان؛ و بر پایه خرد گرایی و نه دینی؛ این اثر جاودانه و ملی گرایانه رو خلق کرده که اخلاق و وطن پرستی و خرد گرایی و گرایش به حق و راستی رو به منتهی درجه خودش رسونده. لطفا مانند متدینین متعصب اشتباهاتی که اون زمان نسبت به عقل آدمی درست و معقول بوده رو با بزرگ نمایی و دروغ و ماله کشی جور دیگه تفسیر نکنیم. با تشکر

 

sunny dark_mode